Japán kardok

Japán, az anime országa. Minden, ami Japánnal kapcsolatos
Avatar
j.e.h.u.t.y.
Profi
Profi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2005.01.11. 11:48
Tartózkodási hely: ...at the Border...

Japán kardok

Hozzászólás Szerző: j.e.h.u.t.y. »

Nem tudom ki hogy van vele de szerintem a japán kardok nagy mértékben részei a japán kultúrának. Engem ez a téma főként azért mozgat mert ötvösnek tanulok a Művészetiben....és a kardok régóta foglalkoztatnak,főleg a japán.Lévén elkészitése nagyon nagy feladat,és bonyolúlt. Gondolom sokan szeretitek az animék egyik jelegzetes fegyverét a Katanát... szerintem nem csak jó fegyver de szép is.Nem véletlen hogy a felkelő nap országában még ma is szent erekjének számit egy ilyen fegyver. Írjátok le milyen legendákat,vagy valós eseteket ismertek melyek bizonyitják e fegyverfalyta nagy becseségét.
html_entities_replaceMy turn to protect you, Snakehtml_entities_replace
Avatar
Narumi
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1388
Csatlakozott: 2004.05.04. 14:36

Hozzászólás Szerző: Narumi »

Izé... Akkor most ide írom, hogy Szegeden van egy japán kardkiállítás, sajna a helyszínt nem tudom... De van ott többszázezer forintot érő kard is. ^^
Avatar
Philionel
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2005.02.11. 08:14

Hozzászólás Szerző: Philionel »

Nagyon szeretem a kardokat, de az erőszak minden formáját elutasítom, ezért nem Katanám, hanem bokken-em lesz. Gyakorlásra használatos fakard. Aki látta a Zatoichi-t, biztosan emlékszik a jelentőségére :wchick:
Az Istenség nem szereti, ha bezárják egy épületbe: a szabadban érzi jól magát: pont itt éppen ebben a testben. Mindegyikünk élő szentély, a világegyetem kicsiny mása!
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Ohh igen:) Kedvemre való topik. A Gyermekkori álmok és a Mit szerettek Japánban topikokban már kifejtettem, hogy a Szamuráj kultúrán belül leginkább a kardok foglalkoztatnak, és hogy nagy álmom, hogy elismert, neves kardkovácsként éljem le az életemet, bár erre vajmi kevés esély van, már csak a származásom miatt is. Mindenesetre kicsit jobban beleástam maga a dolgokban és 2 dolgot már az elején meg kelett tanulnom.

1. A szamuráj kardok nagyon bonyolult felépítésűek és baromi sok részük van.
2. A szarmuáj kard egy gyűjtőfogalom, nem pedig tulajdonnév. (mint pl a madárpók... hiszen van többszáz féle madárpók, egyik fánlakó, másik talajlakó, harmadik ásó blablabla)

Ismereteim szerint nagyon sokféle Szamuráj kard létezik, de mindegyiket be lehet sorolni 1-2 nagyobb csoportba.

A Katana a nklasszikus Szamuráj kard. Ez a neve a hosszú kardnak, amely 2 lábnál hosszabb. (ált. a 60cm-nél hosszabb pengéjű kardok.)
A Wakizashi a középhosszú, egy és két láb közti hosszúságú kard.(40cm - 60cm es pengéig.)
A Tanto egy lábnál rövidebb tőr. (40cm alatt.)
Ezek már nem szamurájkard csoportok, hiszen ezek nem nevezhetők "igazi" kardoknak, de ide írható még a Philionel által említett
Bokken - Fa gyakorlókard, valamint az
Iaito - Fém gyakorló kard. (Tetszés szerint élezett, vagy életlen is lehet
Just for fun - a Szamurájkard kovács Japánul Katana Kaji

Akkor egy kis tudományos szöveg képekkel alátámasztva

Kép

Saya - A teljes hüvely

Kép

Kojiri - A hüvely díszes vége

Kép

Ez a markolat, a Tsuka
Tsuka-Ito - A markolatot körülölelő fonat.
Mekugi - A kardot a markolathoz erősítő kis szeg.
Tsuba - Kézvédő. (Többféle formájú is lehet)
Fuchi - A sapka a markolat végén, ahol találkozik a kézvédővel.
Kashira - A "kardomb", ahol véget ér a markolat.
Sageo - A kardot az övhöz biztosító kötél
Saguri - Dísz, mely segít biztosítanio a hüvelyt, amikor kihuzzák a kardot (nem biztos)
Kurikata - Egy kis bütyök, amin átmegy a sageo
Same - A Tsuka-ito alatt lévő rész, mely a markolatot burkolja.

Kép

Mune - Szó szerint, "a kard hátulja".
Kissaki - A kard hegye.
Boshi - Ezt igen nehéz lefordítani. Szerintem a hegy formáját jelenti. (ugyanis az egész kis alakzat a hegy ha jól tudom.)
Yokote - A hegyet a kardtól elválasztó vonal.
Shinogi - A penge gerince, mely végigfut a penge teljes hosszán.(Ha jól értelmeztem.
Shinogi-Ji - A Shinogi és a Mune közti része a pengének.
Yakiba - A Shinogi alatt lévő él.
Ha - A kard vágó éle.
Ji - A Shinogi-ji és a Yakiba közti rész.

Kép

Ez a Nakago, a markolattüske, vagy a kard nyaka. ( ez a rész van a Tsuka-ban, és erre a részre kerül mindig a kovács aláírása, ami nem baj, hiszen a szamurájkardok szétszedhetőek, így is tisztítják őket ha jól tudom.)
Nakago-Jiri - A Nakago vége.
Mune-Machi - kis rovátka a "penge hátulján", ami megállítja a Habaki-t(A Habaki az angol Collar szó megfelelője, ami gallért, ingnyakat, nyakörvet jelent).
Ha-Machi - Kis rovátka a penge vágó élén, ami megállítja a Habaki-t.
Mei - A kovács aláírása
Mekugi-Ana - Lyuk a Mekugi számára.

PENGÉK

Yamato-Den
Kép

Yamashiro-Den
Kép

Soshu-Den
Kép

Mino-Den
Kép

Bizen-Den
Kép

És még néhány érdekesség, amit innen-onnan olvastam, halottam, láttam, esetleg mások mondták.

-A Szamuráj kardokat csak akkor vették ki teljesen a hüvelyükből, ha gyilkolni akartak velük. Különben, még tisztításnál sem vették ki teljesen őket. (bár láttam már egy két cáfolatot, meg persze ez ma már nem így van)

-A kardokat legtöbbször elítélteken teszetlték. Egy kard már jónak számított, ha egyszerre három halálraítélt testét tudták vele kettészelni.

-A víz hőfoka, melyet a kovácsok használtak, s amiben a pengét hűtötték olyannyira titkos volt, hogy azt beszélik, vágta már le kovács tanítványának a kezét, amiért az belenyúlt a vízbe, hogy így szerezzen tudomást a hőfokról.

-Olvastam olyat is egy honlapon, hogy a Katana és a Wakizashi csak civil kardok voltak. Amikor harcra készült egy Szamuráj akkor a Tachtit és a Tantot vitte magával. Ez sztem nem nagyon igaz, de nem én találtam ki.

Hasznos oldalak:
http://samuraiswords.gungfu.com/
http://www.bugei.com/
http://www.nihonto.com/

(*megjegyzés: Remélem a képek nem zavarnak senkit. Sztem így sokkal szemléletesebb a dolog, a képkek témába vágóak, nem direct linkeltek, kis méretűek, szal nem lassítják a betöltést, és esztétikusak is. Ezek a képek mellesleg a nihonto.com-ról valóak, én azt az oldalt ajánlom a legjobban. rengeteg információt lehet ott találni. Sok infot én is onnan szedtem, illetve a felsorolt honlapokról.
Az adatok, amiket itt leírtam nem 100%-ig biztosak. 1-2 általam ismeretlen szó fordításához az MAT online szótárját használtam. Amennyiben bárkinek bármiféle meglátása, javaslata van, vagy hibát talál a szövegben kérem jelezze. Remélem sokat segítettem.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DeluksZ 2005.03.24. 15:51-kor.
Avatar
Narumi
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1388
Csatlakozott: 2004.05.04. 14:36

Hozzászólás Szerző: Narumi »

Wow, DeluksZ, ezt szépen összefoglaltad! ;)
Haveromnak is bokkenje van... Mondjuk ő jár is edzésekre...
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Narumi írta:Wow, DeluksZ, ezt szépen összefoglaltad! ;)
Thx... csak másfél óráig tartott kb lefordítgatni meg beszerkesztgetni. Ennyiszer még nem nyomtam az "előnézet"-re :)
Remélem mindenki kedvére talál benne infókat, akit érdekelnek a kardok, és az oldalaknak is hasznát tudjátok venni.

kiegészítés az előző hozzászóláshoz, néhány fontosabb szó

Gunto - Gép által készített harci kard.
Hagane - Acél.
Katana Togishi - Kard tisztító. (nem tudom, hogy személy vagy felszerelés.)
Ken - Egyenes, két élű kard.
Koto - "Öreg kard". 1596 előtti kardokra mondják általában.
Moroha - Két élű kard.

Valamint 3 kép igen tetszetős Tsuba-król, vagyis kézvédőkről.

Kép Kép Kép

(*megjegyzés: képek és szavak nihonto.com)
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Hhehe nekem otthon van egy katana ^^ vagyis most Krisinél van... még anno Kyoutouból hoztam...
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Úgy tudam, Japán kovács által csinált Katanat (vagyis ami már nem gyakorlókard), csak nagyon hosszas huzavona után engednk ki az országból. Átiratás meg minden ilyesmi kell hozzá... meg lehet kérdezni mennyi volt?
Ahh Konomi akkor te már rendelkezel egy olyan dologgal, ami nekem ahhoz kéne hogy teljes legyen az életem:) mindenképpen szeretnék én is egy eredeti Katanát... nem tudom mikor lesz rá lehetőségem beszerezni egyet... :roll:
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

Élezhe [harcra kész állapotban] természetesen nem engedik ki az országból... országon belül is engedély kell hozzá... ^^ szal szinte lehetetlen hozzájutni halandó ember számára, vagyis nagyon sok pénz kell hozzá... az enyémet megoldottam azzal, hogy gyak nincs éle... mármint dekor[dísz]él van rajta... szal nem vág, annak ellenére, h úgy néz ki, mintha vágna... ^^
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Ezért akarok magamnak kovácsolni majd kardokat:) Az nem tudjátok az Iaitokkal mi a helyzet? hiszen az csak gyakorló kard, de az lehet élezett is... akkor sem lehet kihozni az országból?
És hogy van az hogy több millió forint értékű kardokat lehet venni neten... vagy az csak tulajdonjogilag lesz a tied, de ugyanúgy az országban vagy a múzeumban marad? ezekkel nem vagyok teljesen tisztában.
Avatar
j.e.h.u.t.y.
Profi
Profi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2005.01.11. 11:48
Tartózkodási hely: ...at the Border...

Hozzászólás Szerző: j.e.h.u.t.y. »

HÚÚÚÚÚÚ ez aztán a hozzászólás.... :shock: te aztán jól benne vagy a témában.elég sok új infót adott ez a "kis" hozászólás KÖSZI ::jwin::
html_entities_replaceMy turn to protect you, Snakehtml_entities_replace
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Örülök, hogy segíthettem. Sajnos ez még cxsak a jéghegy csúcsa. Az általam most olvasott könyvben igen sok "legenda szerű" dolog van leírva, úgyhogy erősen gondolkodom azon, hogy idézeteket fogok ide bevésni. Tényleg érdemleges dolgokat ír a szerző (akinek a nevét fejből nem tudom, de majd feltűntetem a könyv címét és szerzőjét is, meg a kiadás évét annak, aki kedvet kapna rá)
Konomi

Hozzászólás Szerző: Konomi »

A múzeumos dologgal én sem vagyok tisztában...
Iiaidoun pedig fakardokat használnak gyakorláskor... mikor bemutató van, természetesen nem ^^
Avatar
Koraku
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2005.01.31. 13:14
Tartózkodási hely: Pécs-Vasas
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Koraku »

Ez a hüvelyből nem kivétel, még tisztításnál sem... Hát nemtom. A mugay riu-ban igenis kiveszik, bár nemtom, ez a stílus mennyire régi. De legközelebbre megkeresem majd a leírását.
Egyébként nekem iaito-m van, elég gyatra állapotban... Asszem' a szakmai gyakorlatot azzal töltöm, hogy megjavítsam.
A katana-t, és a wakizashi-t a szamuráj mindig hordta magánál, ha kilépett az othonából. A tantó pedig mindig az övében volt. Ha jól tudom, egyedül a katana az, amit lerakott, ha pl látogatóban volt. Meg ugye alvásnál a tartóra tette, de a keze ugyében.
Mi speciel iaido-n iaito-t használunk. Az enyémre gyártottak díszélt, de túl jól sikerült, és eleinte kicsit megszabdaltam magam. Elvileg az utcán lekötve lehet csak vinni, és mivel nincs éle (enyémnek spec. ugye van), ezért sportszernek minősül. De felkötni nem ajánlatos... Ha pedig van éle, akkor elvileg lekötve kell vinni a zsákban, és a tagsági kártya "fegyverviselési engedélynek" minősül. Hangsúlyozom, elvileg. Ki még nem próbáltuk...
Ellenben volt némi probléma nemrég, talán hallottatok róla. Feketeövesek voltak edzőtáborban Olaszországban, és egy szabadtéri edzés során a rendőrök kivonultak, és elkobozták a kardjaikat (amik nem iaito-k voltak, de nem is eredeti, japánban gyártottak); Azóta sem kapták vissza...
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Most még suliban vagyok, de amint hazaértem válaszolok, és idézek is könyvekből, mert sok érdekességet olvastam a hozzászólásodban. Ha hazaértem szerkesztem.
Avatar
Koraku
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2005.01.31. 13:14
Tartózkodási hely: Pécs-Vasas
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Koraku »

Nekem ehhez sajnos (mivel még nincs netem...) be kell majd cipelnem a könyvet... Remélem holnap lesz lehetőségem rá!
Avatar
Philionel
Gyakorlott
Gyakorlott
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2005.02.11. 08:14

Hozzászólás Szerző: Philionel »

Kíváncsian várom a folytatást! :bounce:
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Nah mivel volt közte 1-2 hozzászólás, inkább nem szerkesztem az előzőmet, hanem ide írom a dolgokat.

Néhány érdekesség Catharina Blomber - Szamurájok -Japán harcos nemességének történemi és vallási háttere - c. könyvéből.

A kardok kipróbálásáról
"Az új kardok minőségét elsősorban halálraítélt bűnözők holttestén tesztelték. Az eljárást tamesi-girinek, a holttestet magát pedig tamesi-monónak, "vágófának" nevezték." Vagyis a szamuráj kiment a kivégzések helyéül szolgáló mezőre, és az ottani szolgák egy kupacba gyűjtötték neki a holttesteket. "A feljegyzések szerint egy jó minőségű penge egyetlen csapásával három ember testét is át lehetett vágni, egy jó karddal pedig egészen biztosan kettőbe lehetett hasítani egy felnőtt férfit. Azt a kardot, amelyik nem tudta egyetlen vágással lemetszeni egy ember fejét, használhatatlannak ítélték."
Ide tartozik még az illegális cudzsi-giri ("keresztútnál történő levágás") amikor a busik a kardokat ártatlan utazókon próbálták ki.

A kardok neveiről
"A kardok időnként nevet kaptak, hogy megőrizzék kovácsolásuk körülményeinek, illetve annak történetét, hogyan jutottak a család tulajdonába, gyakran azonban azért nevezték el őket, hogy így örökítsenek meg valamilyen különleges, hősies tettet amelyet gazdájuk segítségükkel hajtott végre. Az ilyen ismert kardokat nagyra becsülték és a családi örökség részévé váltak."
Néhány híres kard:
Ko-kicune ("Kisróka") kovács: Munecsika Tul. Család:Icsidzsó császáér és utódai
Ko-garaszu ("Kisvarjú") kovács: Elvileg egy hatalmas varjú hozta nekik. Tul. Család: Taira-klán
Higekiri, Hizamaru, Sisi Ó ("Oroszlánkirály") Ezek a Minamoto-klán híres kardjai, de leghíresebb ezek közül az "Oroszlánkirály", amit Minamoto Jorimasza kapott Konoe császártól, jutalmul, hogy legyőzte a császárt gyötrő szellemet.

A kardok jelleme
Úgy tartották a kovácsolás során, hogy a kovács saját személyiségét is belefoglalja a kardba. Két híres mester (Muramasza és Maszamune) kardjainak összehasonlításáról sok legenda maradt fent, ezek közül egy.
"... egy hídról a folyóba engedték, amelyen lehullott faleveleket vitt a víz. A levelek elkerülték Maszamune kardját és sértetlenül úsztak tovább, de a Muramasza-penge szinte megához vonzotta és kettévágta azokat." Tehát Maszamune pengái híresen jó, míg Muramasza pengéi híresen rosszindulatúak voltak, olyannyira, hogy a Muramasza pengék viselésének feltételei törvényhez voltak kötve.
*lábjegyzet: A Sógun c. könyveb Jabu daimjónak ilyen Muramasza pengéje van. A könyvben is leírják a Muramasza-pengék vérpntási vágyát.
A pengék mintái, melyet a temperáláskor (ez az a folyamat, mikor belemártják a temperáló vízbe) kaptak jóval vagy rosszal kecsegtettek, így ezekből a jelekből következtetni lehetett a kard viselőjének sorsára.

Etikett
A szamurájok felettesük meglátogatásakor a katana-kaken (kardtartón) hagyták a kardjaikat, de azonos rangú szamurájhoz való látogatásnál a wakizasit maguknál tarthatták. Ezt jobb oldalra helyezték maguk mellé, markolattal a vengé felé, ezzel is nehezítve az esetleges használatot. Ezzel udvariasan kifejezték a jó szándékot.
Ha két szamuráj pl. egy keskeny hídon ment mindketten balra húzodtak, és nagyon ügyeltek, hogy kardjaik markolata ne érintkezzen, ez ugyanis vért kívánt, amennyiben a vétkes nem kért azonnal elnézést. A kardok érintkezése nagy bűn volt, ám a barátságokat még is így pecsételték meg.

Egyéb érdekességek
A kovácsok minden egyes kard készítése meg kelett, hogy tisztitsák magukat. Itt nem a fürdést értem, hanem imák, öltözetek, szertartások segítségével tisztultak meg. Egyik fontos tényező volt, hogy hideg vízzel kelett megfürdeniük (pl vödörből, vagy vízesésnél) az évszaktól és az időjárástól függetlenül.
Nők nem léphettek be a kovácsműhelybe. Ők tisztátalanok voltak ehhez (ha jól olvastam a menstruáció volt a legnagyobb ellenérv.)
A Nakagora nemcsak a mei, hanem istenek nevei is felkerültek, illetve arany kiöntéssel látták el egyes a kovács nevét, ha az híres volt és a tulajdonos büszke volt a kardjára.
Egy nyomorban tengődő szamuráj utolsó értéke a kardja volt és ettől csak a legvégső esetben vált meg.
Koraku írta:Ez a hüvelyből nem kivétel, még tisztításnál sem... Hát nemtom.
Borzasztóan sajnálom, hogy most nem találom az ide vágó idézetet, pedig tisztán emlékszem rá, hogy olvastam ebben a könyvben. Igérem megkeresem, de arról szólt, hogy a kardot szégyen volt úgy visszarakni a tokjába, hogy nem használták (ide tartozik az is, ha egyszerűen kihúzták a kardot a tokból)

Az Iaidós részhez (sajnos) nem tudok hozzászólni. Szegeden nincs Iaido oktatás. Írtam egy mailt a kendo szövetségnek, és valszeg nem is lesz hamar Iaido:(
A törvényeket nem ismerem, de 115.000 forintért már láttam nagyon szép iaitot (élezettet). Remélem egyszer én is űzhetem majd ezt a művészetet.

*lábjegyzet: Az infok a fent említett könyvből vannak, hol pontosan idézve, hol ömlesztev. remélem ez is hasznos volt. Amennyiben van kérdésetek tegyétek fel nyugodtan, amikre tudom/megtalálom/elolvasom a választ válaszolok és Koraku is biztosan szívesen segít.
Avatar
Koraku
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2005.01.31. 13:14
Tartózkodási hely: Pécs-Vasas
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Koraku »

Részlet Darrell Max Craig MUGAY RYU - A kardrántás klasszikus szamuráj műbészete c. könyvéből.

Ha önnek igazi japán kardja van, és megfelelőképpen szeretné tisztán tartani, megpróbálok segíteni ebben a hagyományos japán módszer szerint, figyelembe véve, hogy a legszigorúbb szabályokat az ősidőkben is és ma is betartják a szamurájok. Először is, helyezze maga elé a kardot úgy, hogy a tsuka bal felé legyen. [...] Aztán hajoljon meg előtte [...]. Gondoljon arra, hogy a japán szamurájok hite szerint a kardnak saját lelke van. A tisztítókészlet [...], ami szegfűszegolajból, piros vagy fehér, gömbnyalókára emlékeztető, finom súrolóporral megtöltött nyeles labdából, sárgaréz kúpból és egy kis rizspapírból áll. [...] emelje fel a kardot a földről élével fölfelé. A markolatot a jobb kezében tarva vizsgálja meg a sayát és a kard tartozékait, talál-e rajtuk bármilyen hiányosságot. [...] Lassan, óvatosan húzza le a sayát a kardról. Fontos, hogy így tegyen, ne a kardot húzza ki a tokjából! Egészen addig húzza, amíg el nem éri a kissakit. Ekkor azonnal álljon meg! Tüzetesen vegye szemügyre a pengét, mialatt a kard hegye a saya nyílásában van, élével fölfelé. Általában közönségesnek tartják azt a módszert, amikor valaki egyetlen gyors mozdulattal teljesen kirántja a kardot a tokjából, még ha sok japánt láttam is, aki így tesz.
[...]Most húzza ki a kissakit is a sayából, emezt tegye le vagy a bal oldalára, vagy maga elé. Most, hogy már kivette a kardot a tokjából, mindegy, hogy melyik kezében tartja, nekiállhat megvizsgálni a pengét, lát-e rajta roszdát.
[...]Vegyen elő egy darab rizspapírt a készletből, helyezze a kard hátlapjára (mune9, miközben a penge a fonákjára fektetve nyugszik a tenyerében, és lehelletfinoman vegye a shinogi-jit hüvelyk- és mutatóujja közé. Soha ne felejtse el, hogy a penge vizsgálata közben senki felé nem szabad fordítani a kard élét (ha), csakis saját maga felé irányíthatja!
[...]Ha le akarja venni a markolatot (tsuka) a kardról, fogja a sárgaréz kúpot, és távolítsa el vele a csapocskát (mekugi) a marklatból. Most fogja jobb kezébe a markolat végét. A penge mintegy 30 fokos szögben ferdén álljon a jobb felé, élével kifelé. Bal kezével htározott mozdulatokkal ütögesse a jobb csuklóját,míg a penge kilazul. Amikor kicsúszik a markolatból, sokan visszateszik a sayába, mielőtt félreteszik a kézvédőt, a tsubát és a töbi tartozékot. Egyébként mindegy, hogy ezek rajta maradnak-e a pengén, vagy leveszi róla. Én általában rajtahagyom őket tisztítás közben.
[...]Ha már előkészítette tisztításra a pengét, mindenekelőtt itasson le róla minden maradék olajat a rizspapírral. Most fogja a nyalóka formájú agyagportartót, az úgynevezett uchikót, és porozza be a pengét. Ezután a rizspapírral a fonákjától az éle felé haladva, lentről fölfelé és visszafelé húzogatva tisztogassa a kardot az agyagporral [...]. A penge megtisztítása után törölgesse tisztára egy új darabka rizspapírral, majd a szegfűszegolajjal kenje végig a pengét, vékony filmréteget képezve a felületén. A tisztítás befejeztése után semmiképpen ne érjen a pengéhez puszta kézzel.
Ha mindennel elkészült, élével fölfelé helyezze vissza a pengét a sayába. A fonákjával lefelé óvatosan csúsztassa vissza a tokba, végül enyhe nyomással csúsztassuk a hibakit a helyére. [...]
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Koraku 2005.03.04. 13:01-kor.
Nézelődöm erra-arra;
nem látok itt virágot,
sem tarka leveleket.
Tengeri fögényen áll a magányos kunyhó
az őszi este sejtelmes fényében.

Kakuzo Okakura
Avatar
Koraku
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2005.01.31. 13:14
Tartózkodási hely: Pécs-Vasas
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Koraku »

Darrel Max Craig Okinawa szigetén tanulmányozta a karatét Z. Shimabuku Sensei irányítása alatt, de sok más híres amerikai és japán mestertől is tanult. Hat danos karate- és jujitsu, öt danos kobudo és kendo - valamint négy danos iaido-,judo-és aikido-mester. Több nagysikerű mozifilm harcművészeti szakértője, és számos könyv - köztük a The heart of Kendo (A kendo szíve) szerzője. A Texas állambeli Houstonban él.
A Chiba-klán hatamoto-ja.
Nézelődöm erra-arra;
nem látok itt virágot,
sem tarka leveleket.
Tengeri fögényen áll a magányos kunyhó
az őszi este sejtelmes fényében.

Kakuzo Okakura
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Érdeklődéssel olvastam az idézetet, és igencsak vártam már be kell valljam. nem tudtam mi tart ennyi ideig, de ezexerint egyetemről vagy iskolából netezel.
A könyv állításai szerint a kardot tisztításnál ki lehet/kell húzni a sayából. Ezexerint az én általam olvasott rész nem vonatkozott a tisztításra. Örülök, hogy erre fény derült, mert mindig is kételkedtem ebben.
Köszi Koraku.
Avatar
Amy Jade
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 159
Csatlakozott: 2004.08.29. 10:53
Tartózkodási hely: koncerten akar!!! *____*
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Amy Jade »

igazábol én nem értek a kardokhoz, de lenyügöznek. van otthon 1 katana+wakizashi+tantou szettem, persze csak bovli diszkardok, de nagyon szeretem öket ^^ szeretnék megtanulni bánni velük, de egyenlöre nem telik rá az idömböl... ;_;
hallottam 1 történetet a kardrántás müvészetének (sajnos nem tudom a "rendes" nevét) megszültéséröl. hevenyészett megfogalmazásban a következö:
egyszer egy buddhista szerzetes vhogy megsértett egy samurait és ö párbajra hivta ki a szerzetest. de ugye a szerzetes nem értett a kardokhoz, biztos volt, hogy veszit (és meghal). de megkért vmi ismerösét (tán egy samurai v. kard készitö, nem tudom), hogy legalább a kardot kirántani tanitsa meg, hogy nem hozzon szégyent a samuraira. meg is tanulta a mozdulat sort és egy honapig gyakorolta a párbajra. eljött a nap, megálltak egymással szemben, a szerzetes kirántotta a kardját és várta a végét. de a vég nem jött el, a samurai leborult elötte, hogy "tanits, mester". a szerzetes egy honap alatt tökényre fejlesztette a mozdulatot, ami lenyügözte a samurait. :D
nem tudom mennyi az igazság tartalma, de nekem teccik. :D
Kép
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Nemrossz sztori:) Biztosan van valami valóságtartalma, és biztosan fentmaradt még sok sok hasonló történet:) remélem a könyv elolvasása után többet tudok majd mondani:) Koraku van a kardrántásnak külön neve?
Avatar
Koraku
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2005.01.31. 13:14
Tartózkodási hely: Pécs-Vasas
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Koraku »

Hai :)

Iai a mozdulat, amivel kirántod, levágod a másikat, és elrakod a pengét. Mint a harcművészetes topicban erről kicsit olvashattok :)
Én taluom is.
Van iaido, és iaijutcu. Az előbbit tanulom, ezt szokás a kardrántás meditatív művészetének hívni.

És az tanto, nem tantou :roll:

És ha ez a történet igaz, elég alávaló szamuráj lehetett az illető :)
Nézelődöm erra-arra;
nem látok itt virágot,
sem tarka leveleket.
Tengeri fögényen áll a magányos kunyhó
az őszi este sejtelmes fényében.

Kakuzo Okakura
Avatar
DeluksZ
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 530
Csatlakozott: 2004.07.29. 22:44
Tartózkodási hely: Szeged-Budapest

Hozzászólás Szerző: DeluksZ »

Nagyon leállt a téma, pedig ez a kedvenc topikom:) Egy-két érdekességet leírhatsz Koraku, hiszen mivel te műveled ezt a harcművészetet talán tudsz olyan dolgokat, melyeket olvasással esetleg nem tudok magamévá tenni:)
Ígérem, ha érdekességekre bukkanok az lesz az első, hogy bepostolom őket ide. Addig is hódoljunk tovább, ennek a nagyszerű tárgynak:)
Volt valaki amúgy kardkiállításon?
FONTOS:
Amennyiben ismer valaki magyar kovácsot, aki a kardkészítés melett szamuráj kardokat is kovácsol az adja már meg az elérhetőségeit vagy honlapcímet vagy bármit, ahonnan infót tudok szerezni. előre is thx
Válasz küldése