×

Regisztráció

Japán lexikon

Témakör:

Darumaotoshi

Ügyességi játék, főként gyerekeknek, mellyel a kézügyesség és a gyors mozdulatok fejleszthetők. A játék lapos henger alakú elemekből, és egy kis kalapácsból áll. A lapos hengereket toronyszerűen egymásra kell rakosgatni, a legtetejére pedig egy kicsit magasabb henger kerül, amire általában egy Daruma bábut festenek (a Daruma az egyik legismertebb Japán bábu, mely a jószerencsét jelképezi). Miután felépült a torony, a kis kalapáccsal ügyesen és gyorsan ki kell ütni az elemeket, alulról felfelé haladva, úgy, hogy szét ne potyogjon a torony, és le ne essen a Daruma, hanem a végére csak az maradjon.


Go

Ősi táblás stratégiai játék, mely Kínában már több mint 2000 éve ismert volt. Kelet-ázsiában, így japánban is igen népszerű játék. A táblán a négyzetrács jelöli ki az útvonalakat, melyeken a lencse alakú bábukkal lehet mozogni. A játék lényege a lehető legnagyobb terület elfoglalása, illetve a másik fél bábuinak bekerítése, megakadályozván a további lépés lehetőségét. A tábla nagy mérete, és a komplex szabályrendszer miatt a sakknál is jóval több lehetőséget kínáló, összetett játék.


Karaoke

Csoportos zenés szórakozás, mely japánban óriási népszerűsgnek örvend. Ismert zeneszámokat játszanak le vokál nélkül, így az emberek mikrofon segítségével maguk énekelhetik a számokat. Gyakran TV-képernyő segíti az éneklést, amin az aktuális sor látszik a szövegből. Japánban rengeteg karaoke-bár található, ez egyike a legkedveltebb társas szórakozási formáknak. A karaoke bárokban nem csak nagyközönség előtt van lehetőség az éneklésre, sokszor kis szobák bérelhetők kis társaságok részére, ülősarokkal, szövegkönyvekkel és a karaoke-készülékkel berendezve.


Kendama

A kendama kedvelt japán ügyességi játék, mely a kéz-szem koordinációt javítja, és segíti a koncentrálóképesség növelését. Egy nyélből, és egy lyukas golyóból áll, a golyó madzaggal van hozzákötve a nyélhez. A nyél úgy van kialakítva, hogy található rajta egy kisebb, és egy nagyobb bemélyedés, kalapácsfej-szerűen a két oldalán, valamint egy egészen kicsi mélyedés a nyél egyik végén, és egy kis szurony a másikon. A játék célja, hogy egy kézzel, lendülettel a lyukas golyót belejuttassuk valamely bemélyedésbe és ott megtartsuk, vagy felszúrjuk a kis szuronyra. Ehhez nagyon ügyesnek kell lenni, de sok gyakorlás után bárki profivá fejlődhet :)


Mahjong

Ez az eredetileg kínai játék csak viszonylag későn, az 1920-as években vált ismertté Japánban, Kína, és az USA együttes befolyása révén. Kínában évszázadokon át kártyával játszották, ma dominóhoz hasonló játékkövekkel játsszák, de a szabályok ugyanúgy alkalmazhatók kártyára is. Általában 4 játékos játssza a játékot. A játékosok az égtájak után vannak elnevezve (Észak, dél, nyugat, kelet). A játékosok a kövekből meghatározott szabályok szerint húznak és lerakhatnak. A játék célja az, hogy a kézben lévő köveket úgy csoportosítsuk, hogy azok végre 4 hármas csoportból és egy párból álljanak (=Mah-Jong). Ha egy játékos ezt eléri, a játszma véget ér.


Pachinko

Japánban nagyon népszerű szerencsejáték, kb. a félkarú rabló és a flipper keveréke. Kis fémgolyókkal játsszák, amiket bedobnak a gépbe, egy részük eltűnik, a maradék golyók különféle kis lyukakba esnek bele. Ezek hatására jelennek a meg a képek, melyekből ha három egyforma jön ki, a játékos rengeteg új golyót nyer. A golyók a játék végén beváltahatók az üzlet ajándékboltjában kapható cikkekre, például cigarettára, édességre, vagy esetleg visszaválthatók pénzre. Japánban országszerte nagyon népszerű ez a fajta kikapcsolódás, a színes pachinko-szalonok mindenfelé megtalálhatók. Nők és férfiak egyformán kedvelik ezt a játékot.