Visual Novel típusu játékok

PC vagy konzolos játékok témaköre.
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Muv-Luv Unlimited: The Day After (episode 00-03)

Rögvest kezdeném a sort azzal, hogy a történet az Unlimited idővonalán helyezkedik el és ott veszi föl a fonalat, ahol az abba maradt, csak más szemszögből. Így bár a The Day After (későbbiekben csak TDA) viszonylag lazán kapcsolódik az előzményhez, annak ismerete nélkül nem ajánlatos belevágni, ugyanis rengeteg utalás van az Unlimited-re. Persze az alábbiakban azért próbálom az arra vonatkozó spoiler-eket kerülni, de egy-két dolog megemlítése elkerülhetetlen.

A sztori szerint 2004-ben az emberiség végrehajtja a Babilon hadműveletet, hogy egyszer s mindenkorra véget vessenek az évtizedek óta tartó BETA inváziónak. Ennek következményeként a Föld nagyja lakhatatlanná vált, köszönhetően az akció során ledobott számtalan G-bomba által előidézett gravitációs anomália miatt. Amik többek közt egyes területeken megacunamikat, míg máshol a légkor drasztikus ritkulását idézték elő.

A vn alapjaiban kifejezetten nyomasztó témákkal foglalkozik (köszönhetően a posztapokaliptikus világnak), habár a hangulat sosem lesz nyomasztó, inkább végig reménnyel teli. Rengeteg tragikus eleme van a sztorinak még sincsenek nagy drámai vagy sokkoló pillanatok, mint mondjuk az Alternative-ben. Sőt nagy fordulatok sincsenek, inkább kisebb meglepetésekkel operál. Mindez azonban nem válik a hátrányára, mivel kellőképpen tudja kompenzálni eme hiányosságokat. Például nagyszerűen ért a feszültség keltéshez, mely legfőképp a hatalmi játszmákból eredőek. Bizony itt politikai cselszövésekből nincs hiány és bár lehet valakinek nem tetszik, hogy ez egy domináns eleme lett a történetnek, nekem bejött. Persze már az Alternative-ban is volt politikai szál, de itt sokkal hangsúlyosabb.

A nulladik epizód egy prológus, mely a későbbiektől eltérő karakterekkel és helyszínen játszódik. Viszont az itt történteknek fontos szerepe lesz a továbbiakban, illetve azért lesz olyan karakter, aki később még felbukkan. Lényegében ez egy kis kóstolót ad ebből a pokolból, továbbá választ ad arra a kérdésre, hogy vajon sikerült-e BETA-kat eltakarítani.

Maga a főszereplő Hibiki és osztaga 2. fejezetben (episode 01) debütál és őket követve részletesen megismerkedünk eme világgal és a japánok helyzetével. Meg kell hagyni az Unlimited-del és az Atlernative-vel ellentétben itt jobban megismerjük minden téren a világot, amit itt nem mellesleg sikerült még érdekesebbé tenni evvel a posztapokaliptikus felállással. Ez pedig az egyik ok amiért én személy szerint olvastam, ugyanis kezdetben Hibiki története nem igazán érdekfeszítő. Persze ez változni fog, de az elején nem látszik semmilyen távlati cél, irány, hogy merre is tartunk.
Azonban a legfőbb ok amiért kitartóan haladtam előre, hogy megtudjam mi történt a Unlimited főszereplőjével és barátaival, azaz mi lett Takeru-ékkal. És ezzel a készítők is tudtában voltak, h leginkább emiatt viszi végig valaki a vn-t, ezért folyamatosan adagolják az ehhez kapcsolódó információkat például utalások révén. Ez pedig szinkronban van Hibiki szálával és mikor a kettő teljesen összefonódik, akkor vesz csak igazán lendületet a történet.

Szóval eleinte erősen épít a TDA az Unlimited-ből gyökerező érdeklődésünkre, viszont a végére saját lábaira áll, mely során a kezdeti oké szintű fejezettől eljutunk a nagyon jóig. Az episode 3-ra az összes új szereplő és a régiekből is pár a színpadra lép és már nem csak körvonalazódnak az egyes oldalak és célok hanem izgalmas konfliktusokba torkollanak. Komolyan mondom eme fejezet nagyon meghálálja, hogy idáig kitartottunk. Csakhogy ez nem zárja le a sztorit, mivel csak bizonyos eseményeknek ad keretet.
Valójában én úgy érzem a java még hátra van és Hibiki története egy nagyon jó felvezetés egy már ismert karakter sztorijának. Igaz ez az én konteóm, de van pár utalás arra, hogy így lesz. Egyrészt ez a karakter, akit eleinte csak emlegetnek a műben nemcsak, hogy a 3. epizódra az események aktív résztvevőjévé válik, de a főszereplő Hibiki-vel ellentétben ő minden egyes a későbbi történéseket meghatározó eseménynél jelen van. Illetve egy kulcsfontosságú szerepet tölt be. Másrészt a leendő folytatás címe immár nem Muv-Luv Unlimited: The Day After Episode 4 lesz, hanem Muv-Luv Resonative, mely azt sugallja (meg rémlik is mintha ilyet állítottak volna), hogy ez önállóbb mű lesz és esetleg ennek már más lesz a főszereplője. Aztán vagy így lesz vagy nem.

Érdemes megemlíteni, hogy ez egy kinetic novel, azaz nincsenek sem különböző végkimenetelek sem különböző elágazások a történetben. Személy szerint ezt nem tartom problémának és ha azt nézzük a korábbi Muv-Luv címekben sem volt sok értelme az egyes ending-eknek, lévén azok nem sokban különböztek egymástól.

Na és akkor most essen szó a fontosabb karakterekről kicsit bővebben. A főszereplő Hibiki valójában egy Takeru 2.0, lévén elég sokban hasonlít rá. Ez lehetőséget ad arra, hogy Takeru név nélkül, de említésre kerüljön, azonban szerintem nem tett jót, hogy Hibiki ennyire hasonlít rá. Én jobban örültem volna ha az episode 0-ban szereplő Will marad meg főszereplőnek. Amúgy Hibiki karakter fejlődését jól írták meg, illetve a kiválasztott leányzóval való kapcsolatát is szépen felépítették, ami a Muv-Luv címek jobbik szerelmi szála. Továbbá érdekessé tették azt, hogy milyen szörnyűségek történetek, amikor egykori társaival a nagyrészt lakhatatlanná vált Észak-Amerika egyik partjáról a másikba bandukoltak át. Viszont mindezek ellenére sem bírtam őt úgy igazán megkedvelni és nem tartom egy emlékezetes, erős főszereplőnek. Az ő osztagjában vagyis az idézőjeles háremben voltak számomra jobb karakterek. Yuzuka és Ellen, akik amúgy leginkább “harcoltak” főhősünk szívéért érdekes, kedvelhető és szórakoztató személyiségek voltak. Az osztag utolsó tagja Shizuku, ki nem érdemel különösebb figyelmet, mert szerintem leginkább azért került bele, hogy legyen egy loli is.
Érdemleges és fontos új szereplő még Ikaruga (a japán hadsereg főparancsnoka) és barátja egyben jobb keze Makabe, kik karizmatikus és körmönfont személyek. Továbbá Hibiki-vel ellentétes oldalon állnak a belpolitikai harcban. Kíváncsian várom mi lesz velük.
Pici spoiler, hogy Marimo-chan is szerepel a vn-ben méghozzá elég sokat, lévén ő Hibiki pártfogója és a belső hatalmi harcok egyik kulcsfontosságú embere. Továbbra is egy kedvelhető karakter, kinek jelenlegi helyzete nem egyszerű. A másik visszatérő személy, kit spoiler tag-ek nélkül említhetek az Walken őrnagy, ki szintén egy fontos szereplő. És akinek hátteréről valamivel többet megtudhatunk, mint az Alternative-ben.

A továbbiakban még spoiler-esen pár szót ejtek, mi lett egyik-másik régi karakterrel.
Yuuko-sensei:
SPOILER
Én mielőtt belekezdtem a TDA-ba úgy gondoltam, h az Alternative IV kudarca után talál más támogatókat kik segítik őt elérni a célját. Hát ez nem így lett. Ugyanis nagy úgy tűnik, hogy ő nem élte túl az Alternative V-t. Csak szó van arról, hogy feljegyzéseinek maradéka nagy segítség az emberiség számára. Azonban ezek közül van egy kiemelkedően fontos, a Kouzuki jelentés néven emlegetett, melynek darabjai különböző feleknél vannak és ami részletesen le írja, milyen fizikai folyamatok zajlanak le az Alternative V után. Úgy látszik a benne szereplő jóslatok egytől egyig bekövetkeznek, így aki megszerzi a teljes jelentést lépéselőnyben lesz másokkal szemben.
Takeru és barátai:
SPOILER
A következők kifejezetten spoiler-esek lesznek. Magát Takeru-t Marimo-chan említi meg először az episode 1-ben, míg legelőször az episode 2 legvégén láthatjuk egy rövid jelenetben és csak az utolsó elérhető fejezetben lesz a mű tényleges szereplője. Korábban már említettem név nélkül, hogy ő a jelentős események résztvevője és egy fontos szerepet tölt be. Meg kell hagyni a különböző Takeru variációk közül szerintem ő a legjobb. Egyszerűen rá se lehet ismerni, legalábbis jelleme alapján. Ugyanis az a Takeru ki eme világra kerülése után botladozott a fizikai kiképzésen, ki állandóan szót elemelt, ha valami nem tetszett neki és aki a formai dolgokhoz egyáltalán nem értett nincs többé. Ugyanis a TDA-ban egy komoly, szűk szavú, távolságtartó és a parancsokat némán végrehajtó személyként jelenik meg, kin látszik, hogy nagy veszteségek érték. Viszont, hogy pontosan mi történt vele nem tudjuk meg. Az biztos, hogy hírnevet az Alternative V keretében a Sadogashima-i kaptár támadásakor, kiemelkedő pilótai képességeivel szerzett. Később pedig valahogyan a Royal Guard-hoz került, vagyis az elit TSF pilótákhoz. Mellesleg úgy tűnik jelenleg ő a világ legjobb TSF pilótája és mi láthatjuk nem is egyszer akció közben. Takeru valami kibaszott badass harcközben, egy igazi szörnyeteg a csatatéren. Lazán übereli az Alternative-os alteregóját.
Mivel a Royal Guard tagja így bizony a főszereplő és Marimo-channal ellentétes oldalon áll. Sőt látjuk azt ahogy Marimo-chan ellen fordul, ami az egyik kedvenc jelenetem. Viszont nem biztos, hogy valóban ellenség. Mivel a vn sejteti, hogy ő valójában a sógunnal szimpatizáló, de az ellentétes oldalra beépült személy.
Na és hogy ki a sógun? Az nem más, mint Meiya. Ez így nem hangzik el és mindvégig Yuuhi-nek nevezik, de egyrészt nagyon érdeklődik Takeru iránt, mint számára a legfontosabb személy a világon. Másrészt személyi testőrsége a 3 idióta illetve Tsukuyomi Mana rokona Tsukuyomi Maya (továbbiakban csak Tsukuyomi). Továbbá Marimo és Tsukuyomi között elhangzik egy olyan párbeszéd, h Hibiki-t még egy alapvető és fontos titokba, ami őfelségét érinti, még nem avatják be. Szerintem ez az lehet, h őfelsége valójában nem Yuuhi hanem Meiya.
Sajnos Takeru többi barátja nem élte túl az Alternative V-t.
.
A látvány és az akció hozza a korábbi magas színvonalat. Régi és új aláfestések egyaránt felcsendülnek, viszont utóbbiak nem lettek valami maradandóak. Az op és ed nekem nem igazán tetszett.

A 4 epizódnak összesen 43 óra alatt értem a végére, szal nem egy rövid darab. Az egyes fejezetek átlagosan kb 10 óra hosszúságúak.

Összességében nem egy kiemelkedő mű, mint az Alternative, viszont így is nagyon jó. Igaz ez csak egy felvezetés a majd egyszer megjelenő Muv-Luv Resonative-hoz. A széria fanjainak szerintem kötelező darab, amihez legalább az Unlimited ismerete szükséges.

Végezetül még annyi, hogy érdemes megvárni egy akciót és egyben beszerezni, mert epizódról epizódra egyre jobban olvasatja magát.


Utóirat: hogy ne mindig csak Muv-Luv-ról legyen szó legközelebb már egy másik címről fogok írni.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Phenomeno

Már egy jó ideje szemeztem vele, ugyanis a képek amiket láttam belőle megfogtak.

Nos a történet szerint a fiatal Nagi nemrégiben költözött Tokióba, hogy egyetemre járhasson. Sikerült is kifognia egy gyanúsan olcsó albérletet, ami egy régi építésű ház, Tokió egy eldugott részén. A beköltözést követően, Nagi egy idő után különös zajra ébred föl éjszakánként, aminek forrását nem találja. Továbbá minden egyes hét elteltével a lakás egy pontján egy falba karcolt szám jelenik meg, ami mindig kisebb mint az előző heti. Vajon mi okozhatja mindezt és mi történik mikor a visszaszámlálás a végére ér? Nagi ezen kérdésekre kezdi el keresni a választ, mely során békés élete egyre nagyobb rémálommá válik.

E különös eset egyben az azonos című light novel első fejezetének sztorija is. Mivel a vn egyfajta reklámja a hat kötetes ln-nek. Ennek következtében rövid, kb 3 órás műről van szó.
Rövidsége nem válik hátrányára, hiszen szépen kibontja és le is zárja az esetet, mely a végére számomra meglepő irányba ment el. Továbbá felvezeti nemcsak a főszereplőt, hanem az általa megismert két különc lányt is Yoishi-t és Krishna-t. Persze róluk nem sok minden derül ki, de már első pillanattól kellően érdekes egyének ahhoz, hogy emlékezetesek maradjanak. Kiváltképp igaz ez Yoishi-ra.

Ha már szóba hoztam a karaktereket, érdemes megjegyezni, hogy a karakterrajzok Yoshitoshi Abe munkája. Ez pedig sokat dob a címen, még ha összesen csak 3 karakter jelenik meg vizuálisan. Nekem kifejezetten tetszett a fentebb már említett két leányzó rajza. Sajnos szinkron az nincs.

Ingyenes promóciós anyag lévén vizuális téren szerény a vn, nincsenek benne animációk, illetve látszik, hogy a hátterek nagyja valódi kép photoshop-polva. Viszont a CG-k jók és összességében a látvány koherens, mely az aláfestésekkel együtt kifejezetten hangulatossá teszik a művet.

Végezetül még kitérnék arra, hogy számomra az első olyan vn, mely teljes egészében NVL volt. Egy dolog volt ami kicsit zavart, hogy mikor a karakter kifejezést vagy pózt váltott, akkor a frissen megjelenő szöveg eltűnt arra kis időre, mely néha kizökkentett az adott mondat olvasásából. De ezen kívül nem volt problémám ezzel a fajta prezentációval.

Mindent összegezve egy jó atmoszférikus, misztikus horror, melyet ajánlok a műfaj kedvelőinak. Azonban csak az adott természetfeletti esetet dolgozza fel, ugyanis a továbbiakat már az ln-ben kell keresni.

Az ln-t majd egyszer elolvasom és remélem majd befejezik annak fordítását.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Adolescent Santa Claus

Már tavaly karácsonykor el akartam olvasni, de akkor elmaradt, s most is egy kicsit megkésve jutott eszembe elővenni a vn-t.

Nem véletlen, hogy az ünnepkor szerettem volna elolvasni, lévén a sztori pont ekkor játszódik, ami szerint főszereplőnk egyedül gubbaszt otthonában karácsonykor, kit egyáltalán nem jár át az ünnepi hangulat. Azonban magányát megzavarja a szobájában felbukkanó középiskolásnak tűnő lány, ki közli ő a mikulás és szeretné behajtani adósságát. Ugyanis mint kiderül a mikulás reményt és álmokat ad a gyerekeknek, hogy azok majd felnőve kamatostul visszaadják ezeket. Csakhogy az üzlet nem megy jól ugyanis felnőve az embereknek nincsenek se álmaik se reményeik, amiket vissza szolgáltathatnának, ahogyan főszereplőnknek sincsen. Így hát főszereplőnk a mikulással együtt tölti a karácsonyt, hogy együtt megoldást találjanak a problémára.

Egy egyszerű, aranyos kis történet, ami mindösszesen kb fél órát ölel fel. Ezért csak a mű központi problémájára és a ezáltal közvetített mondanivalóra jut idő. Persze azért pár dolog kiderül a mikulásról is, viszont főszereplőnkről vajmi keveset lehet tudni, gondolom azért, hogy még könnyebben bele tudja élni magát az ember.

Ahhoz képest, hogy ingyenesen elérhető - pl Steam-en - műről van szó a megvalósítás kifogástalan, a látvány szép, az aláfestések kellemesek. Sőt a lány még szinkronizálva is van.

Egy rövid, kellemes kis kikapcsolódásnak megfelelt, amit azoknak érdemes lehet elolvasni, akik karácsonyhoz kapcsolódó műveket keresnek.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Muv-Luv Photonflowers*

A Photonflowers* a franchise univerzumába tartozó melléktörténetek gyűjteménye, melyek nagy része valamilyen módon kapcsolódik az eredeti trilógia (Extra, Unlimited, Alternative) eseményeihez és vagy karaktereihez. Így a Photonflowers* megkezdése és ezen vélemény továbbolvasása előtt azok ismerete mindenképp szükséges.
A történetek két vonalon mozognak Extra és Alternative.

Extra-s sztorik:
Ezek egytől egyig eredetileg a Muv-Luv Supplement részeként jelentek meg. Hat rövidebb és egy hosszabb történetből áll. Előbbiek nincsenek 1 óra hosszúságúak és egy-egy az Extra-ból már jól ismert lány köré összpontosulnak. Igazából azon kívül, hogy a játékos újfent a karaktereket láthatja és hallhatja más értelme nincsen ezeknek, hiszen nem igazán szólnak semmiről. Ez alól kivétel Meiya, ki egyedüliként két sztorit is kapott, amik valamelyest bővítik a vele kapcsolatos ismereteinket. Hiszen az egyikből kiderül mit csinált Japánba érkezése előtt, míg a másikból megtudhatjuk, hogyan is zajlott a kiképzése és szerezte meg katanáját.

Viszont még így is azt mondhatom, hogy e hatos elég gyenge és nem emiatt érdemes megvásárolni a Photonflowers*-t. Hanem például a hosszabb (kb 4 órás) Extra-s történet a Before the Cherry Blossoms Bloom miatt. Meglepően jó kis SOL történetet sikerült összerittyenteniük az alkotóknak. A sztori a Sumika ending folytatása az Extra-ból. Néhány hónap telt el amióta Sumika és Takeru összejött azonban kapcsolatuk azóta semmit sem fejlődött. Úgy tűnik viszont valentin napra sikerül újra sínen lenniük, amikor egy romantikusnak indult vacsora veszekedésbe fullad. Innenstől pedig csak egyre rosszabb lesz és Takeru-nak záros határidőn belül (közeleg a ballagás) rá kell jönnie miért is haragudott meg rá Sumika, hogy megmentse kapcsolatukat. Az ok keresése az, ami oda szegezi az embert (vagy legalábbis engemet) a monitor elé, hiszen a mű kíváncsivá tesz. Persze a válasz nyilván való lesz, olyan ami valószínű mindenki fejében megfordul csak a vn remekül tudja félrevezetni az olvasót.
Szóval egy kellően érdekes és nem pedig egy értelmetlen alibi sztorit kapunk, aminek a hossza pont ideális. Mindennek pedig még jót tett az, hogy az Extra-ban lévő tipikus bugyuta humort most itt visszafogták.

Alternative-os történetek:
Ezekből öt darab van, korábban Japánban már megjelent kiadásokból (mint pl a Muv-Luv Alternative Chronicles Vol.1-ból). Érdemes megjegyezni, h egy timeline is elérhető, mellyel könnyebb időben elhelyezni ezeket. Az alábbiakban a legrosszabbtól a legjobbik fogok haladni.

Rain Dancers: Szerintem a Muv-Luv széria egyik legnagyobb erőssége, hogy képes a bemutatott karaktereket az olvasó számára valamilyen módon érdekessé tenné. Ezáltal pedig képes egyfajta kapcsolatot (jellemtől függően akár még kötődést is) kialakítani az olvasó és a karakter között. Na ez az, ami ebből a rövid szösszenetből teljességgel hiányzik. Egyszerűen nem tud érdekessé válni a két karakter. Ezen nem segít az se, hogy teljesen más helyszínen és más időpontban zajlik, így már ismert események, karakterek sem tudnak kapcsolódási pontként szolgálni. Igaz tán az egyik karakternek a testvére a Total Eclipse-ben feltűnik, de abba még csak éppen belekezdtem. Illetve nem gondolnám, hogy annak ismerete sokat segítene ezen a művön. Mindez azért kimondottan probléma, mert a sztori (már ha ezt annak lehet nevezni) arról szólna, hogy az egyes egyének miként élik meg Európa, a hazájuk elvesztését és küzdenek a visszaszerzésükért egy halovány reménysugár kíséretében.
Az egyetlen dolog ami valamelyest menti ezt, az maga az új környezet, az olasz front. Ez tud egyfajta érdeklődést kiváltani.
Amúgy utólag utána néztem és kiderült, hogy ennek alapja egy fan mű, így már érthető miért nem jó.

Chicken Divers: Nos a pakkból a Rain Dancers-en kívül még ez az aminek rajongói szerzemény az alapja, viszont ez már egy-két fokkal jobbnak mondható. Ez már egy ismert esemény a Sadogashima-i kaptár elleni offenzívakor játszódik, csak most az Orbital Diver-ek szemszögéből láthatjuk a történteket. Az ütközet nem csak keretet ad a sztorinak, de annak végkimenetele érdekessé teszi ezen pilóták szemszögét, még ha emiatt csak kevés potenciál van a sztoriban. De azokat legalább kiaknázza és nem nyújtja el felesleges üresjáratokkal, így képes feszült maradni.

Inheritance: Ebben a történetben is szó lesz a Sadogashima-i kaptár elleni támadásról, ugyanis a főszereplő az egyik fiatalabb Isumi lánytestvér Akira, aki szintén részt vett az ütközetben. Ezt láthatjuk is azonban a fókusz azon van miként vélekedik később az offenzíváról, továbbá ő és testvérei hogyan fogadják nővérük halálának hírét. Erre kifejezetten kíváncsi voltam, miként élik meg a rossz hírt illetve, hogy valaha megtudják-e az igazságot nővérük halálának tényleges okáról. Nos spoilerek nélkül csak annyit, hogy kielégítő választ kapunk, igaz azért részletesebben is bemutathatták volna azt.
Amúgy még spoileresen megemlíteném, hogy az stáblista utáni kurta rész
SPOILER
kicsit az Alternative after story-jának tekinthető. Lévén bő 1 évvel később járunk annak vége után, amikor is Akira a koreai kaptár visszafoglalásában veszt részt.

Az eddig említett 3 történet mindegyike rövid, nincs egy óra hosszúságú, ellenben a maradék kettővel. És akkor következzen a maradék két sztori, amik miatt igazán érdemes megvenni Photonflowers*-t.

Atonement: A középpontban a fiatal Marimo kinek végig követhetjük a kiképzését illetve az első bevetését a BETA-k ellen. Ő az egyik kedvenc karakterem, így már alapból plusz ponttal indult nálam, még ha erre aztán nem is volt szüksége. Ugyanis ez egy kifejezetten jó történet. Az alapból nehéz kiképzést Marimo számára tovább nehezíti még, hogy a sztori idején ő az egyedüli nő, aki részt vesz rajta, mivel önként csatlakozott a sereghez. Ezt pedig férfi társai nem nézik jó szemmel különösképpen az osztag parancsnoka, Arai. Akivel nem mellesleg még riválisok is, hiszen mindketten a legjobbak közé tartoznak. A köztük lévő nézeteltérés nem csak keretként szolgál, de ez adja a mű sava borsát, melynek feloldása a csúcspont. Jól meg van írva kettőjük kapcsolata, aminek azonban nem lesz happy end a vége.

Confession: Marimo-ból sose elég, viszont itt nem főszereplőként, hanem antagonistaként van jelen. Mivel a történet azt mutatja be, mi annak az oka, hogy a pilóták enyhén szólva sem szívlelik Marimo-t. Ezt pedig Isumi Michiru kiképzésén keresztül teszi, ahogyan ő és egykori osztaga küzd nap, mint nap, hogy teljesítse azt a pokoli kiképzést, amiben Marimo részesíti őket. Azaz az osztag és Marimo közötti kifejezetten jól megírt ellentét a sztori gerince, mely nem kevés feszültséggel és drámával szolgáltat.
Itt nagyon is tetten érhető a Muv-Luv azon eleme, amit a Rain Dancers-nél hiányoltam. Nemcsak, hogy érdekessé teszi és mélyíti Marimo-t és Isumi-t, de még az újonnan behozott karakterekkel is képes volt velem egyfajta kötődést kialakítani. A történet végére kimondottan megkedveltem Isumi-nek ezt az osztagát és sajnáltam őket, ugyanis sztorijuk tragédiába fullad.
Marimo ugye itt megmutatja bicska nyitogató oldalát és bár jó okkal teszi azt amit, túlságosan átesik a ló túloldalára, aminek meglesz a súlyos következménye. Ahogy korábban írtam ő az egyik kedvenc karakterem és örültem, h ilyen oldalát is láthatom, de tény és való vannak nehezen megbocsátható pillanatai. Például amikor olyasmit művel,
SPOILER
h büntetésből egész éjszaka futtatja Isumi-t, majd utána rákényszeríti igyon a pályán lévő pocsolyából, ha nem akarja feladni a kiképzést. Na ez kifejezetten durva pontja a történetnek. Viszont ezzel alapozza meg a sztori a köztük lévő köteléket, amit szépen megerősödik a végére.
Szó mi szó, nálam ez a történet a Photonflowers* csúcspontja. Egyszerűen nagyon jó.
Amúgy ez, az Atonement és az Alternative, de még ide vehetem a TDA-t is, szinte teljesen lefedi Marimo életútját és fejlődését.


Végre is értem az egyes sztorik kivesézésnek. Még szót ejtenék a megvalósításról, mely hozza a korábbi művek színvonalát. Külön figyelemre méltó, h teljesen szinkronizált, pedig ezek csak ilyen mellékes művek. A Hikari no Hana opening kifejezetten megtetszett, viszont aláfestések közt nincs semmi új, ami figyelemre méltó lehetne.

Summa summárum, Muv-Luv rajongóknak mindenképp érdemes beszerezni, leginkább a Before the Cherry Blossoms, Atonement és Confession miatt. Hiszen ezek remekül tágítják eme világot. Viszont érdemes inkább egy leárazáskor szert tenni rá, mert hát azért vannak közte semmit mondó történetek is.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Summertime Render vn fog jönni Another Horizon alcímmel PS4-re és Nintendo Swtich-re a MAGES jóvoltából. Hát nem tudom, hogy örüljek-e vagy sem. Azért a MAGES már meglévő franchise-okhoz készített vn-jeiről és játékairól nem szoktak záporozni a jó értékelések. Én ilyen szempontból tőlük a Psycho-Pass Mandatory Happiness-t vittem végig, pontosabban a női karakterrel végig mentem a sztorin az egyik end-hez, de 100%-re nem toltam ki mert kiábrándítóan középszerű cucc volt.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Muv-Luv Alternative: Total Eclipse

Gondolom nem vagyok egyedül, mikor azt írom a Total Eclipse anime változata volt az első alkalom, hogy találkoztam a Muv-Luv franchise-zal. Ez pedig idestova hét éve volt, azonban csak tavaly kezdtem el igazán elmélyedni e szériában és az Alternative vn után egyből a fan-jává váltam. Azóta pedig folyamatosan pótolom be az egyes címeket, aminek következő állomása az idén megjelent Total Eclipse volt.

Az évek során az anime történetét szinte teljesen elfelejtettem és csak annyi maradt meg a sorozatból, hogy az első két rész volt az ami igazán kiemelkedett, illetve azokkal ellentétben a sorozat többi epizódja nem a frontvonalbeli eseményekről szólt. Ezt nem bánom, hiszen így tiszta lappal vághattam bele a vn-be. De mielőtt ezt megtettem volna, az anime első két részét azért újra néztem. Ugyanis a steam-en elérhető változat jelenleg nem tartalmazza a főváros elestének történéseit, ami az egyik karakter, Yui háttértörténetének meghatározó szakasza.

A sztori középpontjában az amerikai, de apai ágon japán felmenőkkel rendelkező Yuuya áll. Kiváló tesztpilóta, kinek egyetlen barátja Vincent, lévén személyisége miatt nem igazán jön ki jól a társaival. Különösképp egy baleset után, így éppen kapóra jön számára az áthelyezése. Amely során Vincent-tel együtt ideiglenesen az Egyesült Nemzetek kötelékébe kerül, hogy az Alaszkában található Yukon bázison segítsen kifejleszteni a japánok új fősodorbeli TSF-jét. Viszonylag hamar sikerül beilleszkednie, habár a projekt vezetőjével a japán Yui-vel folyamatos ellentétben áll, ahogyan a japán gyártású TSF-kel is. Azonban életének meghatározó részei lesznek, csakúgy, mint a szovjet Scarlet ikrek is. Csakhogy Yuuya-nak egy ponton majd választania kell, az előbb említettek közül melyik a legfontosabb számára.

Bár a történet különböző társadalmi és politika témákat feszeget, nem szabad feledni, hogy elsősorban a hátországban dolgozó tesztpilótákról szól. Emiatt viszont egy visszafogott művel állunk szemben és ennek tudatában érdemes elé ülni, mert máskülönben lehet csalódni fogsz benne.

A cselekmény jól behatárolhatóan egy-egy nagyobb esemény köré tagozódik, mely miatt egy-egy átvezető szakaszon sajnos képes nagyon leülepedni. Ergo vannak elég unalmas pillanatok, ahol a vn nem igazán olvastatja magát. Ezért is volt olyan, hogy miután felálltam mellőle néhány hét eltelt mire újra elé ültem. Továbbá néha úgy éreztem, bizonyos történések csak azért kerültek bele a műbe, hogy feldobják azt. Persze az előre lendítő eseményekből van több, melyek csúcspontjánál képes érdekessé és pörgőssé válni a Total Eclipse. Egyik kedvencem a Kamcsatkai fejezetek. Csakhogy a kétharmadáig, addig ameddig mellesleg az anime is az utolsó részéig eljutott, nem tartalmaz drámai pillanatot sem meglepő fordulatot (vagy egyáltalán bármilyen fordulatot). Igazából az episode 12 jelzéssel ellátott fejezet végéig egész jó a vn, de főbb Muv-Luv címek zsenialitása elég visszafogottan és hiányosan érezhető addig. De azután...

Kérem szépen a történet az utolsó harmadában minőségi szinteket kezd el meredeken felfelé lépni. A szálak végre összeérnek, lesz drámai pillanat, továbbá néhány meglepő fordulat is. Igazából az egész sztori a végére egy olyan irányba megy el, amire egyáltalán nem számítottam. Mert megfeledkeztem arról, amiről már korábban említettem, hogy nem kellene. Lévén a vn jól megvezet azzal, hogy rávesz arra, a japán TSF fejlesztésének kimenetele érdekeljen a legjobban. Már-már annyira, hogy úgy érezzem erről szól. Pedig nem. Mert ez a tesztpilótákról szól és ezért is tud meglepő véggel záródni. Egyszerűen a történet utolsó harmada olyan, amilyet egy Muv-Luv címtől elvár az ember. Happy end-re pedig ne számítson senki. :)

Viszont bármennyire is jó a vége nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy egy-két szál a levegőben marad. Például:
SPOILER
mi lett azzal a vörös hajú fószerrel, aki a terrortámadást vezette? Egy pontig úgy tűnik ő vn fő antagonistája aztán a sikertelen támadás után eltűnik és többé nem hallunk róla.

De említhetném még azt is, hogy egyáltalán mi lett a projekt sorsa? Japánok maradtak a saját fejlesztésüknél? Vagy áttértek a szovjetekére?
A sztoriról még utoljára annyit, hogy a nagy része az Alternative eseményei előtt játszódik. Kivéve az utolsó fejezetet, mely - kis spoiler - a Cseresznyevirág hadművelet alatt és amiben van egy olyan meglepetés, ami árnyalja annak sikerének jelentőségét. Emiatt amúgy kicsit jobban érdekel mi lesz majd az Integrate-ben.

Amúgy kicsivel több, mint 47 óra alatt értem a végére, szóval nem egy rövid darab.

A karakterek terén nem okoz csalódást a vn, van itt néhány jól kidolgozott alak. Bár a főszereplő Yuuya-t én nem tudtam megkedvelni. Persze a Yui-vel való veszekedésein az elején jókat szórakoztam és a mű üde színfoltjai azok a pillanatok. Yui-t, a Scarlet ikreket és még néhány karaktert egészen megkedveltem. A szerelmi szál is igen meglepően alakul, illetve ér véget, de erről többet írni elég spoileres lenne.
A karaktereknél maradva még, mindenképp meg kell említenem a szovjeteknél szolgáló Sandek-et, ki a vn egyik legérdekesebb és legemlékezetesebb figurája lett számomra. Egy érzelemmentes, szűkszavú, furfangos és egyben titokzatos alak, ki nem rest mindent megtenni a céljai elérésének érdekében. Továbbá a sztori végére
SPOILER
Yuuya fő ellenfelévé válik.
A megvalósításra nem lehet panasz a látvány szép és az elején egész sok az átvezető animáció. Az aláfestések is jellegzetesek, igaz kevesebb olyan van itt, amit önmagában is újra hallgatnék.

Mondjuk egy tipp menüt hiányoltam a vn-ből, az egyes TSF-fekről és kitalált technikai dolgokról, hogy könnyebben észben tudjam tartani őket.

Ha helyén kezeli az ember, akkor egy kifejezetten jó visual novel-t kap meglepő végkifejlettel. A széria kedvelőinek ajánlom, mert jól tágítja a Muv-Luv világát.

A franchise-ot nem ismerők számára nem ajánlom, mert bár ha az ember megnézi az anime első részét nagy vonalakban képet kap erről a világról, azonban az Alternative-os utalásokat nem fogja érteni.
Kép
Avatar
ZeroProcess
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2019.03.27. 21:45
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Visual Novel típusu játékok

Hozzászólás Szerző: ZeroProcess »

Mahoutsukai no Yoru (Witch on the Holy Night)

Nem én vagyok a Fate univerzum szakavatottja, bár láttam pár sorozatot a franchiseból. Így eshetett meg, hogy jelen sorok tárgyát képző mű a Mahoutsukai no Yoru lett az első Type-Moon, illetve az első az elejétől a végéig nvl stílusú visual novel amit olvastam. Előjáróban nem sokat tudtam róla, csak annyit, hogy a Fate világ része, meg, hogy a Tsukhime-hez tán közelebb áll hozzá, illetve időrendben az előtt játszódik.

Így a teljes változat beszerzése előtt, elolvastam a kb 1 órás demót, amely igencsak meggyőzött arról, hogy ezt a történetet mindenképp teljes egészében meg kell ismernem. Noha a demó változat mindenképp segített abban, hogy a mérleget a vn beruházása felé billentse, azonban nem feltétlen ajánlom annak elolvasását. Ugyanis mint kiderült a demó kissé spoileres, lévén a mű elejéből, közepéből és egyik extra fejezetéből van összevágva.

Maga a Mahoutsukai lényegében egy kinetic novel, ami két részre tagolódik: a 13 fejezetből álló fősztorira és az unlockolható extra fejezetekre. A történet a késő 80-as években, Misaki városában játszódik és a középpontban a város melletti dombon lévő kis kastélyban élő középiskolás Kuonji Alice és Aozaki Aoko, illetve a városba nemrég költözött szintén középiskolás Shizuki Soujuurou áll. Egyikőjük sem szokványos háttérrel rendelkezik, hiszen a lányok titkon boszorkányok, míg Soujuurou olyan hegyi településről jött, ahol áramot nem használtak (jah ez elég wtf, de majd erről később).

A mű első fele e hármas bemutatásáról, továbbá Aoko és Soujuurou közt kialakuló konfliktusról, valamint annak megoldásáról szól. A második felében pedig előtérbe kerül az antagonista, ki Alice és Aoko életére tör, lévén e világban mágusnak lenni korántsem életbiztosítás. További konkrétumokat a történetről nem árulnék el a spoilerek elkerülése végett. Viszont azt itt megjegyezném, hogy önmagában is kerek, egész. Azaz nem szükséges a Fate világ előismerete. Persze nem tarom kizártnak, hogy így én elsiklottam az utalások felett. Egyet mondjuk felismertem, méghozzá a keresztény egyházat.

Mellesleg én valami nagyobb volumenű sztorira számítottam az elején, de amúgy jó lett. Tele volt feszültséggel, epikus mozzanatokkal stb. Továbbá a vége kellően katartikus lett, lett bennem egy kis felszabadító érzés. Ami felróható, hogy hiányoztak belőle az igazán meglepő fordulatok és drámai pillanatok. Valamint volt benne egy-két furcsa történetmesélési módszer. Mint pl amikor a két karakter megbeszéli mi legyen a következő lépés, de mi a beszélgetést nem látjuk, mert egyből ugrik a vn az eszmecsere végére, majd 10 perccel később az egyik karakter visszaemlékezik arra mit is beszéltek meg és így derül ki mi hangzott el akkor. Kicsit feleslegesen odázta el az infó revelációját, csak azért, hogy még jobban fokozza a feszültséget.

Szóval a történet jó még ha nem is hibátlan, emiatt pedig nem is a vn legerősebb aspektusa. Ami igazán az erősségének mondható az a karakterek, kiváltképp a főszereplő trió. Jól megírt, árnyalt jellemek, akik közt remek a kémia, így pedig a párbeszédeik is fenomenálisak. Aoko és Alice megnyilvánulásaival nem tudtam betelni, egyszerűen imádtam őket. Az antagonista sem egy egyszerű sablonos gonosz, hanem megvan a saját értékrendje és motivációi.
Ami karakter fronton számomra megkérdőjelezhető az Soujuurou háttere. Ez, hogy ő olyan helyen nőt fel, ahol az áramot sem ismerték túlságosan hihetetlen volt számomra még ebben a varázslással átkarolt modern világban is. Persze ez nem csak számomra, hanem a karakterek számára is így volt. Noha épít erre a történet, legyen szó a karakter jelleméről vagy a fináléban véghez vitt cselekedetéről. Utóbbi tényleg Soujuurou lemenőbb pillanata volt, de egyszerűen a hihetőség határán ingadozott.

Ha már karakterek, akkor nem mehetek el szó nélkül a remek japán szinkron mellett sem, ahol a seiyuu-k életet vittek a szereplők minden megnyilvánulásaikba.

Amúgy nem csak a karakterek az igazán erőssége a vn-nek, hanem a káprázatos látvány, a fülbemászó aláfestések és a jó rendezés egyvelegéből előálló erős hangulat is.

Még nem tértem ki az extra fejezetekre, melyek által jobban megismerhetünk az egyes szereplőket vagy magát a világot. Van egy fejezet, amire külön kitérnék: kb 1 évvel a fő történet után játszódik, ahol az egyik mellékszereplő szemszögéből követhetjük az eseményeket. Ugyanis a karakterek születésnapi partit tartanak csakhogy a résztvevő emberek egymás után halnak meg, a helyszínről pedig nem lehet elmenekülni sem segítséget kérni a külvilágból. Lényegében ez egy detektív sztori, ahol próbáljuk kideríteni ki állhat a gyilkosságok hátterében.
Két dolog miatt említésre méltó a fejezet, egyrészt mert itt látszik igazán mennyire jó a humorérzéke a műnek, ami parádésan helyezi egyensúlyba a halálosan komoly és komolytalan helyzeteket. A másik pedig, hogy ez az egyetlen fejezet, aminél vannak választási lehetőségek, így pedig többféle végkimenetel is.

Az extra fejezetekkel kapcsolatban futottam bele egy bugba, ugyanis a title screen-en a continue az sosem az aktuális extra fejezetbeli progress-emet folytatta, hanem mindig a fősztori végét töltötte be.

A fejezetekhez kapcsolódóan még annyi, hogy a Mahoutsukai kapott egy jópofa fejezet választót, melyet a vn-nekben én mindig örömmel fogadok.

Jómagam a PS4-es lemezes változatot szereztem be, mely kiadással semmi gondom sem volt, csak annyi, hogy Európában nem került forgalomban, így kénytelen voltam külföldről importálni. Az angol fordítással nem volt gondom, noha a napokban megjelent Steam-es változat kapott e téren egy ráncfelvarrást, ami konzolokra csak később jelenik meg.

Végezetül én 36 óra alatt értem a végére azaz olvastam el mindent és szereztem meg a platinum trófeát.

Egy kifejezetten jó visual novel, remek karakterekkel és hangulattal, melyhez semmilyen előismeret nem szükséges. Bátran ajánlom bárkinek aki egy jó vn-t akar olvasni.


Mindezek után a jövőre angolul is megjelenő Tsukihime-t tuti végig viszem.
Kép
Válasz küldése