Light Novel

Írások, regények, kedvenc könyvek, könyvajánlók
Avatar
Maho
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.12.12. 18:40
Nem:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Maho »

Magyarországon is működik egy light novel adatbázis, de ahogy látom annak a szerkesztése is kicsit nehézkes (meg ugye senki sem látogatja így szerintem a szerkesztő is csak kedv alapon nyúl hozzá), de elég sok infó fent van szóval tudom ajánlani az egybegyűlteknek. http://lightnovel.gportal.hu/

Amúgy ja. a magyar animefanok nem olvasnak light novelt mert többségük (pláne mostanában) nagyjából annyi angol/német/bármi nyelvtudással rendelkezik, mint egy mutáns karalábé. Bár itt a fő probléma ott keresendő, hogy a 3-4 magyar light novel fordító csapatunk közül talán 1 tud is könyvet fordítani, de az meg nem reklámozza magát :?

A GOSICK-hoz annyit, hogy valóban nagyon jó, de a Tokyopop kiadása több szempontból is botrányos és szerintem a borítóterv is elég bénácska. A színes képeket is kispórolták és a fordító nevét meg szimplán nem írták ki, a könyv maga kopik és pl a 2. kötetben általános iskolás nyelvtani hibák vannak :? Bár én főként német párti vagyok, mert ott legalább kiadták mind a 6 kötetet színes képpel szép borítóval a Tokyopop USA meg kétévente ha kiad 1 kötetet.

Aki esetleg még nem látta a japán borítót annak:
http://api.ning.com/files/zMUi*XRrYdBmn ... Gosick.jpg :wtf: Miért is kellett a Tokyopopnak szétvágnia ezt a csodás képet?
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Köszi, ez hasznos infó!
Bár őszintén én a Gosickot még csak ezzel a borítóval láttam:
http://www.kazmo100.com/info/?p=1724
Majd szétnézek, hátha lesz illusztrált verzió is.

Azt gondoltam, hogy nem veszek olyat, ami ki van adva, mert minek cipeljem azt is, de ezek után jobb, ha utánaolvasok. :drop:
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ide is sikerült betalálnom. :) Igazából engem a legutóbbi időkig nem igazán érdekelt a light novel, mint műfaj, ez lehet a saját hülyeségem, de folyton azt várom, hogy az "animés feelinget" adja vissza, ami egy mangánál még gyakran megvan, viszont egy LN-nél már nem mindig. (Pl. Slayers novelben olvasni, hogy "Zelgadis fején megjelent egy nagy kövér izzadtságcsepp", teljesen más érzés, mint animében látni. ^^") Aztán a Bakemonogatarival minden megváltozott, ott nem csak szórakoztatott a novel, de magasan lekörözte nálam az animét, főleg, hogy voltak olyan dolgok, amiket egyszerűen még a legjobb stúdió sem lett volna képes animálva visszaadni, a Shaft meg amúgy sem végzett véleményem szerint túl jó munkát, hogy finom legyek. Hála a hype-nak, lassacskán azért a novelt is fordítják, engem meg életemben először jobban érdekel az eredeti novel, mint a belőle készült anime, szóval a közeljövőben majd igyekszem jobban odafigyelni a "novel original" cuccokra, hátha egyik-másik regény szintén megtetszik. :)
Kép
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Maho írta:Magyarországon is működik egy light novel adatbázis, de ahogy látom annak a szerkesztése is kicsit nehézkes (meg ugye senki sem látogatja így szerintem a szerkesztő is csak kedv alapon nyúl hozzá), de elég sok infó fent van szóval tudom ajánlani az egybegyűlteknek. http://lightnovel.gportal.hu/
Köszönet ezért. Mondjuk a lista nagyon hiányos, de remélem, szépen pótlásra kerülnek majd. :)

Amúgy ost érek a Gosick második kötetének feléhez. Már kezdtem aggódni, hogy lassan a végére érek, és akkor nem lesz mit olvasni, erre ma telefonáltak, hogy megérkezett a Zaregoto elsô kötete. :)
Amúgy szerintem botrányos, hogy ugyan kb 8-10 sorozatot publikál egy-egy kiadó, de mindegyikbôl csak 1-1 kötetet kétévente!
Maho írta:A GOSICK-hoz annyit, hogy valóban nagyon jó, de a Tokyopop kiadása több szempontból is botrányos és szerintem a borítóterv is elég bénácska. A színes képeket is kispórolták és a fordító nevét meg szimplán nem írták ki, a könyv maga kopik és pl a 2. kötetben általános iskolás nyelvtani hibák vannak :? Bár én főként német párti vagyok, mert ott legalább kiadták mind a 6 kötetet színes képpel szép borítóval a Tokyopop USA meg kétévente ha kiad 1 kötetet.
Nekem kifejezetten tetszik a borítójuk, bár tény, hogy Kujo lemaradt róluk, mintha csak amolyan mellékszereplô lenne. :weh:
Súlyos nyelvtani hibákkal én nem szembesültem (itt megjegyzem, hogy ugyan szerintem elég jól értem az angolt, de a nyelvtan nem az erôsségem).
A könyveimre meg úgy általában nagyon vigyázok, eddig semmi sérülés nincs rajtuk (pedig cipelem ôket).
Maho írta:Amúgy ja. a magyar animefanok nem olvasnak light novelt mert többségük (pláne mostanában) nagyjából annyi angol/német/bármi nyelvtudással rendelkezik, mint egy mutáns karalábé.
Pedig én az utóbbi idôben több mutáns karalábéval is találkoztam, akik perfektül beszéltek több nyelven is.
Titkos írta:ez lehet a saját hülyeségem, de folyton azt várom, hogy az "animés feelinget" adja vissza, ami egy mangánál még gyakran megvan, viszont egy LN-nél már nem mindig.
Nekem pont, hogy az volt eddig a benyomásom, hogy LN-t olvasva olyan érzésem volt, mintha animét "olvasnék". :)
Egyébként a Kabukimonogatari jövô pénteken (24-én) jelenik meg. :D
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Titkos »

anubys írta:Egyébként a Kabukimonogatari jövô pénteken (24-én) jelenik meg. :D
Király. :D Ezeket a megjelenéseket amúgy hol lehet nyomon követni? :) (Főleg ezek a Nisio által beígért 4-5 Bake side story-k érdekelnének)

Ja, a "magyar fanok nem olvasnak" témához: ez igaz, de szerintem nem a nyelvtudás hiánya az oka, sokan már egy anime mangáját sem akarják elolvasni, mert "minek, ha ott a zenés, animált, hangos változat?" (sőt, sokakat nem is nagyon izgat, hogy egyáltalán mi volt kedvenc animéjük elődje), pedig 90%-ban a manga szokott a jobb lenni, és az még "ugyanaz" is mint az anime, elvégre meg van rajzolva, képregény, stb-stb. Ha ahhoz is így állnak hozzá, nem csoda, hogy egy regénytől végképp idegenkednek, ami csupa szöveg, esetleg 20-30 oldalanként egy kép, az is illusztráció. (Meg a könyvolvasás sem akkora divat már manapság...sajnos. :() Szerintem szimplán csak lusták, egy regény "nagyobb meló", nekik kell a fejükben elképzelni a jeleneteket, az egész leírt eseményt, világot, nem rakják úgy "tálcán" eléjük, mint akár egy mangában. Persze gondolom aki fanolja, az pont a fentiek miatt, ezt is Bakénél vettem észre, 1-1 jelenet valahogy viccesebben játszódott le a fejemben, mint ahogy a Shaft rendezője elképzelte. XD Persze olyan is megeshet, hogy valakinek egyszerűen nem hozza a light novel az animés feelinget, ahogy fentebb írtam, esetleg pont úgy jár, mint én, hogy ami a legjobban érdekelné a címek közül, abból még angol fordítás sem nagyon van, és meg van lőve, de ezek szerintem a kisebbség.
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Plusz igen, a nyelvi kérdés. Ijesztően sokan nem tudnak angolul (sem), így egy kissé nehéz, meg aztán van olyan, amikor kb csak azt nem fordítják, ami érdekel. XD Így jártam én, bár persze nem minden esetben, de amit meg elkezdem angolul mentegetni, azt meg egyből kiadják, úgyhogy nekem sem jut már teljes. Az angolt meg jó, hogy ha nem dobják.
Ezt nem teljesen az előző folytatásaként, de: Nem lehet, hogy sokan félnek, hogy két kötet után félbehagyják, és pont azért nem veszik meg, mert úgy minek, amiértis nem lesz elég bevétel és tényleg félbehagyják?
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Titkos írta:Király. :D Ezeket a megjelenéseket amúgy hol lehet nyomon követni? :) (Főleg ezek a Nisio által beígért 4-5 Bake side story-k érdekelnének)
Nisi-Wiki :D
A Zaregoto amúgy más kiadvány, úgy tűnik szerencsére a Del Rey normálisabb gyakorisággal adja ki a köteteket (legalábbis egyelőre így tűnik). Viszont mindkét kiadónak használhatatlan az oldala arra, hogy megtalálj az ember a LN-kiadványaikat. Így ne is csodálkozzanak, ha nem fogynak rendesen...
A mordályos nyul írta:Ezt nem teljesen az előző folytatásaként, de: Nem lehet, hogy sokan félnek, hogy két kötet után félbehagyják, és pont azért nem veszik meg, mert úgy minek, amiértis nem lesz elég bevétel és tényleg félbehagyják?
Na igen, ez is amolyan öngerjesztő folyamat. Én is jobban szeretek olyan szériákba belekezdeni, ami már végig elérhető, de ha senki mindenki erre vár és ezért senki nem veszi a már kiadott köteteket...
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: scineram »

Az Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nait ugye még nem importálták? Berendeltem volna belőle kötetet, de nem találtam. A Full Metal Panic meg kurva lassan jelenik meg, ha még kiadják egyáltalán. Így egyelőre nekem a Haruhi marad.
Kép
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

OreImo szerintem nagyon sokára lesz csak elérhető angolul. Pláne hivatalosan. Én abban reménykedtem, hogy a nagy siker miatt valamelyik kiadó hamarjában lecsal a Bakemono-ra, de azóta sincs semmi. :(

Amúgy ismét bővült a még egyelőre soványka LN gyűjteményem. Megérkezett az All you need is kill, valamint a Loups-Garous. :D
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Amazon szerint a Gosick harmadik kötetének megjelenése Júli 30. Bár sajnos vannak kétségeim, hogy egyáltalán meg fog-e jelenni.
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
Maron
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 523
Csatlakozott: 2003.02.20. 19:58
Nem:
Tartózkodási hely: Beika Block 22 1/b
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Maron »

Szerintem keresztet vethetsz arra a kötetre... :neutral: Forrásom, amelyet egy LJ communityre linkeltek.
Kép
Avatar
Mariko
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2362
Csatlakozott: 2006.11.25. 10:48
Nem:
Tartózkodási hely: Sound Horizon Kingdom
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Mariko »

Sajna szerintem keresztet vehetünk a Tokyopop összes LN sorozatára, a sikeresebb mangáknál még van rá esély, hogy esetleg egy másik kiadó átveszi őket, de az LN-ek szerintem mennek a süllyesztőbe.
Nekem a Trinity Blood miatt fáj a szívem. Ezek szerint angolul még befejezetlenebb lesz, mint japánul. :(
Kép
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Nagyon sajnálom, hogy ezzel elúszik (többek között) a Gosick is. Mondjuk a saját tempójukban így is csak 2023-ban fejezték volna be a sorozatot. :dirr:, így viszont még van esély, hogy idővel valamelyik másik kiadó átvegye.
Az általam ismertek körül így marad a VIZ, a Del-Rey, a Haikasoru és a Yen-Press. A Zaregotot (NisioIsin) a Del-Rey adja ki, de sajnos ők is a kétévente egy kötet munkatempót ismerik. Ellenben a Yen-Press félévente ad ki egyet a sorozataiból, úgyhogy szerintem inkább átállok az ő kiadványaikra...
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Vicces, hogy ilyet is találni Bookine-on. Az viszont furcsa, hogy ha csak beírom a címet a keresőbe, akkor nem talál semmit.
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Sikerült türtőztetnem magam és nem vásárolni újabb könyveket, úgyhogy most a végére is értem a LN "gyűjteményemnek". :D
A legutóbbi a Loups-Garous volt, de igazából ezt már bajosan nevezhetném "light"-nak. Legalábbis nem emlékszem, hogy olvastam volna valaha is ennyire nehéz angol szöveget. Elvont filozofálgatásokkal volt tele, valamint éppen rövid sem volt, nem is nagyon tudom, hogy tudták ezt egyetlen movieban feldolgozni. Hamarosan az animére is sort kerítek, mert nagyon kíváncsi vagyok, mit hoztak ki belőle.
Az viszont már tudom, hogy legközelebb a Zaregoto és a Faust második kötetét fogom berendelni. Csak előtte még ledolgozom pár kötetet a felhalmozott olvasatlan könyveimből. :D
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: scineram »

Facepalmozni fogsz az animén, az lesz. Ráadásul nem is olyan hosszú film, úgyhogy elég érdekes élmény. De a könyvre most én is kíváncsi lettem. Nem is tudtam, hogy Viz már kiadta.
Kép
Avatar
anubys
Kamisama
Kamisama
Hozzászólások: 2548
Csatlakozott: 2005.08.16. 14:12
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: anubys »

Jóideje kint van már. Amúgy sejtem, hogy nem sok köze lesz az eredetihez, de azért rá fogom szánni az időm. Amúgy ha nem feltétlen szükséges, hogy polcodat díszítse a könyv, kölcsön is adhatom. :)
Jelenleg nézem: Rebuild of EVA movies, Hellsing Ultimate
Avatar
Doctor
Haladó
Haladó
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.05.29. 11:58
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Doctor »

Nekem van egy Shana Light Novellem. Még régebben vettem, mikor nem igazán értettem angolul. Azóta a Shanától is elment a kedvem :(
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Mármint azért ment el, mert azóta el tudtad olvasni és megértetted, vagy csak már simán nem érdekel?
Avatar
Sárkánybaby
Nagymester
Nagymester
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2011.10.14. 22:41

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Sárkánybaby »

Emberek.
Yu Wo.
Ez a nő felkerült a favoritok közé. Sajna eredetiben nem tudom élvezni az írásait (főleg azért nem, mert MÁR MEGINT keresztbe tettek nekem a kínai órával), de van egy fordító csoport, akik rendesen engedélyt kaptak, hogy lefordítsák két regény sorozatát.
Bár a Half Prince-be még nem kezdtem bele (a manhuát olvasom... az valami BETEEEEEEEG!!!), ma nekiálltam a The Legend of Sun Knight címűnek. Emberevő, beszélő ing? SOLD!
http://www.princerevolution.org/sunknight-main/
Ez a cucc valami zseniális, meleg szívvel ajánlom mindenkinek!
Elvis lives on in our hearts, in his music and in a trailer park outside Milwaukee.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai

Spoiler, a light novel legvége: Csak gondoltam szólok, hogy megjelent az utolsó kötet és pontosan úgy lett a sorozat lezárva, ahogy én anno már az első anime első pár részéből megjósoltam. Persze akkor még mindenki lehülyézett vagy kiröhögött, hogy egyáltalán feltételezni merek ilyesmit... XD
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

Golden Time első kötet:
Az anime első két része rávett, hogy folytassam a kb. első fejezet felében abba hagyott kötetet. Határozottan vannak különbségek az animehez képest. Ebből a "big reveal", amire már utaltam a friss animék topikban, szerintem jobb lesz úgy (ahogy feltételezem, hogy lesz az animében), nem pedig a prológusban azonnal a képünkbe tolva. Ugyanakkor amit szintén említettem animés topikban, hogy milyen tipikus dating sim adaptáció szagú volt az első rész, hogy rögtön a három hölgy megismerkedett a főhőssel... nos ez határozottan szebb a light novelben. Chinamit kb. tippre az anime 4., 5. része magasságában ismernénk meg, úgy, hogy ő már kishijján az új barátnője Yana-sannak!
Végül a harmadik észrevételem, ami miatt talán igazából kedvem lett írni ide, hogy a főhősnek volt egy baromi badass jelenete. Nem hittem volna, de wow. Lehet, hogy csak egyszeri eset, hogy az írónőnek hirtelen kedve lett a kis nyámnyila főhőst véletlenül egy igen sz@r helyzetet ilyen badass módon lekezelnie. De wow. (Annak aki nem olvassa, de kiváncsi: Random szekta a klub ahova Kouko és Banri invitálva lett a késő estébe nyúló kávézgatós senpaijjal. Beavató két napos kirándulásuk térerőn kívüli eldugott mansion egy erdő közepén. Főhős és hatására a főhősnő egy zseniális közös blöffel kimenti az összes becsapott elsőst, elégeti az összegyűjtött személyes adatokat tartalmazó doksit, kiugranak az elsőről és a setét erdőn a hegyoldalban menekülnek el. Most mondja valaki, hogy kinézte ezt a főhősből.)
Még egy szintén dicséret, hogy nem mentünk el teljesen Toradora irányba, azaz főhős már az első kötet végén szerelmet vall. Kicsit viccesen, kicsit gázul aláírom. De legalább nem az van, hogy háromnegyed évig malmazunk, aztán csap az egyik főhős a homlokára, hogy holy shit, nekem érzelmeim vannak a másik iránt. :dirr:

ui: A baka-tsuki féle fordítás kicsit öööö... nehézkes(?) nyelvezetű. Mintha nem minden esetben lett volna a fordító tisztában, hogy mit is akart ide az író, ezért kb. tükörfordított kínjában, azt jó van. Szomorú, ezért is hagytam anno abba. Egyelőre a második kötet van még teljesen lefordítva. Azt még elolvasom a következőkben, aztán meglátjuk, hogy mennyire folytatom, akkor hol tartunk.

Szerk: 2. kötet
Dat ending. *-* Mild spoilerek következnek, de úgy döntöttem, hogy nem takarom ki, elvégre egy olyan kötetről írok, aminek az a címe, hogy "The Answer is YES".
Az írónő úgy érzem egy valamiben igazán ügyes, még pedig abban, hogy érzelmi hullámvasutakra ültesse az arra fogékony olvasót. Őszintén szólva ha csak a rövid összefoglalást mondták volna el nekem, fogtam volna a fejem. Teljesen más jellegűen, de pont mint a Toradoránál. Közhelyes, érdektelen, átlagos történet lenne. Lenne, ha a tálalás nem olyan lenne, mint amilyen. De most komolyan... az a kötet címe, hogy "The answer is YES." Mi más következne ebből a címből, hanem az, ami végül a vége lett a kötetnek. Kb. egy harmadig azt is vártam. DE. Sikerült úgy megkavarnia a dolgokat az írónak, hogy meg lettem győzve arról, hogy ez a cím átverés, hogy nem azt jelenti, amit. Az utolsó előtti fejezet effektíve kaphatná azt a címet, hogy "The answer is NO." Ha jól láttam mangában azt is kapta. Elhitette a könyv velem, hogy a címben említett "YES" valami tök másra utal. Így amikor mégis az lett a vége, ami, akkor működött a dolog.
Na most akkor már csak az a nagy kérdésem, hogy a következő 6-7 kötetben mi a rák is fog történni. XD Mondjuk végülis sejtem, úgy tűnik ez egy anti Toradora!. Ott slice-of-life comedy volt a felvezetés aztán romantikus dráma. Itt úgy sejtem, gyorsan lezavarta az írónő az utóbbit, hogy utána a slice-of-life comdedyt egy műkődő párkapcsolat alakulásáról (és nem a kialakulásáról) írja. ... plusz merem remélni megfelelő mennyiségű drámázás sem fog kimaradni a dologból. d:
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

Log Horizon első hat kötet

Amióta kijött az anime tervbe volt véve, hogy belenézek. Pár hete kijött a talán már egyszer itt is linkelt Arkada nevű anime video reviewer kritikája, mely pozitív volt, úgyhogy belekezdtem. Az animébe és a light novelbe egyszerre. Alkalmasint lehet, hogy írok az animéről is mit nézel topikba külön, de egyelőre úgy döntöttem, hogy ide vésem a két műről a benyomásaimat.

Háttér információnak kell tudni rólam, hogy én kb. elvetemült .hack fan voltam úgy 10 évvel ezelőtt. Ezen rajongásom kicsit alább hagyott miután a franchise utóbbi produkciói messze nem voltak annyira fényesek. Mindenesetre annak idején, amikor kijött a Sword Art Online anime, az első pár részbe belenéztem és undorodva hagytam a fenébe. Ebből következőleg elég szkeptikusan álltam a kérdéshez, hogy nézzünk/olvassunk valamit ami ismét egy .hack klón. (És elszomorodva láttam, hogy az anime MAL lapján a relevant cuccokhoz SAO van oda téve sokszor... és egy árva .hack produkció sincs alatta.)

Nos határozottan pozitívat csalódtam. A cucc jó, messze jobb, mint amire számítottam. Igazából azt kell, hogy mondjam, hogy bizonyos szempontból jobb .hack klón, bármely .hack-nél. Miért? Mert a .hack sztorik általában egy-egy mystery körül forognak, amit körbe ugrálnak a hol érdekesebb, hol kevésbbé érdekes szereplők. De épp ezért magával a világgal keveset foglalkoznak, így az írók keveset nyúlnak a tényleges MMORPG kérdéskörhöz. Ez viszont sok esetben olyan bizar dolgok produkálásával jár, minthogy a high level karakterek azok legendások, vagy legalább is csak kevés játékosnak adatik meg az ilyesmi. (Összevetve azzal, hogy egy valódi MMORPG játékosainak általában több max level karaktere is van.) Vagy esetleg nullát látunk abból, hogy szereplőink MMORPG logika szerint taktikáznának. Tank/heal/damage kaszt? Minek az?

Miben más tehát akkor Log Horizon? Abban, hogy a történet - amúgy SAO-hoz hasonlóan - azzal indít, hogy pár százezer játékos egyszerrecsak azt észleli, hogy nem tud kilépni a játékból és - amúgy .hack-esen - az egész világot valósnak éli meg, tehát nem érzi a kontrollert a kezében. Nos tehát, akkor elkezdenek a hőseink nyomozni, hogy ki/miért/hogyan is tette ezt? Nope. Bár ez a központi kérdés, de nem ez az egyetlen probléma. (Nagyjából nem is jutottak még vele sehova.) A sorozat számos olyan kérdéskört felvet, ami a valós-ság és a videójáték logia összeütköztetéséből adódik. Csak, hogy nézzünk néhányat:
  • Ha meghal egy játékos az feltámad? Ez a respawn tényleges effektív feltámadás?
  • Mivel pár ezer ember van összezárva kijárat nélkül szüksége-e valami egyéb jogrendszer, esetleg poltikai vezetés, vagy elég-e mindaz, amit a "játék" "szabállyai" meghatároznak? (Értsd például zaklatás az bűntetendő? Ki által bűntetendő?)
  • Az NPC-k emberek? Mármint vannak emlékeik, és beszélgetni lehet velük, viszont ők nem tudnak feltámadni. Hogyan kezeljük őket? Tárgyként vagy emberként? Ha emberként kezeljük akkor tehát ők is bírnak jogokkal? És kötelezettségekkel? Lépjünk-e velük szövetségre? Segítsük-e őket vagy van nekünk elég bajunk?
  • És az NPC-k, hogyan kezeljenek minket? Elvégre ez egy középkori fantasy setting, itt etikettekkel bajlódó nemesek, és írni sem tudó parasztok vannak. Hogyan viszonyuljanak hát hozzánk, ezekhez a közvetlen, rendezetlen ám pofátlanul erős és pofátlanul okosnak (mint írtam egy átlag paraszt olvasni sem tud, mi meg koplex harci stratégiákról tárgyalgatunk) látszó szörnyetegekhez.
  • Hogyan kell értelmezni a harci és egyéb szkilleket? Áll még a videójáték logika pl. arra, hogy crafting level kell valamilyen tárgy elkészítéséhez? Lehet-e halat sütni nyárson annak, aki nem séf?
Egyelőre úgy néz ki, hogy minden még működő játék mechanika mögött a fantasy világ által logikusan megindokolt jelenség van. Ugyanakkor ezeknek eddig csak töredéke derült ki. Hogy egyátalán most egy számítógép belsejében vannak-e szereplőink vagy ténylegesen egy másik univerzumban az viszont egyáltalán nem tiszta. Őszintén szólva a novel alapján erősen gyanítom, hogy nem. Az anime viszont az effektjeivel mintha arra játszana rá, hogy de igen.

A történet másik pozitívuma, hogy a fenti kérdésekkel a főszereplőt hagyják, hogy játszon, kiskapukat keressen. Ez pedig érdekes és váratlan csavarokhoz vezet. (Csak néhány dolog: Elég pénzt gyüjtött össze azon tudás birtokából, hogy hogyan lehet ízletes kaját csinálni ebben a világban, hogy felvásárolja a Guild Hall-t, ahonnét az összes kis-közepes guild magán területe elérhető, így az abuzív guild-eket lazán ki tudta tíltani a városból. Vagy amikor épp olyanja volt egy jól megfogalmazott és kraftolt szerződés segítségével egy NPC-t kvázi-játékossá tudott tenni. lol.)

Ugyanakkor itt elérkezünk egy negatívumhoz is: azáltal, hogy a főhős egy jó szándékú zseni taktikus, aki Light Yagami módjára mindig megtalálja a kiskaput egyre inkább gary sue-t sikerült belőle csinálni. Őszintén szólva már nagyon várom, hogy valamit nagyon elb@sszon, csak, hogy legyen valami ami miatt izgulni is lehessen. Sajnos ez egyelőre nem látszik bekövetkezni. (Helyette inkább egy kötetre mellőzte az író, csak, hogy legyen másnak is lehetősége érvényesülni.)

Szerenécsre számos egész szórakoztató karaktert hoz még rajta kívül a sorozat, különösen kiemelném a kedvenc párocskámat Raynessiat és Krustyt. Minden kontextus nélkül annyit kell róluk tudni, hogy a hölgy tag az egy előkelő nemes kisasszony NPC, aki szive szerint tojna minden nemű etikettre és helyette inkább a nyári melegben a hideg márványra hajtva a fejét lehetőleg valami kényelmes ruhában döglene. Párja pedig egy kiegyensúlyzott és hidegvérű játékos, a legnagyabb raidelgető guild vezetője, akit kb. abszolút nem érdekel a csaj, pláne az etikett, csak épp elege van a random npckből akik fojton ilyen olyan dolgokkal akarnák b@sztatni, ezért kiváló kifogásnak találja, hogy hát neki találkozója van a csajjal. Akivel kb. nem beszél semmit, csak nagyjából kihasználják egymást, hogy szabadon dögölhessenek a nagy NPC-játékos egy hetes fogadás sorozat közepette. Viszont az a minimál párbeszédeik, amik vannak azok rendkívül szórakoztatóak. ... jah és ha ez még nem lenne elég, a fazon az amikor raid van akkor kb. berzerk üzemmódba megy és határozott boldogsággal és brutalitással úszkál a random goblinok vérében. :dirr:

Összegezve igen kiváncsi vagyok, hogy mi fog kisülni az egészből. Kezdetben járt az agyam, hogy valami érdemleges magyarázatot próbáljak találni, de nagyjából most épp így a hatos kötet fejleményei alapján fogalmam sincs, hogy mi van. Ja igen... nem is mondtam, a világ, amiben a játék játszódik az egy posztapokaliptikus Föld. Értsd a mi civilizációnk romjai megtalálhatóak szerte széjjel, plusz a földrészek, tájak stb. felismerhetőek. Effektíve főszereplőink kezdő városa az Akihabara romjain épült. ... Szal, de baromi kiváncsi vagyok.

ui.: Nem tudom, hogy kinek pozitívum, de akit érint az író tollából (khm. billentyűzetéből) pattint ki a Maoyuu Maou Yuusha is.

ui2: Jha igen. Még egy negatívum. Muszáj visszatérő mód poénkodni azon, hogy egyes női szereplőkkel más női szereplők szeretnek random ruhákba öltöztetősdit játszani? Ne tessék megijedni, semmi kifejezetten dominátrix felszerelés nem lesz, de hogy mondjam nekem vagy a tűréshatárom van nagyon alacsonyan, vagy nem tudom, de valahogy nem tudok hosszútávon kacagni, azon, hogy "Hehe, most jól átöltöztetem, pedig látom, hogy nem akarja. Hehe *rape face*"
Kép
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Már nagyon el akarom olvasni, de miután bejelentették a második évadot, vissza fogtam magam és egy határozott nemmel inkább le se töltöttem. Addig el tudnám olvasni, ameddig az anime eljutott, viszont ismerem magam annyira, hogy tudjam, úgysem tudnám megállni a tovább nem olvasást. :D Úgy nagyjából leírtál mindent, ami nekem is tetszik/nem tetszik az egészben, pedig csak az animét láttam. Talán ebből következik, hogy egészen jó adaptációt gyártottak, vagyis semmi lényeges nem maradt ki. Bár egy valamiről tudok, Rudy múltját az animében nem fejtették ki, azt egy ln spoilerből sikerült megtudnom.
Az animéről lazán elfelejtettem írni, pedig a tavalyi év egyik legnagyobb pozitív csalódása volt számomra. Azt hiszem az évértékelő listámban írtam róla, de azért megérdemelt volna egy bővebb kifejtést.
Cruel Angel írta:Szerenécsre számos egész szórakoztató karaktert hoz még rajta kívül a sorozat, különösen kiemelném a kedvenc párocskámat Raynessiat és Krustyt. Minden kontextus nélkül annyit kell róluk tudni, hogy a hölgy tag az egy előkelő nemes kisasszony NPC, aki szive szerint tojna minden nemű etikettre és helyette inkább a nyári melegben a hideg márványra hajtva a fejét lehetőleg valami kényelmes ruhában döglene. Párja pedig egy kiegyensúlyzott és hidegvérű játékos, a legnagyabb raidelgető guild vezetője, akit kb. abszolút nem érdekel a csaj, pláne az etikett, csak épp elege van a random npckből akik fojton ilyen olyan dolgokkal akarnák b@sztatni, ezért kiváló kifogásnak találja, hogy hát neki találkozója van a csajjal. Akivel kb. nem beszél semmit, csak nagyjából kihasználják egymást, hogy szabadon dögölhessenek a nagy NPC-játékos egy hetes fogadás sorozat közepette. Viszont az a minimál párbeszédeik, amik vannak azok rendkívül szórakoztatóak. ... jah és ha ez még nem lenne elég, a fazon az amikor raid van akkor kb. berzerk üzemmódba megy és határozott boldogsággal és brutalitással úszkál a random goblinok vérében. :dirr:
Ennél szebben meg se fogalmazhattad volna. :lol: Nekem is nagy kedvencem ez a páros, főleg akkor kedveltem meg őket, amikor kiderült, hogy Crusty igazából egy kattant állat. XD Lenessia pedig tényleg egy naplopó hölgyike, de azért neki is megvoltak a maga pillanatai, amikor igazán értékelhető karakter lett belőle. (A nevekért elnézést, az anime felirata miatt már megszoktam ezt.) Az animében erre még rá is erősítettek, főleg amikor Crusty szemüvege úgy csillant, hogy nem látszott a tekintete, de lehetett tudni, hogy mire gondol, mert eléggé eszelős volt az egész arckifejezése. A "gondolatolvasás" pedig csak hab a tortán, azokon a jeleneteken mindig hangosan felröhögtem.
Cruel Angel írta:ui.: Nem tudom, hogy kinek pozitívum, de akit érint az író tollából (khm. billentyűzetéből) pattint ki a Maoyuu Maou Yuusha is.
Amikor megtudtam, egyből megértettem, hogy miért ilyen kidolgozott az egész világ, szóval nekem abszolút pozitívum ez. Látszik, hogy az író rendesen utánanézett mindennek az MMO-kkal kapcsolatban.
Cruel Angel írta:ui2: Jha igen. Még egy negatívum. Muszáj visszatérő mód poénkodni azon, hogy egyes női szereplőkkel más női szereplők szeretnek random ruhákba öltöztetősdit játszani? Ne tessék megijedni, semmi kifejezetten dominátrix felszerelés nem lesz, de hogy mondjam nekem vagy a tűréshatárom van nagyon alacsonyan, vagy nem tudom, de valahogy nem tudok hosszútávon kacagni, azon, hogy "Hehe, most jól átöltöztetem, pedig látom, hogy nem akarja. Hehe *rape face*"
Főleg Akatsuki szokott az áldozat lenni, aki ráadásul loli, szóval mondhatni duplán zavaró, ezért 1 teljes pontot levontam a végső értékelésemből. Még párszor elment volna, de a kissé lazább részekben szinte majdnem mindig elővették. A másik meg a perverz poénok, amik miatt Akatsuki mindig fejen térdeli Naotsugu-t, aztán kérdezi meg, hogy lehet-e. Tényleg vicces, főleg a 725. alkalommal. -__-"
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Light Novel

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

Rui-chan írta:Már nagyon el akarom olvasni, de miután bejelentették a második évadot, vissza fogtam magam és egy határozott nemmel inkább le se töltöttem. Addig el tudnám olvasni, ameddig az anime eljutott, viszont ismerem magam annyira, hogy tudjam, úgysem tudnám megállni a tovább nem olvasást. :D
Ez esetben ha csak nem tudsz japánul pontosan egy kötettel lennél előbbre. (Ha tudsz, akkor úgy kettővel.)
Rui-chan írta:... Rudy múltját az animében nem fejtették ki, azt egy ln spoilerből sikerült megtudnom.
ööö... Rudy multjáról sokkal többet az első hat kötetben sem tudtunk meg. Kicsit több párbeszéde volt (mint mindenkinek), de szerintem explicit visszaemlékezése nem volt sehol. (Különben ugye leszpojlerezte volna a csavart. XD A csavar óta meg kb. két jelenetben szerepelt a regényben. :dirr:)
Rui-chan írta:(A nevekért elnézést, az anime felirata miatt már megszoktam ezt.)
Semmi gond, ő kettejük neve pont talán még jobban is hangzik (olvas-zik) Horrible-Subsék fordításában. Ami inkább jobban fájt HS-től az egy két fogalmi megnevezés. Pl. Apokalipszis Katasztrófa helyett (A világnak nem lett vége ugye, vagy legalábbis nem tudják, hogy az lett, csak azt, hogy valami nagy baj történt.) vagy a Scale Festival (Októberben tartott Mérleg Fesztivál... mi az ami mérleg és október? Jah, hogy a horoszkóp? Akkor az angol nyelvterületen Libra.)stb.
Rui-chan írta:A "gondolatolvasás" pedig csak hab a tortán, azokon a jeleneteken mindig hangosan felröhögtem.
Olvasnád az LN-t, ott még jobbak voltak, pláne, hogy általában Raynessia narrációjában vannak azok a fejezetek. :thumb:
Rui-chan írta:Főleg Akatsuki szokott az áldozat lenni, aki ráadásul loli, szóval mondhatni duplán zavaró, ezért 1 teljes pontot levontam a végső értékelésemből. Még párszor elment volna, de a kissé lazább részekben szinte majdnem mindig elővették.
A novelben ugye Raynessia is masszívan áldozata ilyesminek. Elsőre amikor a valkür harcidíszbe öltöztetik. Utána, amikor a fesztivál alkalmából neki is modellkednie kell az Adventurer casual ruházttal, és végül pedig a hatos kötetben csak úgy brahiból Maryel öltöztetgeti ennek annak, amit épp látunk az konkrétan nővérkének.
Rui-chan írta:A másik meg a perverz poénok, amik miatt Akatsuki mindig fejen térdeli Naotsugu-t, aztán kérdezi meg, hogy lehet-e. Tényleg vicces, főleg a 725. alkalommal. -__-"
Erre főleg az anime erősített rá, az LN-ben talán csak az első, max az első két kötetben forgott fenn, nem úgy mint az öltözetetés-rape. =_=
Kép
Válasz küldése