Az anime helyzete kishazánkban

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Mondocon(ok)

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

iskariotes írta: 2017.04.19. 21:44 Remélem Junchi tényleg megírod majd a véleményedet és azt közkincsé is fogod tenni!

A sok fej bólogatás alatt miközben olvastam a hozászolásokat felmerült bennem egy roppant kellemetlen gondolat. Az AOI törzsközönsége zömmel késői húszas és korai harmincas korosztály teszi ki. Ahogyan kivettem a legkésőbbi fecske is minimum már egy évtizede tolja ezt az ipart. A többségünk nemcsak passzív befogadója a sorozatoknak, hanem valamely szinten aktívan is része ennek a szubkultúrának. Van aki fordít, van olyan aki magazinba ír, megint más zsűriként tevékenykedik et cetera et cetera.
De ez előtt olyan 5-10 évvel még mi voltunk a "fiatalok" még mi voltunk az "Anime Egyetem" meg minden búbánat. Sikerült is "kinevelni" magunknak ezeket az "utódokat". Természetesen nem azt mondom, hogy csak mi vagyunk a felelősek, nem azt mondom, hogy ne vegyük figyelembe a FB hatását és a vlogger jelenség megjelenését. Ahogyan természetesen azt sem kell figyelmen kívül hagyni, hogy a MAT mennyire nem csinál semmit. Bennem annyi merült fel, hogy vagy nagyon túl értékelem saját szerepünket, vagy szimplán "régen minden jobb volt" szemüveg van rajtam vagy totálisan tök mindegy, hogy mi mit tettünk nem tettünk ez így megállíthatatlanul bekövetkezett volna. Magam részéről hajlok arra, hogy mind a három egyszerre.
Száll az a +1 a közkinccsé tételre (és ki tudja hol áll meg....).

Hogy mennyire lenne túlértékelve a mi generációnk szerepe az szerintem egy 50-50% kérdés. Az egyik ötven százalék azért, mert hiába vannak egy hobbin belül afféle messiások/próféták/akármik, nagyon sok múlik azon, hogy az illető maga mennyire akarja magát egyáltalán beleásni magát a médiumba mint olyanba, mennyire hajlandó szétnézni és kutakodni annak akár csak a közelmúltjába, hogy mennyire hajlandó próbálkozni új dolgokkal és "felfedezni". A másik ötven százalékból természetesen átnyúlik a közösség véleményformáló ereje mint befolyásoló tényező, de így is nagy szerepe van annak, hogy maga az egyén mennyire elégszik meg azzal ami közvetlenül szem előtt van, hiszen szerintem az itteni fórumközösségnek is volt egy olyan pillanata annak idején, amikor elkezdte érdekelni az, hogy mi van az A+/Animax kettősön túl, és vállára kapta a világot. Ez persze nem mindenkinél jön elő ilyen vagy olyan okok miatt (élet túl elfoglalttá válik/érdeklődés kivész/más animék nem érdeklik/satöbbi), és személy szerint nem tennék fogadást arra, hogy az egykori Kaname7651-ek és a Chidori30-ak szó szerint mindegyike jobban beleásta volna magát a hobbiba, ahogy most is vannak olyanok sokan, akik még nem léptek túl a legnépszerűbb cuccokon, és nem kizárt hogy nem is fognak, mert esetleg addigra pont kinövik az egészet.

Ettől függetlenül a másik 50 százalék még mindig ott van és összefonódik az előző ötvennel, mert a közösségnek így is van hatása az érdeklődésre, és ez az a pont, ahol én sem mondanék biztosan a-t vagy b-t, mint okot arra, amiért amilyenek a mostani viszonyok. Az valószínű nem segít sokat, hogy a különféle animés blogok (például a Wordpressen) már javarészt leáldoztak és így kevesebb az esély a kevésbé ismert cuccok ismertetésére, de ha egy legvalószínűbb okra kéne rábökni ebben a szituációban, akkor szerintem a vbloggeres terep a leginkább ingoványos, pontosan azért, mert ott azért tetten érhető az a mások által itt már említett mentalitás. Amikor a videós illető egyrészt nem mer rosszat mondani egy népszerűbb címről attól félve, hogy közönséget veszít ezzel, másrészt nem is igazán hajlandó a kevésbé ismert címekről videót készíteni, gondolván hogy azt jóval kevesebben néznék meg, jóval kevesebb visszhangot gerjesztene a közösségi médiában és így tovább, és ez az AA-ra is ugyanúgy áll (mint a lényegében legnépszerűbb animés online közegnek). Az persze amúgy sem segít sokat, hogy itthon az anime tényleg inkább a tini-huszonkevés éves réteget látszik megfogni, és hogy az angol nyelvtudás még manapság is hadilábon áll sokaknak annyira, hogy megakadályozza a tapogatózást a kínálatban (vagy csak nem szeretnek angolul feliratosan videózni), de ja, szerintem ez az idézőjeles betojás az, ami a leginkább közrejátszott a jelenség kialakulásában, pláne amikor külföldön még a sokat vitatott ANN is többet tesz az ismertetésért, mint amit az AA letett az asztalra.

Igazából persze a véleményformálás ezzel a témával kapcsolatban attól is függ, hogy kire mennyire volt hatással a közösség anno (én pölö sokszor a saját orrom után mentem, de blogokat így is olvastam), de az is biztos, hogy az online közösségnek még nem volt akkora aktualitása mint most, amikor YT-n (elviekben) lehet erre karriert építeni, és ezért is ingoványos talaj ebben a témában *egy* konkrét felelős tényezőre bökni.
Kép Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Junchi írta: 2017.04.20. 07:14[...]Mindenesetre a hazai közvetítő közegeket okolom érte leginkább, úgy mint Gagyimax, Mangafan, Danci-éra Mondo, AA.[...]
Igen, akkor kb. egy rugóra jár az agyunk ebből a szempontból. XD
Surci írta: 2017.04.21. 14:55Csak egy megjegyzés: igazán azt sajnálom, hogy mint Attis videóinál, ott is látom a munkát, amit beletesznek az oldalba, subokba, egyebekbe - de valamiért mégsem a minőséget promózzák, hanem a gagyit, pedig ezzel az erővel az előbbit is simán lehetne. Szal az irányt nem értem.
Pedig ugyanaz a felfogás van mögötte, mint a vloggerek esetében is: egyrészt kell egy emberi igény rá, hogy egyáltalán akarjanak minőséget képviselni. Ha nekik az is jó, hogy az aktuális kommersz izéket átbeszélik, vagy feldobják róla a híreket a főoldalra és szerintük ezzel már eleget tettek a "Magyarország No. #1 animés weboldala" titulus kiérdemlésére, akkor ez van, senki rá nem veszi őket, hogy változzanak meg. Illetve ha esetleg még van is rá igényük, akkor még mindig ott van a másik tényező: a honlapra feljáró/videóra feliratkozók száma. Nem merik megkockáztatni, hogy látogatókat veszítsenek 1-1 esetleges "kultúraterjesztéssel", inkább maradnak a tutinál és nyomják tovább a gagyit, mert arra biztosan mindig lesz igény. Aztán ahogy hallom itt néha a beszámolóitokat (most pl. Junchitól), AA-ék ezt speciel olyan jól csinálják, hogy ha így haladnak, lehet előbb-utóbb ők lesznek a magyar Sankaku Complex. :D Egyébként ezzel a legutóbbi "mi most már direkt a 14-18 éves korosztályra állunk rá" húzásukkal kvázi bevallották, hogy ők inkább a bulvárkurvulás irányába teszik le a voksukat és nem mondjuk arra, hogy magyar ANN legyenek, vagy bármi hasonló.
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

+1 a kisesszére.

De azért leírom a saját gondolataim egyik részét, főleg a "JóTyúk-celebritásokról":

Igazából, ami egykor blog volt, most inkább vlog és FB-poszt. A vlognak megvan a maga előnye: ha egy kicsit kreatív az ember, tud a vizualitással játszani, és a hangjátékkal játszva jobban átjön a szarkazmus, az irónia, a humor és a szándék. Vagyis kicsit konyítani kell a technikához és a színészethez. Ezzel szemben a tematikus vlogok nagyjában semmilyen hangjáték és kreativitás nincs. Inkább arra mennek rá, hogy technikai szempontból jó legyen, ami annyit tesz, hogy ne krumplikamerával forogjon és a hangminőség is minimum vállalható. De ezt mindezt azért cserébe, hogy belebámulnak a kamerába. (És a videóversenyen Toyci és Attis ezt erőlteti.) Ettől személy szerint rosszul vagyok, mert ez nem más, mint a dominancia nonverbális érzékeltetése, a meggyőzés egyik taktikája, hogy ezúton erőszakold rá a másikra a véleményed, az számít és semmi más. Ami undorító, ha beszélünk valamiről. A másik az, amit a mostani szöveges értékelésekben is olvastam: semmi szükség a metatémára, hogy beszélgessünk arról, amit a sorozat is érint, vagy annak a témának az általános problematikájáról. Nagyon jó módszer, hogy elvegye az ember kedvét és egyben teret adjon az igénytelenségnek, az ostobaságnak, a gondolkodás teljes szükségtelenségének. Mert azért nem szeretném mondjuk 10 percben csak őt nézni, ahogy beszél a kamerába, és csak bemutat valamit. Nem kerekít semmit mellé, hogy ne csak száraz és monoton szar legyen. És az a vicc, hogy ez a két műjellemtrágya arca mellé kicsit nagyon nagy, csak mögötte nincs semmi (vagyis nem akar a személyes dolgon túl semmit se elérni, azon túl mutatni, valami gondolatot beleékelni a fejekbe).

És ugye ők lesznek lényegében a "véleményvezérek". Idézőjelben, mert ez kicsit vicces folyamat: elővesznek a nézettségért egy népszerű címet, elmondanak róla mindent, amit a nézők hallani akarnak, és ha közben ne adj' Isten eléggé neki is mennek az adott mű orbitális baromságainak, a vége értékelésnél ezeknek nyoma vész vagy súlytalanná válnak. És mivel az értékelésük pozitív, a néző pozitív visszacsatolást küld róla, amitől meg elhiszi, hogy a véleménye alakítja a közösséget, holott pont fordítva. Ez egyfajta "modern kori rabszolgaság" végeredményében mindössze a néző- és feliratkozószámért. Miközben nem keresnek kompromisszumot. Felvezethetnék azzal is, hogy bemutatnak egy népszerű címet, majd a végén átkötik, hogy "legközelebb olyat hozok, ami nem olyan ismert, nem is túl népszerű, de szerintem nektek is tetszene". Vagy bármi, ami felcsigázhatja a nézőt. Csak szerkeszteni kell és előregondolkodni.

Jó, nem azt mondom, hogy nem tervezek valami hasonlót. Mert átszabtam a saját YT csatornámat azért, hogy amennyiben megvan az új gépem és haverral átjutottunk a Snipe Elite 3 co-op kampányán és DLC-in, akkor felvesszük, ahogy a Sniper Elite V2 és 4-et szenvedjük coopban a legnehezebb fokozaton (most a 3-mal csináljuk ugyanezt, felvétel nélkül). Meg majd pár Killing Floor 2 a bolgár és norvég ismerőssel, meg gameplay főleg japán játékkal, vagy gameplaybe oltott bemutató (The Housewife és a Pregnancy van betervezve, mert ezek erős témákat feszegetnek, és lehet róluk beszélni közben). Csak ezt is azért csinálnám, hogy legyen néző, lehessen összevágni útmutatókat, segédleteket is, és ha esetleg a monetisation rendszere is működik, akkor az abból befolyó nem sok forint is az oldalam költségéhez menne. Persze, ezt nem csak magyarul, hanem angolul is, mert másképp nincs értelme.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Kuro
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.04.24. 15:18
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Kuro »

Ahoy, emberek!

Huh, de rég voltam már erre! Mondjuk, nem is csoda, Junchi elég jól leírta, hogy az elmúlt évek alatt, miért is kerültem az Anime közösséget. :D
Egyébként, ha már így megfogalmaztad a közösséggel kapcsolatos dolgokat, szerintem Ricz-chan is egyet ért velem, hogy örömmel látnánk vendégként a BanzaiFM Podcastünkben, na, ott el lehetne mondani a véleményt és még a leírásával sem kell bajlódni. :P

Ami engem illet, ma már olyan nehéz találni a Youtube-on vagy igazából bárhol kimagasló vagy csak szimplán minőségi tartalmat, mint a fa tetején egy 500Ft-ot. Talán ez egy kicsit túlzás, de azért aki jobban követi a közösségi shitmédiát az belátja, hogy 100-ból 1 ember akar minőséget csinálni és még ő is úgy van vele, hogy: "Minek, úgysem értékelné senki a belefektetett munkát." Tökéletes példa erre a Ricz által említett Videós verseny is. Nem véletlen szerintem, hogy csak 9-10-en jelentkeznek ott is. Ebből a 10-ből 2, ami energiát is fektetett a munkájába a maradék meg vagy Mirai Nikkiről vagy Titáton Köztről csinált videót. És ugye itt lehet visszakanyarodni oda, amit Junchi is írt, hogy ma már nem a saját véleményed írod le vagy mondod el a kamera előtt (azért van kivétel, jól meg is kapják a magukét) hanem azt, amit a néző hallani akar. Igazából ez nem is tudom mikor lett divat, hiszen a Youtube előtt is ez volt csak akkor nem volt ennyire nyilvánvaló. Az emberek jó nagy többségében van egy megfelelési kényszer ez szinte már beivódott a DNS-ünkbe. Van, aki lázadozik, mint én, nem véletlen, hogy AA-sok annyiszor bannoltak már. :D De a többség ugye azt szeretné, ha elismernék és ezért képes saját magát is meghazudtolni, SŐT messzebb megyek, elhitetni SAJÁT MAGÁVAL is, hogy már pedig ő azt gondolja, amit mond. És ugye a mai korosztályt nem nehéz átverni, ha van az embernek egy minimális tehetsége.

Őszintén szólva, ha Ricz anno nem említi, hogy van, ez a Videós verseny én azt se tudnám ki ez az Anime Egyetemes srác, aki simán elmehetne sorozatgyilkosnak is, mert tényleg úgy bámul a kamerába, mintha meg akarna ölni. És ezt ugye Ricz is említette, persze nem így, ahogy én. DOMINANCIA, ugyebár. A másik delikvens meg a Moshi Moshi srác, Toymaker. Mellé konkrétan segítő sem kell, aki a melegebb órákban legyezi őt, mert annyit csapkod a kezével, és véleményem szerint az, amit mond, csak nagyon ritkán állja meg a helyét, mert lehet, hogy ezzel csak én vagyok, így de amelyik videóját láttam, az alapján úgy éreztem, hogy vagy nem nézett utána a dolgoknak, vagy csak felcsapott egy Wikipédiát. És akkor csak így hirtelen két embert ragadtam ki a zsűri közül. De ha bunkó paraszt akarok lenni, aminek elég sokan tartanak és erre büszke is vagyok, :lol: akkor azt mondanám, hogy Toymaker és az AnimeEgyetemes srác az animés Dancsó és Gagyivúúd Hírügynökséges Gergő!

Ezért is döntöttem úgy, hogy, nem mehet ez így tovább, szóval Ricznek szóltam is, már pedig fel kell támasztani a BanzaiTV csatornát és készíteni a normális animés videókat és Podcastet. Részemről a kamera maximum a nézőnél lesz, mert én mindig is úgy voltam vele, ha az embert látjuk egy videóban, akkor rá figyelünk és nem a véleményére. Ha meg valaki olyan, mint Ricz, akkor csinálhatja kamerával vagy anélkül a többség úgysem érti amit mond. Ezt a Videós verseny is bebizonyította. :D

No, azt hiszem, egyelőre ennyi lenne így pár évnyi kihagyás után.


Tschüss!
Kuro. :woff:
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Ahogyan így kivesszem, jelenleg egyszerre több problémával is küzdünk.

1, Üzleti szféra hiánya. Gyakorlatilag amióta a Sony kivonult ebből a piacról a hazai szubkultúrát egyetlen egy cég a Mangafan tartja el. Mivel ők egy európai mércével nézve kicsi és szegény piacból kénytelen megélni ezért értelemszerűen azt adja amiből fenn tudja magát tartani. A kérdés az, hogy a fantábor, de még inkább a MondoCon miért nem tudott olyan brandet építeni mint a PlayIT? (Tudom a PlayIt mögött nagy cégek állnak sok pénzzel - más tészta). De úgy gondolom az évek alatt a MondoCon simán kinőhette volna magát egyfajta hazai ComiConná. Úgy gondolom ezt próbálta elérni a HoldfényCon is mérsékelt sikerrel is. A MondoConnak már pedig, ha hosszabb távon is sikert szeretne elérni csak ez lehet a célja. Bevonzani a comics fanokat, az SW tábort illetve más fantasy csoportokat a rendezvényeire. Az animefanoknak pedig le kell nyelniük ezt, hogy ha nem akarnak pár év múlva egy fővárosi külső kerület rendezvény-kulturházába visszahúzódniuk. De ha persze ez jó így, is akkor nem szóltam.

2, A fandom kölcsönös lenézése. Ezen így nincs mit szépíteni. Azok akik most 25+ vagy még inkább a 30+-os korosztályba tartozik/tartozunk simán butának tartjuk a mostani 16 éves csoportot. De ha nem is butának, de az fix, hogy igénytelenek akik akkor sem vennék észre az igazgyöngyöt, ha kibökné a szemüket. Ők meg azt gondolják rólunk, hogy beképzelt sznobok vagyunk és nincs olyan anime alkotás (még az OP sem) ami megfelelne a mi elvárásunknak.

2/A Provincializmus. Ennek több aspektusa is létezik a magyar fantáboron belül.
A, Magyar nyelv korlátai. Sajnos a legtöbben még mindig csak magyarul intézik a fan életüket. Ez által nem érzékeli a magyar szubkultúra többsége, hogy mi a trendi a világban.
B, Erős köldök nézés. Az egy dolog, hogy nem beszélünk más nyelven, de még arra sem vagyunk kíváncsiak, hogy a környező országokban mi újság az ottani fandommal.
C, Szervezetlenség. A legtöbb helyen sajnos mára megszűntek az animés klubok és az egyetemeken sincsen már animés vetítések. Ahhoz, hogy a tábor formálódni tudjon és fejlődni legyen képes ahhoz ennek meg kellene történije. Persze lehet, hogy ez csak az én fixa ideám.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Igazából, tudomásom van még "pár" mocskosabb dologról, amit pár illetékes a lehető legjobb körülírással oldott meg: "ha részletezni kéne, kenterbe verné még a Trónok harcát is ilyen téren". Azt hiszem, ez aligha szorul bővebb kifejtésre. Viszont ezt az információt szívem szerint inkább zárt lehetőségként adnám ki. Két okból: 1) nem teljes, erősen hiányos; 2) forrásvédelmi és önmagam érdekében.

De legyen a nyilvánosan egyértelmű közkincs: a MondoCon és a Cosplay.hu szétválása nem volt épp a legbarátibb. Sőt...
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Kuro írta: 2017.04.25. 15:10 szerintem Ricz-chan is egyet ért velem, hogy örömmel látnánk vendégként a BanzaiFM Podcastünkben, na, ott el lehetne mondani a véleményt és még a leírásával sem kell bajlódni. :P
Hízelgő az ajánlat, egyetlen hátráltató probléma van csak vele, hogy momentán nincs meg a megfelelő technikám hozzá. (I mean, van egy ilyen bronzkorban vásárolt mikim itt lentebb valahol, de még ha működésre is bírnám, akkor sem hiszem, hogy olyan nagy teljesítményt kitudnék préselni belőle, hogy az akusztikailag megüssön egy elfogadható szintet.)
iskariotes írta: 2017.04.25. 23:31 2, A fandom kölcsönös lenézése. Ezen így nincs mit szépíteni. Azok akik most 25+ vagy még inkább a 30+-os korosztályba tartozik/tartozunk simán butának tartjuk a mostani 16 éves csoportot. De ha nem is butának, de az fix, hogy igénytelenek akik akkor sem vennék észre az igazgyöngyöt, ha kibökné a szemüket. Ők meg azt gondolják rólunk, hogy beképzelt sznobok vagyunk és nincs olyan anime alkotás (még az OP sem) ami megfelelne a mi elvárásunknak.
Ilyen messzire azért nem mennék, hogy feltétlen butának címkézzem meg őket (legalábbis azt nem az animés szokásaik miatt aggatnám rájuk, bőven tudnék relevánsabb példákat mondani akár a tanári szent küldetésem időszakából, iskolai kereteken belül, akár a mindennapokat illetően), itt szerintem inkább egy erős szűklátókörűségről és önkéz megkötésről van szó. És akkor bátorkodnám is kihozni az említett tl;dr-emből azt a szeletet, ami engem "zavar" a mai animés fanbase-t illetően.

Lényeg a lényeg, és ami a saját nézőpontom: Engem speciel sosem az frusztrál, hogy "casual anime fan nr. 324" éppen mit néz, mit jelent számára az animézés, meg stuff, mert miért is zavarna? Mindenki azt néz, amit szeretne, ahogy a szabadidejét is úgy tölti ki, ahogy jónak látja. Ezzel önmagában semmi probléma - a dolog ott válik (szerintem) zavaróvá, mikor random-kun a véleményezés intézménye előtt áll, de nem tesz eleget bizonyos "kritériumoknak". Ugye mindannyian találkoztunk már a "jo votl, tecet 10/10" vagy "világ lágjob animája" féle posztokkal? Persze, hiszen több ízben is figuráztuk, fricskáztuk már ezt a hozzáállást, nyilván okkal. Ez az ok (részemről) pedig leginkább abban keresendő, hogy ez így önmagában nem hogy kevés, de még ellentmondásos is valahol. Ha random-kunnak annyira betalált ez az anime, hogy az 10/10, akkor legyen szíves és indokolja már meg, miért gondolja ezt így. Nem kell feltétlen tl;dr-t szülni róla (dehogy kell), de minimum 4-5 sorban fejtse már ki, hogy mitől is olyan formabontó és zseniális az a Guilty Crown, hogy 10/10-et érdemel? Nagy elvárás? Francokat! És pont azért nem az, mert ha ennyire szerette és megadta rá a maximális pontszámot, akkor a racionális ember jóhiszeműen feltételezi, hogy meg is tudja röviden indokolni, miért gondolja ezt így, hiszen, ha tetszett neki, akkor tud róla egy kicsit beszélni, legalább az alapokról mint sztori, karakterek, stuff. Max nem értünk vele egyet, de máris ötvenszer elfogadhatóbb és hitelesebb, ha áll ott egy fél twitter-üzenetnél hosszabb kifejtés is, elvégre, ha bejött neki, akkor az azt jelenti, hogy tud(na) róla beszélni, van róla véleménye (szerencsésebb esetben).

A másik probléma ez az erőteljes szűklátókörűség, ami - mint mondottam volt - valahol a közvetítő közegekre is visszavezethető, hisz ezek azok, amik az "anime = main stream" igét hirdették és hirdetik, a trendy kis animés pedig persze, hogy nem hajlandó kimászni ebből a komfortzónából, esetleg saját maga felfedezni más területeket, mert az már nem lesz többé menci, nem beszélnek róla elegen és kiszorítva érzi magát vagy én nem tudom. És ez most nem egy ellentmondás az előző mondandómmal, ahol pont azt firtatom, hogy "mindenki azt néz, amit szeretne", hisz ha látszik, hogy mutat pölö érdeklődést a fantasy animék irányába, akkor naná, hogy jobban venné ki magát, ha túljutna a Re:Zerón vagy az Arslan Senkin és megtalálná mondjuk a Juuni Kokukit. Nem jött be neki? Annyi baj legyen, de legalább próbálkozott és még csak nem is kellett érte messzire mennie, hisz még így is az általa kedvelt zsánerben maradt. Ezért is állok értetlenül a tényleges értékeket képviselő (maréknyi) anime sorozat és film kihaltsági hányadosa előtt. Oké, nyilván ezek rétegzettebb cuccok, nyilván nem jut el olyan széles közönséghez, mint az éppen aktuális tizenkettő-egytucat hype cím, de egyszerűen nem hiszem el, hogy emberek (és nem csak a 18 alattiak) ennyire nem tudnak kiszakadni ebből a sodrásból, ennyire nem mernek kísérletezgetni vagy nyitni egy kicsit másabb territóriumok irányába. Külön szomorú, hogy ez a tendencia régen bizony nem volt ilyen szignifikáns és látványosan tetten érhető. Reflektálnék is mindjárt önnön magamra: Nekem is volt hardcore shounen-fight fanboi korszakom és még HARDCORE-abb Bleachtard szakaszom, de közben figyeltem arra is, hogy azért más se kerülje el a figyelmem, mert engem egészben érdekelt ez a szubkultúra. Szóval simán megfért nálam annak idején az Inuyashával, Bleach-csel, Chrno Crusade-del a Monster, Gankutsuou vagy akár a LoGH. Teljesen oké, ha valakinek nem kenyere annyi zsáner és mégegyszer annyi stílus, de legalább abban a közegben mozogna kicsit otthonosabban és rugalmasabban, és mutatná meg, hogy a *hasracsap* shoujo iránti szeretete nem csak a Vampire Knighttal kezdődik és végződik.

Nagyjából hasonló gondolatmenet jöhetne a "miért nem néz a hazai animés fandom 2000-nél régebbi animéket?" témához is.

Ezért is tartom az itteni fórumot a hazai animés szféra utolsó értékelhető állomásának, mert mi sem tekintjük az animézést OMG SRS BSNS-nek, mégis tudjuk, lehet ezt a hobbit kulturáltan, szélesebb látókörben is művelni, közben tartva a megfelelő standardeket (és még csak nem is kell feltétlen ahhoz a maroknyi, objektíve jól működő animéhez ragaszkodni, elvégre mindannyiunknak vannak itt main stream/limonádé/guilty pleasure kedvencei is, de az épkézláb véleményformálás, a szélesebb látómező és a korrektség közös). Sznobok és elitisták leszünk ettől a többi közeg szemében? Legyünk akkor, én nem bánom.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Junchi írta: 2017.04.26. 08:13Ezért is tartom az itteni fórumot a hazai animés szféra utolsó értékelhető állomásának, mert mi sem tekintjük az animézést OMG SRS BSNS-nek, mégis tudjuk, lehet ezt a hobbit kulturáltan, szélesebb látókörben is művelni, közben tartva a megfelelő standardeket (és még csak nem is kell feltétlen ahhoz a maroknyi, objektíve jól működő animéhez ragaszkodni, elvégre mindannyiunknak vannak itt main stream/limonádé/guilty pleasure kedvencei is, de az épkézláb véleményformálás, a szélesebb látómező és a korrektség közös). Sznobok és elitisták leszünk ettől a többi közeg szemében? Legyünk akkor, én nem bánom.
Kicsit kireflektálnék az általam említett JóTyúkos gondolatmenetre, mert voltaképp a közösségi média különféle fórumain is hasonló a helyzet. De most maradjunk csak a Fészbúknál. Van egy közel-s-távol 20 ezres csoport, ahol az igénytelenség győzedelmeskedett, és a mimózageneráció ("snowflake generation") hangja az elsődleges. Rábírták, hogy szépen sorjában legyenek betiltva olyan posztok, amik még "kifejezetten esztétikus meztelenség" kategóriájának minden szintjét képviselik. A bikinis-fürdőrucis képektől egészen addig, hogy kulcscsont és köldökvillantás. Amit értek, jelentettek az adminnak, aki meg besokallt. Ilyenkor jött a csoport még értelmesebbnek nevezhető rétege, akik magukat "patríciusnak" tartva szapulták a "plebset". (Idézőjelek = sic!) Ez odáig fajult, hogy kiváltak a patríciusok és saját csopit alapítottak, és megy azért a harapdálás oda-vissza. "CancerIsland" megjegyzés az utóbbi csoportra és hasonló. (A mostani "Végtelen világok pornókrízise" bemutatómban részint erről is szó volt, de hangsúlyosabban a Kyousougiga bemutatójában érzékeltettem a "13 óra: Bengázi titkos katonái" egyik jelenetével.) Persze, azért a patriciúsok se tökéletesen hülyék, mert azért erősen propagálják az olyan címeket, mint a Lain, NGE, Ergo Proxy (mikor melyiket hangsúlyosabban), szóval azért megvan a gyöngyápolgatás, míg a másikban inkább csak az aktuális szezonosra, meg a kisebb-nagyobb zászlóshajókra, hárem-ecchi-shounen triász sablonvackokra megy a nyálverés. És nem gonoszkodok ezzel a jelzővel, tényleg verik rá a nyálukat, már-már odáig menve, hogy Krisztus helyett ezek a címek kerültek a keresztfára.

És valahol itt jön az az igénytelenség, amit Junchi és Iskariotes is megpedzegetett, de kiemelném, a fent említett mindkét fél részéről. Az egyik igénytelen abból a szempontból, hogy a véleményét nem képes ha nem is kifejteni, de körbeírni. A másik meg a türelmetlenségéből fakadóan az: az ember nem egy csapásra változik, nem tud rendesen kommunikálni, és nem is nagyon akar. Akkor is inkább élcelődik, baitel, amikor pont nem kéne, ezzel pedig szándékosan csapva hullámokat. Na, ők az igazi sznobok és elitisták. Nem tudom, ha én ennyire unatkoznék, a helyükben inkább előkapnám a bohócot és kifényezném. Még annak is több haszna van. Egyszer komolyan elgondolkodtam azon, hogy csúcsra járatom az eddigi polgárpukkasztó modoromat, és kiosztom mindegyik felet. Lehet népszerűbb egész biztosan nem leszek, de egyfelől teszek rá, sose érdekelt annyira a hírnév, mint amibe a JóTyúkosok imádnak fürdőzni. Mert beteg ez a közösség, és egyre jobban elidegenítő. Mondom ezt úgy, hogy azért megjártam pár terepet ezen kívül, a "sztenderd ceruzaelemes portáltól" egészen "a buziviccek magnus opusáig". * :computer: *
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Kuro
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.04.24. 15:18
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Kuro »

Junchi írta: 2017.04.26. 08:13 Hízelgő az ajánlat, egyetlen hátráltató probléma van csak vele, hogy momentán nincs meg a megfelelő technikám hozzá. (I mean, van egy ilyen bronzkorban vásárolt mikim itt lentebb valahol, de még ha működésre is bírnám, akkor sem hiszem, hogy olyan nagy teljesítményt kitudnék préselni belőle, hogy az akusztikailag megüssön egy elfogadható szintet.)
Egyikőnk mikije se atom zsilett nyugi, hallgass bele az egyik adásba, ha azt a szintet kb megüti akkor okés. :D
Amúgy tudok ajánlani relatív olcsón jó fülest. Én is nem rég vettem egyet Hardveraprón 5 ezerért. Épp írt a srác nem rég hogy ha érdekel van még neki.
iskariotes írta: 2017.04.25. 23:31
2, A fandom kölcsönös lenézése. Ezen így nincs mit szépíteni. Azok akik most 25+ vagy még inkább a 30+-os korosztályba tartozik/tartozunk simán butának tartjuk a mostani 16 éves csoportot. De ha nem is butának, de az fix, hogy igénytelenek akik akkor sem vennék észre az igazgyöngyöt, ha kibökné a szemüket. Ők meg azt gondolják rólunk, hogy beképzelt sznobok vagyunk és nincs olyan anime alkotás (még az OP sem) ami megfelelne a mi elvárásunknak.

2/A Provincializmus. Ennek több aspektusa is létezik a magyar fantáboron belül.
A, Magyar nyelv korlátai. Sajnos a legtöbben még mindig csak magyarul intézik a fan életüket. Ez által nem érzékeli a magyar szubkultúra többsége, hogy mi a trendi a világban.
B, Erős köldök nézés. Az egy dolog, hogy nem beszélünk más nyelven, de még arra sem vagyunk kíváncsiak, hogy a környező országokban mi újság az ottani fandommal.
C, Szervezetlenség. A legtöbb helyen sajnos mára megszűntek az animés klubok és az egyetemeken sincsen már animés vetítések. Ahhoz, hogy a tábor formálódni tudjon és fejlődni legyen képes ahhoz ennek meg kellene történije. Persze lehet, hogy ez csak az én fixa ideám.
Ami a 2. pontot illeti, én sem értek egyet teljesen. Tény, hogy elég sok idióta van a jelenlegi fiatal korosztályban de ettől a mi korosztályunk sem volt mentes csak akkor nem volt Facebook ugye. Vagy legalábbis nem örvendett ekkora hírnévnek nálunk. Pár hete láttam Kenny-Retroshock videóját amiben pont ezt taglalja, hogy mekkora szenny a mai közösség, mármint nem az animés hanem úgy általánosságban. És ő fogalmazta meg jól. A mi időnkben lehettél te bármekkora paraszt vagy hülye, az idő elmosta, most pedig a net ekkora népszerűségének hála már oldalak ezrein fenn vagy Mém vagy ki tudja miként és rajtad röhög a fél világ. Akit érdekel a videó annak itt egy link hozz: https://www.youtube.com/watch?v=0Y45tFSG_Pc

A témához még annyit, hogy mindenki volt szerintem hülye fiatal korában, szeretett olyat amit manapság már utál. Ilyen a világ. Régen a rock volt a menő most meg a gép zene. 30 év múlva meg majd a mostani fiatalok szidják az akkori ifjakat hogy miket néznek hallgatnak vagy tesznek. :D
Mindig is azt mondtam, nem a kor határozza meg az értelmi szintet. Lehetsz te 2 éves vagy 200 attól még lehetsz segghülye vagy nagyon okos. Az igénytelen meg igazából mindenkinek mást jelent. Anno pl a Hippiket utálták mert csöveseknek hitték őket, ma meg már menőnek számítasz ha olyan ruhákban mászkálsz. :D Nem az ember alakítja a divatot, a divat alakítja az embert. A többségünk birkák, ahogy már írtam a másik kommentben, követjük egymást mert tartozni akarunk valahová, még ha nem is tetszik amit követünk követjük mert senki se szeret kirekesztve lenni. Persze vannak egyedek mint pl Én is akik szarnak az egészbe. De nagyon ritka az ilyen ember. :D

Ami a nyelveket illeti, hát igen, vannak gondok, nem is kevés. A többség és nem csak animés körökben, még magyarul sem tud vagy csak alig, nem hogy más nyelven. Nem véletlen, hogy már 10+ éve olvasom azokat a kommenteket neten, hogy "Mi mikor jön ki?" vagy "Hol tudnám letölteni?" és a kedvencem: "Mikor lesz már felirat?" :D Nem csak, hogy nyelveket nem ismernek, még az olyan alap dolgokat sem tudják használni mint a Google. Pedig elvileg ez a korosztály lenne az ami beleszületett a technikai fejlettségbe.

Ami a Klubokat meg Conokat illeti hát igen. Az a másik érvágásom. Van a Mondo és jó napot. Őszintén szólva nekem semmi kedvem minden évben Mondóra járni hogy ugyan azt bámuljam egyre drágább jegyért. Már régen is csak a haverokkal akartam találkozni, a Con csak épp ott volt. Ráadásul mióta a magyar termékek is megszűntek létezni, pl nincsenek magyar mangák vagy más egyéb termék vásárolni se éri meg oda kimenni. Na nem mintha hiányozna az a "remek" magyar nyelvű verzió amiket anno árultak. :D De mivel a Mondónak konkrétan semmilyen ellenfele nincs így meg sem erőltetik magukat.

Pont olyanokat mint a PlayIT. Anno a játékokról szólt minden, most meg a Youtube Celebek bohóckodnak csitrik előtt hiszen épeszű felnőtt embert ez nem érdekel. Tökéletes példa erre a nem rég indult 2 hetes vagy mennyi ideig tartó Vlogger Valóság Show! Gondolom hallattatok róla ti is. Röhej, na. Minden kreativitás kiveszett az ilyen rendezvényekből. Ami azért szomorú mert külföldön nincs ilyen. Bár nyilván az a fő oka a dolognak, hogy az országban nem akkora kultusz az anime ipar és akik eljárnak rá azok vagy közelben laknak vagy valami komolyabb CP-s.
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: tulokos »

iskariotes írta: 2017.04.19. 21:44 De ez előtt olyan 5-10 évvel még mi voltunk a "fiatalok" még mi voltunk az "Anime Egyetem" meg minden búbánat. Sikerült is "kinevelni" magunknak ezeket az "utódokat". Természetesen nem azt mondom, hogy csak mi vagyunk a felelősek, nem azt mondom, hogy ne vegyük figyelembe a FB hatását és a vlogger jelenség megjelenését. Ahogyan természetesen azt sem kell figyelmen kívül hagyni, hogy a MAT mennyire nem csinál semmit.
Egyetértek, valahol ebben látom én is ennek a szubkultúrának az ősbűnét. Általánosságban elmondható, hogy a tudományos életben az animáció még mindig viszonylag ritkán kutatott területnek számít, ugyanakkor valóban figyelemre méltó, hogy a hazai animés bázis durván 15-20 évvel a háta mögött mennyire elhanyagolható számú szakirodalmat mutathat fel, illetve egyetlen "rézandrást" sem termelt ki a táborában; hiányoznak azok a figurák, akik tehát ténylegesen serious businessként nézik az animéket, és nem elégednek meg annyival, hogy el legyenek szórakoztatva.
iskariotes írta: 2017.04.25. 23:31 2, A fandom kölcsönös lenézése. Ezen így nincs mit szépíteni. Azok akik most 25+ vagy még inkább a 30+-os korosztályba tartozik/tartozunk simán butának tartjuk a mostani 16 éves csoportot. De ha nem is butának, de az fix, hogy igénytelenek akik akkor sem vennék észre az igazgyöngyöt, ha kibökné a szemüket.
Mindezt valóban kár letagadni, sőt, valószínűleg nem árulok el nagy titkot azzal, hogy én úgy gondolom, az emberek jelentős (nagyobb) hányada ostoba, vagy legalábbis ostobán viselkedik, ugyanakkor aki egy kicsit is beleszagolt a neveléstudományba, az találkozott már azzal az alapelvvel, miszerint a pedagógia nem ismer el olyat, hogy egy ember rossz vagy ostoba lenne, hanem minden a neveléstől és szocializációtól függ. És akkor itt csatlakoznék Junchihoz, hogy éppen ezért nem érdemes és nem is túl tisztességes a nézők tömegére irányítani a célkeresztet, és főleg nem a 16 éves fiatalokra.

Junchi, amiről írsz nem csak az animés fandomnak a rossz működése, hanem általános jelenség a mai világban, ahol a legtöbben már csak twitterbejegyzésnyi formátumban gondolkodnak a világról, amely világ a facebookhoz tartozik jelenleg. Valamint a minőségi fórumozás hiányát siratod tulajdonképpen (ahogy én is egyébként), de közben a fórumozás már mindenhol döglődik, ha még nem halt meg. Ezzel egyébiránt nem is lenne semmi baj, mert a youtube, illetve egészen pontosan a videóblogolás elvileg hozhatott volna egy minőségibb váltást ezen a téren, ha nem szalad rá olyan útra, amely Attisokkal van kikövezve. A sráccal nem előrébb kerültünk, hanem nagyobb hátrányban vagyunk (eleve dühítő, hogy az "Animegyetem" címet használja, amikor az aktuálisan uralkodó nézetek, vélemények újratermelését éppen az egyetemeknek kellene a leginkább elkerülni), miközben azt is látni kell, hogy közel s távol nincs egyetlen hazai konkurenciája animés megmondóemberkedésben, így pedig a fejlődésre sincs túl sok esélye, ráadásul - ahogy azt már fentebb írtam - az elődök sem hagytak hátra kézzelfogható "örökséget", amely eligazodási pontokat nyújthatna a számára.

Nem gondolom, hogy igaz lenne az az állítás, hogy régen is ugyanez volt a helyzet, csak a sznobok állandóan szeretik verni az asztalt. Mégpedig először is azért nem, mert soha annyi szar anime nem készült mint amennyi évről évre az elmúlt 5-10 évben (https://en.wikipedia.org/wiki/Category: ... es_by_year ). Másodszor pedig igenis látni visszaesést minőségben is, mert ez már nem ugyanaz a szar, mint amit annak idején megszokhattunk. Nem arról van szó, hogy félresikerülnek, ügyetlenül valósítják meg őket, hanem alaposan kiszámított, alávaló szemetek. Nem tudok csodálkozni azon, hogy nincs véleménye az animékről a mostani fanboy és fangirl generációnak, hiszen ezek az animék sem közölnek az égvilágon semmit, hiszen a profitmaximalizáló otakunedvesítés mellett összeférhetetlen bármilyen mondanivaló, gondolatiság. Továbbá nem hiszem, hogy a stúdiók ezen változtatni fognak a jövőben, ők csak az érdekeiket nézik, nekünk pedig nincs ráhatásunk innen a japánok dolgaira, viszont a hazai fandom ápolása azoknak a felelőssége lesz, akik felmérték és átlátják annak helyzetét.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Surci »

Na megint átpakoltam a témát, mert itt még relevánsabb.
Junchi írta: 2017.04.26. 08:13 A másik probléma ez az erőteljes szűklátókörűség, ami - mint mondottam volt - valahol a közvetítő közegekre is visszavezethető, hisz ezek azok, amik az "anime = main stream" igét hirdették és hirdetik
A+ - Animax-ot nem akarom előszedni és már nem is aktuális, viszont a mostani "vezető rétegnek", értem ezalatt az AA vezetőségét és a Mondo stábját (a conét is, nemcsak az újságét), mint a fandom leginkább látható arcait, akinek azért felelősségük van ebben. Ők nyilván nem gondolják ezt így, imho nem is tartják problémának, csak ez azért is furcsa nekem, mert mindegyikük 10+ éve van a fandomban, ergo nyilván nem észrevehetetlenek számukra azok a tendenciák, amik elburjánzottak az animeiparban az elmúlt dekádban. Mert egy mezei, az animukba 2010 körül-után belekóstoló fant valahol meg is értek, ők már ezeken szocializálódtak, és sokszor nincs is összehasonlítási alapjuk - de akiknek van, nem értem miért szállnak fel a bandwagonra.

Továbbá (a fenti médiumoktól függetlenül) értetlenül állok azon jelenségek előtt is , amikor:

1. valaki X éve animézik, túlvan 300-500-1000 sorozaton, de a standardjai még mindig a sónen-gagyifantasy- LN/VN-eccsi/pritiboyfanszervíz szintre vannak beállva. Számomra valahol hihetetlen, de egyre gyakrabban találkozok azzal a jelenséggel, hogy megnézett valaki kitudja hányszáz sorozatot, követ 10 cuccot adott szezonban, de szinte mind erre a tengelyre van belőve - és ezalatt nem azt értem hogy oké, megnézi és dob rá egy közepest vagy valami, hanem 'HŰŰHA 11/10 AOTY!!!'. Az ilyenek szoktak értetlenül nézni, ha valaki nem vágja magát hanyatt egy Re:Zero-tól, OPM-től vagy hogy mai példánál maradjak, a No Game No Life-tól, aztán jön a sznob-vád, mert "bezzeg a te ezeréves kedvenced sokkal jobb mi?". Persze ehhez szükségeltetik némi háttérismeret, pl. hogy nemcsak otaku-sztereotípiáktól hemzsegő izék vannak az adott műfajban, de a legtöbb újhullámosnak ezekről fogalma nincs, azt se tudja hogy egyáltalán léteznek. Lassan már a 2010 előtti cuccok nagy része is ezen kategóriában szerepel, és ez nem valami vénbuzi panaszkodás, hanem tapasztalat: pár kikerülhetetlen címen kívül (DN, Geass, hasonlók) mást egyszerűen nem is ismernek, és itt nemcsak tinikről van szó, 20+ évesek körében is tendencia. Kíváncsi vagyok ha mondjuk végignyomnák ezt a listát, még mindig ugyanolyan szemmel néznének-e az aktuális hájpvackokra, amiknek nemritkán egyetlen érdemük, hogy a többi hasonszőrű izé még náluk is rosszabb.

2. Ebből következik, hogy a YT-vloggerek és hasonlók, akikre véleményvezírként tekint a jónép, szintén hasonló közegből érkezve nem tudnak átlépni a saját árnyékukon, de úgy érzem, nem is akarnak. Pedig ha már valaki ilyen szerepre szánja magát, nem ártana elmélyedni a témában, mert akkor talán valami haszna is lenne a tevékenységüknek a figyelemkurvuláson kívül. Most komolyan, Narutó-epizódok elemezgetésének és nulla minőségű szezonos bigyók dícsérgetésének mi értelme van?

3. Con dettó, és most a kerekasztalhoz kavarodnék vissza, mert lassan kvázi ez az egyetlen tisztán animés jellegű információs műsorszám (cosplay-kerekasztallal meg hasonlókkal sincs a világon semmi gond, csak az egy másik szegmens): érdemes lenne ezen belül mondjuk best fantasy/shounen/shoujo/josei/mecha/stb... -blokkot tartani, amiben a résztvevők előadhatnák, mit javasolnak adott zsánerből megtekintésre. Mert ezek nagy része imho 2010 előtti anime, amikről az újabban fandomba kerülő és negyedéves otaku-szezonosokon szocializálódott emberek a világon semmit nem hallottak, mert nem volt kitől, egymástól a mainstream fórumokon vagy a retard FB-csoportokban nem kapják meg az infót. Pl. Dennou Coil, Utena, Ganku vagy Haibane Renmei-promót hol kap ma az egyszeri kezdő animés?

Most jól megaszondtuk megint :D Na mindegy, úgyse lesz foganatja, pláne nem így egymás közt.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Junchi »

tulokos írta: 2017.04.26. 19:23 Junchi, amiről írsz nem csak az animés fandomnak a rossz működése, hanem általános jelenség a mai világban, ahol a legtöbben már csak twitterbejegyzésnyi formátumban gondolkodnak a világról, amely világ a facebookhoz tartozik jelenleg.
Welp, a többi részével nem vagyok annyira képben (ha csak szigorúan a hobbiknál maradunk), mélyebben csak a filmes és animés fandomban/világban mozgok (lévén ezek az első- és másodszámú hobbijaim), valamennyire még a videojátékokéban, de még ott sem tapasztaltam ilyen szintű egy-dimenziós gondolkodásmódot és értékítéletet, pedig ha van fandom, ahol legalább annyi a retard, mint az animés berkekben, akkor az egyértelműen a vidják világa.

A filmes közegben sem annyira meghatározó jelenség ez, vagyis pontosítok: nincsen ilyen látványosan elnyomva a szélesebb látókörű, igényesebb és konszolidáltabb filmnézők a "blockbuster über alles" csoport által. (Bár a filmes példa/referencia talán nem a legszerencsésebb, lévén filmeket sokkal többen és jóval szélesebb demográfiai csoport néz.)

Na mindegy, sajnos tényleg az van, amit Surci is írt itt fentebb, a mondandója végén: mi most jól kipanaszkodtuk magunkat (megint), az álláspontjaink is hasonlóak, csak épp pont azokhoz nem jut el, akikhez el kellene. :D

(Egy utolsó példa ehhez, aztán tényleg leakadok a témáról, de ez már sorsszerű belebotlás a legnagyobb ganéba: Épp a Cardcaptor Sakuráról keresgéltem infókat, erre beleütközök egy indavideós linkbe. Gondoltam magamba "mifene, csak nem lefordította ezt az animét valaki magyarra?", mire a link túloldalán odakóvályog a szemem a komment-szekcióhoz, és mit látok az alján? Ezt:
Agybajnok Lv.99 írta:Évek óta nézek már animéket és senkinek nem kell meg írnom hány éves ez az anime,
Lenne 2. kérdésem Mért csinálod eszt? Hogy több legyen a nézettséged vagy a videóid száma.

2017 írunk megy a harc és te ilyesmikkel foglalkozol , (Vörös szem): Utolsókból lesznek az elsők.


('A sírból ki ásott csontváz nem fog újból éledni')
Külön felhívnám a figyelmet a delikvens nevére: AnimeKritikus aa. És még egyszer mondom, teljesen véletlenül akadtam erre rá, szóval bele sem merek gondolni, mi lett volna, ha direkt keresgélek.)
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Jesszumpepi!
Á, basszus, ez a komment mindent elmond, igazolja mindazt, amiről mi itt panaszkodunk: a jelenlegi animeipar egyre több és hitványabb termést produkál, aminek az eredménye, hogy a rendszeres fogyasztói ennyire elhülyülnek, vagy ha már korábban sikerült nekik, akkor csak simán betalálnak, mint légy a szarra...

Minden iparág hasonlóan gátlástalanul ontja magából a vacakjait, de a japánok ezt is túltolják, úgyhogy ha van minőségi különbség az egyes fandomok között, akkor az szerintem ezért alakulhatott ki. Azt hiszem, Japánban csak azért nem csapódik le így, ebben a formában ennek a szubkultúrának a kártékony hatása (gondolok itt elsősorban a kompetenciamérések eredményeire, amelyeknél általában az élen végeznek), mert náluk sokkal inkább pótcselekvés ez a hobbi, és amúgy a mindennapi életüket a teljesítmény és megfelelési kényszer frusztrálja szét.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulokos 2017.04.27. 16:11-kor.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Majd lehet én is leírom erről a kétcentnyi véleményem (bár már itt a Junchi - Surci - tulokos trió elég jól összeszedte a problémákat), csak épp fontosabb dolgaim vannak Blizzard landen (XD), viszont erre már muszáj volt reagálnom:
Agybajnok Lv.99 írta:Évek óta nézek már animéket és senkinek nem kell meg írnom hány éves ez az anime,
Lenne 2. kérdésem Mért csinálod eszt? Hogy több legyen a nézettséged vagy a videóid száma.

2017 írunk megy a harc és te ilyesmikkel foglalkozol , (Vörös szem): Utolsókból lesznek az elsők.


('A sírból ki ásott csontváz nem fog újból éledni')
Junchi (vagy bárki más): egyáltalán értitek, hogy ez a csodás helyesírású kétbites mi a francról beszél? Mert nekem még értelmeznem sem igazán sikerült, miféle "harc megy", mik ezek a random, idióta idézetek, stb.? Kb. azt is csak feltételezni merem, hogy a CCS korával van baja, mert egyszerűen a szöveg nagy része egy összedobált valami. Ez a baj gyerekek, hogy a mai generáció nagy része írni/fogalmazni sem tud (ja és persze nem is olvas, mert egy bekezdésnél hosszabb szöveg láttán röhögve, büszkén vágja a másik képébe, hogy "höhö, tl;dr!"), ezen agyi színvonalon meg nem csoda, ha a nagy részüket tökéletesen leköti az ecchi csöcsfesztivál és hasonló színvonalon mozgó animés darabok, azok legalább az agyuk ösztönös, állati részére hatnak és úgy néz ki, kb. ez a szintjük. (Uhh, ez most de elitista/vénfaszos lett. ^^" XD De kissé azért felhúzott, hogy ha valaki pusztán annyi "bűnt" követ el, hogy feliratot csinál egy 2000 előtti animéhez, nem csak leszarják, de még oda is mennek és pluszba lecseszik miatta...)
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Titkos írta: 2017.04.27. 14:03ezen agyi színvonalon meg nem csoda, ha a nagy részüket tökéletesen leköti az ecchi csöcsfesztivál és hasonló színvonalon mozgó animés darabok, azok legalább az agyuk ösztönös, állati részére hatnak és úgy néz ki, kb. ez a szintjük.(Uhh, ez most de elitista/vénfaszos lett. ^^" XD De kissé azért felhúzott, hogy ha valaki pusztán annyi "bűnt" követ el, hogy feliratot csinál egy 2000 előtti animéhez, nem csak leszarják, de még oda is mennek és pluszba lecseszik miatta...)
Ugyan már, ettől még nem leszel elitista. Inkább az a gáz, hogy nincsenek kimondva ezek a nyilvánvaló dolgok valamiféle belső cenzúra, píszí miatt, és ezek az őrültek aztán elhitték, hogy az ilyen megfejthetetlen és odaszart véleményük ugyanannyit ér, mint bárkié. És pontosan látod azt is, hogy az sem véletlen, amikor ezek az őrültek az animés fandom körül kezdenek el hömpölyögni; jól mutatja, milyen minőséget képvisel az elmúlt években...
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

Maga a gondolatmenet, hogy a "közösségi média + hazai animés hangadók ismertető ereje nem elég széles" olyasmi, amivel kapcsolatban már mindenki írt csomó olyasmit, amit helyeselni tudok, mert ha úgy vesszük, a mai és a nyolc-tíz évvel ezelőtti kamasz animés réteg között már van egy generációs szakadék, valahogy úgy ahogy a szüleink és a mi generációnk között is van. Annyira radikálisan persze nem, mert tíz éve is volt már online kivetülése az animés jelenségnek és pörögtek is a fórumok szép számmal, de akkor még nem volt *ennyi* lehetőség arra, hogy bekapcsolódj a közegbe (Facebook ugye), vagy hogy idézőjeles vezéralakok révén értesüljél arról, hogy mit lenne érdemes megnézni, amivel nem is lenne gond, mert teszem azt a Reddit-en is körülbelül akkora "újköcsögségi" faktor van külföldi viszonylatban, mint teszem azt az AA-n (vagy éppen 4chan-on, mert ott is van ilyesféle mentalitás nem egyszer). Csak hát igen, az lényeges külömbség, hogy az ottani megmondóember-közösség ízlése és hajlandósága az az alapján történő ismertetésre szélesebb tárházat vonultat fel akár szezonális szinten is, mint a hazai felhozatal, ennek révén pedig az ottani "újköcsög" réteg is informáltabb lehet mint itthoni kollégáik (nem olyan rég pölö a Gunbuster/Diebuster lett felfedezve), függetlenül attól, hogy a tipikusabb hype cuccok azért természetesen ott is pörögnek (annyira, hogy a Facebook-os közösségek ott is élcelődés-céltáblák nem egyszer okkal, és a 2010 előtti animés felhozatal nekik is "veszélyes" közeg nem egyszer). Az se hátráltató tényező persze, hogy "odaát" jóformán nincs nyelvi korlát, ami akadályozná az ismeret bővítését, míg itthon ha nem tudod az angolt, akkor szinte totálisan el vagy szigetelve attól hogy mi folyik éppen az animés nagyvilágban, és ez párosítva a hellyel-közzel meglévő "minek kutakodni, amikor x-san és a Facebook közösség révén úgyis tudom mi a jó" mentalitással nagyjából össze is hozza azt a szituációt, ami jelenleg van.

Ami azért is kicsit furcsa, mert annak idején a különféle animés blogok (amikkel nem egy itteni kommentelő is rendelkezett anno) még virágkorukat élték, és azokon keresztül is lehetett utána járni néznivalóknak-véleményeknek, de már az hatalmas külömbséget jelentett, hogy nem volt meg az a "jaj, egy népszerű cuccról nem mondhatok rosszat" mentalitás, illetve maguk a blogírók is egy másik korszakban szocializálódtak anime téren (ej, de furcsán hangzik ez), és így az ismertetés tárgya is szélesebb körű volt, ilyen téren az a korszak közelebb állt a mostani Reddit-es szituációhoz. Nem tudom egyébként, hogy a hazai hírhedtebb megmondóemberek mennyire vannak képben akár csak azzal is, hogy külföldön éppen mi pörög (vagy hogy egyáltalán érdekli őket), mert 50-50 az eloszlása annak, hogy elhiszem hogy tényleg a Surci által említett tengelyre álltak volna-e rá, vagy csak ilyen-olyan okok miatt nem akarnak beszélni kevésbé mainstream cuccokról. Korábban már felhoztam ezeket a címeket, de akár csak tavalyról a Jojo, a Mob Psycho 100, az Osomatsu-san mind-mind olyan animék amik külföldön marha népszerűen és szerintem egytől-egyig megütik a 8/10 legalább alsó részét (vagy mondhatnám idénről a Gabriel Dropout-ot, ami határozottan kellemes hétfő esti kikapcsolódás volt, vagy a Warau Salesman NEW-ot mostanról, ami ugyancsak érdekes beszédtéma lehetne), és az itthoni közönségnek is lehetne róla beszélni szép számmal, de valamiért mégis javarészt csak csend van körülöttük. Most nem azért, de amikor a Jojo olyan népszerű lett, hogy a "jojoke" már külön fogalom arra a szituációra, amikor valaki mindenben egy Jojo utalást lát, egyszerűen nem hiszem el, hogy nem lehetne itthon is reklámozni.

És -hogy egy kicsit az itteni fórumos közegre is irányítsak pár szót- annyira szerintem nem vészes az animés felhozatal, hogy ne lehetne szezononként legalább két-három címről is szót ejteni: az egy dolog, hogy a több anime "termeléssel" egyenes arányban nő a pocsék aránya is, de az "aki keres az talál" mantrája így is igaz, mert hiába nem termel minden szezon egy Yuasa vagy egy Ikuhara animét, így is lehet találni szerintem olyan stuffokat, amik minimum szórakoztatóak tudnak lenni. Nem azt mondom ezzel persze, hogy akkor most mindenki egyen szart az igényesség megléte nélkül (vagy azt, hogy én objektíve jobban csinálnám, mert egyáltalán nem erre akarok kilyukadni), de például az itteni fórumon is szinte nulla életjel volt az MP100 vagy az Osomatsu-san körül (Jojo körül is csak azért volt, mert Titkossal fanolkodtunk rajta), és nem hiába "schilleltem" a conon a Hero Academia-t sem, mert a (kezdeti bukdácsolás) után szvsz az egyik legépkézlábabb modern shounen-ről van szó. Ettől függetlenül a vak is látja persze, hogy nem egy olyan stuff van, ami tényleg csak a panderingre megy rá nem egyszer pofátlan módon, de az "értékközvetítő" szemszög egy kicsit így is kilóg nekem, amikor számtalan olyan, az adott korszakot jól reprezentáló szemét van amit azóta elnyelt az idő, függetlenül attól hogy a "magasztosabb" stuffok lehetnének így is gyakrabbak mostanság.
Kép Kép
Avatar
matta
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2017.02.16. 15:20
Nem:
Tartózkodási hely: Sp-Bp-Db vonal

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: matta »

Gondoltam kicsit visszaolvasok a témában, mielőtt beleszólok, de elvesztettem a fonalat, hogy hol is járok (anime helyzete kis hazánkban -> általános társalgó -> mondocon<->?), szóval bocsi, ha kicsit összefüggéstelenre sikeredik a hozzászólás.

A hazai (meg úgy bármilyen) anime közösségnek meglehetősen a külvárosában tartózkodom, Atisról egészen véletlenül hallottam, amikor "con-pesztrálkodtam". Nekem totál újdonság ez a jelenség, hogy kikezekmikezek vloggerekhez mennek aláírásért rajongó tinik... animegyetemről nem is hallottam még, conra is aránylag ritkán nézek ki. (Generáció szakadék at its best?) Nekem a közösségi élmény kb. kimerül az aoi fórum olvasgatásában, illetve Leara szokott még évértékelést rakni a blogjára a fordításokon kívül (régebben meg volt Junchi blogja...) és kb. ennyi.
Annyi azért átjön, hogy vannak (tipikusan önjelölt?) megmondóemberek, akik "az egész hazai közösséget" globálisan próbálják megszólítani. Mint oly sok más területen is.

Szerintem viszont van ennek az egésznek egy lokálisabb oldala is. Lassan felnő egy "animés-szülő" generáció is és ez szerintem újfajta lehetőségeknek is teret fog adni. Mint amikor gyakvez lesz egy volt egyetemistából, aki valamennyire képben van még, hogy hova töltögette a beugró puskákat egy évvel azelőtt. Szóval én nem aggódom ilyen globális sötét jövőn, hogy nincs kinevelve igényes vbly-logger utódbázis, meg hogy most elitizmus vagy felhígulás. Saját példa, ebben a 25+ 30- korban egy fajta generációs szakadékot épp át lehet hidalni, amikor a rokonságban a szülőknek az animék még "űrből jött fura nem is tudom micsodák", a gyerekeik meg épp most kezdenek nézni valamit 12-14 éves tájban. Én már tudok velük beszélgetni ilyesmikről, adott esetben ajánlani is valamit vagy legalábbis saját élményekről mesélni. Mondjuk némi aktualizált kontent jó lenne hozzá. Nem mintha nagy antifaces fan lennék, de én anno szarrá röhögtem magam az anime-görbetükrön, valami hasonló tök jó lenne olyan címekkel, amik manapság futnak és egy kis "önparódia" lenne, nem valami halálkomoly elemzés. (ha van ilyen, akkor légyszi osszátok meg velem).

Hogy van-e egyáltalán értelme a posztnak azt nem tudom, de kíváncsi vagyok, hogy tényleg kialakul-e egy animés-szülő közösség (vagy ha már van, akkor hogy állunk ezzel?) :D
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Junchi »

matta írta: 2017.06.01. 14:43 Hogy van-e egyáltalán értelme a posztnak azt nem tudom, de kíváncsi vagyok, hogy tényleg kialakul-e egy animés-szülő közösség (vagy ha már van, akkor hogy állunk ezzel?) :D
Egyik komám fia most három éves és szent célja, hogy animékre is rávegye a porontyot, ha majd eljön az ideje, de több korábbi netes ismerősömtől is hallottam már ilyesmi irányú kezdeményezéseket a jövőre nézve, úgyhogy nem halott ügy. :D

Én inkább arra leszek kíváncsi, hogy majd mi 15-20 év múlva hogyan fogunk erre a hobbira visszatekinteni.
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Hikari »

Animés szülõk témához:
Majdnem 3 éves kisfiam egyelõre unottan néz minden animét, amit én nézek, viszont a Jagainu-kun jól elszórakoztatta, illetve a Mumin japán openinget is nagyon szereti. ;).
De egyelõre jegeltük az anime témát, mert a jelenlegi 3 nyelvvel is nehezen küzd meg egyelõre, nem akarjuk még a japánt is belekeverni. Max ha valami gyerek animét találok a neten magyarul vagy norvégul.
(Szerintem az angolt is szüneteltetni kéne, mert egyelõre azt beszéli legjobban, pedig pont az nem lenne fontos o_o)
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Surci írta: 2018.02.11. 21:44
iskariotes írta: 2018.02.11. 18:11 A másik, hogy Bp-en nincsen animés klub (még kerületi szinten sem)
Éééés basszus tényleg nincs, már amennyire egy gyorskereséssel utána tudtam nézni... Durva. Pedig azt hinné az ember hogy itt aztán... Az itteni animusok csak neten élik ki magukat? Mostanában annyira azért nem mainstream mint 10 éve. Bár lehet hogy a mai tizenéveseknek elég a FB és a web erre a szubkultra, meg a negyedéves Conok.
Leara írta: 2018.02.12. 19:49 Animés csoportokhoz meg: nem rémlik, hogy Budapesten valaha lett volna komolyabb csoport, vidéken ezek valahogy jobban működtek. Inkább vetítéseket meg filmklubokat tartottak.
Magam részéről én ezt úgy látom, hogy vidéken "egyszerűbb" megszervezni egy csoportot. Egy kis városban van pár darab gimi/szakgimi esetleg egy kisebb főiskola, ha ezekre plusz pár menő helyre kitette a reklám anyagot akkor már sínen volt a dolog (most a 2000-es évek közepéről beszélek amikor még nem volt fész). Egy-egy ilyen helyen minimum 12 maximum 50 tag volt, persze egy jól szervezett csapatnál akár többen is, de az átlag valami ilyesmi volt.
A szervezésen kívül ugyan ilyen fontos a klub helyének a megtalálása. Vidéken könnyebb találni olyan helyet ami jó helyen is van, kulturált is és talán még ingyenes is. Bp.-en ami jó helyen van azért pénzt kérnek, ami ingyen van, az pedig valami külső kerületben van. Mondjuk Dunaújvárosban a város egyik részéről eljutni a másik részébe cangán max 20 perc. Ezt most próbáld ki egy Újpest-Budafok viszonyt.
Ami meg Bp-t illeti a magam részéről 2 lokális csoportról tudtam az egyik Csepelen működött a másik pedig Békásmegyeren.

Illetve. Kuper&Szymanski: Fociológia könyvében többek közt az elemzik, hogy miért pont a vidéki iparvárosok lettek a legtöbb országban a foci fontos bástyái. Arra a következtetésre jutnak, hogy ezeknek a településeknek fontos öndefiníciót add, hogy egy adott sportágban (jelesül a fociban) fontos és jelentős tényezőnek minősülnek. Ezzel szemben egy fővárosi embernek (éljen akárhol) nem a sportpályán elért siker add öndefiníciót. Pusztán az a tény, hogy Főváros máris egy másik dimenzióban mozog. Úgy érzem valahol ez is közre játszott abban, hogy Pesten elmaradt az anime klb alapítási láz. Itt tartják az ország legnagyobb animés találkozóját, van külön animés boltunk, itt van a Japán Alapítvány és Nagykövetség, renegeteg japán étterem van itt és a sort napestig lehetne sorolni. Minek kéne bizonyítani egy külön klubbal is azt, hogy itt van animés élet, szemben mondjuk egy vidéki kis városkával?
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Ricz »

iskariotes írta: 2018.02.12. 22:38Ami meg Bp-t illeti a magam részéről 2 lokális csoportról tudtam az egyik Csepelen működött a másik pedig Békásmegyeren.
A Suto Anime Kai volt a békásmegyeri? Mert ők rémlenek úgy, mint "a fővárosi anime klub".
A Csepeli Animés Közösség (avagy CSAK) pedig inkább egy lokális szerveződésként indult, de inkább baráti társasággá alakult csoport. Ami igazából addig volt aktív, amíg az egyik lány el nem hunyt. Eleve úgy csatlakozott oda, hogy már halálos beteg volt, és a csoportot eléggé megrázta a halála. Többek közt a vezetőjüket, akinek egyébként a barátnője lett. De nem mennék bele ennél jobban. Ismerek részleteket hiszen a vezetőjükkel pajtik vagyunk, de nem hiszem, hogy szívesen venné. Lényeg a lényeg, azóta nem túl aktívak a baráti dolgokon és a conokon kívül (akkor is a DDR-nél főleg).
iskariotes írta: 2018.02.12. 22:38 Úgy érzem valahol ez is közre játszott abban, hogy Pesten elmaradt az anime klb alapítási láz. Itt tartják az ország legnagyobb animés találkozóját, van külön animés boltunk, itt van a Japán Alapítvány és Nagykövetség, renegeteg japán étterem van itt és a sort napestig lehetne sorolni. Minek kéne bizonyítani egy külön klubbal is azt, hogy itt van animés élet, szemben mondjuk egy vidéki kis városkával?
Azért nem egészen, mert a nagyobb városokban és megyeszékhelyeken vannak klubok, mint Pécs, Eger, Debrecen, Veszprém. Utóbbi tavaly elég szépen futott a megyei könyvtárral karöltve, amikor csináltak egy előadássorozatot japán tematikákkal. De a kisebb szinteken, mint Kőszeg, Sopron, Komárom vagy épp a példádban Dunaújváros már nem érvényesül. Egyfelől felfoghatjuk úgy, hogy "ember- és aktivitáshiány" miatt nemigen alakulnak klubok, másfelől pedig egy másik oldal, hogy inkább a baráti közösségek, vagy ha jobban tetszik, klikkek az uralkodóbbak nálunk. Hogy ez inkább pszichológiai berögződés vagy csak inkább erre van igény, a magunk "safe space"-éhez, hogy mennyi velünk hellyel-közzel egyívásút tudunk egyszerre elviselni magunk körül.

Másrészről próbálom realistán nézni a dolgot szociológiai oldalról, de igazából így az internet korára a klubok elvesztették a vonzóerejük velejét. Egy chat program, fórum vagy közösségi portál elintézi a közös összeröffenések gyakoriságát alkalmira akár két ember közt is, miközben a közös filmélmények lényegében kimerülnek abban, hogy a torrent/streamszolgáltatás megoldja. Holott ugye vegyük példának Amerikát, ahonnan a klubosdi kialakult, elsősorban a hírek és ismeretek megszerzése és megosztása miatt alakultak, illetve mert valaki rendelt egy kazettát/játékot a szigetországból, és akkor megnézték/kipróbálták együtt. (A fansubok is amúgy többnyire a klubokból alakultak ki. Nagyon kevesen voltak, akik tényleg saját szakállra kezdtek kluboknak VHS-eket feliratsávval ellátni.) Szóval, maga a klub szerepe is jelentősen megváltozott, és inkább egy programszervezői társasággá vagy "minimálmozgalommá" alakult át, mintsem megmaradt "a helyi animés élet hírmondójaként".

És akkor ott a gazdasági oldal, hogy ha programszervezői társaság. Valahogy ki kell hozni nullszaldósra a dolgot legalább, hogy megérje. Ezt az elmúlt években Békéscsaba, Tamási, Pécs, Debrecen, Veszprém, Miskolc és Szombathely el tudta játszani többnyire iskolák kibérlésével (mondjuk ez a módi Lengyelországban is így megy). Hogy melyik milyen sikeres volt, azt nem tudom, egyedül tavalyelőtt a szombathelyire cammogtam le, ami nem volt valami nagy dolog. Egy terem, meg egy elfüggönyözött részen tartottak előadásokat, és talán 8 árus és 2 gép, amin lehetett játszani. Ellenben kisebb csoportosulások alakultak, beszélgettek, amiből nekem az jött le (többnyire stílus, szóhasználat, non-verbális jelek alapján), hogy ezek a látogatók már ismerik egymást, és ahogy egy fővárosi con esetében, úgy most is csak egy alkalmat találtak az összeröffenésre. Volt egy hangulata, de nem épp a pezsgő vagy épp stagnáló környékbeli animés életnek volt a hírmondója. Ezt a felét pedig a fővárosi con, mondjuk úgy, elfojtja a túlerejével.

Történeti szempontból, pedig talán nem kell igazából külön bemutatni a dolgot, hogy a rendszervált(oz)ás után lehetett volna csinálni és tolni a szekeret ehhez, de ez sokáig elmaradt, mivel egy maroknyi ember tudta, hogy mi fán terem az anime vagy Japán. Csak a Vakondok 4 alapján, amikor a nindzsás játékról beszélnek az interjúalanyok, látszik, hogy sztereotip prekoncepciók voltak főleg, és az "igazság" inkább a Távol-Keleti Tanszékeken koncentrálódott, ahol meg az érdeklődés többnyire kielégült. Aztán kapott egy nagyobb löketet a Dragon Ball sikere, amit aztán derékba is tört az ORTT majd az RTL döntése, hogy aztán megint visszasüllyedjen (amolyan bronzkor majd az azt követően "a bronzkori civilizációk összeomlása"). Az A+ (majd Animax) hozott egy fellendülést, és igazából a hazai animés élet is ekkor lépett a saját ókorába, hogy további történelmi hasonlattal éljek. Volt csatorna, voltak fórumok, gombamód szaporodtak az oldalak, illetve az "őskor" is meghagyta a maga tovább élő hagyatékait. Aztán ahogy ez a mainstream időszak lecsengett, eljött a "középkor", amiben most is vagyunk.
Lényeg a lényeg, a legalkalmasabb időszak erre a 2000-es évek közepétől a 2010-es évek első harmadáig volt, de addigra a technikai feltételek már egy szociológiai ugrást tettek lehetővé, hogy gyakorlatilag átugorjuk a klubalapítási és -működtetési lázat, és egyből azok hanyatlásával (mert az amerikai klubokkal is ez történt a 90-es évek végére) nézzünk szembe úgy, hogy be sem indult nálunk.

Tudom, terjengős baromság, de talán egy fokkal jobb körképet alkottam arról, hogy igazából mik voltak és mik jelenleg a problémák ebben a kérdésben. :drop:
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Surci »

Leara írta: 2018.02.12. 19:49
Animés csoportokhoz meg: nem rémlik, hogy Budapesten valaha lett volna komolyabb csoport, vidéken ezek valahogy jobban működtek. Inkább vetítéseket meg filmklubokat tartottak.
Pedig volt, a hőskorban az Oktogonos Burger King felső emeletén tartottak meetet minden szombaton. Ez 2004-6 között történt, a végén már olyan sokan voltak hogy kipakolták a brigádot, mert az egész emeletet elfoglalták.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Aztán, ha jól tudom átkerült a WestEnd-be, mert az mégiscsak nagyobb hely. Bár, hogy ott hol tudtak annyian leülni, azt nem tudom. Talán a tetőteraszon van pár pad és asztal, de régen nem jártam arra.

A Pécsen szervezett kisebb Conokat nagyon szerettem, látszott rajta, hogy a szervezők tényleg készültek. A helyszín nagyon klassz volt, kényelmesen elfértünk. (Az egyetlen hátrány, hogy messze van.) Még a miskolci összejövetelek is jók, bár azok is egyre kisebbek. AnimeLand már csak évi egyre hivatalos, korábban háromra jártunk le. A főszerevező azt mondta, a másik kettőt inkább ilyen meet jellegűekre szervezi, családiasabb hangulattal. Oszakén szintén voltam párszor, de amióta AnimeLand nem jár le, kihagyom.
Valószínű, hogy az évi 4 MondoCon is valamennyire közrejátszik ebben, mert inkább oda gyűlnek össze az emberek.
Kép
Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: Leara »

Igaz, a Westendes találkák már rémlenek :D.
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Az anime helyzete kishazánkban

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

^^
Az akkori Bp-i anime meet problémáit ez a poszt jól mutatja be: viewtopic.php?p=3203#p3203
Magától mufitól.
Ricz írta: 2018.02.13. 09:36
iskariotes írta: 2018.02.12. 22:38Ami meg Bp-t illeti a magam részéről 2 lokális csoportról tudtam az egyik Csepelen működött a másik pedig Békásmegyeren.
A Suto Anime Kai volt a békásmegyeri? Mert ők rémlenek úgy, mint "a fővárosi anime klub".
Jujj! Te ilyenre emlékszel? Igen volt egy ilyen kezdeményezés, egy úriember szóval egy tag részéről. Több helyen promozta az ötletét és páran el is mentek rá. De igazából soha nem tudott naggyá válni, a csúcs időszakában sem voltunk többen 20-nál. Az "alapítót" kábé addig értékelte a dolog míg nem lett csaja utána erősen negligálta a dolgot. Végül maradtunk vagy 12-en és egy idő után úgy döntöttünk, hogy megszüntetjük a dolgot és már csak barátilag maradtunk együtt.
De azért pontosítok is. SuAnKai nem békásmegyeri volt hanem szerényen Fővárosi Anime Klubként határozta meg magát. A békási társaság lokális mértekben gondolkozott és a helyi müvházban volt a parancsnokságuk.
Ricz írta: 2018.02.13. 09:36 A Csepeli Animés Közösség (avagy CSAK) pedig inkább egy lokális szerveződésként indult, de inkább baráti társasággá alakult csoport.
Igen, erre gondoltam és valóban bennem is úgy élt a csoport, hogy lokális tehát nem akartak nagyokká válni. A történet meg szívszorító.
Ricz írta: 2018.02.13. 09:36
iskariotes írta: 2018.02.12. 22:38 Úgy érzem valahol ez is közre játszott abban, hogy Pesten elmaradt az anime klb alapítási láz. Itt tartják az ország legnagyobb animés találkozóját, van külön animés boltunk, itt van a Japán Alapítvány és Nagykövetség, renegeteg japán étterem van itt és a sort napestig lehetne sorolni. Minek kéne bizonyítani egy külön klubbal is azt, hogy itt van animés élet, szemben mondjuk egy vidéki kis városkával?
Azért nem egészen, mert a nagyobb városokban és megyeszékhelyeken vannak klubok, mint Pécs, Eger, Debrecen, Veszprém.
Jó oké persze, ezek nagy városok. De az állításomat továbbra is fent tartom, egy pécsi vagy egy debreceni animés közösségnek fontos, hogy összetudjon hozni egy rendezvényt (vagy valamilyen sorozatban részt venni) mert ezzel is tudják mutatni, hogy ott abban a városban van animés élet. Amúgy meg Dunaújvárosban szerveztek Elfen Lied találkozott anno.

Az, hogy vidéken nem (és most nem a nagy 5-ös re gondolok [Győr, Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs]) alakult ki és nem maradt meg az anime klubok magam részéről 2 okot nevezek meg.
1, Amikor a MAT-nak volt még pénze és úgy egyáltalán még jelentett valamit a MAT, akkor célszerűbb lett volna vezetőképzést folytatni. Emlékszem ugyan ezekben az években (2002-2007) a Refisz sok energiát ölt bele ebbe az irányban és meg is lett az eredménye. Ha valamivel több koordinációt és szellemi támogatást kaptak volna ezek a csoportok akkor valamivel jobbak lettek volna.
2, A gőg. Sok animés csoportnak felkellett volna ismernie, hogy önálló entitásként nincs sok reményük. Viszont ha megtalálták volna más szubkulturális csoportokat (helyi sci-fi, fantasy stb. csoportok) akkor nagyobb eséllyel tudtak volna együtt maradni. De mivel mindenki azt hitte, hogy az aranykor soha nem fog véget érni így nem közeledtek az ilyen csoportokhoz.

Akinek meg kedve és hangulata a következő estéit olvasással tölteni ajánlom ezt az olvasmányt
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Válasz küldése