Mit olvasol mostanában?

Írások, regények, kedvenc könyvek, könyvajánlók
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

A mordályos nyul írta:Ennyi erővel abba is bele lehetne kötni, hogy Bastian/Barnabás mennyire más a könyvben. A filmben miért nem kövér, miért nem utálja magát jobban? Miért nem önzőbb?
Lehetne (IMDB-n volt is egy felsorolás tele ilyenekkel, hogy Bastian is más, a medál dizájnja úgyszintén, stb.), de Ende már megtette helyettünk sokkal korábban. XD Csak Falkor egy különösen fájó pont. :dirr:

Edit: Egyébként meg az oroszlán és spániel között még így is van kismillió átmenet, szóval ha már annyira nem tetszett nekik a könyvbéli Falkor, még mindig lehetett volna ilyen, vagy ilyen. Ezekben ugye kellően benne van az "eredetiség", ugyanakkor még mindig eléggé "sárkányosak" ahhoz, hogy az embert ne fogja el tőlük a röhögés, amint rájuk pillant. (Amúgy a filmben sem lenne annyira gáz, de az a gombszemű, kitágult orrlyukú kutyafej cseszi el az egészet. Ugye az első fanart sem különbözik sokban a filmbéli verziótól, de már azzal, hogy "lecserélték a fejét", több fokozattal javítottak az összképen. Meg ugye a jelleme, bár arról majd a könyv elolvasása után tudok nyilatkozni érdemben, de valami azt súgja, hogy ez a "vakard meg a fülem fiam, ohhh yeahhh! :333" sem volt benne a könyvben, vagy legalábbis nem ennyire. :dirr:) Egyébként megérné utánanézni az egész dolog hátterének, az ilyen béna változtatásokról szokott mindig kiderülni, hogy a rendező szimplán úgy gondolta, jó poén lenne a kedvenc kutyájáról mintázni a filmbéli sárkányt, vagy valami hasonló indíttatás húzódik a háttérben. :dirr: (Btw, Fogatlan amúgy bevallottan egy denevér x macska hibrid, mármint dizájnra. XD)
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Titkos írta: Lehetne (IMDB-n volt is egy felsorolás tele ilyenekkel, hogy Bastian is más, a medál dizájnja úgyszintén, stb.), de Ende már megtette helyettünk sokkal korábban. XD
Biztos nem értette azt a szót, hogy "feldolgozás".
Titkos írta:(Btw, Fogatlan amúgy bevallottan egy denevér x macska hibrid, mármint dizájnra. XD)
Nem mondtam, hogy nem, azt mondtam, hogy valószínűleg ugyanaz volt a cél: nem "undi hüllőt" alkotni, hanem olyasmit, ami az emberek többsége számára kedves. Cica, kutya, nyuszika. Az már más kérdés, hogy a németeknél nem volt olyan ügyes a bábmester, hogy ezt szépen kivitelezze. Van egy olyan érzésem, hogy a dizájner concept artja nem olyan nevetséges, mint az eredmény.
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Ayla »

Gárdonyi Géza: Ida regénye

Kértem anyámat küldjön boldog magyar irodalmat, hogy ne felejtsem el a szókincsem. Ezt is küldte többek között. :D

OFF:
Nem mellesleg rájöttem miért beszélek régiesen (lehet írottan nem látszik annyira, de élőben jó szokásom): amint megtanultam olvasni, ilyen öt és fél évesen körülbelül 11 éves koromig csakis magyar népmeséket olvastam, és mivel ez az a kor ahol a leginkább beleivódik a beszéd és szó a gyerek fejébe, úgy néz ki gyönyörűen megmaradt, pedig senki nem beszél úgy mint a népmeséskönyvekben.

Álljon ez itt személyes tapasztalatként a jövőbeli porontyokra tekintve. :D

Elnézést ha nagyon off volt, végülis a magyar népmeséket nem mostanában olvastam :D
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
alvaro
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1050
Csatlakozott: 2007.05.09. 09:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: gyászmenet
Kapcsolat:

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: alvaro »

Ayla írta:Nem mellesleg rájöttem miért beszélek régiesen
...öööö.... Régiesen beszélsz...? :drop:
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Ayla »

alvaro írta:
Ayla írta:Nem mellesleg rájöttem miért beszélek régiesen
...öööö.... Régiesen beszélsz...? :drop:
Ha hihetünk a barátaimnak, akkor igen. Legalább 40%-uk megjegyezte azokból akikkel szokásom volt órákat beszélgetni, élőben alkalomadtán.
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
ViharTáncos
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1553
Csatlakozott: 2010.08.07. 14:34
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: ViharTáncos »

Ayla: én spec. nem vettem észre a teringettét néki. :D


Asimov eddig nem nagyon volt a látó teremben (régi biztos klasszik meg ilyesmi) de mostani szép új borítós sorozat jött ki a Robot univerzumából és elcsábultan s mit ad az alkotó meglepően jó.

Acél Barlangokat olvastam eddig de már olvasóm a 2. részt.
Avatar
Ryder93
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2015.06.13. 18:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Decs
Kapcsolat:

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Ryder93 »

Hát mostanság ritkán olvasok, amúgy Stephen Coonts Minotauroszát szoktam elővenni, mikor kedvem támad rá. Egyszerűen zseniálisan lett megírva. Mindemellett rendkívül részletesen bemutatja a haditechnika csodáit. Egy percig se lehet megunni, bár elég hosszú a regény, kb. olyan 700 oldalas. Majd a többi könyvét is majd el szeretném olvasni ezek után.
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

Michael Crichton: Jurassic Park
Szülinapomra kaptam ezt meg az alábbi könyvet. Ezen már átrágtam magam, úgy érzem érdemes volt, fő plot pontjaiban határozottan követi a filmet, viszont főleg az elején van némi thriller hangulata, ami ütött. (Még ha vicces kicsit mai szemmel nézni, hogy valaki nem tudja mi az a raptor. :v ) Ami kicsit bántott az az, hogy Malcolm szájába adta az író a szélsőséges anti-tudományos nézeteit, amik a baromság határait súrolják, még akkor is ha könyvbéli Hammond tényleg egy öö... önámító, egoista öö... csirkefogó (és akkor finoman fejeztem ki magam) a filmes mikulás bácsi karaktere helyett.

Neil Gaiman: Amerikai Istenek
Kedvenc íróm nagy regénye, anno néhány éve már olvastam angolul pdfben letöltve, most kézbe fogva ismét egy élmény. Írnék róla, de kicsit az a baj, hogy nehézkes, ha nem akar az ember spoilolni, úgyhogy maradjunk annyiban, hogy urbánus fantasy és hogy kb. a 70. oldalon derül ki, hogy mire megy ki a játék, érdemes odáig elolvasni ha valaki vevő a műfajra, vagy esetleg mitológia geek.
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Cruel Angel írta: Neil Gaiman
Kedvenc íróm
Ha a Temető könyvét olvastam, és nagyon nem tetszett, érdemes lehet még próbálkoznom az íróval? Hogyan viszonyul az a regény a többi művéhez? Igaz, a fordítás minősége is alaposan lehúzta az élményt, de bőven volt zűr azzal a cuccal anélkül is.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Cruel Angel írta:Michael Crichton: Jurassic Park
Szülinapomra kaptam ezt meg az alábbi könyvet.
Kicsit irigyellek, én anno még antikváriumos, meg Bookline-os "razziák" során gyűjtöttem össze ebből, illetve az Elveszett világból, a régi, gagyi, első kiadású magyar verziót ("Őslénypark", illetve "Szörnyek szigete" néven futottak... :dirr: ), aztán mire örültem a fejemnek, hogy "na, végre megvannak, nem a legjobb, de tudtommal magyarul máshogy nem adták ki", rá fél évre láttam, hogy a Jurassic World apropóján mindkét regény kap szép, egységes dizájnú és némileg jobban fordított második kiadást. :dirr: Na, de a lényeg, hogy jobb későn, mint soha! :D
Cruel Angel írta:Ezen már átrágtam magam, úgy érzem érdemes volt, fő plot pontjaiban határozottan követi a filmet...
De azért azt ugye tudod, hogy a könyv volt előbb? :wink:
Cruel Angel írta:Ami kicsit bántott az az, hogy Malcolm szájába adta az író a szélsőséges anti-tudományos nézeteit, amik a baromság határait súrolják, még akkor is ha könyvbéli Hammond tényleg egy öö... önámító, egoista öö... csirkefogó (és akkor finoman fejeztem ki magam) a filmes mikulás bácsi karaktere helyett.
Gondolom az ő szájából hangzott még a legkevésbé hülyének ez a szöveg, már ha olyan, mint a filmben. ("Én tudósokat hozok, maga pedig egy rocksztárt", mondta róla Hammond. XD) Ja és igen, Hammond: shearer blogján olvastam anno, hogy melyik karakter mennyire hasonlít a filmes "alteregójára" és bár én még nem kezdtem bele a könyvbe, de valószínűleg ezt lesz a legnehezebb elfogadnom. A filmes Hammondot nagyon kedveltem, nem csak azért, mert olyan volt számomra, mint egy vászonra vitt Gerald Durrell + David Attenborough keverék (a hasonlóságot pedig csak tovább növelte, hogy utóbbinak a színész az életben a testvére volt XD), hanem emiatt a "Mikulásbácsi"-feeling miatt is. Látszott rajta, hogy bár hibát követett el ezzel az egésszel, viszont a színtiszta jó szándék vezérelte, mintha a gyermekkorából megmaradt dínó-imádatát szerette volna valósággá változtatni és ezt az élményt másoknak is átadni. Ehhez képest a könyvben ahogy hallottam, a szokásos "őrült tudós" típusú szemétláda, aki a "találmányai" érdekében akár embereket is lazán beáldoz. Persze így is működik a dolog, meg én is tudom, hogy ez volt az eredeti sztori, de attól ez még biztos majd nagy szívfájdalmam lesz, amikor a könyvet olvasom. :(
Kép
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Az Őslénypark és a Szörnyek Szigete a kedvenceim voltak anno, mindkettőt a filmek után olvastam. Hát ja, Hammond nem az a kedélyes öregúr az eredetiben, mint a filmben :D A második könyv és Az elveszett világ film között pedig kb. Malcolm karaktere az egyetlen közös kapocs, de ettől függetlenül ajánlom, nagyon jó.

A magam részéről:

Ray Kurzweil: A szingularitás küszöbén

Egyszer már olvastam, amikor 2013-ban kijött magyarul (angolul is belekezdtem, de egyszerűen annyi infós terminus technicust és műszaki szakkifejezést használ, hogy több időt töltöttem szótárazással mint olvasással), és a különféle mostani híreket figyelve vettem elő újra. A lényeg: Kurzweil azt állítja, hogy három forradalmi áttörés előtt áll az emberiség: a genetikai-biotechnológiai forradalommal mától számítva tíz éven belül gyógyíthatóak lesznek az olyan súlyos kórok, mint a rák, az autoimmun betegségek vagy a keringési-és szívbetegségek, megállítható lesz az öregedés mechanizmusa, sőt az újonan a szervezetbe juttatott genetikai átkódolással vissza is fordítható az öregedés, amivel 150-200-400 évre tolható ki az átlagélettartam. A 20-25 éven belül bekövetkező nanotechnológiai forradalommal már nemcsak az öregedés visszafordítható, de át is alakítható majd az ember, kitörve a biológiai test korlátaiból. Az addigra széles körben elterjedő agyi implantátumoknak köszönhetően bármikor válthatunk a valós és virtuális valóság között. A 2030-as évek végén megszülető emberszintű, ám önfejlesztésre képes mesterséges intelligencia a bio-és nanotechnológiával karöltve olyan szintre emeli a virtuális tér és az emberi agy kapcsolatát, hogy a saját tudatunkat feltölthetjük a világhálóra/ fokozatosan építhetjük át a saját agyunkat mesterséges mására, így meghaladva biológiai korlátainkat, lényegében halhatatlanná válhatunk. Magyarul aki ma még nem múlt el 40-45 éves, annak minden esélye megvan rá, hogy szó szerint örökké éljen. És ez csak a kezdet, hogy egy idevágó idézettel éljek: "A halhatatlanság egyike a legkisebb előnyöknek, amit a szingularitás bekövetkezése után tapasztalni fogunk". A szingularitás bekövetkezésének dátumát 2045-re teszi, amikor a nem-biológiai MI és a virtualizálódott emberi tudat egyfajta közös poszthumán intelligenciaként a Naprendszer, a galaxis, majd az univerzum meghódítására tör. Ezek a jóslatok az eseményhorizonton túlra nyúlnak, nem is nagyon tudtam felfogni, pedig meglehetősen élénk a fantáziám... A legdurvább, hogy folyamatosan emlékeztetnem kellett magam: nem valami sci-fit, hanem teljesen, 100%-ig tudományos alapokon nyugvó művet olvasok.

Viszont amiért figyelmet érdemel ez a könyv:

1. Kurzweil nem valami kis feltűnési viszketegségben szenvedő csücsökmiska, hanem a Google technológiai igazgatója. 50 éve foglalkozik informatikával, szakterülete a mesterséges intelligencia és a mintafelismerő rendszerek.
2. A szilíciumvölgyi elithez tartozva nagy rálátása van a kísérleti technológiákra, amiket ismeretet is a könyvben.
3. 2009-ben megvizsgálták a kijelentéseit (nemcsak ebben a könyvében, hanem előző kötetében - Az intelligens gépek kora, 1999 - tetteket is) és 86%-os találati aránnyal dolgozott. Ami "tévedése" volt, ott is inkább csak a dátumot nézte el, a tendenciát előre jelezte, pl. 2013-ra tette az intelligens önvezérlő autó elterjedését, a Google pedig most kezd ezzel kísérletezni, stb...

És hogy mennyire jöttek be a jóslatai? Lássunk néhány dolgot így, 10 év elteltével:

- A Humán Genom Project, az emberi genetika sarokkövének feltárása befejeződik a 2010-es évek vége előtt - ezt még az Intelligens Gépek Kora c. könyvében jelezte előre '99-ben, akkoriban 20-25 évet jósoltak neki, csakhogy nem számoltak a számítógépek exponenciális fejlődésével. 2006-ra be is fejeződött.
- A fenti projectre alapozva megindul a genetikai eredetű betegségek (rák, autoimmun-és szívbetegségek,stb...) célzott terápiáinak keresése. 10 éven belül meglesznek az első eredmények, a többi eredmény egyre gyorsabban fog érkezni, amint a számítógépek kapacitása egyre nagyobb adatállományok feldolgozását teszi lehetővé egyre gyorsabban (kvantumalapú génszekvencerek, stb...)
- Feltárják az öregedés mechanizmusát, 10 éven belül kísérleti egerekben sikerül az öregedést felére-harmadára lassítani. Újabb 10 év a kereskedelmi forgalomban széles körben el fognak terjedni emberek számára az öregedést eredményesen gátló terápiák, gyógyszerek.
- Az őssejtkutatás egyre fejlettebb, és sikerül őssejtekből "saját" szervet létrehozni, ami kulcsfontosságú lesz később, ugyanis a saját őssejtből felépített szerv nem fog kilőkődni egy átültetés után a szervezetből.
- A billentyűzet helyét először érintőképernyők, majd szemmozgás-és hangvezérelt platformok veszik át, ezzel a virtuális valóság egyre inkább utat tör a hétköznapokba.
- Elkészül az első kvantumszámítógép.
- Elkészül első olyan MI, ami átmegy a Turing-teszten.
- 3D nyomtatás elterjedése

Úgyhogy határozottan érdekes jövőképet vázol Kruzweil. Én pl. emiatt szoktam le a cigiről és kezdtem edzeni anno :D
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Surci írta:Az Őslénypark és a Szörnyek Szigete a kedvenceim voltak anno, mindkettőt a filmek után olvastam. Hát ja, Hammond nem az a kedélyes öregúr az eredetiben, mint a filmben :D A második könyv és Az elveszett világ film között pedig kb. Malcolm karaktere az egyetlen közös kapocs, de ettől függetlenül ajánlom, nagyon jó.
Ja, igaz is, akartam kérdezni Crueltől: Az elveszett világot is bepróbálod majd könyvben? :D Vagy attól a film elrettentett? XD (Mármint nem tudom, te hogy állsz vele, én mondjuk imádtam azt is, viszont a neten mindenhol az jön velem szembe, hogy mennyire rühelli mindenki. XD) Esetleg úgy vagy vele, hogy ha a JP-t kiolvastad és tetszett, majd talán utána?
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Most olvastam ki egy novellagyűjteményt E. T. A. Hoffmanntól. Az egy dolog, hogy még napokig ezzel a kötettel fogok aludni, de eljátszottam a gondolattal, hogy hozzá is megyek feleségül. Egy biztos: még nagyon, nagyon sok Hoffmannt akarok olvasni! ::tenshii::

A meséiben összeszövi a teljesen elszállt fantáziát a józan szellemességgel. Csak elsőre tűnt totál beszívottnak, de kicsit jobban megnézve nagyon is tudatosan építette fel a légvárakat, még ha néha kell is idő a megértéséhez (a virágcserépnél tuti), illetve ha tesz is teljesen lényegtelen, de annál poénabb kitérőket. A humora rendszeresen olyan váratlanul ért, hogy nem tudtam hová lenni a nevetéstől, igaz, nem mindegyik mesében volt egyformán fontos szerepe.

Azt egyébként nem egészen értem, hogy miért pont Az arany virágcserepet nyomatják irodalomórákon (nekünk nem volt kötelező annak idején). A jelentőségét átérzem, de ebből a kötetből ez volt a legnehezebben értelmezhető darab, nekem is kellett hozzá az utószó, bár még repetázok majd. A Kis Zaches sokkal egyértelműbb és középiskolások számára testhezállóbb témát dolgoz fel. Ó, erre járó tantervkészítők, hallgassátok meg szavaim, és fontoljátok meg az irodalmi tananyag ésszerűsítését!

No, de hol a következő novella? *___*
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Virágot Algernonnak
Gyanítom, hogy innen merített ihletet a Lucy cö film, de ha ez igaz, akkor már csak annyit szeretnék tudni, hogy ha van valami, ami nagyon-nagyon jó, azt miért kell újra megcsinálni nagyon-nagyon rosszul!?

(Persze csak az alaptéma hasonló, kivették az összes értelmes tartalmat, és helyettesítették agyatlan akcióval és még agyatlanabb ""tudományos tényekkel"" Kép )

A könyv 10/10.
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Matt Madden: Stílusgyakorlatok (99 Ways to Tell a Story: Exercises in Style)
Épp olyan szórakoztató, mint Karinthy hasonló műve :)
http://kepregeny.blog.hu/2016/01/29/sti ... uzes_44-es
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Karinthynak is van ilyen? Én -szégyenszemre- csak Raymond Queneau művéről hallottam, még azt sem olvastam, de már be van tervezve. :)
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Vaják III: Tündevér

Ezt igazából már február vége körül befejeztem, de csak most jutott eszembe, hogy "ja igen, filmen és animén/mangán túl könyves részlege is van a fórumnak"... XD Nem szeretek több bekezdésnyi szöveget spoiler alá rejteni, így aki még nem jár itt a sorozatban, vagy még nem olvasta, de tervezi, inkább hagyja ezt a postot.

Szóval: Ez a kötet egyfajta "vízválasztó" a Vaják sorozat történetében, mivel az első két kötet "novellásgyűjtemény"-feelingje után itt kezdődik el először az a tendencia, hogy egy nagyobb, köteteken átívelő sztori veszi kezdetét. Igaz, hogy az itt elinduló cselekményszál már valójában a második kötet végén kezdődött, de most értjük meg igazán, hogy mit is akar ezzel az egésszel az író kezdeni. Az egészben az a vicces, hogy én eleinte azon szomorkodtam, hogy "milyen kár, hogy random rövid sztorik helyett nem valami hosszú, epikus fantasy történetet írt Sapkowski", ám az első két kötet elolvasása után meg már pont annyira rászoktam erre a novellás módira, hogy most meg már az zavar, hogy nem maradtunk ennél, hanem elkezdtünk "Tolkienizálódni". Ahhoz tudnám a legjobban hasonlítani az élményt, mintha az első két kötet még egy TV sorozat lenne, amiben mondjuk az egyes fejezetek 1-1 epizódnak felelnek meg, de csak nagyon lazán függnek össze, majd ezután a készítők úgy döntenek, hogy átültetik az egészet a mozivászonra, ahol egy-egy részen belül már nem is nagyon lesznek hangulatváltások, hanem egy baromi hosszú, több filmen átívelő folytatásos sztorit kapunk. Nekem jobban tetszett az első két kötet hangulata, de nézzük, hogy a fentieknek megfelelően mi lett jobb, illetve rosszabb:

1. Kevesebb lett a humor, vagy némileg átalakult. Oké, még mindig überkirályak a párbeszédek, még mindig becsúszik 1-1 olyan odaszólás, amin az ember majdnem hangosan felröhög még egy vonaton olvasás közben is, viszont azért nekem hiányozni fognak az olyan sztorik, mint az első kötet Szilvánja, vagy a második kötet Dopplere, vagyis amikor hosszú oldalakon keresztül egy 90%-ban vígjáték sztorit kaptunk és az összes szereplő, helyszín, stb. ennek volt alárendelve. Most már nagyon érződik, hogy így a harmadik kötettől kezdve egyre inkább "darkos, komoly fantasy" irányt vett ez az egész és bár az egyedi hangulata még mindig megvan, de mintha már direkt igyekezne kerülni a túlzott, sokáig tartó humorizálást, ami nekem azért hiányzik.

2. Kevesebb lett a harc is. Ez nekem annyiból tetszik, hogy Sapkowski mintha mindig olyan "nyögve nyelősen" írta volna le ezeket. "X lecsapott a bárddal, de Y elhajolt előle, majd egy pörgőruhással válaszolt, stb-stb., blablabla", inkább érződött valami akciófilm koreográfiájának, mint olvasás közben izgalmat ébresztő összecsapásnak. Kissé úgy voltam vele, hogy ezek voltak az "át kell szenvedni" részek, mint Tolkiennél a tájleírások. XD Úgyhogy ennyiből örülök neki, hogy ezekből is visszább vett az író, abból a szempontból viszont nem, hogy nem csak emberek, hanem szörnyek ellen is szokott harcolni Geralt és sajnos belőlük is kevesebb lett így a harmadik kötetre, pedig nagyon bírtam a "monster of the week"-feelinget korábban, nem is a harcok miatt, hanem mert kaptuk a különböző fantasy lényekről a bioszos infókat keményen, én meg az olyanokat szeretem. XD Sajnos talán 2-3 emlékezetes szörny volt csak a harmadik kötetben, pedig korábban majdnem fejezetenként kaptunk egyet és azt is sajnáltam, hogy most már tényleg csak ilyen "kellemetlenséget okozó, emberevő monstrumok" képében jelennek meg, míg a korábbi sztorikban azért sokszor kiderült, hogy a szörny is ember, vagy hogy nem is a szörny a baj fő okozója, szal kissé ilyen Bakemonogataris pszichológiai szál is ott volt minden szörny-sztori mögött, de sajnos ezeket is mellőzni kellett, mert most már itt dark fantasy van, komoly háborúval kérem! *ásít* (Oké, azért az "acsa" rohadt epic volt, főleg, amikor közvetlenül előtte az egyetemi proffal vitáznak, aki a latin nevek pufogtatásával játssza neki az eszét, eléggé reálisra sikerült az a rész... XDDDD)

3. Viszont végre masszív world-building kezdődött! :D Ezt már nagyon hiányoltam az első kötettől kezdve. Korábban úgy éreztem, hogy csak random bedobálnak helységneveket a sztoriba, leírják pár mondattal, hogy az most éppen egy város, erdő, vagy mező, oszt csókolom. Persze nem vágytam a már említett másfél-oldalas mezei növényes Tolkien-style leírásra, viszont azért annak örültem volna, ha el tudom helyezni, hogy épp X város,vagy Y erdő mégis hol van, egyáltalán mekkora ez a világ, stb-stb. A harmadik kötet környékén végre elkezdte a dolognak ezt a részét komolyabban venni az író, van sok országnév, város, királyok és királynék nevei, stb. és nem csak úgy random egymásra hajigálva, hanem többé-kevésbé el is helyezve.

4. A történet eddig olyan "elmegy" kategória. Nem örülök, hogy ennyire ezt az elcsépelt, klisés "Ciri a kiválasztott" vonalat választotta Sapkowski, mert pont tőle valami nem szokványosat vártam volna. De majd kiderül, még kihozhat belőle bármit. Egyelőre csak vonszolják magukkal a csajt, hol Geraltra, hol Yenneferre bízva. Érdekes, hogy ahol most tartok, ott valami 12-14 körül van, ugyanakkor a játékokban simán 20-on fölülinek néz ki, szóval most vagy lesz itt még valami nagyobb time jump, vagy eléggé átírták a könyvet. XD A "fenyegető gonoszról" még nem nagyon tudunk semmit, egy teljes kötet ment el arra, hogy "Geralt, vigyázz, valaki játszik veled!" és akiről úgy tűnt, hogy esetleg az egyik főboss lesz, arról is kiderült, hogy valójában csak a főboss sokadik "kutyája". Ha ezzel a sebességgel halad a sztori, kb. az utolsó előtti kötetre fogjuk megtudni, hogy ki a kavarógép és az utolsóban fogják legyőzni, de remélem, hogy azért ennél jobban is felpörög majd a történet. Illetve némileg próbál Sapkowski a "novellás gyökereinek" is kedvezni, mivel voltak mellékszálak a sztoriban, de a korábbi kötetekkel ellentétben ezek itt már kevésbé vették ki jól magukat, inkább csak visszatartották, "elodázták" a fő cselekményt. Pl. ha jól emlékszem, egy fél, vagy tán egész fejezet ment el arra, hogy a törpöket jól bepalizták az emberek és csak csalinak használták, hogy előcsalják velük az erdőkben kommandózó "tündegárdát" ( :D ), ami érdekes adalék volt a világhoz és a fajok egymáshoz fűződő kapcsolatának bemutatásához, csak éppen a main plot-hoz, tökéletesen nulla dolgot tett hozzá, legalábbis egyelőre nagyon úgy tűnik. (Btw, nem mondom, Trisst is elég jól "kiírták" a teljes kötetre a sztoriból, pedig amilyen jól felvezették, már kezdtem reménykedni, hogy kapunk valami alternatívát a számomra emberileg eléggé visszataszító Yennefer helyett, de sajnos nem, mert a kötet második felében már megint "Ms. Cinizmus" tette az agyát.)

5. Ami viszont még mindig remekül megy Sapkowskinak (és kb. ennek köszönhető, hogy egyáltalán még olvasom ezt a sorozatot), azok a párbeszédek, a jól megírt karakterek, illetve a mi világunkból "átemelt", áthallásos dolgok/helyszínek/jelenetek. SB mondta egyszer, hogy "a Vaják olyan, mintha egy fantasy világba beköltözött volna a mi modern kapitalizmusunk" és ez többé-kevésbé le is fedi a cucc hangulatát. :D Igazából már a negyedik kötet elején járok, ahol egy zugügyvéddel való egyezkedés eddig simán a kötet fénypontjának bizonyult. XD De hogy ebből a kötetből is mondjak egy példányt, zseniális volt pl. a királyok tanácsa, ahol mint egy csapat gimis, úgy cseszegették egymást, felhánytorgatták, hogy melyikük kivel kavar, ki kit szeretne megölni, stb., akár csak a mai politikusok szokták egymást ekézni. XDDD (Majd végül arra a konszenzusra jutottak, hogy bizony, a 12 éves kislányt márpedig meg kell ölni, mert "államérdek", hát anyád! :dirr: ) Vagy egy totál más helyszín: nagyon bírtam pl. az Oxenfurt néven futó várost, ami a Vaják-világ Oxfordjaként funkcionál. XD És persze most már masszívan megy a visszautalgatás is a korábbi kötetek eseményeire és szereplőire, pl. annál a résznél majdnem könnybe lábadt a szemem, amikor Ciri a könyvtárban kutakodva rátalál a Sapkowski által az előző kötetben megölt waifum balladáskötetére. T___T Egyetlen mondatos utalás volt csupán, de biztos vagyok benne, hogy az Essi Daven fanboyok velem együtt emelték poharukat az öreg Sapkóra, amiért megemlékezett kedvencünkről. Ja, de ha már waifuknál járunk: a sorozat "hárem jellegéből" adódik, hogy bár már látatlanban is sejthető, hogy Yennefer lesz a "true end" (ehh, miért mindig a tsunderék...? :/), azért így a harmadik kötetre már kaptunk jó pár alternatívát, akik eddig mind sokkal szimpatikusabbak voltak nekem, mint Yen. Remélem, azért őket még viszontlátjuk majd és nem ilyen 1-2 fejezetes szereplésekben merül ki a karakterük.

Szóval én egyelőre "maradnék tisztelettel", még mindig simán a legszórakoztatóbb fantasy regény, amit valaha olvastam, még ha érezhető is volt a harmadik kötettől kezdve az enyhe stílusváltás. Nem mondom, hogy mindenben az előnyére változott (igazából még mindig gondolkodom azon, hogy megéri-e ezzel a gárdával bármilyen komolyabb, "hardcore" sztorit írni...), de a szereplők még mindig rulzanak, a poénok még mindig jók és a sztori is van azért annyira érdekes, hogy legalább kíváncsivá tegyen és érdekeljen, hogy mi is lesz ennek az egésznek a vége. :)
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Stefan Zweig: A tegnap világa

Érdekel egy önéletrajz az egyik legnagyobb osztrák írótól?
Érdekel sok más kortárs nagyság, mint Rodin, Rilke, Strauss és mások, és hogy egy kortárs milyennek látta őket?
De ami a legnagyobb benne: érdekel egy szemtanú beszámolója a világháborúkról - hogy hogyan jöhetett létre ez a mai szemmel alig elképzelhető, és mégis ma is folyamatosan fenyegető állapot?
Érdekel, hogy mi történik, amikor az osztrákok többsége átengedi magát a fegyverpártiságnak és a nacionalizmusnak, és hogy hogyan próbálhat meg valaki ebben a közegben emberi maradni?

Zweig stílusa élvezetes és olvasmányos -az események némelyike néhol alig hihetően regényes-, a háborúk tanulságai nekünk modern embereknek is nagyon fontosak, ezért, bárkinek ajánlom.
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Á, az új bejegyzés miatt észrevettem ezt a kis topicot, és így Titkos esszéjét is a Vajákról!
Sikerült azóta végigolvasni a regénysorozatot? :)
Nekem meghoztad most a kedvemet, hogy újra nekiessek! Ráadásul tervbe volt véve: itt figyel a polcomon az eddig megjelent 5 kötet. Valamikor a Witcher 3 game megjelenése előtt egy évvel olvastam ki a sorozatot, és szinte szünet nélkül faltam be mind. A szemem majdnem kifolyt, mivel akkor az 5. kötet meg sem jelent még magyarul, hanem angol fanmade fordításban és számítógépen olvastam ki azt is és az utsó 2 kötetet. ::jcrazy:: Azt hiszem lehet mondani, hogy fanboy vagyok a témában. :D
Pedig fantasy műfajban sajnos elég szegényes az olvasottságom, tulajdonképpen csak az "alapművel", Tolkien Gyűrűk Ura trilógiájával tudom összehasonlítani. Azt 12-13 éves koromban olvastam először, és emlékszem, potyogtak a könnyeim, mikor a végére értem; nem értettem, hogy ilyenkor mi van, hogyan kell továbblépni. :D Hasonlóan über hatást ugyan nem váltott ki a Witcher, de kb tényleg ez a két nagy fantasy univerzum van az életemben. :drop:
Tulajdonképpen mindkettő demitizál; érezhető az "eltörpésedés". Vagyis az, hogy például tűnnek el a tündék és egyre emberibb (szó szerint) a világ, valamint egyre kisebb hatalmak, erők munkálkodnak. Tolkien ezt romantikusan ábrázolta: nála még utoljára egymásnak feszülnek a mitikus erők. Sapkowski viszont egészen másképp nyúl ehhez, szerintem ő pont ezt élvezi (állítólag bosszantóan cinikus figura az öreg :D), hogy leránthatja a "varázst" Geralt világáról, hogy helyette a kicsinyes emberi számításokat, motivációkat tehesse előtérbe. Ráadásul ez drasztikusan következik a novelláskötetek után. Ahol a szörnyek szinte már szóba sem kerülnek. Vagy mondjuk ezért is olyan nehéz belőni a varázslók erejét. Yennefer a novellákban mintha egy félistennő szintjén lenne (bár olykor még novellák között is váltakozó az ereje), de aztán ahogyan Ciri története beindul a varázslónők képességei jóval behatároltabbak lesznek.

Egyébként a játék harmadik része 1272-ben játszódik, Ciri 1251-ben született, és a könyvek végén pedig körülbelül 16 éves. Legalábbis én így tudom. Mert amúgy az események idejét, időrendjét is nehéz igazán pontosan meghatározni, mivel Sapkowski sem volt helyenként konzisztens. :)

Kíváncsi vagyok, hogy írsz-e még a regényről, Titkos. Nekem mindenképp újra el kell majd olvasnom, mert sok dolog egyszerűen összefolyt már nálam, sőt, néha még a játék is be-bekavar a fejemben.
Mindenesetre akiknek tetszett a játék, azoknak szerintem kötelező elolvasni a könyveket, de legalábbis erősen ajánlott! ::jsmile::
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Köszönöm az érdeklődést, jólesik, haladok is vele, annyi a "gond", hogy általában csak akkor olvasom, ha épp utazom valahová, vonatozni meg azért nem szoktam minden héten/hónapban, ezért kis túlzással ilyen fél év/egy év - egy kötet sebességgel haladok velük. ^^" (Illetve mivel a legutóbbi Vajákos postomra nulla reakció jött, gondolkodtam, hogy van-e értelme majd írnom a továbbiakról, mármint nem sértődtem meg, meg semmi ilyesmi, csak úgy jött le, hogy vagy senkit nem érdekel, vagy ha érdekli is őket és esetleg ők is olvassák, nincs mit mondaniuk róla. Na, de most jöttél te... :D)
tulokos írta:Sikerült azóta végigolvasni a regénysorozatot?
Még az egészet nem, most a negyedik kötet felén vagyok túl, lassan azért befejezem, de még abból is van azért valamennyi, illetve ugye ott van a teljes ötödik és állítólag a kiadó/fordító szerint még idén szeretnék a hatodikat is megjelentetni. (Amit jó szokásuk szerint eredetileg idén is nyáron akartak kihozni, csak valahogy tovább tartott a fordítási munka, mint előre tervezték, de semmi gond, egy szavam nincs feléjük, egyrészt, mert inkább rágják át kétszer is, mint hogy valami félkész, összehányt gagyit adjanak ki, másrészt meg imádom ennek a cuccnak a magyar fordítását, úgyhogy Szathmáry-Kellerman Viktóriának minden késést meg tudok bocsátani. *____*)
tulokos írta:Valamikor a Witcher 3 game megjelenése előtt egy évvel olvastam ki a sorozatot, és szinte szünet nélkül faltam be mind. A szemem majdnem kifolyt, mivel akkor az 5. kötet meg sem jelent még magyarul, hanem angol fanmade fordításban és számítógépen olvastam ki azt is és az utsó 2 kötetet. Azt hiszem lehet mondani, hogy fanboy vagyok a témában.
Nálam kissé érdekesen alakult ez is (mint oly' sok minden más... XD): először akkor hallottam arról, hogy egyáltalán van ilyen regénysorozat, amikor megjelent a legelső játék és a GameStarosok voltak olyan rendesek, hogy egy kicsit írjanak a könyvsorozatról is, mégis csak az az eredeti. (Apropó, ezt nagyon jól tették, hihetetlen, hogy hányan gondolják azt a mai napig, hogy a könyveket a játék ihlette és egyfajta "plusz fanfejés" a készítők részéről. Közben csak meg kéne nézni, hogy mikor jelentek meg a könyvek és mikor jött ki az első játék...) Szóval akkor olvastam róla dióhéjban, hogy egyfajta "a világunk mai dolgait/problémáit ágyazza fantasy környezetbe" stílusú regény, de ekkor még úgy voltam vele, hogy "oké, ezt megjegyezzük, majd egyszer talán elolvassuk". A "majd egyszer" (ez nálam kb. olyan, mint a Blizzardnál a "soon" XDDD) évek múlva végül be is következett, amikor meghallottam, hogy végre bevállalta egy kiadó, hogy magyarul is kiadják a regényeket. Na mondom, ezt már csak nem szabad kihagyni, az elsőt meg kell venni, aztán majd kiderül, hogy mennyire jön be nekem. Szinte azonnal a fanja lettem, valahogy az egésznek annyira más jellegű volt a stílusa, mint az összes korábbi fantasynak, amit olvastam (jó, az is igaz, hogy hozzád hasonlóan valóban nem olvastam túl sok ilyet... XD), hogy elég hamar bedaráltam a teljes kötetet, aztán nagyon szurkoltam, hogy vegyék is meg annyian, hogy megérje a kiadónak végig kiadni, mert engem ez a sztori bizony érdekelne egészen a befejezésig. XD A játékokat már a könyv hatására vettem meg végül (meg azért az sem volt épp hátrány, hogy CD Projecték rendesen felturbózták a későbbi kiadásokat), de igazából játszani még szinte semmit nem játszottam velük, szóval a könyv "promójának" hatására sikeresen megvetettek velem három részt is egy olyan játékból, ami lehet, hogy be sem fog jönni, adjunk egy díjat a marketingeseknek! XDDDD (Jó, amúgy itt valszeg úgyis az lesz, mint ami a WoW-nál is volt: már maga a tény, hogy egy olyan fantasy univerzumban játszódik, amibe korábban már más formában beleszerettem, szinte szavatolja, hogy nem fogok benne nagyot csalódni. Meg azért az ilyen "év játéka" és hasonló díjak is bátorítottak... XD) Persze azért előtte néztem gameplay videókat, átvezetőket, cinematicokat, stb., de ez ugye még kevés lenne ahhoz, hogy a játékot konkrétan értékelni tudjam. Illetve most már szerintem direkt csak a könyvek elolvasása után fogok belevágni, egyrészt, hogy nehogy a játék spoilerezzen le valamit belőlük, másrészt, mert szerintem úgy sokkal érthetőbb/szórakoztatóbb a játék története is. (Legalábbis kissé meg voltam lepve, hogy mintha valamilyen szinten el is várnák a könyv ismeretét, legalábbis én eléggé vakartam volna a fejemet, hogy az első résznek már a legelején is ki az a Triss, ki az a Geralt, stb., vagy a másodikban, amikor rögtön ott vagyunk egy ostrom közepén, Foltest király máris osztogatja a parancsokat, stb. Oké, nyilván a játékból is kiderül végül, hogy ki kicsoda, de nekem valahogy jobban tetszett, hogy legalább a kipróbálást is úgy három kötetnyi regény után ejtettem meg, így a karakterek inkább régi ismerősök, nem ilyen "Te ki a fene vagy?"-érzésű ismeretlenek. XD Sőt, van, ahol ez még jól is jön ki, pl. pont a legelső játékban ugye Kaer Morhanban kezdünk, mutatják Geralton kívül a többi vajákot is és egyből elkezdtem magamban a harmadik kötet alapján "behelyettesítgetni" a szereplőket, hogy vajon melyikük a "vén perverz sensei", melyikük a bunkó vaják, stb. XDDD) Ja, amúgy az angol fordításon én csak az elején gondolkodtam, amikor még nem lehetett tudni, hogy lesz-e akkora kereslet a könyvre, hogy folytassák a sorozatot. Akkor, ha minden kötél szakad, lehet folytattam volna angolul, de mivel egész jól állunk és szerintem már végig meg fog jelenni a teljes sorozat, én türelmesen kivárom, meg mondom, nekem a magyar fordítás nagyon hiányozna, mert egy élmény úgy olvasni. XD (Apropó, Face-en valamelyik kevésbé tájékozott fazon elkezdte osztani a többieknek az észt, hogy "nem haladhatnak most már olyan gyorsan, mert még az amcsi fordítás is le van maradva az utolsó 1-2 kötettel. Valszeg elkerülte a figyelmét, hogy a Vajákot közvetlenül lengyelből fordítják magyarra és közünk nincs ahhoz, hogy az amcsik mennyit tökölnek, nekünk hű Kelet-európai sztahanovistáink évente szállítják az újabb köteteket... XDDDD)
tulokos írta:Pedig fantasy műfajban sajnos elég szegényes az olvasottságom, tulajdonképpen csak az "alapművel", Tolkien Gyűrűk Ura trilógiájával tudom összehasonlítani. Azt 12-13 éves koromban olvastam először, és emlékszem, potyogtak a könnyeim, mikor a végére értem; nem értettem, hogy ilyenkor mi van, hogyan kell továbblépni. Hasonlóan über hatást ugyan nem váltott ki a Witcher, de kb tényleg ez a két nagy fantasy univerzum van az életemben.
Olyan túl sok nekem sincs, persze az ilyen "alapok", mint Gyűrűk Ura, Harry Potter, stb. megvoltak, illetve a feléig eljutottam Az Úr sötét anyagai trilógiában is (tényleg, a Vaják után szerintem majd azt fogom olvasni, mert szintén jó XD), de egyszerűen ezek hiába tetszettek, nem éreztem úgy, hogy annyira magába szippantana az egész világ. Ami pl. humorban vetekedett a Vajákkal, az az Artemis Fowl sorozat, de egyrészt abból is csak három kötet jelent meg magyarul, mielőtt cancellelték, másrészt a Vajákban az tetszett, hogy nem csak a poénok, de az egész világ, szereplők, minden annyira megfogott, hogy van belőle kedvenc karim, ellenszenves karim, kari, aki a barátom lenne, kari, aki a "waifum" lenne, stb-stb., sőt, még képes vagyok ilyen hülyeségekbe is belemenni ezzel kapcsolatban, mint hogy Geralt helyében én kit választottam volna a "háremből"... XDDD Szal itt nem az van, hogy "egy vicces könyv", vagy "egy jó történetű, jól felépített világgal rendelkező könyv", hanem ez majdnem mindent kimaxolt nálam, legyen szó szereplőkről, humorról, hangulatról, stb. Oké, a sztori talán kissé sovány, de valahogy ennyi pozitívum mellett nálam ez már a "kit érdekel?" kategória. XD

Apropó, a negyedik kötetről is írok majd akkor, ha a végére értem, így "preview" szinten annyit mondanék, hogy szerencsére jobban sikerült, mint a harmadik kötet (ugye ott írogattam azért jó pár negatívumot, szerencsére ezeket mostanra vagy "kinőtte" a sorozat, vagy javított rajtuk valamennyit), "háremezés" most annyira nem volt (lol, így belegondolva talán ez volt az első kötet, amiben Geralt "csak" Yennel szexel, más csajokat nem visz ágyba... XDDD), helyette volt egy kvázi "imoutoooo - oneee-chaaan!" jelenet (ott azt akarta érzékeltetni szerintem az író, hogy "mintha az anyja lenne", de mivel tudjuk, hogy valóban nem az, így némileg máshogy jött le... XD), meg egy full nude onsen jelenet ("megmossuk egymás hátát", meg mit tudom én mivel spékelve és persze a szakét bort is iszogatták közben... XDD), ahol az író még pluszban elkezdi a női részvevők mellméreteit elemezgetni, a szereplők pedig még rá is játszanak a helyzetre, mert amikor meghallják, hogy megérkezett a királyi követ, vagy kicsoda, direkt a legszuggesztívebb pózokat vették fel, aztán mondták, hogy nyugodtan menjen be és jelentsen nekik így...aztán rácsesztek, mert a követ is nő volt, szóval a nosebleed elmaradt, imádom ennek a cuccnak a humorát... XD (Amúgy ha ezt most egy "kívülálló" olvassa: nyugi, igazából jóval inkább "káeurópai" az alaphangulat, messze nem ennyire "japános", viszont 1-2 jelenetnél nekem tényleg bevillant már, hogy "Hmm, vajon az öreg Sapko néha-néha belenéz 1-1 ecchi cuccba?", de persze valószínűleg nem, csak én animésként ilyesmire is asszociálok... XD)
tulokos írta:Tulajdonképpen mindkettő demitizál; érezhető az "eltörpésedés". Vagyis az, hogy például tűnnek el a tündék és egyre emberibb (szó szerint) a világ, valamint egyre kisebb hatalmak, erők munkálkodnak. Tolkien ezt romantikusan ábrázolta: nála még utoljára egymásnak feszülnek a mitikus erők. Sapkowski viszont egészen másképp nyúl ehhez, szerintem ő pont ezt élvezi (állítólag bosszantóan cinikus figura az öreg :D), hogy leránthatja a "varázst" Geralt világáról, hogy helyette a kicsinyes emberi számításokat, motivációkat tehesse előtérbe. Ráadásul ez drasztikusan következik a novelláskötetek után. Ahol a szörnyek szinte már szóba sem kerülnek. Vagy mondjuk ezért is olyan nehéz belőni a varázslók erejét. Yennefer a novellákban mintha egy félistennő szintjén lenne (bár olykor még novellák között is váltakozó az ereje), de aztán ahogyan Ciri története beindul a varázslónők képességei jóval behatároltabbak lesznek.
Igen, egyik ismerősöm amúgy anno jól jellemezte: "ez egy olyan fantasy világ, amibe beköltözött modern korunk kapitalizmusa" és ez kb. le is fedi szerintem nagyrészt, hogy miről van szó. XD Btw, Sapkóról simán el tudom hinni, hogy tényleg elég cinikus lehet, egyrészt ugye a regény szereplői is igen csak imádják oltogatni egymást (főleg a hárem szempontból "true end"-es Yennefer, akinél én ezt már általában soknak is éreztem, bár így a negyedik kötetre végre már olyan vonásokat is mutatott, hogy el tudjam hinni róla, hogy azért valahol mélyen vannak emberi érzelmei :dirr:), illetve emlékszem, hogy amikor még csak a legelső Witcher játék jelent meg, készítettek vele egy interjút, hogy mégis mit szól ehhez, úgy egyáltalán mi a véleménye a számítógépes játékokról, stb. és hát maradjunk annyiban, hogy ha láttad, hogy Szirmai mit hozott össze a Póniról, akkor ezt még úgy szorozd meg legalább kettővel és megkapod Sapko véleményét a játékiparról úgy ánblokk. ^^" Ráadásul ő nem csak szimplán leszólta a játékokat, hanem teljesen úgy adta elő, hogy "Kérem, én egy profi, megbecsült író vagyok, irodalomban utazom, játékot csináljon az, aki megelégszik az ilyen alantas szórakozási formával", szóval na, a cinizmusát keverte egy hegyméretű arccal. ^^" Nem tudom, hogy azóta mennyit változott, de mit mondjak, emberileg akkor nem igazán volt szimpatikus, pláne úgy, hogy azért nézzünk szembe a tényekkel: ha nem jelent volna meg a játéksorozat, szerintem fele ennyi fanja sem lenne, olvasnák lengyelben, meg amcsiban és kb. ennyi, sehol nem lenne ő "Tolkien 2", meg mit tudom én, hogyan szokták aposztrofálni manapság, hogy azért már világszinten is eléggé ismert lett. (Mondjuk ezt így a játékoktól függetlenül is mondom, hogy szerintem Tolkien szintjén azért messze nincs. Pedig mondom, nekem olvasóként jobban bejött az ő világa, viszont objektíven nézve Tolkien messze több időt és energiát ölt a sajátjába.) Persze valamennyit már "lágyult" az öreg a PC játékok irányába is (na ja, gondolom az a nem kevés extra pénz/reklám lágyítja a szívet, csak hogy én is cinikuskodjak egyet akkor már... XDDDD), legutóbb már valami olyasmit nyilatkozott tudtommal, hogy "nagyon jó fanfictionöknek tartom őket", tehát ugyan még mindig benne van ez a "az én írásaimhoz fel nem érhet egy PC játék sztorija sem!", de legalább már nem csuklóból szólja le őket. (Meg azért neki akkor is van annyi mentsége mondjuk Szirmaival ellentétben, hogy ő tényleg úgy szólt le valamit, hogy egyrészt annak a "valaminek" az eredetijét ő találta ki, másrészt meg azt a "valamit" egész ügyesen kezelve összehozott belőle vagy 7-8 regényt. XD)
tulokos írta:Egyébként a játék harmadik része 1272-ben játszódik, Ciri 1251-ben született, és a könyvek végén pedig körülbelül 16 éves. Legalábbis én így tudom. Mert amúgy az események idejét, időrendjét is nehéz igazán pontosan meghatározni, mivel Sapkowski sem volt helyenként konzisztens.
Na igen, bár itt bukik ki az is, hogy ennyire én még nem néztem utána a dolgoknak, csak olvasom sorban a könyveket, aztán próbálom legalább úgy kb. időben és térben elhelyezni az eseményeket, meg hogy ki hány éves lehet, de ilyen évszámos szinten még nem néztem utána a dolgoknak. XD Persze az nekem is feltűnt, hogy pl. a Wild Hunt-ban szereplő Ciri tutira nem egykorú a könyvben lévővel, vagy ha igen, akkor a könyv végén még lesz valami nagy time jump. XD (Ja igen, a spoilerekkel majd légyszi óvatosan, mert mondom, nekem sem a játékok sztorija, sem a magyarul még meg nem jelent regényeké nem ismert. ^^") Illetve ami még picit feltűnt, hogy nekem a játékban valahogy mindenkinek ilyen "egyenarca" van. ^^" Ezt nehéz elmagyarázni, de mintha mindenkit úgy dizájnoltak volna meg, hogy "alapbeállításban badass" legyen, viszont ez a könyvben sincs így. Ciri pl. dizájnra tisztára mint valami "női Geralt", pedig a könyvben eleve nem is fehér haja van. (Naná, nem is lehetne az, hiszen az már ilyen vajákmérgektől kialakuló genetikai módosulás, ő meg olyat pont nem kapott.) Vagy ugye a két "fő csaj": Yen rendben van, őt a könyvben is ilyennek írják le (sokat elmond róla, hogy még a nőket igen csak kedvelő Kökörcsin sem próbálkozott be nála soha és szerintem nem csak azért, mert a barátja nője, hanem eleve többször is hangot adott annak, hogy nem igazán kedveli emberileg sem... XD), de pl. Triss külsőre és jellemre is egy jóval kedvesebb ember benyomását keltette számomra a könyv alapján (most ha megint nagyon animés irányba akarnám terelni ezt az egészet, akkor mondhatnám, hogy Yen a tsundere, Triss meg mit tudom én, mondjuk a "szomszéd lány" XDDD), viszont a játékban valahogy az egész dizájnja is olyan, mintha csak Yen karaktermodelljén hajat cseréltek volna, érted... ^^" Szóval némi diverzitás azért nem ártott volna, értem én, hogy egy játék karaktermodell-készlete véges, illetve hogy nem lehet akkora eltérés két szereplő között, mint valami fullmese fantasyban, de azért na... XD
tulokos írta:Kíváncsi vagyok, hogy írsz-e még a regényről, Titkos. Nekem mindenképp újra el kell majd olvasnom, mert sok dolog egyszerűen összefolyt már nálam, sőt, néha még a játék is be-bekavar a fejemben.
Így, hogy tudom, hogy legalább egy érdeklődő már van, szerintem feltétlenül fogok, csak ugye előbb most el kell akkor jutnom a negyedik végéig... XD Amúgy az tuti, hogy írás előtt még én is újra át fogom lapozni legalább ezt az egy kötetet, mert így, hogy a harmadik résztől folytatásos lett a történet (és nem az a "novellásgyűjtemény", mint az első kettő), már nekem is eléggé összefolyik, hogy melyik esemény melyikben történt, pedig ugye én még csak két kötet óta vagyok benne a "nagy sztoriban". XD Egyelőre annyit tudok mondani, hogy a harmadiknál határozottan jobban tetszik a negyedik, végre a történet is kezdi elérni azt az "OH SHIT! O_O" faktort, amire eddig másfél köteten keresztül csak utalgatott Sapkowski, plusz kiderültek olyan extra infók, amikre én speciel már az első regény óta kíváncsi voltam.
SPOILER
Pl. Geralt szülei, akikről ugyan nem tudtunk meg sokkal többet azon túl, hogy "valami fazon, meg valami varázslónő", na de az eddigi három kötetnyi semmihez képest már ez is valami. XD
tulokos írta:Mindenesetre akiknek tetszett a játék, azoknak szerintem kötelező elolvasni a könyveket, de legalábbis erősen ajánlott!
És amúgy ezt fordítva is igaz vajon? XD Akinek a regény tetszik, annak a játék is fog? XD Ugye ahogy írtam, az első kettővel játszottam így kb. 1-1 órát az elejéről, a harmadikkal meg még annyit sem (túl gyenge hozzá a gépem, el sem indul rajta :dirr:) és bár eddig már az maga nagy élmény volt, hogy a korábban csak lapokon létező világot teljes 3D-ben láthatom, kíváncsi vagyok, hogy vajon hosszútávon is leköt-e majd.
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

"ez egy olyan fantasy világ, amibe beköltözött modern korunk kapitalizmusa" - ez a mondat tényleg frappánsan megragadja a lényeget! :thumb:

"Sapkó és a cinizmusa": az öreg meggyőződése, hogy a játék legalább annyit profitált belőle (és itt beleértve a szerző és a regény népszerűségét), mint ő a játékok népszerűségéből. Ezt én is kétkedéssel fogadom, ugyanakkor volt szerencsém többször beszélgetni lengyel srácokkal (egy online játékban) a Vaják univerzumról és a szerzőről úgyszintén, és az van, hogy tőlünk keletebbre állítólag jól mentek az eladások, és ott dobálóznak a "Tolkien 2" jelzőkkel. (Bár sem Tolkient sem pedig Sapkowskit nem olvastam eredeti nyelven esztétikailag + az emberi teljesítményt mérlegelve én sem gondolom, hogy a Vaják egy szinten lenne Tolkien univerzumával. Tudom, hogy nem szerencsés, hogy ezt a kettőt hasonlítottam össze. :D ) Továbbá azt is hozzá kell tenni, hogy a lengyelek számára (némi túlzással persze) amolyan "nemzeti ügy" lett a dologból :D, szóval azt el tudom képzelni, hogy a hazai sikerek miatt egyszerűen elszállt az író. Ez nyilván nem menti fel, de talán érthetőbbé teszi, miért viselkedik már-már arrogánsan. A másik meg, hogy eleve felemás a viszonyulása a fantasy műfajhoz: a nyilatkozataiból nagyjából össze lehet rakni, hogy voltaképpen nem tartja valami sokra az irodalomnak ezt az ágát. Valamelyik interjúban elárulta, hogy neki sem volt semmilyen komolyabb ismerete erről a műfajról, hanem először el kellett olvasnia egy csomó ilyen irodalmat mielőtt belevágott volna Geralt kalandjaiba, és aztán nem volt igazán elragadtatva.

Például (és itt térnék át a számomra súlyosabb témához :D ) neki az nem tetszett (természetesen nem szó szerint idézgetem, de valami ilyesmit mondott), hogy a szerelem ezekben a kalandregényekben mindig amolyan odavetett csont, "jutalom" a hősnek miután a csúcsra ért, és éppen ezért, ezzel a hagyománnyal szemben gondolta ki Yennefert ennyire szúrós, öntörvényű és hát természetesen megosztó személyiségnek. Aztán érdemes rögtön azt is megjegyezni erről a párról, hogy mindketten durván 100 évesek (ennek oka a varázserő a varázslóknál, a vajáknál meg a mutáció), szóval nem csoda, hogy annyiféle rigolya beléjük égett életük során. Szóval meg kell nézni jobban Geraltot is, és akkor azt látjuk, hogy vele sem lehet könnyű együtt élni, sőt! :D Geralt szerint Yen beszabályozza az életét, azért menekült el tőle a városból, holott a nő közben végig eltartotta, mindezért pedig csak annyit kért (persze nyilván a sok apró b*tatást nem számítva xD), hogy adja fel a kóbor életet, valamint a felesleges és veszélyes hivatást (ez amúgy végig egy jó kis kérdés, hogy mennyire van még szüksége a világnak vajákokra). Szerintem ez valahol jogos, bár nyilván nem lenne akkor regény, ha Geralt ebbe kényelmesen beleegyezik. :mosoly:
SPOILER
Továbbra is Yen védelménél maradva: finoman azért kiderülnek ám olyan dolgok is (ezt azért merem írni, mert elvileg ezen túl vagy), hogy Yennefer nélkül konkrétan éhen halt volna már Geralt, hiszen ő intézte el a háttérből, hogy valamivel több jutalmat kapjon egy-egy szörnyvadászatért a hősünk. Ó, meg még eszemben van jó pár "látványosabb" bizonyíték Yen szerethetőbb oldaláról, de az már durva spoiler lenne.
"Játékok + könyv kapcsolata": szerintem teljesen jól csinálod, hogy először elolvasod a könyveket. Érezhető az egész játéksorozaton, hogy a készítők baromira ismerik és szeretik az eredeti anyagot. Végig dobálják az olyan utalásokat, amelyeket csak a kellő háttérismerettel lehet igazán értékelni, a 3. részhez tartozó utolsó kiegészítőben pedig mintha hájjal kenegetnék a regény rajongóit! :mosoly:

Egyébként azt szokták a fanok mondani, hogy a 2. és 3. játéknak a fő története nem rossz, tehát élvezetes, szórakoztató, de alapjában véve nagyon érződik rajta, hogy fanfiction. Szóval egy kicsit bizony bullshit. Viszont a karakterekben és általában a mellékküldetésekben, kiegészítőkben baromira tudták hozni a könyvek feelingjét. Ezzel pedig teljesen egyetértek, mert magam is így tapasztaltam.
Persze a legmarkánsabb eltérések nyilván abból adódnak, hogy a játékosoknak meg kell adni az "akciójáték-élményt". Vagyis minden bokorból előugrik egy szörny, valamint kénytelen vagy az emberekből is hullahegyeket magad után hagyni, ami mondanom se kell: távol áll Gerálttól. Nem beszélve a nehéz vértekről (a Witcher 3-ban csak csicsás páncélok vannak! pff), vagy a Jelekről, amiket felhúzva kardozni már nem is kell tudnunk, holott emlékeim szerint a könyvben az "Igni" jelet például csak egyszer használta Geralt, hogy egy lyukas bográcsot kijavítson. :D Ezeken a dolgokon mindig vitatkozok egy ismerősömmel: szerinte ezek egyszerűen kellenek a játékélményhez és így is hibátlan a cdprojektred munkája, nehezen de erre végül rá szoktam bólintani. :mosoly:

Az első részt viszont azért veszem külön, mert az a játék sorozathoz képest is kilóg a sorból. Szerintem ott még a készítőknek nem voltak meg a hosszútávú célkitűzéseik. Triss konkrétan Yennefer személyiségét kapta meg ebben a részben, amiből csak arra tudok következtetni, hogy nem tudták még, hogy vissza fogják-e hozni Yent (remélem, ez most nem volt durva spoiler, mármint hogy Yen csak a játék 3. részében jön be... :oops: ). De ami miatt igazán kilóg az inkább a története, mert a többi karakter az rendben van (Geralt zseniális), de a cselekmény egy hatalmas bullshit tulajdonképpen, és ennek ellenére még mindig azt kell mondjam, hogy nagyon klassz lett. Miután ezt kijátszottam, akkor határoztam el, hogy el fogom olvasni a könyveket, és így is lett, csak utána vágtam bele a játék többi részébe.

"Animés párhuzamok, kifejezések": nekem erős a gyanúm, hogy Sapkó sose bírna végignézni egy animét, nekem pedig nem jutott eszembe, hogy ilyen szemmel tekintsek egy-egy jelenetre, de határozottan tetszik a gondolat! Ez esetben Yen az én tsundere waifum!

Végül ezt itt hagyom, egy kis érdekesség: https://youtu.be/TV7iZhvRHx4
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

tulokos írta:Továbbá azt is hozzá kell tenni, hogy a lengyelek számára (némi túlzással persze) amolyan "nemzeti ügy" lett a dologból
Apropó, nem tudom, azt láttad-e, de nagy volt, amikor pár éve hozzájuk látogatott Obama és Witcher 2-es díszdobozos változat a játékból volt az elnöki ajándék. :lol:
tulokos írta:szóval azt el tudom képzelni, hogy a hazai sikerek miatt egyszerűen elszállt az író. Ez nyilván nem menti fel, de talán érthetőbbé teszi, miért viselkedik már-már arrogánsan.
Igen, így értem, illetve mondom, neki legalább "van mire" elszállni. XD Csak lehetne legalább egy picivel szerényebb, mert valóban jó, de talán nem annyira, mint amennyire ő magát annak képzeli. XD ^^" (Mit tudom én, csak hogy egy kortárs, hasonlóan sikeres és hasonlóan fantasy-s szerzőt mondjak: George R. R. Martintól én nem láttam pl. soha ekkora arcozást, pedig ő "kicsit" népszerűbb, mint Sapkowski és mellesleg nála is előkapták ezt a "modern korunk tolkiene" dumát, mint reklámszöveget. XD Persze nála leginkább még akkor, amikor a TV sorozat nem is létezett és promózni kellett valahogy a könyvét. XD)
tulokos írta:A másik meg, hogy eleve felemás a viszonyulása a fantasy műfajhoz: a nyilatkozataiból nagyjából össze lehet rakni, hogy voltaképpen nem tartja valami sokra az irodalomnak ezt az ágát. Valamelyik interjúban elárulta, hogy neki sem volt semmilyen komolyabb ismerete erről a műfajról, hanem először el kellett olvasnia egy csomó ilyen irodalmat mielőtt belevágott volna Geralt kalandjaiba, és aztán nem volt igazán elragadtatva.
Ezt nem tudtam róla, viszont akkor ez így elég lol. :D Elkezd egy olyan műfajban írni, amit lenéz (jó, lehet az munkált benne, hogy "majd én megváltom ezt az ipart!" XD), majd aztán később az általa kitalált világ megjelenik egy másik platformon is (játékok), amit szintén lenéz. XDDD Remélem, azért van valami olyan kikapcsolódási forma az ő életében is, amihez úgy áll hozzá, hogy az már kellően minőségi szórakozást nyújt az ő félisteni nagyságának is... :lol:
tulokos írta:Például (és itt térnék át a számomra súlyosabb témához) neki az nem tetszett (természetesen nem szó szerint idézgetem, de valami ilyesmit mondott), hogy a szerelem ezekben a kalandregényekben mindig amolyan odavetett csont, "jutalom" a hősnek miután a csúcsra ért, és éppen ezért, ezzel a hagyománnyal szemben gondolta ki Yennefert ennyire szúrós, öntörvényű és hát természetesen megosztó személyiségnek.
Na ebben mondjuk igaza van Sapkónak, szóval van épp elég klisés tucatfantasy, ami kb. az artúri mondakör szintjén van "fordulatokban", szereplők szempontjából, stb., amivel persze nincs önmagában gond, csak ugye azt mikor írták és azóta hány év telt el... XD Szóval az újító szándékával én egyetértek (meg ugye eleve pont azért is szerettem bele a könyveibe, mert teljesen más, újszerű, mint bármilyen fantasy, amit korábban olvastam/játszottam), csak ezt a Yen-Geralt "évődést" (vagy inkább szenvedést? XD) néha mintha már túlhúzta volna, meg kissé az is vicces, hogy Yen nem csak vele ilyen, hanem kb. akárhol megjelenik, minden szereplő valahogy úgy reagál rá, hogy "Franc, megérkezett a szarkavaró... :(" XDDD Szóval mintha még Sapkowski rá is játszana erre az érzésre, hogy tényleg úgy jöjjön le az olvasónak is, mintha ő egy ilyen sehol nem szívesen látott személy lenne. XD Illetve (és ez már valóban mindkettőjükre igaz, nem csak Yenre) én némileg úgy éreztem, hogy ez az egész szenvedés, ez a "se' veled, se' nélküled" kapcsolatuk leginkább csak arra kell, mert manapság erre vevő a nép. Mert oké, azt aláírom, hogy ne jöjjenek össze csak úgy egyszerűen, meg nem is akarok mesebeli "a lovag kimenti a királylányt, aki hálából hozzámegy" klisés párocskát, viszont nem azért, de főleg amit az első 1-2 kötetben leműveltek egymással, attól nekem sokszor már a Twilight Saga-féle Bella-Edward rémképe sejlett fel szemeim előtt. ^^""" Jó, persze ez most durva túlzás, de náluk éreztem még azt, hogy "csak azért kell ezt a szerelmi szálat ilyen szenvedősre és problémásra elhúzni, mert különben négy kötet helyett akár egy, vagy max kettő alatt vége lehetne a sztorinak", viszont a Twilightnál még értettem annyiban, hogy az másról nem is szól és az írónő nem tervezte levágni a saját aranytojást tojó tyúkját. XD A Vajákban viszont bőven van sztori, meg sok minden más is, így ezt a sokszor már-már szappanoperás "most az egyik őrül meg, most meg a másik, de ha épp mindketten őszinték, akkor sem maradhatnak együtt a körülmények miatt" metódust kezdtem megunni. ^^" Oké, most a negyedik kötetben ez látszólag mintha rendeződni látszana végre, de valami azt súgja, hogy bejön itt majd valami újabb gebasz, méghozzá elég korán, csak hogy megint mehessen ezen is a szenvedés. ^^" Érted, semmibe nem kerülne, ha ugyanúgy csipkednék azért egymást, de átjönne, hogy valóban nem tudnak egymás nélkül élni, mint így, hogy gyakorlatilag az van, hogy ha találkoznak, egy darabig minden jó, de aztán valamelyikük úgyis megint beemózik és szétmennek. ^^" Oké, most nagyon leegyszerűsítem, de az eddigi három kötet alatt kb. így tudnám röviden jellemezni a kapcsolatukat, bár most szurkolok nagyon, hogy Ciri úgymond "hozza össze őket", eléggé utalgatnak rá, hogy kissé olyan, mintha neki most már Yen lenne az anyja, Geralt meg az apja, de persze Sapkó van annyira átlagtól elütő, hogy a végén még ebből is valami drámát hozzon ki, azon sem lepődnék meg, ha a végén mondjuk mindketten feláldoznák magukat, cserébe megmentve a kislányt és a világot, vagy ilyesmi. ^^"
tulokos írta:Aztán érdemes rögtön azt is megjegyezni erről a párról, hogy mindketten durván 100 évesek (ennek oka a varázserő a varázslóknál, a vajáknál meg a mutáció), szóval nem csoda, hogy annyiféle rigolya beléjük égett életük során. Szóval meg kell nézni jobban Geraltot is, és akkor azt látjuk, hogy vele sem lehet könnyű együtt élni, sőt! Geralt szerint Yen beszabályozza az életét, azért menekült el tőle a városból, holott a nő közben végig eltartotta, mindezért pedig csak annyit kért (persze nyilván a sok apró b*tatást nem számítva xD), hogy adja fel a kóbor életet, valamint a felesleges és veszélyes hivatást (ez amúgy végig egy jó kis kérdés, hogy mennyire van még szüksége a világnak vajákokra). Szerintem ez valahol jogos, bár nyilván nem lenne akkor regény, ha Geralt ebbe kényelmesen beleegyezik.
Ja igen, ezt elfelejtettem írni, hogy végülis ennél a "dating simes" látásmódomnál sajnos beleestem abba a hibába, hogy azt néztem, hogy nekem ki lenne a megfelelő waifu, nem annyira azt, hogy Geraltnak. XD Szóval objektíven igaz, hogy nekem nem jön be Yen, de az meg tény, hogy Geralt is legalább annyira "defektes", hogy más nővel nem nagyon tudnám elképzelni, ők ketten ilyen "zsák a foltját" esete XD (Kökörcsin mondta az Essi Davenes fejezetben, hogy "Jól elrontott téged ez a te Yennefered, egy normális nő közeledését már nem is tudod értékelni/felismerni", vagy valahogy hasonlóan mondta. XD Érdekes elmélet és lehet, hogy van benne valami, de szerintem Geralt is olyan, hogy be tudja ő "emóztatni" saját magát is, ha kell, nem feltétlenül szükséges hozzá akármelyik nő ráhatása... XD)
tulokos írta:
SPOILER
Továbbra is Yen védelménél maradva: finoman azért kiderülnek ám olyan dolgok is (ezt azért merem írni, mert elvileg ezen túl vagy), hogy Yennefer nélkül konkrétan éhen halt volna már Geralt, hiszen ő intézte el a háttérből, hogy valamivel több jutalmat kapjon egy-egy szörnyvadászatért a hősünk. Ó, meg még eszemben van jó pár "látványosabb" bizonyíték Yen szerethetőbb oldaláról, de az már durva spoiler lenne.
Igen, ha jól emlékszem, ez is a negyedik kötetben derül ki (talán a "varázslóestélyen", ha jól emlékszem), szóval erre mondtam, hogy itt végre már Geralt és Ciri felé is vannak olyan megnyilvánulásai, amik számomra végre elviselhetőbbé tették a karakterét. (Ja, apropó Ciri: Hát mit mondjak, első találkozásukkor vele sem épp úgy bánt, mint egy olyan gyerekkel, akin a világ sorsa fog múlni... ^^" Szóval ezt a jégcsap-stílust legalább olyankor mellőzhetné, amikor az egójánál fontosabb dolgok forognak kockán... ^^" Emiatt az általános stílusa miatt nem igazán bírom, nem csak a Geralttal való "tsundere" viselkedése miatt, az csak ennek egy szelete.)
tulokos írta:Persze a legmarkánsabb eltérések nyilván abból adódnak, hogy a játékosoknak meg kell adni az "akciójáték-élményt". Vagyis minden bokorból előugrik egy szörny, valamint kénytelen vagy az emberekből is hullahegyeket magad után hagyni, ami mondanom se kell: távol áll Gerálttól. Nem beszélve a nehéz vértekről (a Witcher 3-ban csak csicsás páncélok vannak! pff), vagy a Jelekről, amiket felhúzva kardozni már nem is kell tudnunk, holott emlékeim szerint a könyvben az "Igni" jelet például csak egyszer használta Geralt, hogy egy lyukas bográcsot kijavítson. Ezeken a dolgokon mindig vitatkozok egy ismerősömmel: szerinte ezek egyszerűen kellenek a játékélményhez és így is hibátlan a cdprojektred munkája, nehezen de erre végül rá szoktam bólintani.
Na igen, emlékszem, anno amennyit a játékból láttam, az alapján kezdtem aggódni, hogy Geralt jelleme kb. a Berserkes, Eclipse utáni Guttséval fog vetekedni. Vagyis a "levágok mindenki a faszba, ha valaki emiatt beszól, levágom őt is", az ilyen "cipőtalp-egyszerűségű" (copyrighted by Junchi XDDD), izomagyú gyökereket meg nem igazán bírom, pláne nem főszerepben, de szerencsére Geralt erre a könyvben elég hamar rácáfolt. :) A Jelekről: na igen, a könyv alapján ezek ilyen nagyon minimális varázslatok, hogy a duplakardos vaják még valamivel tudja magát pluszban tápolni vészhelyzetben, de a kétkezes harcot semmiképpen sem pótolják, ahhoz gyengék is, meg a vajákok sem tudják ezeket orrba-szájba nyomatni.
tulokos írta:(remélem, ez most nem volt durva spoiler, mármint hogy Yen csak a játék 3. részében jön be... ).
Nyugi, ez nem, ennyi spoiler még belefér, hogy melyik szereplő mikor bukkan fel, csak azért a konkrét storyline-t ne írd le. XD
tulokos írta:"Animés párhuzamok, kifejezések": nekem erős a gyanúm, hogy Sapkó sose bírna végignézni egy animét...
Várj, kitalálom: mert azt is lenézi? :lol: (Vagy lenézné, ha legalább belenézne? XD)
tulokos írta:...nekem pedig nem jutott eszembe, hogy ilyen szemmel tekintsek egy-egy jelenetre, de határozottan tetszik a gondolat! Ez esetben Yen az én tsundere waifum!
:D Amúgy ne értsd félre, alapból én sem vagyok ilyen "mindenben animét látó" (pláne nem mindenben ecchiháremet XD) mentalitású ember, de egyszerűen feltűnt, hogy az már-már ilyen háremcucc-jellegű ezekben a regényekben, hogy Geralt akárhová megy, ott nagy eséllyel legalább egy olyan nőt találni fog, aki teljesen rá lesz izgulva, sőt, esetleg bele is szeret, aminek aztán tudjuk, hogy mi lesz a vége... XDDD Na, ez utóbbiban mondjuk eltér az átlag shounen-ecchi-háremtől, mert azokban szex pont nem szokott lenni, viszont ahogy egyik-másik női szereplő instant odalett sokszor "Geralt-samáért", abból én valahogy egyből az animék ezen alműfajára asszociáltam, hiszen a háremcuccokban fordul elő sokszor az a módszer, hogy bár főszereplőnket még akkor látják először a csajok, mégis rögtön (vagy max fél nap után XD) belezúgnak. XD Oké, a háremekben persze ez sokszor meg sincs magyarázva, míg azért Geraltról legalább elmondható, hogy egy edzett, tökös férfi, viszont néha még így is túlzásnak érzem, hogy egyből mennek rá a csajok... XD Lásd a már említett negyedik kötetes varázslófogadást. Ugye a varázslókat úgy mutatják be, mint egyfajta társadalmi elit, a legtöbbjük teljesen el van telve magával, egymással is folyamatosan versengenek, rivalizálnak, a "muglikat" meg aztán végképp nem nézik semmibe, stb-stb. Ezzel szemben mit tudunk a vajákokról így 3-4 kötet alatt? Ők ennek a világnak a "kártevőirtói", egy mocskos és lenézett szakmát űznek, persze hívják őket, ha muszáj, mert valakinek le kell gyakni azt a szörnyet, de nem igazán látják őket szívesen, ráadásul a mutációik miatt még egyfajta rasszista megkülönböztetés is övezi őket. Ehhez képest nekem teljesen olyan "out of story" volt, hogy megjelenik Geralt a fogadáson és a varázslónők is kb. egymással versengve vinnék egyből az ágyukba. :dirr: Bevallom, azt hittem, hogy pont valami megalázás lesz a dologból, éreztetik vele, hogy nem látják szívesen, hogy Yennefer szerintük "jobbat érdemelne", vagy akármi. Ehhez képest épp csak "el nem halászták" előle... XD Szóval ez pl. nem állt nekem össze, ha a Geralt-Yen évődésre azt mondtam korábban, hogy az az emós tini olvasóréteg miatt szükséges, akkor ezzel a "Geralt minden nőt egyből be tud fűzni, még mondania sem kell semmit" dologgal meg úgy vagyok, hogy ez meg biztos az átlag gátlásos Pistikének kell, aki G bőrébe képzeli magát olvasás közben... XD Persze most általánosítok, meg alapból ezek a dolgok nem zavarnak a könyvben, csak amikor már érezhetően "túlhúzza" őket Sapkó, pl. ennél a fogadásos jelenetnél... XD 1-2 helyen ilyenkor érzi az ember, hogy nem annyira a történet kívánja ezt meg, inkább a "fanservice" az olvasótábor ilyen-olyan tagjai felé. XD (Btw, ha már itt tartunk, nekem Essi Daven volt a waifum, de ugye tudjuk, hogy járt... ^^""" :( )
tulokos írta:Végül ezt itt hagyom, egy kis érdekesség: https://youtu.be/TV7iZhvRHx4
Fú köszi, ezt majd megnézem! :D Akartam is kérdezni, hogy a filmről van-e valami hír, mert hallottam már pár éve, hogy mintha terveznének egy "rendes", nagy költségvetésű darabot belőle (ugye volt már egy a 2000-res évek elején, de ahogy hallottam, az ilyen "amiről nem beszélünk"-kategóriás lett... XD), de eddig eléggé csak ilyen "ja, majd egyszer talán kész lesz" stílusú hírek érkeztek róla. Én meg ezt találtam most így hirtelen, bevallom, nagyon meg lennék lepve, ha jövőre már tényleg elkészülne, de majd meglátjuk. Szerencsére a játékok helyett az eredeti könyvet veszik alapul, viszont pont annak a sajátos stílusát nagyon nehéz lesz visszaadni, félek, hogy egy sima kardozós-dugós akciófilmet csinálnak belőle, a társadalomkritika, humor, meg hasonlók max nyomokban lesznek megtalálhatóak benne, de ne legyen igazam. Mindenesetre egy Vajákból szerintem sokkal nehezebb normális, az eredeti műhöz hű filmet csinálni, mint pl. egy Warcraftból, pedig már annál is hogy parázott mindenki, hogy el fogják rontani, amikor még nem jött ki.
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Igen, Geralt valóban egy "puncimágnes" a regényben :lol: , ráadásul úgy, hogy nem lehet róla elmondani, hogy jóképű lenne (a Novigradban játszódó novellában, amikor egy doppler felvette az alakját, meg is jegyezte Geralt, hogy "de ronda a pofám" :D ).
A válaszom arra kérdésre, hogy mégis miért vannak ennyire oda érte a nők és különösképpen a varázslónők, az több részből áll: először is Yennefer biztos vagyok benne, hogy rengeteget hencegett nekik Geralt "teljesítőképességéről" :roll: , aztán a vajákokra lehet úgy nézni mint "kártevőirtókra", de ugyanakkor kétségtelenül "egzotikus jószágnak" is számítanak abban a korban, ahol a történet játszódik, illetve van egy még nyomósabb oka ennek (mármint annak, hogy a varázslónők ilyen könnyen nedvesek lesznek... :roll: ), de ezt inkább már spoilerbe teszem:
SPOILER
a varázslónők fiatalon rút lányok voltak, vagy legalábbis teljesen átlagosak, ez úgy a többségükről elmondható. Ráadásul szó szerint megnyomorította őket a rengeteg varázs gyakorlat a tanuló évek alatt. Azért néznek ki mégis "éteri szépségűnek" :mosoly: , mert plasztikázták magukat, csak nem szikékkel, hanem varázslattal oldják meg. De egyébként azt már biztos olvastad, hogy például Triss egyszer csúnyán összeégett a soddeni csatában, tehát életében minimum egyszer átesett ő is egy rekonstrukción… :lol: Summa summarum: az a lényeg, hogy nem feltétlenül olyan magabiztosak mint azt mutatják; sok benne a színjáték.
Én bizakodó vagyok a készülő filmmel kapcsolatban. Szimpatikus számomra a rendező, mert úgy látom, tisztában van vele, hogy neki most nem az a feladata, hogy azonnal felvegye a versenyt a legdrágább produkciókkal, de közben azért igyekszik a lehetőségeihez mérten a legtöbbet beleinvesztálni a dologba. Úgyhogy tetszik a választása is, hogy a novellákból dolgoznak majd fel egy-egy kisebb történetet.

Szerk.: még a rendezőről annyit, hogy amúgy ő rendezte az első két játékhoz a felvezető kis rövid animációkat is, például ezt:

https://youtu.be/6TtAY-mA4t8

Az obamás sztorit pedig én is ismertem, most kicsit kutattam és megtaláltam, én ebben a videóban találkoztam vele (7. perctől kezdődik), tényleg nem semmi :D :

https://youtu.be/jia9UAUsLug
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Új HP könyv. Nem akartam ellenállni.

Színpadi dráma bőre miatt rémesen rövid, kevés, részletszegény, tartalmilag sablonos, kiszámítható, nosztalgikus. Fanservice-ként viszont elképesztően működik, hogy csessze meg! Ez így nagyon nem jó, mert ez most így rémesen kevés volt, de úgy felelevenítette a függésemet, hogy megőrülök. Egyszerűen imádom, hogy a karakterek felnőtt, családos szeletéből is kaptunk (omfg ráébredés mekkora Ron&Hermi shiper és Piton fan voltam/vagyok), Malfoy gyereke pedig egy tündér!!! Lehet újranézem a filmeket, ha rereading most nem is fog beleférni... Hamarosan úgyis jön az újabb bőr.
Akosss
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 374
Csatlakozott: 2016.10.22. 00:54

Re: Mit olvasol mostanában?

Hozzászólás Szerző: Akosss »

Catrin írta:Új HP könyv. Nem akartam ellenállni.
Fú, jó, hogy írod, mert én el is felejtkeztem róla, hogy kijött, pedig már vártam. Az angol változatot elkezdtem olvasni a könyvesboltban még szeptemberben, de rémesen túl volt árazva (valami 8000 forint körül árulták, csak úgy lestem...), úgyhogy nem vettem meg, így csak az első 10-20 oldalt sikerült elolvasni, tovább nem jutottam. Nem igazán olvastam még színpadi műveket így könyv formában (középsulin kívül), így baromi furcsa volt, hogy hirtelen teljes éveket ugrottak már a legelején, de biztosan meg lehet szokni. És szerepel benne Magyarország! :D
A filmek revaccsolása már nekem is tervben van nyár óta, főleg úgy, hogy én a Halál ereklyéinek második részét csak részletekben láttam, egészben nem. :drop: A könyveknek meg most van egy egész pofás újrakiadása, nagyon szépek az új borítók, nekem valahogy az első kiadások borítóinak artworkje nem jött be. Be kéne szerezni az egészet valami pofás díszdobozban, akár angolul is.
Ja és még egy kicsi off: egy hét múlva Legendás állatok és megfigyelésük a mozikban! :3

A lány a vonatont olvasta valaki? Engem már baromira érdekelt egy jó ideje és múlt hónapban be is adtam a derekam és megvettem, mert nem bírtam magammal. Még nem láttam neki az olvasásának, kicsit félek tőle, hogy valami túlhypeolt tucatkönyv. A filmadaptáció elvileg nem jó. :?
Válasz küldése