Offtopic

Minden, ami nem illik máshova. A szabályok itt is érvényesek.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Leara írta: 2020.01.26. 13:32 Átkozottul veszett, sokkolóan gonosz és hitvány
A címe viszont szvsz "epic", amikor először megláttam, azt hittem, hogy ennek a folytatása, vagy valamilyen egyéb rokona lesz és az amcsiknál Hollywoodban annyira elfogyott az ötlet, hogy már csak melléknévgyűjteményeket sorolnak és az lesz 1-1 film címe. :lol: (Tudjátok, ahogyan a japánok meg az LN-adaptációiknak adnak olyan címeket, ami gyakorlatilag egy plotleírás. XD Ebben a szezonban is kijött pl. a fantasztikusan fantáziadús és frappáns című "Nem akarok megsérülni, ezért kimaxolom a defense-em" sorozat, ami pluszba még ráadásul pofátlanul koppintja is a Fate-es Mashu ruha-, illetve fegyverdizájnját. :dirr:)
Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Risa
Profi
Profi
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2017.06.23. 20:01
Tartózkodási hely: 井戸の底

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Risa »

Olyan helyen dolgozom, ahol külföldi egyetemista diákok tanulnak magyar nyelvet és egyéb magyar kultúrával kapcsolatos tárgyakat, egy tízhónapos ösztöndíj keretében. Az egyik leányzó megkért, hogy osszam meg a magyar szlenggel kapcsolatos kérdőívét, aminek az eredményeit a záródolgozatában szeretné feldolgozni. Előre is köszi, ha kitöltitek páran. ::^_^::
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Vree »

A Gigguk videókon (anime in minutes) ki csinálja a magyar feliratokat? Rögtön látszik, hogy magyar otaku az illető, mert a normális minőségi fordításon kívül olyan triviákat is belerak, mint hogy pl. melyik aláfestő zene melyik animéből van stb.
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Talán ide...

A Mondo magazin ehavi száma ingyenes, és bárki számára hozzáférhető. (Aki kíváncsi a miértekre, annak információk a Mondo facebookon, bár nem olyan nehéz kitalálni a mögöttes okokat.)

Egyúttal arcátlan önreklám, de benne van az Eizouken cikkem, amivel kiváltom az itteni véleményezést, ami elmaradt.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Junchi írta: 2020.04.10. 12:04 Egyúttal arcátlan önreklám, de benne van az Eizouken cikkem, amivel kiváltom az itteni véleményezést, ami elmaradt.
Részemről meg sikeres a lábon lövés egy tábori tarackkal, mert egy címről kellene harmadjára is értekeznem majd valamilyen formában úgy, hogy gyakorlatilag a korábbi Konzol és a mostani Mondo Magazinos cikkem gyakorlatilag egymást egészítik ki... :drop:
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz írta: 2020.05.01. 00:27De ha karakterisztikát nézzük, akkor nem nagyon van miről beszélni, csak "I'm being concerned and scared of him",...
:lol: Amúgy a srácról tudni kell, hogy tényleg egyfajta "halálfétise" volt, persze itt nem kell semmi durvára gondolni, csak pl. ilyen fantasy RPG-kben ő lehetőleg mindig valami kaszás necromancer vagy hasonló akart lenni, aztán Mangazinon elég sokáig anno Raziel volt az avatárja a Soul Reaverből, amivel nem tudom, játszottál-e, de kvázi egy arkangyalból lett zombivámpír volt a karakter, szóval megint csak halál... XD Maradjunk annyiban, hogy a képregényes Thanossal valszeg könnyen tudott volna azonosulni (aki ugye szerelmes a Halálba, aki ott egy nő... XD) és így már az sem meglepő, hogy az amúgy valóban hidegvérű mészáros Lucyba is elég hamar belezúgott. XD Na, de ez nyilván volt úgy 16-18 évesen, azóta már kinőtte az ilyen kamaszos hülyeségeit, másrészt legalább volt önkritikája (valami "Ki az animés szerelmed?" vagy mi volt a topic címe, amibe csak annyit írt be, hogy "Elfen Lied - Lucy. Beteg dolog." :lol: ), harmadrészt meg azóta jöttek már ilyen Mira Nikkis Yunók és hasonló mészárosok is, akiknek szintén hatalmas fanboytábora van, szóval messze nem lenne egyedül. XD (Na nem mintha Lucyval egyedül lett volna, azért neki is volt nem egy fanboya, sőt, még fangirlje is... XD) Meg az ilyen "durvább" csajokat mintha alapból bírta volna, másik nagy kedvence az NGE volt, ahol meg Asuka volt a waifuja. XD
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Feltennék itt most egy körkérdést, ami igazából simán lehetne olyasmi, amivel mindössze PM-ben szoktam zaklatni Surcit vagy Riczet, ha épp "lelkibeteg" vagyok (XD), hogy legalább a társaság nagyobb részét kíméljem a random baromságaimtól, viszont itt most az lenne a jó, ha tényleg minél több ember megnyilatkozna, mert egyszerűen csak kíváncsi vagyok. Pláne úgy, hogy vannak itt tizenévestől egészen a harmincvalahány évesekig, tehát ha ez valami "generációs szakadék" és mondjuk szimplán csak én vagyok túl öreg, akkor ez is kiderül majd legalább. XD Szóval: itt az lenne a félig filozófiai, félig pedig határozottan gyakorlati jellegű kérdésem, hogy manapság egy animésnél "követelmény"-e, hogy az online dolgokat is fullba tolja? Ugye amikor én anno kezdtem az "ipart", volt fórum, meg e-mail, ahol beszélgettünk, illetve FTP szerver, meg IRC, ahonnan az animéket/mangákat szedtük és kb. ennyi. Ma hogy néz ki ugyanez? Redditen r/Animemes szerver, okostelóra kismillió animés progi (van pl. valami waifu-gyűjtögetős, ahol kvázi kristályszilánkokért lehet adni-venni a csajokat, elvileg házasodtok, de ez inkább emlékeztetett engem emberkereskedelemre... XD), Discord, Facebookos animés csoport, MAL lista vezetése, Twitter, Youtube, stb-stb. És akkor vannak emberek, akik ezt mind tolják. Nem vicc. Vágják mondjuk az összes mémet (megnézel egy Facebook csoportot és kb. mémre reagálnak mémmel, sőt, ha magyar csoport, akkor befigyelnek a magyarított hungaromémek is, aztán lesznek ilyen "Spitting straight facts -> Egyenes tényeket köpködnek" szövegek), MAL-on folyamatosan csinosítgatják, vezetik a listájukat, Twitteren ötpercenként jelentik a gondolataikat, Facebookon vagy 10 animés csoportban benne vannak + ugyanígy Discordon is, Youtube-on szerintem valami 1000 videóból álló listájuk van kedvencekből, vagy a böngészőben bookmarkolják őket, mert kb. hamarabb előhúznak bármilyen reakcióvideót, mint amilyen hamar én megnyitok egy random honlapot. És akkor vegyétek hozzá, hogy ez kb. mind csak a fanmade tartalom általában, szóval erre jön még rá, hogy minimum ugyanennyi időt eltöltenek animenézéssel/mangázással/LN-VN párosokkal is és akkor ugye közben mégis csak élni kell, még a legnagyobb hikikomori "closet otakunak" is minimum a boltba le kell mennie, valamilyen munkából pénzt kell szereznie, néha be kell ugrani egy foghúzásra a dokihoz, stb. Akik meg mondjuk ilyen életvitel mellett még egyetemeket végeznek, vagy napi 8+ órákat dolgoznak, meg mit tudom én, azokon csak tényleg lesni szoktam, hogy "Ezt...hogy? O_O" Szóval pár kérdés:

1. Ezeknek időgépük van? XD Vagy csak nekem kéne elolvasni valami "Time management for dummies" könyvet? XD Akármilyen jól használják ki az idejüket, 24 órából áll mindenkinek a nap, el nem tudom képzelni, hogy ezt a fenti rengeteg dolgot hogy a francba sűrítik bele mind egyetlen napba. Ötlet/tapasztalat? XD (Meg ha már itt tartunk, a fél vinyójuk ilyen mém képekkel, meg videókkal van tele? XD Mert sokszor nem is a netről linkelik be, hanem a gépről töltik fel. XD Bár a netes is érdekes, mert akkor ott meg a könyvjelző robbanna fel, ha ennyi mindent kéne eltárolnia és azt sem értem, hogy pluszban még a fejükben is ott van a teljes könyvtáruk, hogy egy perc alatt el tudnak rajta igazodni és előrántják a mémeket? XD)

2. Ti hogy tapasztaljátok, mennyire lett ez úgymond "elvárás" egy animefantól? Jó, itt nálunk ez annyira pont nem dívik hálistennek (eddig csak Catrin kérte egyszer számon rajtunk eddig, hogy miért nem vágtuk fejből Junchi egyik random twitter bejegyzését XD), szóval itt kb. maradtunk a "régimódibb" "nézd meg az animét, aztán meséld el, hogy tetszett!"-metódusnál, de tényleg láttam már olyat, ahol kb. ebből a közegből simán "kinézték" azt, aki mondjuk nem vágja az összes ilyen fenti dolgot, nincsen kapásból 5 kedvenc anime zene mashupot készítő youtubere, nem tud legalább 4-5 úgynevezett "VR camgirlt" felsorolni (ugye most ezek is felfutottak már, kvázi ugyanaz, mint a normál camgirl, csak valami animecsaj mascotot csinálnak maguknak és azt szinkronizálják alá), nincs külön mém mappája a gépén, hogy a másik mémjére amolyan "kő-papír-olló" stílusban egyből reagáljon (mert szájjal/írásban kommunikálni már "so 1900" vagy nem tudom... XD) stb-stb. Szóval mintha már manapság az nem is lenne elég, ha "csak" nézel animéket, hanem még ezt az egész "fanmade mémkultúrát" is töviről-hegyire be kéne magolnod.

3. Plusz ilyenkor kicsit így le is sokkolódik az ember, pláne, amikor ezt olyanok sajátítják el, akik mondjuk 5-10 évvel fiatalabbak nála. Tudjátok, mint amikor az 50-es években autóversenyző fazon csak addig büszke a tudására, amíg meg nem látja egyszer, hogy manapság egy sima utcai gyorsulási vesenynél is miket rendeznek az átlag srácok a mai kocsikkal, aztán így lerakja a bukósisakját, hogy "hát...én ide már kevés lennék még évtizedek tapasztalatával is... ^^" Vagy csak én vagyok hülye, hogy egyáltalán egy ilyen dologgal kapcsolatban a legminimálisabb kisebbrendűségi érzés is előjön nálam? XDDD Mert oké, 1-2 emberre rá lehet kenni, hogy "ez 24 órában weeb, persze, hogy nem érhetsz a nyomába soha", de ezt mintha manapság úgy a fandom tömegesen csinálná.

4. Vagy csak Titkoson kezd durván kijönni a házi karantén átka és már olyan marhaságokat kapcsol össze, mint hogy mémes kölykök alapján vonja kétségbe saját fanságát...? XDDDD

Na, mindenesetre kíváncsi vagyok, ti ezt hogyan élitek meg, egyáltalán gyakran jön-e szembe veletek ez a jelenség?
Kép
Avatar
annarancs
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2016.09.03. 00:45
Nem:
Tartózkodási hely: a danmei pokolban

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: annarancs »

Szintén a már nem annyira fiatal generációhoz tartozva kicsit megértem, ha olykor elveszettnek, vagy akár öregnek érzed magad, ha a weebségről van szó. Mindenki egy kicsit máshogy éli meg a rajongását, a mai fiatalok (ok, most én is vén banyává vedlettem át xD) már más platformokhoz szoktak hozzá, mint mi, és az újdonságokat (VR youtuberek stb.) is kíváncsibban követik. Másoknak sincs feltétlenül több szabadideje (most a járvány miatt kialakult helyzettől tekintsünk el), egyszerűen máshogy osztják be azt (*khm* WoW *khm*). Ha már itt tartunk, te nézel még animéket egyáltalán? xD
Animés Discord és Facebook csoportokban nem vagyok benne, így azokról nem tudok nyilatkozni, de mondjuk egy MAL vagy AniList vezetése nem vesz el sok időt, csak meg kell szokni, hogy amint végeztél egy adag epizóddal/fejezettel, azonnal jelölöd ezt a listádon is. Anno évekig Tumblr-ön éltem ki az animés függőségemet, egy ideje Twitterre költöztem át, ahol az aois társaság jelentős része megtalálható, szóval érdemes lehet neked is regisztrálni (vagy csak simán lurkolni a téged érdeklő emberek oldalát), és akkor nem maradsz le az izgalmas bejegyzésekről. :D Nem leszel kevesebb rajongóként, ha nem ugrasz rá minden új trendre, de egy kicsit nyitni sem árt az újdonságok felé, hiszen akár meg is tetszhet valami, amit eddig csak messziről, értetlenkedve szemléltél. :D
Meggyőződésem, hogy sokan tényleg gyűjtik az animés reakcióképeket a gépükön (pont úgy, ahogy néha én teszek el egy-egy képet "TS-re jó lesz" felindulásból), de enélkül is könnyedén, pillanatok alatt elérhető rengeteg gif Discordon és Facebookon is [köszönhetően a Tenor és társai gyűjtőoldalaknak], elég néhány kulcsszót beírni a keresőbe.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Titkos írta: 2020.06.02. 14:17 Pláne úgy, hogy vannak itt tizenévestől egészen a harmincvalahány évesekig, tehát ha ez valami "generációs szakadék" és mondjuk szimplán csak én vagyok túl öreg, akkor ez is kiderül majd legalább. XD Szóval: itt az lenne a félig filozófiai, félig pedig határozottan gyakorlati jellegű kérdésem, hogy manapság egy animésnél "követelmény"-e, hogy az online dolgokat is fullba tolja? Ugye amikor én anno kezdtem az "ipart", volt fórum, meg e-mail, ahol beszélgettünk, illetve FTP szerver, meg IRC, ahonnan az animéket/mangákat szedtük és kb. ennyi. Ma hogy néz ki ugyanez? Redditen r/Animemes szerver, okostelóra kismillió animés progi (van pl. valami waifu-gyűjtögetős, ahol kvázi kristályszilánkokért lehet adni-venni a csajokat, elvileg házasodtok, de ez inkább emlékeztetett engem emberkereskedelemre... XD), Discord, Facebookos animés csoport, MAL lista vezetése, Twitter, Youtube, stb-stb.
Nem vehető általánosra. Több animés csoportban benne vagyok, igaz az aktivitásom arra korlátozódik, hogy hirdetem a kiadásokat. Ellenben látom, hogy mi megy ott. Igen gyakori pl. az, hogy "ez a kép melyik animéből van jellegű kérdés", de ehhez tartozik az, hogy javarészt
1) a Google képkeresőjét se próbálta,
2) a csoportok szabályzatához linkelt képkeresőket sem,
3) ha fanart/original, akkor nincs tisztában ezek fogalmával,
4) a forrás alatt ott van a cím, de nem látja (videó leírás, képaláírás, vagy a kép title tagjébe írva).
Ha elég felkapott műről van szó, akkor nem ismeri fel a karaktert, és azzal védekezik, hogy nem látta a cuccost. Ezt Sentry is meg tudja erősíteni, a legutóbb az Evangelion és a Gurren Lagann esetében volt ilyen. Teszem azt, volt olyan, aki azt se tudta megkülönböztetni, hogy az adott kép a JoJo egyik momentuma volt, vagy egy arra hajazó fricskából (Binbougami ga! vagy NGNL, mindkettőben volt ilyen pillanat).

És ha csak ebből indulok ki, akkor elég nyilvánvaló, hogy a kismillió animés gachás mobilappot is hasonlóan tolják.Ha csak 3-mal is játszol akítvan (de igazából kettőnél is) elkerülhetetlen, hogy az eventek összemosódnak időben. (Ezért is hagytam ott a Girls' Frontline-t, mert egyszerűen nem volt rá időm az Azur Lane és a Fate/Grand Order mellett, ha event volt. Viszont vannak módszerek arra, hogy miképp minmaxolhassuk a profilt pillanatok alatt. Az FGO híresen nem bőkezű a kristályokkal, amikkel idézni lehet (még kevésbé a jegyekkel), de ellenben az Azur Lane-ben egy hónap alatt 120 szellemkocka összeszedhető, és a különleges rubinra csak akkor van igazából szükséged, ha a shipfudnak skint akarsz venni, vagy oath ringet, ami lényegében az esketés. A Girl's Frontline meg egy kib*szott grindfest, és nagyon okosan kell tartalékolni, de egész bőkezűnek nevezhető az is. Vagy van egy másik, egy elég laza kis szar, a Girls X Battle 2, ami viszont már majdnem szó szerint dobálja utánad a kristályt, nem is kell venned, ha csak nem akarsz nagyobb előnyt. De hetente olyan 1000-1500 simán begyűjthető, de az elején keményen fog szórni vele, amikor még igen meredek a fejlődési görbéd, mert ad minden 10. szint elérése után, ad ezért, azért, amazért ("emberkereskedelemtől kezdve az anyagfelhasználáson át az ilyen piszlicsáré mutatókig, hogy hány kimaxolt csajszi van a háremben)... Szóval sok múliuk a játékon is magán, de állítom, hogy a nagyjuk csak belevág, játszik vele 2 hetet, amíg a felszálló görbe meredekebb, mint egy szabadesés ejtőernyő nélkül, aztán otthagyja, időnként néz vissza, ha ugyan megtartja az appot.
Titkos írta: 2020.06.02. 14:17 Discord, Facebookos animés csoport, MAL lista vezetése, Twitter, Youtube, stb-stb. És akkor vannak emberek, akik ezt mind tolják. Nem vicc. Vágják mondjuk az összes mémet (megnézel egy Facebook csoportot és kb. mémre reagálnak mémmel, sőt, ha magyar csoport, akkor befigyelnek a magyarított hungaromémek is, aztán lesznek ilyen "Spitting straight facts -> Egyenes tényeket köpködnek" szövegek), MAL-on folyamatosan csinosítgatják, vezetik a listájukat, Twitteren ötpercenként jelentik a gondolataikat, Facebookon vagy 10 animés csoportban benne vannak + ugyanígy Discordon is, Youtube-on szerintem valami 1000 videóból álló listájuk van kedvencekből, vagy a böngészőben bookmarkolják őket, mert kb. hamarabb előhúznak bármilyen reakcióvideót, mint amilyen hamar én megnyitok egy random honlapot.
A Discord lényegében olyan, mint a TeamSpeak vagy a Skype/Messenger annak idején, ebben önmagában nincs semmi különleges. Ellenben az, ha saját berket, szervert igazgat, azért az már jócskán. De ahol fent vagyok szerverek, hát közepesen aktívak. Olyanok, mint egy osztályterem szünet idején: valaki mindig benn seggel, valaki ki-berohangál, hol itt van, hol ott, meg mindenki nyomatja a maga reszortját a jelenlét mellett, és csak arra figyel fel, ha odaszólnak neki.
Facebookos animés csoportokat mondtam, de azoknál már kezd leáldozni, hogy unos-untalan új dagonyát hoznak létre, mert valahol nem tetszik valami házszabály. A leggyakrabban az erotikus képeken megy a vita, hogy akkor mi mutat többet, mi nem, de már olyanon is balhéztak, amin szinte szibériai fagyhoz volt hozzá öltözve a csaj, és arra nyomták "túl lewd", vagy "már megint loli" - ha pedig nem loli, akkor "megint bögyös maca". Akinek ez a baja, annak soha semmi nem jó, és csak feszkózik. A többit elmondtam korábban: a nagyja nem élni van ott, hanem lurkolni. Semmit nem tesznek hozzá, és a hozzáadott értékük is a létszám+1, de azon kívül minőségileg és a csoport ökológiáját nézve negatív.
Twittert elég kevesen mondhatunk szerintem itthon magunkénak, de legalábbis az átlag hazai animés felhasználó nem igazán rakat össze magának ilyet.
MAL lista meg talán az egyik legkönnyebben kezelhető. Pár kattintás, aztán bent is van. Ami meg a csinosítgatást illeti, van egy olyan klub ott, a Shishio's Custom Lists & Profiles, ahol már megírják előre a CSS-t, a mintaképek megvannak, és lényegében a beépítéshez elég átskinelni valamelyiket és bemásolni/feltölteni valahova. Szóval a teher nagyja is le van véve az illető válláról.
A YouTube lista meg ugyanolyan, mint a limitálása előtt az AA-s: emlékszem olyan felhasználóra még 2012-ből, aki a teljes látott listáját a kedvencek közt tartotta. Mert neki tetszett, bekedvencelte. Lehetett, a rendszer engedte a 300-at is akkor, szóval miért ne... Azóta az AA-s legalább korlátozva lett, de a YouTube-on a tetszős jobb videókból összerak magának egy listát, ha már egyes kommentáláshoz, szavazáshoz kell a profil. (Megjegyzem, én is vezetek pár nem publikus listát, ami igazából annyiból áll, hogy egy a "zene a munkába", egy az "aktuális igény dolgozni", egy meg szimpla "stuff".)
A böngésző olyan leterhelését, minthogy megvan nyitva 60 vagy több fül sosem értettem. Régebben sem. Rohadt módon memóriazabáló dolog tud lenni, de van olyan ismerős, aki így tárol olyat, amire a kövi pár napban, esetleg hétben "szüksége lehet". A bookmark dettó, bár azért nekem is van bőven, de azt is 10 év alatt szedtem össze és rendszeresen nézem, hogy élnek-e a linkek. :drop: De legjavát mindenhez egy gyors guglizással keresem meg, mert mondjuk emlékszem haloványan a nevére/címére, részletére.
Titkos írta: 2020.06.02. 14:17 s akkor vegyétek hozzá, hogy ez kb. mind csak a fanmade tartalom általában, szóval erre jön még rá, hogy minimum ugyanennyi időt eltöltenek animenézéssel/mangázással/LN-VN párosokkal is és akkor ugye közben mégis csak élni kell, még a legnagyobb hikikomori "closet otakunak" is minimum a boltba le kell mennie, valamilyen munkából pénzt kell szereznie, néha be kell ugrani egy foghúzásra a dokihoz, stb. Akik meg mondjuk ilyen életvitel mellett még egyetemeket végeznek, vagy napi 8+ órákat dolgoznak, meg mit tudom én, azokon csak tényleg lesni szoktam, hogy "Ezt...hogy? O_O"
Ezt már PÜ-ben megválaszoltam neked, de bemásolom ide is.
[...] de én sem vagyok túl jó véleményen egyébként az átlagról, mert a felületesség, a minimál effort az nagyon megy, a minőség és az informatív az nem elég jó, így nem is töri magát senki, hogy akárcsak fejlődni is megpróbáljon valamiben.
Így van idejük. Nem mélyülnek el semmiben. Hallod, nem egy olyan indás komment van a feltöltéseink alatt, amikor magát a szöveget sem tudják értelmezni, vagy jobb: azt, amit látnak. Ott van a kérdésükre a válasz a X perc Y másodpercnél, van hogy egy percig csak arról van szó, magyarázzák, fejtegetik, és semmi. De azért a kérdést felteszik, hogy nem értik. De olyan kommentelőt is meg tudok onnan név szerint nevezni, aki igazából csak ballaszt. Mert semmilyen információ nem jut el hozzá. Néz, de nem lát, bambul a nagy világba, de még az "üres a tekintete" kifejezés is egy isteni mannával felérő dicséret lenne.
Titkos írta: 2020.06.02. 14:17Na, mindenesetre kíváncsi vagyok, ti ezt hogyan élitek meg, egyáltalán gyakran jön-e szembe veletek ez a jelenség?
Hát, én így. Nincs ebben semmi fekete mágia, sem boszorkányság. Nem áldozik senki kecskét Czarnobógnak, se szűz leányt az Ördögnek, még kevésbé az ellenségei szívét a Napistennek. Egész egyszerűen a végletekig menően felületesek a jó népek.
annarancs írta: 2020.06.02. 16:40 Másoknak sincs feltétlenül több szabadideje (most a járvány miatt kialakult helyzettől tekintsünk el), egyszerűen máshogy osztják be azt (*khm* WoW *khm*). Ha már itt tartunk, te nézel még animéket egyáltalán? xD
Hát, miatta már nem egyszer megkérdőjeleztem a Warcraft világa iránti szeretetem mértékét. Azt már tudom, hogy az új mértékegység a "titkosit", és hogy ahhoz még kéne belőlem vagy 10, de az felérne a világot letaroló, jelenlegi tüdőpestissel. :lol:
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Nekem az a legnagyobb bajom, hogy iszonyatosan felhígult az egész fandom (most főleg a magyarról beszélek). Erről már többször, több részletben is kifejtettem korábban a véleményemet, szóval nem akarok megint csontvázakat kikaparni, de tényleg mintha az egész anime-kultúra nem szólna már másról, mint a hülye mémekről, az éppen aktuális, pusztulatos trend meglovagolásáról, és a saját utak keresésének totális mellőzéséről. Mondhat bárki bármit, de ez anno azért nem így ment. A pre-main stream éra előtt, mikor még az animézés undergroundnak számított, leginkább az egyetemisták és a felsőbb középsulisok hobbi-privilégiuma volt, voltak mindenféle zárt körű vetítések, ahol a végén átbeszéltük a látottakat (sajnálom, hogy ezek nagy részéből kihúztam anno magam), és persze a fórumok (amik akkor az online eszmecserék egyértelmű felületei voltak, csak ezt aztán felváltotta a facebook), amik messze nem voltak ennyire alacsony színvonalon (drága jó A+ fórumra gondolok ilyenkor mindig, ahol egy LoGH, Berserk, Monster, Utena thread legalább olyan élettel teli volt, mint a main stream animéké, ami nagy szó).

Oké, nyilván ennek az újvonalas garnitúrának is megvan a maga közösségépítő vonzata, ami sosem rossz dolog egy olyan szubkult esetében, amit nyilván nem extrovertált emberek zöme alkot, de egyszerűen nem hiszem el, hogy tényleg csak ezekre van igény manapság. Én ezért is hagytam fel az animés site-ok és az aktivitás nagy részével, mert számomra már totál nem volt vonzó például egy AA(-féle oldal) közössége és szellemisége (de mondhattam volna mást is, csak ők a kedvenc vesszőparipáim), vagyis szépen leredukálódott az egész erre a fórumra, meg a MAL listám vezetésére. Na jó, néha-néha /a/-ra ránézek azért. Meg a kötelező pixiv/gelbooru rutin for the sake of finding some Junchi-compatible goodies. A többit Ricz és Anna már elmondták, szóval nem is koptatnám tovább a billentyűzetemet, így is sok mindenben ismételtem őket.
Avatar
Sentry
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2018.05.01. 20:59
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Sentry »

Igazából nekem ez a puszta memékre épülő "ironic weeb" jelenség kissé idegen úgy általában. Anno azért, noha külső szemlélőként persze biztosan kínos volt, de az emberekben egyfajta valós passion-t éreztem a hobbijuk iránt, míg manapság valahogy C kategóriás memélésbe fordul az egész az állandó félkomoly waifuspammeléstől kezdve a kizárólag polgárpukkasztás miatt hordott ahegao hoodieig. Persze lehet csak a nosztalgia beszél belőlem, de többektől is hallottam már hasonló véleményt, szóval ki tudja. Hiába egyre inkább mainstream ez a hobbi, az emberek valahogy még mindig lenéző tekintetekkel szemlélik, ezért sokan egyszerűen nem mernek beleállni, hogy "igen, én ezt szeretem", hanem egyfajta memékből összetákolt álarc mögött, smug tekintettel sunyorogva a fandom kevés szenvedélyes tagjára játsszák el, hogy csupán nevetnek az egészen. Persze ezzel nem dicsőíteni akarom a hardcore weeb kultúrát, mert annak is vannak kellemetlen pillanatai, csak szimplán számomra az ilyen sekélyes érdeklődés egyszerűen nem szimpatikus és azt vettem észre, hogy minél inkább tágul egy adott szubkultúra, annál több hasonló ember fordul meg a köreiben, mert az összes nerdebb hobbi valahogy trendibe fordult, ezért az emberek szeretnének az egykor niche közösségekbe beférkőzni, de csak épp annyira, hogy a tagjainak legyenek titulálva, az adott dolgot megismerni mélységeiben már kevésbé vonzó.

Egyébként én különbséget tennék a különböző platformok közösségei között. Példának okáért a magyar Facebook csoportok egy teljesen külön dimenzió, jellemzően azok az emberek vannak ott, akik épp csak megismerkedtek ezzel az egésszel amivel persze nincs is semmi baj, csak nagyon sokan képtelenek megtenni a következő lépést. Ahogy Ricz is írta, nem olyan rég kipostoltam valamit az Evangelionról, később kísérletképp a TTGL-ről és az emberek egyszerűen nem ismerik ezeket a címeket, ami persze még nem bűn, hiszen mindenki elkezdte valahol (bár én azért egy adott dolog rajongása köré épített csoportban feltételezném, hogy legalább a klasszikusok létezésével tisztában vannak, de mindegy), viszont hogy máig képtelenek használni az internet legalapvetőbb funkcióit és nem találnak meg egy címet egy kép alapján a számtalan keresőoldal ellenére sem, az már így kicsit elvette a lelkesedésem. Egyébként szerintem azért megy ez a konstans random meme/rossz minőségű lewd art-posting, mert az emberek egyszerűen elszoktak attól, hogy összeszedett, egész mondatokban megfogalmazott, egyéni gondolataikkal teleszőtt választ írjanak, mert valahogy az instant reply, a chat appok sokasága rászoktatta az embereket, hogy egy emoticon vagy egy reakciókép bőven elég. Ezt egyrészt érzem magamon is, manapság rengetegszer csak szimplán küldök egy képet, vagy ha írok is néhány mondatot, azt egy hozzá illő manga screenshottal fokozom, mert egyszerűen ez a low effort megoldás és lusta vagyok normálisan kommunikálni. Egyébként igen, van több száz kép a telefonomon, de csak ugyanazt a 15-öt használom kb. Látom ezt másokon is - bármilyen témát próbáltam felvetni egy nyilvános csoportban, ha ahhoz a felvezetőt már néhány sornál hosszabban fogalmaztam meg, nem hogy kifejtett válaszok nem érkeztek, de az emberek egyszerűen el sem olvasták, azt a néhányat kivéve akit egyébként is ismerek innen-onnan és akik még a lelket tartják ebben a közösségben úgy, ahogy.

Ezzel ellentétben a Discord például egy olyan platform, ahol teljesen személyre szabhatod, milyen közösség felé vagy érdekelt. Van egy sajátom, ahol az animés (meg úgy általában a) beszélgetéseim legnagyobb részét folytatom, és bár szűk körű, alkalomadtán néhány napra ki is hal, de amikor elkapok valami beszélgetést az iszonyat élvezetes tud lenni. Ezzel szemben néhány egyéb magyar animés Discord szerver... hát, finoman szólva sem találtam meg a helyem olyan communitykben, ahol az átlag életkor valahol 14 és 16 között mozog. Igazából talán itt is érvényes az, hogy minél nagyobb egy adott hely, minél több embert fogad magába, annál sekélyesebb az egész.

Arról nem tudok, hogy a Twitteren egyáltalán lehet-e beszélni magyar animésekről úgy, hogy a két kezemen meg tudom számolni azokat, akik ezzel a témával foglalkoznak, de a külföldieknek sok agyvérzést köszönhetek, mert a streamelés elterjedésével hozott széleskörűség valahogy nagyon fura irányba vitte el az általánosan elfogadott nézőpontokat. Ezzel nem arra célzok, hogy gatekeepelni és szekritklubbozni akarok vagy hasonló, csak örülnék egy kis változatosságnak a témákon belül, mert kezd már kissé unalmassá válni, hogy állandóan problémáznak valamin.

Szóval összességében szerintem mostanában relatíve uptodate vagyok úgy a mémekkel, mint bármi egyébbel ami az animézéshez kapcsolódik, de pusztán azért, mert rengeteg egyéb hobbimról lemondtam (és mert egészségtelenül sokat shitpostolok /a/-n). Ezen felül tekintve, hogy az időmenedzselés nem az erősségem, rá kell kényszerítenem magam, próbálom legalább nagy vonalakban eltervezni, hogy mit fogok csinálni a következő napok során. Persze szerintem ez hosszú éveken át óhatatlanul kiégéshez vezet, úgyhogy voltak már hosszú időszakaim, amikor semmilyen Japánból érkező dolog nem futott át a kezeim közt, de egyelőre élvezem, hogy ez tölti ki a mindennapjaim jelentős részét. Ez így munka mellett iszonyat nehéz, még úgy is, hogy próbálok a lehető legkevesebbet aludni, nem véletlenül redukálódott majdnem nullára mindenféle szociális kapcsolatom, de hát ez van, a kínai meséknek is megvan az ára. És még így sem jut időm mindenre, a VN-ek/LN-ek fogyasztását épp csak elkezdtem, gacha gamekkel pedig kéthetente egyszer játszom, de annyiért meg fölösleges, viszont egyszerűen nem tudom menetrendbe szorítani, akárhogy próbálkozom, most már fel kellene áldoznom valami mást, de azokat sem szeretném, pedig annyi rohadt jó dolog van a világon amit érdemes lenne megnézni/elolvasni/játszani/akármi, hogy igen, alkalmanként elég frusztráló tud lenni, hogy egy nap röpke 24 óra, mert az pillanatok alatt el tud telni XD

Alapvetően Youtube videósokat nem nézek, szinte kizárólag zenehallgatásra használom - illetve használtam a Hololive előtt, mert szégyen-nem szégyen, de elég hamar mélyre süllyedtem ebben a rabbitholeban. De ez igazából úgy folyik, hogy néhány perces feliratozott klipeket nézek illetve ha adott esetben mégis elkapok egy streamet, ők mennek a háttérben minimum hangerőn (a dupla monitor előnyei), míg közben csinálom a dolgom, játszok, mangázok, vagy bármi hasonló, mert különösebb figyelmet nem igényel (úgysem értem szóval amúgy is mindegy), de háttérzajnak kellemes.

A MAL-t én leváltottam Anilistre, mert szerintem egyszerűen undorító az oldal felülete a reklámok sokasága miatt, de azt vezetni tényleg csupán percek kérdése, és mivel erősen listab*zi vagyok (szó szerint minden tevékenységem listákon vezetem, legyen az filmnézés, zenehallgatás, akármi), még élvezem is rendszerezgetni a dolgaim.
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

Sentry írta: 2020.06.02. 19:42 Igazából nekem ez a puszta memékre épülő "ironic weeb" jelenség kissé idegen úgy általában. Anno azért, noha külső szemlélőként persze biztosan kínos volt, de az emberekben egyfajta valós passion-t éreztem a hobbijuk iránt, míg manapság valahogy C kategóriás memélésbe fordul az egész az állandó félkomoly waifuspammeléstől kezdve a kizárólag polgárpukkasztás miatt hordott ahegao hoodieig. Persze lehet csak a nosztalgia beszél belőlem, de többektől is hallottam már hasonló véleményt, szóval ki tudja. Hiába egyre inkább mainstream ez a hobbi, az emberek valahogy még mindig lenéző tekintetekkel szemlélik, ezért sokan egyszerűen nem mernek beleállni, hogy "igen, én ezt szeretem", hanem egyfajta memékből összetákolt álarc mögött, smug tekintettel sunyorogva a fandom kevés szenvedélyes tagjára játsszák el, hogy csupán nevetnek az egészen.
Erre és a Ricz által emlegetett felületességre csak bólogatni tudok, annyival kiegészítve, hogy szvsz a közösségi média gyorsasága nem hagy sok teret a médiumban való elmélyüléshez, mint ahogy ez szinte mindennel kapcsolatban el lehet mondani. Annyiban mondjuk az animanga médium a rövidebbet húzza, hogy ugye a médium egésze kisebb-nagyobb mértékben elüt a nyugati normák által diktálta médiumoktól, így hiába szól az adott sztori ismerős témákról, azok jó eséllyel olyan módon vannak tálalva, ami a felületesebb nyugati nézőnek sokszor az emészthetetlen felé konvergál. Holott tényleg csak arról lenne szó, hogy egy kicsit kéne csak nyitottabb szemlélettel járni, és mindjárt befogadhatóbb lenne a médium, de persze erre a mostani, felpörgött időkben nem sok lehetősége van annak, akinek sokat számít a közösségi élet. Sokan nem tudják szétválasztani a médiumot (vagy akármelyik médiumot) a hozzá tartozó fanbasetől, az az által diktált tempót és mentalitást meg ja, sokszor nem a saját szakállra nézés/olvasás és az arról való vélemény megosztás érdekli, hanem az, hogy részese KELL lenni *valaminek*, máskülönben idézőjelesen egymagad fogod találni a semmi közepén. Erre meg persze jó eszköz a meme mint olyan, hiszen az általában rövid, sokszor az aktuális Hónap Vicce köré épül, és a reakciók is gyorsak, az pedig a természetes velejáró, hogy az ötmilliószor ajnározott cuccok és a legfrissebb üdvöskék vannak felhasználva ezekhez.

Az is félig-meddig jogos, hogy van valamelyest egy picike média-rasszizmus és favoritizmus is a dologban ("mi ez a csing-csung tinilánybaszó mese, de a Jojo az nem az, az a királyság"), de így is inkább a felületesség felé húznék el ebben a kérdésben, mert most tegyük a szívünkre a kezünket: hiába vannak a médiumnak harmincas-negyvenes korosztályú rajongói, a legnagyobb népszerűséget túlnyomó többségben a tini-kora húszas korosztályban aratja. Ez a 2000-es években is így volt itthon is, mert szerintem bőven vannak olyan arcok, akiknek az A+ 14-15 éves korukban robbantotta be az animangát a tudatba, és akkor se mindenki egy kaviárt a szájban úsztató művészlélekként indult, viszont itt jön be az "új szelek fújnak" effektus. Ezzel most leginkább a stream szolgáltatásokra gondolok, mert sajnos-nem sajnos való igaz, hogy SOKKAL könnyebbé tette az életet a néznivalók elérhetőségét illetően, viszont olyasmitől fosztja meg a mostani korosztályt, amiben a miénk benne élt. A torrentek/FTP szerverek/IRC csatornák iránti kutakodástól, a random cuccokról való ismertetők olvasásától, na meg persze a fórumos/blogos közösségek relatív lassúságából fakadó nagyobb motivációt arra, hogy összeszedettebben szülessen iromány/komment bármiről. Véletlenül sem azt akarom mondani ezzel, hogy *mindenki* benne volt ebben, hiszen anno is voltak olyan arcok, akik ennek a tortának csak a legszéléből akartak mazsolázni ilyen-olyan okokból kifolyólag (idegen nyelvtudás hiánya, lustaság, satöbbi), de jóval kevesebb nyomás volt azon, hogy közösségileg naprakész legyél. Egyszerűen több tér volt arra, hogy mindenki felépítgesse a maga kis "ja, ezt láttam/olvastam" birodalmát, olykor az idézőjeles normáktól való eltérést is beleértve (pölö az LotGH vagy az Utena a mai napig "nem láttam" cucc, és az NGE-t is csak 2011-ben láttam), most viszont nem ez a helyzet van. Aki tud és akar, az ellent tud állni ennek, de egy átlagosabb tinit nézve közel sem ennyire kézenfekvő a dolog: ők sokszor csak azt látják, hogy lemaradnak ha nem követik a gyors tempót, és ezt csak súlyosbítja, hogy a közösségben élő, abban véleményt diktáló-megszabó arcok akarva-akaratlanul hajlamosak meglovagolni. A nyakam merem tenni arra, hogy pölö a Gunbuster is ezért lett valamelyest ismertebb a 2010-es évek derekán, ami egyáltalán nem rossz dolog csak ugye sokszor nem az ilyesféle, régebbi címek vannak reflektorfényben. És ebben a legviccesebb-ijesztőbb az, hogy a "régebbi" akár 2010-2015 előtti cuccokra is vonatkozik: amikor pölö a Promare kezdett angol feliratot kapni, akkor úgy volt nem egyszer ajánlva a Kamen Rider Fourze, hogy azoknak ideális beugrópont a várható hangnemmel kapcsolatban, akiknek a Gurren Lagann már túl régi. Azzal gondolom mindenki tisztában van, hogy egy 2007-es cuccról van szó, amit ugyancsak gondolom az itteni közönség nagy része 17-19 éves korában látott először, most meg nem egyszer csak egy őskövület. De ugyanez mondható el a KyoAni cuccairól is, amikor a Haruhi vagy a Lucky Star muzeális fogalmak, az Euphonium első évada pedig azt a vonalat húzza meg, amihez képest a régebbi cuccok a médiumba magukat jobban beásó mókusok kiváltsága.

Az sajnos tagadhatatlan, hogy az idők változnak, és mi, az "egykori friss gyerekek a grundon" is már csak egy-egy felnőttek vagyunk a rahedli között, de annyi generációs előny mindenképpen van, hogy minket jóval kevésbé fojásolt be az, hogy mi a trendi, a "köztudott" kép a médiummal kapcsolatban, így pedig kevesebb indíték is volt arra, hogy azt ismételgessük papagáj módjára mintha igaz lenne. Effektíve napi rendszerességgel használom a Twittert, és külföldi (főleg amcsi) oldalt nézve szabályos agyhúgykövem van attól, hogy nem mint szimpla médiumra tekintenek az animangára, hanem egy izére, amiben van 40-50 bejáratott, "elfogadott" cím, a többi meg a relatíve elvétve található saját orrot követő arcok kiváltsága. A magát okosnak hisző, bejáratott címeken "élő" réteg nagy része pedig komolyan elhiszi, hogy csak a sztereotíp, über-waifu-sógun otaku weebek kedvelik a médiumot (akik egyesek szerint szélsőjobb pedofilok is), hogy minden trendi társadalmi kérdésben el van maradva a médium, hogy a médiumot felületesen ismerni, és arról méteres hülyeséget állítani nem cinkes dolog, és hogy a "too anime" egy értelmes kritikának számít anélkül, hogy meg lenne indokolva a két szó mögött rejlő kritika.

A mostani kedvenc példám az utolsóra a Xeno- metafranchise két népszerű játéka, a Xenoblade Chronicles 1 és 2. Azt tudni kell, hogy az első rész a Wii definitív, vagy inkább *egyetlen* népszerűbb JRPG-je volt, így evidens, hogy elég nagy kultuszcímmé nőtte ki magát. Aztán jött három éve a második rész, ami már látványra is elütött az XB1-től, inkább hajazott a cucc egy látványra és tartalomra tipikusabbra vett, késő '90-es/kora 2000-es évekből származó fantasy-kaland anime, amire pedig szépen jöttek is a weebshit/too anime-moe/waifushit kommentek, miközben az XB1 ma is ajnározva van. Azt ugyancsak tudni kell, hogy a Xeno- metafranchise mögött álló Takahashi és brigádja szereti az animangát mint médiumot, és az XB2-vel bevallottan az említett, régebbi korból jövő cuccokat akarták felidézni, ami szerintem jól is sikerült az alapján a pár óra alapján, ameddig eljutottam benne eddig. Ja igen, az XB1 is animey ám, csak az inkább hajaz egy tipikusabb PS2-es, shounen beütésű JRPG-re, vagyis az sem veti meg az animanga eszköztárának kisebb-nagyobb részét. Ja igen#2, ez az a franchise, aminek a Xenosaga triológiája adta a világnak KOS-MOSt (= a 2000-es évek egyik otaku szimbólumát), és aminek a franchise indító játéka (a Xenogears) körülbelül így néz ki: '90-es évekbeli SquareSoft JRPG + G-Gundam + Neon Genesis Evangelion (vallási vonatkozások ezúttal komolyan véve edition) + tündibündi JRPG állatka is van, ami recept mondanom sem kell, hogy szép magasan van az animanga-szerűség-o-méteren.

Ezt a hosszabb példát csak azért hoztam fel, mert akármennyire tetszik eddig az XB1 remakeje (=meglehetősen), egyszerűen a szemeim kiakadnak attól, hogy ötezredszerre olvasom a szokásos übersekély és az animanga médiummal való tapasztalatot nélkülöző agymenéseket, és pontosan azért, mert nehezen tudom elhinni, hogy közel 10 évnyi streamelt animanga tartalom mellett is ez a sekélyes, mémeken élő nézőpont a trendi. Jó, mondjuk azért is csípi a szemem, mert anno is visszafogottabb mértékű közösségi jelenlét mellett néztem-fedeztem fel ezt-azt (leginkább a Wordpress blogok voltak a "tereim", többi felületet elvétve olvastam, ide is viszonylag későn regisztráltam), ehhez mérten meg mintha a tudatlanság lenne széles körben elnézve és elfogadva, mondván "minek tudni dolgokat a csing-csung rajzfilmekről", úgyhogy ha valami kapcsán elidegenülök az animanga kapcsán, akkor az a remény az értelmesebb általános nézőpont irányába. Túlzás lenne azt mondani, hogy ne lennének kivételek, mert ismerek 18 éves Monster/LoGH rajongót is, de így is frusztráló látni azt, hogy ekkora tartalomelérési kényelem mellett ennyire elfogadott lenne az, hogy ne legyen úgy kezelve a médium, mint bármelyik más. Azt meg már meg sem említem, hogy a magyar közösség valamelyest csapdába van esve az által, hogy sokaknak nincs idegen nyelv tudása, így tényleg csak ahhoz férnek hozzá, ami magyarra van fordítva, az pedig persze nem minden egyes cucc. Az NGE-s/GL-es Facebook dolog pedig jó példa arra, hogy a véleményformáló erőknek sem feltétlenül érdeke a múlt ismertetése, mert tényleg bizarr a tudat, hogy egy, a médiummal legalább felületesen tisztában levő embernek képekről is ismeretlen cucc legyen.

Tényleg, mielőtt elfelejtem megemlíteni: a mostanában, Amerikában folyó eseményekkel gondolom mindenki tisztában van, de ezzel kapcsolatban láttam egy "pipás" (=Twitter által megerősített, e-celeb/fontos személy account) emberke által megejtett tweetet a mai napon, miszerint szégyellje el magát mindenki, akinek ezen a héten animés profilképe van. Hogy mi köze van ennek a tüntetésekhez, azt gondolom nem nehéz kitalálni: a nagy semmi, csak a szokásos 9gag/Twitter mémek alapján abban a tudatban való élés, hogy mindent tud az illető a médiummal kapcsolatban. Nem mintha ennek a rétegnek erőssége lenne a sztorielemzés és annak a felismerése, hogy régebbi cuccok is tehettek le elismerésre méltó dolgokat az asztalra, mert nem egyszer tényleg olyasmiről megy a háborgás és a "anime eddig ezt nem csinálta sose, hát ilyen elmaradott a médium", amit 13-15 éve egy értelmesebb anime fan kiröhögött volna.
Kép Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

A,
Junchi írta: 2020.06.02. 17:57leginkább az egyetemisták és a felsőbb középsulisok hobbi-privilégiuma volt
Igen, valóban 20 évvel ezelőtt ez egy privilégium volt. Mert csak az férhetett animéhez hozzá akinek:
- Vagy otthon és vagy a sulijában volt internetkapcsolata
- Otthon volt legalább egy PC-je
- Tudott angolul és vagy németül
Ha valakinek ez nem volt megadva akkor csak nagyon nehezen tudott úgy mond animézni. Az ezredforduló környékén pedig ezek a tulajdonságok leginkább felső közép osztály tinédzsereire vonatkozott. Ahogyan a számítógépek ára folyamatosan csökkent amivel a párhuzamosan az internet ára és korlátlansága nőt úgy ismerte meg egyre több ember az animéket. Ebből adódóan már nem kellett a MAU levelező listáját bújnia valakinek, hogy megtudja mi számít jó animének. És igen ez által az animések átlagos családi háttér indexe is romlott. Ma már az alsó osztályból is tudd valaki animét nézni, hacsak mobilon és csak a szomszéd wifijét használva is.

B, Maga az internet is megváltozott
Azért nem voltunk az FB-n mert 2010-ig gyakorlatilag nem volt jelen hazánkban, de csak a 2000-es évek második felében terjedt el az ismerősjelölgető oldalak használata. Valamint ahhoz is idő kellett mire a felhasználok rájöttek, hogy mire érdemes és mire nem érdemes használni ezt a felületet. A 2000-es években értelemszerűen mindenki fórumozott akik pedig még több mondanivalója volt az blogolt.
Szintén igaz ez a YT-ra egész egyszerűen idő kellett arra, hogy a felhasználok ne csak zenei oldalnak használják, hanem maguk is megjelenjenek rajta. Sokan 15 éve még nagy blogoló lett volna mert az volt akkoriban a trend ma már a youtuberkedés az.

C, Nem ismerik a nagyokat
Miért ismernék? Ki nézte meg a '00-as évek elején a Princess Sara sorozatot ami 1985-ös? MAL átlaga 7,70 ami csak alig marad el az Aria the Animation 7,71-től. Feltehetőleg egy jó sorozat mégsem lett nagy ismertsége. Helyette ami nagyon pörgött az egy hentelös loli sorozat valamint egy hentelös fantasy és egy hentelös sci-fi sorozat volt terítéken a fanoknál - akkoriban.

D, Még mindig ki vagyunk rekesztve
Félig meddig értem és érzékelem a problémát. A 2010-es évek legnépszerűbb sitcomja az Agymenők pont négy geek srác körül forgott. Az elmúlt évtizedben a képregény filmek mindent besöpörtek, sikk lett tudni, hogy mi a különbség a DC és Marvel közt. Azt viszont elkel fogadni, hogy valaki végig nézi az összes Marvel filmet még nem lesz comics fan. Ahogyan attól, hogy valaki Hős Akadémiát néz még nem lesz animés. Régen ez még így volt, de ma már nem. Ha valaki megnézi a Trónok Harcát még nem lesz fantasy rajongó és nem kezd el rohanni megvenni Tolkien összes művét.

E, Idő-beosztás
Aki ténylegesen elkezd animézni az egy idő után elkezd "specializálódni" mert rengeteg olyan terület van, ahova eltudd kalandozni:
- cosplaykedni
- fanartot alkotni
- fanficet írni
- karaokézni
- AMV-t készíteni
- fansubbot gyártani
- mangát/VN/ stb. fordítani
- e-játákot űzni
- japán sportot követ
- Japán zenei minden tudóvá válik
- Dorama fanná vedlik át
- Japán filmbuzi lesz
- anime daráló lesz
- Egyéb japán művészeti ággal kezd el foglalkozni
- Gasztronómussá képezi magát
- Youtuber/blogger lesz
- Elmegy japán szakra
Erősen kétlem, hogy valaki mindenre egyformán tudd időt szakítani és mindenben egyformán erősen jó teljesítményt tudna felmutatni.
- Minden más ami most nem jutott az eszembe
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ayla »

Húh, ez de szomorú téma itt...

Elég jól vázlatozva lettek az ok-okozatok és a legszörnyűbb dolog volt visszaolvasni, hiszen én is áldozat vagyok. Megértem a bajod, Titkos.
Sajnos már egy jelenlegi középsulit vagy egyetemistát sem ismerek személyesen aki most animés. Fogalmam sincs az ő világukról, fandomolásukról.

Cosplayerként (bár hivatalosan az utolsó igazi (animés) cpm 6 éve volt, de ez csak egy kényszerszünet) tudom azt, hogy mennyivel könnyebb lett volna az életem ma, a milliárdnyi YouTube makeup tutoriállal, mint annak idején. Vagy pl milyen menő lenne ma cosplayer influencer lenni instán.
De ezek a felületek nem voltak sehol, anno.

Részemről mióta nincsenek élőben a környezetemben animések, nem jön akkora késztetés a rajongásra. Bár ahányszor kiderül valakiről, megborul az agyam és mintha időutaznék :D . Napjainkban MALon szoktam babrálni, viszonylag időben frissítgetni, ahogy nézek valamit. Illetve idetalálok a fórumra, néha.

De mindettől nem érzem azt, hogy nem lennék ugyanannyira valid rajongó, mint az aki ComicConra járkál. Szerintem nem az a lényeg mit tükrözöl, hanem, az hogy téged boldoggá tegyen amivel és ahogyan az idődet töltöd.
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Köszönöm szépen mindenkinek, aki reagált! :) Végigolvastam az összes postot és bár mindegyikről lehetne külön-külön értekezni is, most megpróbálom csak a fontosabb részeket kiragadni belőlük, mert így sem lesz rövid a válaszom. XD
annarancs írta: 2020.06.02. 16:40Ha már itt tartunk, te nézel még animéket egyáltalán? xD
Hát öhm...utolsó szezonos animém a Killing Bites volt még 2018-ban, szóval ja, valahol jogos a kérdés... ^^" De igen, szeretnék még nézni a jövőben, már csak azért is, mert a fenti "kiborulásom" részben annak is szólt, hogy több helyen tapasztaltam úgy, hogy "esem kifelé a fandomból", emiatt egyre kevesebb témám volt hol itt, hol máshol emberekkel, azt meg hosszútávon nem szeretném. (Mondjuk ez vicces, mert majd arra külön Sentry postjánál reagálok, de volt valami ilyesmi mondata, hogy: "Sajnos a személyes kapcsolataim látták kárát a túlzott animézésemnek", szóval értitek, az egyik ember pont túltolja és amiatt pártol el tőle mindenki, nálam meg az ellenekezője: azért kell néznem legalább úgy évi 2-3 sorozatot, hogy ne "rúgjanak ki" bizonyos baráti körökből. XD Nem akartok "Teamet cserélni" velem? XDDDD Én adom a weebeket, akik animében mérik az ember értékét, cserébe kérek pár olyan arcot, akikről mással is lehet beszélni, nem csak kínai mesékről. XDDD Deal? XDDDD Amúgy ezt most nem rátok értem, mielőtt bárki megsértődne, hanem az ilyen IRL baráti/ismerősi körre. Mi itt pont néha túlzottan is bele tudtunk merülni nem-animés témákba, lásd kávézó nem olyan rég...)

Annarancs, a linkeket amúgy köszi, pl. nekem ez a Tenoros mémgifgyűjtő oldal is tök újdonság volt. Amúgy a felsorolt felületeknél egyedül a Twitteren gondolkoztam, csak szerintem az nálam eléggé kontraproduktív lenne, általában rendszeres szájmenésem van, így minek írjak egy olyan felületre, ahol három sornál többet el sem engednek küldeni egyazon postban? XD A többieket mondjuk lehet néha tényleg lurkolom majd (voltak azért érdekes dolgok... XD), csak elvárás ne legyen, hogy memorizáljam mindenki összes ottani postját is, amit valaha megosztott, mert különben "nem figyelek rájuk".
Ricz írta: 2020.06.02. 16:43Ha elég felkapott műről van szó, akkor nem ismeri fel a karaktert, és azzal védekezik, hogy nem látta a cuccost. Ezt Sentry is meg tudja erősíteni, a legutóbb az Evangelion és a Gurren Lagann esetében volt ilyen. Teszem azt, volt olyan, aki azt se tudta megkülönböztetni, hogy az adott kép a JoJo egyik momentuma volt, vagy egy arra hajazó fricskából (Binbougami ga! vagy NGNL, mindkettőben volt ilyen pillanat).
Ezzel amúgy nekem önmagában semmi gondom nem lenne (mint ahogy arra Isk is rámutatott, pl. mi sem vágjuk mondjuk a 70-es évek animéit, tisztelet persze a kivételnek), csak az a fura, amikor ilyen "NGE-t csak képen láttam" fazonok "animeprofnak" állítják be magukat, majd az ilyen és ehhez hasonló meghatározó címeket elintézik annyival, hogy "azt nem nézem, mert 90-es évek". (Konkrétan egyébként erről a srácról van szó, akit anno már rendesen "kielemeztünk", szóval nem is folytatnám, csak pl. a fenti "kiakadásomnak" pont egy vele való vitám volt az "ihletője". Maradjunk annyiban, hogy bár öt éves a post, azóta nem lett kevésbé weebebb a gyerek, sőt...)
Ricz írta: 2020.06.02. 16:43A böngésző olyan leterhelését, minthogy megvan nyitva 60 vagy több fül sosem értettem. Régebben sem. Rohadt módon memóriazabáló dolog tud lenni, de van olyan ismerős, aki így tárol olyat, amire a kövi pár napban, esetleg hétben "szüksége lehet".
Ennek a hülyeségnek amúgy én vagyok a zászlóvivője (ha már úgyis benne vagyunk a témában, hát kiosztom magamat is... XD), annyi különbséggel, hogy én nem animés mémképeket, meg hasonlókat mentek el így, hanem pl. "fú, ez egy tök jó filmelemzős oldal, na, majd itt még olvasgatunk, addig meg böngésző-fülben meghagyjuk", hogy aztán hetekig ne nyúljak hozzá, de ja, a memóriát meg közben zabálja... ^^"
Ricz írta: 2020.06.02. 16:43 Így van idejük. Nem mélyülnek el semmiben.
Ricz írta: 2020.06.02. 16:43 Egész egyszerűen a végletekig menően felületesek a jó népek.
Igen, ezt amúgy tapasztaltam, igazából "globálisan" valahogy ez a legszomorúbb. Mert oké, az egy dolog, hogy átmenetileg rámtört az "animés kapuzárási pánik" itt fentebb, viszont úgy általában véve azt sokkal szomorúbb látni, hogy a legtöbb embernek a sorozatok nagy része csak addig "él", amíg nem jön a következő szezon, hogy aztán ott is felkapjanak valami izét, de ezt is csak úgy 3 hónapra. Oké, van pár cím, azok talán megérnek 1-2-3 évet is, ha kivételesen szerencséjük van, de ezek is nagyrészt csak azért, mert belőlük lesz a "mémáldozat", aztán nem a sorozatban bemutatott valós érdemeikért lesznek úgymond "halhatatlanok", hanem azért, mert a mémhuszárok őket kapják fel. Csak pár példa: oké, hogy én fanboyként nem értem, hogy egy TTGL-t hogy lehet elfelejteni, meg egyáltalán "nem felismerni", viszont pl. Madokából sem látom, hogy túl sűrűn jönne szembe, pedig azért az majdnem olyan "korszakmeghatározó darab" volt, mint teszem azt a 90-es években az NGE. Az meg külön lol, amikor felkapnak valamit, ami még jó is, de persze direkt a "szar részt" kell átörökíteniük. Miről szól a Steins;Gate? Neeem, nem a csavaros történetről! Arról, hogy "TÜTTÜRŰŰŰŰ!" :dirr: "De Titkos, nem akarnak spoilerezni!", hát nem tudom, a Re: Zero-nál mindenre rányomják, hogy "Sorry, but I love Emilia!", pedig az volt akkora fordulat abban a sorozatban, mint bármiben bármi más... XD
Ricz írta: 2020.06.02. 16:43Hát, miatta már nem egyszer megkérdőjeleztem a Warcraft világa iránti szeretetem mértékét. Azt már tudom, hogy az új mértékegység a "titkosit", és hogy ahhoz még kéne belőlem vagy 10, de az felérne a világot letaroló, jelenlegi tüdőpestissel.
:lol: Mondjuk ami lol, hogy épp az Érsek Úrral folytatott, pár héttel korábbi vitám hatására a Blizzet most kb. totálisan parkolópályára raktam. (Ezért is utálom, amikor valaki meg akarja tippelni, hogy én mit fogok csinálni, ugyanis olyan kiszámíthatatlan vagyok, hogy sokszor még én magam sem tudom... XDDD) Persze szeretem a játékaikat, meg minden, csak most már kell valami más hobbival is foglalkozni, mert a WoW Classic "kicsit" minden mástól elvette az időmet... ^^" XD Plusz már nekem is elegem lett belőle, hogy tényleg lassan nincs olyan animesorozat, amihez érdemben hozzászólhatnék, mert mindegyik arra fut ki nálam, hogy: X: "Na, azt nézted?" Titkos: "Öhm...láttam belőle képeket meg videókat... ^^"" X: "Ja...oké." XD Jó, most nyilván nem kezdek el hirtelen zsinórban binge-watcholni cuccokat, de talán úgy évi 2-3 sorozat még teljesíthető és mellette marad másra is időm. XD
Junchi írta: 2020.06.02. 17:57 Nekem az a legnagyobb bajom, hogy iszonyatosan felhígult az egész fandom (most főleg a magyarról beszélek). Erről már többször, több részletben is kifejtettem korábban a véleményemet, szóval nem akarok megint csontvázakat kikaparni, de tényleg mintha az egész anime-kultúra nem szólna már másról, mint a hülye mémekről, az éppen aktuális, pusztulatos trend meglovagolásáról, és a saját utak keresésének totális mellőzéséről. Mondhat bárki bármit, de ez anno azért nem így ment.[...]
Itt meg az egész postot bemásolhattam volna és nyomhattam volna rá egy +1-et, mert ja... Azért itt a fórumon is szépen vissza lehet nézni, hogy mondjuk 10-15 éve még egy amúgy nem túl komplex történetű shounen fightnál is simán ment a fanok között az eszmecsere, pl., hogy "Fúúúú, 85. rész, Orochimaru támadása, hát srácok, én nem gondoltam volna, hogy ez meg az lesz, de megcsinálta és el sem tudom képzelni, hogy mi lesz most!!!" vagy ugye "Úristen, Aizen heel-face turn-je, na azt szerintem senki nem látta jönni! O___O", stb-stb. és akkor az ún. "agyalósabb" topicokat, mint egy NGE vagy Madoka már ide sem keverem. Ma meg mi van? A legjobb cuccok is kb. az alapján maradnak fent, hogy mennyire lehet őket "mémesíteni". És igen, sok embernek ennyi a közlési ingere, hogy X kirak valami hülye mémet, amire Y nyom valami vicces gifet. Persze ez nem csak az animefandomra jellemző, hanem úgy az egész világra, csak ja, attól még rossz nézni. Nem kötelező persze mindenkinek tl;dr novellákat írnia valamiről, csak ezt meg már a másik véglet... (Pláne, amikor az illető még elolvasni is lusta a másik tl;dr-jét, nemhogy lereagálni...)
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42 [...]sokan egyszerűen nem mernek beleállni, hogy "igen, én ezt szeretem", hanem egyfajta memékből összetákolt álarc mögött, smug tekintettel sunyorogva a fandom kevés szenvedélyes tagjára játsszák el, hogy csupán nevetnek az egészen.
Ennél csak az a "jobb", amikor pont a hardcore weebek is átveszik ezt a stílust. Ez számomra elég fura, mert úgy jön le, mintha még igazolni akarnák, hogy "ja, hát a külvilágnak igaza van, hogy anyjuk pincéjében élő, 2D-s csajokra izguló szerencsétlenek vagyunk, vállaljuk hát fel büszkén!". Oké, hogy nyilván van, akire az igaz, de miért kell mindig a minimumot, meg egy adott fandomnak a legrosszabb oldalát kvázi "reklámként" használni? Érted, a régiekben legalább még volt valami tartás, ők pl. mondjuk az "elvont műelemzős bölcsészgyerek" attitűdöt adták elő, ami meg mondjuk sznobokat képzett hosszútávon, szóval az sem tökéletes, de kb. azt érzem, hogy ahogy régen "felfelé hazudtak" ("deeeehogy, nincs is olyan, hogy hentai, ez mind magasművészet!"), addig ma direkt "lefelé hazudnak" ("Anime fannak lenni? Dakimakura, meg dating sim, meg hülye mémek, ez a fandom ennyit tud!") Jó lenne valami középút. (Jajj, apropó, maguk a kifejezések is azt mutatják, hogy mintha direkt mindig a legdegradálóbb gúnynevet venné magára szándékosan a fandom. Először voltunk simán "anime fanok", de úgy tűnik, ez sokaknak nem volt elég degenerált, vagy nem tudom... XD Úgyhogy váltottak az "otaku" szóra, ami azért lol, mert ugye Japánban már önmagában egy erősen degradáló jelző. De aztán kitalálták, hogy még ez is túl "nemes", úgyhogy most már "weeb"-nek szeretik hívni magukat, ami kb. nekem úgy jött le, hogy "mint az otaku, csak még azt is alulmúlja". Fel nem bírom fogni, mi ez az igény egy csomó fannál, hogy tényleg mintha gyúrnának rá, hogy az átlagember számára minél visszataszítóbb, furább, stb. benyomás jöjjön le róluk. Mit tudom én, egy fantasy-fantól nem hallod, hogy "RPG-gyökérnek" hívná magát, ahogy egy sci-fi-s sem úgy hivatkozik magára, hogy "science-egghead" vagy ilyesmi... Nem azt mondom persze, hogy 1-2 poénkodás ne férne bele a "fandom sötét oldalára" való utalgatással, de hogy valakinél ez az "életérzés" tegye ki szinte a fansága 100%-át...)
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42...és nem találnak meg egy címet egy kép alapján a számtalan keresőoldal ellenére sem, az már így kicsit elvette a lelkesedésem.
Mondjuk itt be kell vallanom, hogy nekem is max a Google képkereső, meg egy Tineye.com című oldal ugrik be, ha kép alapú keresésről van szó és ezek sem mindig találják meg, ami épp kéne. Szóval várom a "tippeket/trükköket", hogyan lehet mondjuk pusztán kép alapján megtalálni egy animesorozat címét, mert ez nekem is sokat segítene. XD
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42Egyébként szerintem azért megy ez a konstans random meme/rossz minőségű lewd art-posting, mert az emberek egyszerűen elszoktak attól, hogy összeszedett, egész mondatokban megfogalmazott, egyéni gondolataikkal teleszőtt választ írjanak, mert valahogy az instant reply, a chat appok sokasága rászoktatta az embereket, hogy egy emoticon vagy egy reakciókép bőven elég.
Igen, erre írtam itt fentebb, hogy ez sajnos nem csak a fandomra igaz és hogy ez már egy messzebbre vezető téma lenne... Na persze én sem írok mindenről regényt, de tényleg rossz látni ezt is, mert nekem pl. általában szájmenésem van és nem is érzem úgy, hogy valami random reakciókép lefedné, amit gondolok erről vagy arról. Csak hogy írod, ez sem ér sokat, ha az lett kvázi a "norma", hogy ami három sornál hosszabb, azt sokan már elolvasni is lusták, nem hogy lereagálni. (Hogy néznek ezek animét? XD Ott mennyi subot kell olvasni már egyetlen epizódban is! XD)
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42Szóval összességében szerintem mostanában relatíve uptodate vagyok úgy a mémekkel, mint bármi egyébbel ami az animézéshez kapcsolódik, de pusztán azért, mert rengeteg egyéb hobbimról lemondtam (és mert egészségtelenül sokat shitpostolok /a/-n). Ezen felül tekintve, hogy az időmenedzselés nem az erősségem, rá kell kényszerítenem magam, próbálom legalább nagy vonalakban eltervezni, hogy mit fogok csinálni a következő napok során. Persze szerintem ez hosszú éveken át óhatatlanul kiégéshez vezet, úgyhogy voltak már hosszú időszakaim, amikor semmilyen Japánból érkező dolog nem futott át a kezeim közt, de egyelőre élvezem, hogy ez tölti ki a mindennapjaim jelentős részét. Ez így munka mellett iszonyat nehéz, még úgy is, hogy próbálok a lehető legkevesebbet aludni, nem véletlenül redukálódott majdnem nullára mindenféle szociális kapcsolatom, de hát ez van, a kínai meséknek is megvan az ára.
Igen, mondjuk én ebből a szempontból valóban "szar" vagyok, mivel vannak olyan dolgok, amikből nem engedek: az egyik az alvásom, ami simán van napi 8-10 óra, de nem emlékszem olyan esetre 1-2 kivételes alkalomtól eltekintve, amikor pusztán valamilyen hobbim miatt ebből hajlandó lettem volna lecsípni. A másik meg, hogy sajnos van olyan hobbim animén kívül is, ami egyrészt jobb élményt ad, másrészt úgymond "hamarabb jutalmaz" (ennek biztos van valami külön pszichológiája, de valahol rémlik, hogy olvastam, hogy az ember azt tudja minél inkább kedvelni a hobbik közül is, amik rendszeresen és gyorsan adják neki az élményt, a "jutalmat", míg ugye egy animénél nem egyszer előfordul, hogy lenyomsz 12-25 vagy akár még több részt, aztán a végén jössz rá, hogy "hát...jól átvertek a tisztelt készítők ez egy jó gagyi sorozat, se "jutalom", se értelem és még az időmet sem kapom vissza..." ^^" XD), így az nyilván mindig előnyben lesz akármilyen animével vagy akár játékkal szemben. A harmadik meg a már említett szájmenés: eleve lassabban nézek dolgokat, mivel miután megnéztem valamit, jövök fel róla fórumra novellát írni, másokkal megbeszélni, az élményeimet kiírni magamból, stb. Ergo persze, hogy "hátrányban" leszek mindig az úgymond "nagy weebekkel" szemben, akik egy adott szezonban mondjuk 25 futó cuccból 20-at követnek és ahogy vége egy adott cuccnak, nem nagyon van idejük novellát írni róla, mert már jön az újabb szezon és kezdődik elölről a "körforgás". Plusz ez már tényleg teljesen emberfüggő, de egyrészt én miután végzek egy cuccal, szeretem hagyni 1-2 napig "ülepedni", másrészt meg én jellemzően teljesen ráhangolódom mindig az adott sorozatra, tehát nekem már az is fura, hogy elképzelem, hogy valaki mondjuk még anno "airing" közben nézte a Madokát és mellette mondjuk 10 másik, tökrandom, jóval gyengébb cuccot. Nem "rántotta ki" a feelingből a többi? Azt már meg sem merem kérdezni, hogy mondjuk 20 sorozatnál hogy tudják követni hétről hétre, hogy épp melyik hol tart, hogy hívják a szereplőket, stb-stb., de erre persze rákenhető, hogy nekem rosszabb a memóriám és valakinek ez simán megy. XD
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42Alapvetően Youtube videósokat nem nézek, szinte kizárólag zenehallgatásra használom - illetve használtam a Hololive előtt, mert szégyen-nem szégyen, de elég hamar mélyre süllyedtem ebben a rabbitholeban.
Én meg YT-n tudok nagyon elveszni hosszú órákig akár... XD De jó is, hogy mondod ezt a Hololive-ot: mindenki ennyire tud japánul, vagy ezt subolják is? XD Mert ugyan szembejött velem, de valami olyasmit vágtam le belőle, hogy kb. mint ami Kizuna Ai is volt már egy ideje: "virtual youtuber" vagy mi, vagyis egy japán csaj moéskedik, csak épp választott hozzá egy mascotot és azt szinkronizálja. XD Szóval nem tudom, engem ezek olyan hosszan sosem tudtak lekötni, de látom, hogy erre is úgy rákattant mindenki mostanában, hogy most vagy megint én nem értek itt valami lényeges dolgot, vagy csak megint ennyire elüt az ízlésem az átlag weebekétől.
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Titkos írta: 2020.06.12. 16:40
Sentry írta: 2020.06.02. 19:42Alapvetően Youtube videósokat nem nézek, szinte kizárólag zenehallgatásra használom - illetve használtam a Hololive előtt, mert szégyen-nem szégyen, de elég hamar mélyre süllyedtem ebben a rabbitholeban.
Én meg YT-n tudok nagyon elveszni hosszú órákig akár... XD De jó is, hogy mondod ezt a Hololive-ot: mindenki ennyire tud japánul, vagy ezt subolják is? XD Mert ugyan szembejött velem, de valami olyasmit vágtam le belőle, hogy kb. mint ami Kizuna Ai is volt már egy ideje: "virtual youtuber" vagy mi, vagyis egy japán csaj moéskedik, csak épp választott hozzá egy mascotot és azt szinkronizálja. XD Szóval nem tudom, engem ezek olyan hosszan sosem tudtak lekötni, de látom, hogy erre is úgy rákattant mindenki mostanában, hogy most vagy megint én nem értek itt valami lényeges dolgot, vagy csak megint ennyire elüt az ízlésem az átlag weebekétől.
Van, amit megcsinálnak, van, amihez még az se szükséges, mert "ENGRISH ÜBER ALLES!". De alapvetően nem egy nagy cucc, lényegében ugyanolyan gameplayer youtboboskodás, mint egy PDP, csak kevésbé irritáló. És szégyen-nem szégyen, ez utóbbival kicsit én is rákattantam, de leginkább a karakter miatt (?).
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Sentry
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2018.05.01. 20:59
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Sentry »

Titkos írta: 2020.06.12. 16:40 Mondjuk itt be kell vallanom, hogy nekem is max a Google képkereső, meg egy Tineye.com című oldal ugrik be, ha kép alapú keresésről van szó és ezek sem mindig találják meg, ami épp kéne. Szóval várom a "tippeket/trükköket", hogyan lehet mondjuk pusztán kép alapján megtalálni egy animesorozat címét, mert ez nekem is sokat segítene. XD
Igazából nekem eddig 95%-ban bevált a szimpla google képkereső, ezen felül csak a saucenao-t használom főleg mangákhoz mert elég részletes infót kapok a keresett dologról, de ott van opciónak pl. a trace.moe is, ami elvileg hatásos anime screenshotokhoz bár én még sosem próbáltam, illetve az iqdb vagy az ascii2d ha valami art alapján szeretnéd visszakeresni a forrást, bár ezeket sem ismerem túlzottan.
Titkos írta: 2020.06.12. 16:40 De jó is, hogy mondod ezt a Hololive-ot: mindenki ennyire tud japánul, vagy ezt subolják is? XD Mert ugyan szembejött velem, de valami olyasmit vágtam le belőle, hogy kb. mint ami Kizuna Ai is volt már egy ideje: "virtual youtuber" vagy mi, vagyis egy japán csaj moéskedik, csak épp választott hozzá egy mascotot és azt szinkronizálja. XD
Lényegében ennyi, de nem ugyanezt csinálják a voice actorok is? Mármint kapnak egy animegirl szerepet, amit aztán eljátszanak színészi képességeik szerint. Ez gyakorlatilag ugyanez, csak élő és interaktív. Egyébként persze teljesen érthető, ha valakinek ez kínos, mert külső szemlélőként valószínűleg én sem érteném, de valahogy mégis addiktív, mert egyfajta pozitív hangulatot áraszt az egész. Soha életemben nem tudtam videójáték streameket nézni, mert nem köt le, nem érdekel, de tegnap négy órán át néztem, ahogy az egyikük szenved a Getting over it-tel és nem untam egy percig sem, mert van valami különleges bája annak, hogy egy animelány üvöltve madafakázik. Egyébként nagyon sokat subolnak már, vannak erre specializálódott csatornák, illetve egyes streameknél feltűnik egy-egy őrült, aki liveban fordítja az egészet a chaten, de egyébként szerintem nem feltétlenül szükséges mert a hangulat sokszor anélkül is átjön, illetve nagyon sok az éneklős stream is, elvégre mégiscsak idolok elsősorban. Plusz van köztük, aki tud angolul, illetve van, aki nem, de azért próbál beszélni, sőt tanítani. Szóval összességében tényleg nem olyan nagydolog az egész, ilyen teljesen agyatlan szórakoztatás és abszolút nem való mindenkinek, de szerintem az sem meglepő, hogy sok ember rákapott.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz írta: 2020.06.12. 17:31szégyen-nem szégyen
Sentry írta: 2020.06.12. 18:00Egyébként persze teljesen érthető, ha valakinek ez kínos...
Srácok, amúgy én nem írtam semmi olyat, hogy szégyellje magát, akinek ezek tetszenek. XD Csak azt, hogy engem azért nem kötöttek le soha annyira, hogy mondjuk órákra/napokra rájuk függjek. :) (Pláne úgy, hogy nekem is megvannak a magam hülyeségei a témában. XD) De persze találtam én is tőlük cuki/vicces videókat, pl. a Sentry által említett "animelány üvöltözve mádáfakázik"-érzés megvolt, csak én letudtam fél percben. XD ("Watashi mo fuck you!" XDDD) Meg ezekből talán picivel jobban megfogtak az angol változatok, oké, ők nyilván kevésbé moék, cserébe viszont sub nélkül is megértem őket. XD (Pl. amikor összehívták őket DDLC-t játszani, úgy, hogy az adott camgirl szinkronizálta az adott karaktert. IronMouse best Natsuki btw... XDD) Project Melody-nak meg az...öhm...alternatív tartalmú videóit nem kell bemutatni... XD

Ezt a "van-e benne még valami extra?" dolgot meg úgy értettem, hogy sok youtuber tényleg szinte komplett "mitológiát" kreál maga köré, szóval ezért kérdeztem csak, hogy a "cute girls doing cute things" mögött van-e más is esetleg. (Pl. ott van SiIvaGunner, aki ilyen zene-mashupokat csinál és nem csak az benne a poén, hogy "lol, totál más mindig a cím, mint amit valójában feltölt", hanem hogy a fazon munkásságának külön történelme van, "szezonokra" lebontva, meg minden... XD) Hololive-ékról annyit tudok, mint "háttérinfót", hogy ahogy ti is írtátok, ők elvileg "idolok", szóval ez egy "ügynökség", ahol vannak vagy huszonvalahányan, ezek között van gamer, zenész, stb.

A linkeket köszi! :)
Kép
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ayla »

Titkos írta: 2020.06.12. 16:40 Az meg külön lol, amikor felkapnak valamit, ami még jó is, de persze direkt a "szar részt" kell átörökíteniük. Miről szól a Steins;Gate? Neeem, nem a csavaros történetről! Arról, hogy "TÜTTÜRŰŰŰŰ!" :dirr: "De Titkos, nem akarnak spoilerezni!", hát nem tudom, a Re: Zero-nál mindenre rányomják, hogy "Sorry, but I love Emilia!", pedig az volt akkora fordulat abban a sorozatban, mint bármiben bármi más... XD
Ez és az említett rajongók címkézésének a degradációja valamint az, hogy senki nem ír hosszan ugyanarra a társadalmi kommunikációs hullámra mutat vissza amit óriásposztereken és politikai kampányokban, de újságok címlapján is naponta látunk és hallunk:

A híradó 99%-a szörnyűségekről szól.
A politikusok kampányai nem arról szólnak, ők mit tudnak és mit fognak csinálni, hanem arról, hogy miért NE szavazz az ellenfelükre, mert az az illető milyen nagyon rossz ember hozzá képest.
A címlapok, legyen az rendes (lol) hírújság vagy bulvár magazin, valami rettenetesen polgárpukkasztó NEGATÍV szalagcímmel kerül a nyomdába.

Mindezeknek ugyanaz a feladata: polgárpukkasztás és sokk. Mert ez a kettő, a nagyon nagy méreg és felháborodás sokkal erősebb és erőszakosabb érzelem, mint pl a boldogság. Ez így bizonyított tény. Hogy azt kb sosem vesszük észre amikor folyamatosan jól vagyunk és gondtalanok és boldogok, de ha valami szívfacsaróan szomorú vagy arcpirítóan borzalmas történik azon hetekig, hónapokig, évekig, sőt ha katasztrófáról van szó egész életünkön át gondolunk.

És akkor ehhez jön a fent említett felgyorsult világ, a csetelős felület, a szokás hogy 6 másodperc vagy mennyi alatt a legtöményebben elolvassunk és reagálunk is egy információra. Azt hiszem 6-13 vagy mennyi másodperc az amíg megragadod manapság egy ember figyelmét akármilyen írott információval, legyen az digitális vagy nyomtatott. Így nyilvánvalóan a sokkot fogod előnyben részesíteni.

Mindezért a negatív hozzáállás és a szörnyűségekhez való viszonyulás, az emberiség agressziójára való ingerküszöm milliószor magasabb, mint nagymamáink korában volt, pedig ők megéltek két háborút... HÁBORÚT!

Ez az új norma. A konfliktushatár alacsonyabb lásd a special snowflake kifejezést, anno nebántsvirág volt magyarul, de a negatív dolgok elfogadása viszont sokkal, sokkal magasabb. Így ahelyett, hogy vitatkozva elmagyaráznád miért nem kínai meséket néző weeb vagy, inkább csak kínai meséket néző weeb leszel, mert az KÉNYELMESEBB jobban illeszkedik a jelenlegi társadalomba, ahol sokkal kevesebben szrják már le, hogy az kínai vagy japán, mert nincs értelme ideje belekötni, megérteni, már rég nem sokkoló.

A komfort zónája az embereknek manapság már egyenesen egészségtelen, szerintem. Van ugye a buborék effektus (csak olyan információt fogyasztasz ami az elveiddel egyetért) és ez jól rátett egy nagy lapáttal a dolgokra. Unpopular opinion, én szeretek vitázni. Nem veszekedni, vitázni. Vita körre is jártam középsulis koromban :D Lényeg, hogy szerintem, ha vita alakul ki, akkor az azért van mert valami félreértés vagy eltérő nézetek vannak amiből probléma adódott. Na már most ha azt levitatkozzák, akkor megoldódik a probléma. Legalábbis akikkel én vitatkozom... És utána mennyivel jobban érzi magát mindenki, mintsem babusgatni a sötét sarokban, hogy mi és miért fáj, meg hol volt offenzív vagy hol nem.

Jól elkanyarodtam a témától, de ez úgyis OFF TOPIC és ez úgy mind lezubogott a fejemben ami a fentieket illeti.
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Megint én. XD Lehet csak vaksi vagyok, de MAL-ról teljesen lekerült most már az "ajánlott fansubber csapatok" szekció? Tisztán emlékszem, hogy valahol itt a "staff", "related anime" és hasonló dolgok között a lap alja felé volt egy ilyen rész, ahol jellemzően felsorolták, hogy az adott animét mely csapatok viszik és még pontozták is őket a felhasználók. (És igen, most be vagyok jelentkezve, mert legutóbb, amikor ilyen bajom volt, kiderült, hogy mindössze annyi volt a gond, hogy "offline" módban ez a funkció rejtve van. XD) Ha pedig tényleg leszedték copyright és hasonló okok miatt, akkor milyen alternatívákat tudtok javasolni? AniDB?
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Titkos írta: 2020.06.19. 02:50 Megint én. XD Lehet csak vaksi vagyok, de MAL-ról teljesen lekerült most már az "ajánlott fansubber csapatok" szekció?
Már vagy ezer éve. Amikor a MAL fenntartót váltott és elindult a hivatalos közeg támogatása felé, akkor került le, mert jogilag eléggé megkérdőjelezhető volt a létük miközben reklámozzák az amerikai viszonteladókat és licencelőket (sőt, egy időben a Daisukival "saját" streaming és licencplatform is működött, ekkor kerültek be a megnézhető videók, amiket később a Crunchy átvett és partnerség révén a CR animéket már a MAL-on is meg lehet nézni). Ugyanekkor kezdődött az oldal hegesztése, javítása, átdolgozása is, amit korábban az előző fenntartó és hoszt miatt nem csinálhattak meg, és ennek köszönhetően évente többször is feltörték az adatbázist, amiért sokszor Xinil és az adminok, fejlesztők vitték el a balhét, nem a fenntartójuk.

A fansubbereket egyelőre az AniDB még jegyzi, mert az tudja tartani magát kellő távolságban a hivatalos közegtől. Se az Anilisten, se az ANN-en nem vezetik, bár az utóbbinál a MAL-hoz hasonló okokból, az Anilisten meg passz, de ott is inkább a hivatalos viszonteladók és kiadások támogatása a fő csapásirány. Ha esetleg az AniDB befuccsolna ezen a téren, az hatalmas érvágás lenne, hiszen több mint 13000 csapatot tartalmaz az adatbázis, raw kiadóktól, az angol nyelvű megosztókon/rippereken át egészen az arab nyelvű csapatokig.

Mangák terén a Baka-Updates vezette őket, de náluk asszem még 2014-ben vagy 2015-ben lekerültek a linkek a fordítói oldalakra és elérhetőségekre, mert kaptak egy igen erős fenyítést a DMCA-ra hivatkozva, amit egyébként a japán kiadói szövetség fájlolt be, hogy "megakadályozzák a kalózkodást". (Hogy ez mennyire nem megoldás és miképp veti hátra a nyugati keresleteket, azt hagyjuk, mert hosszú posztokat lehetne arról is zengeni, nemcsak arról, hogy a japán forgalmazók és kiadók nem törődnek azzal, hogy ezzel a saját eladásaikból építenek le, még akkor is, ha a külföldi kereslet egy csomó műre nominális, mivel annyira rétegzettnek számít mifelénk, hogy csak na, miután a japánon kívüli eladások is nagyban trendeket és statisztikákat követnek inkább a kísérletezés helyett, illetve egyes országokban vannak bejáratott alkotók, akiket kérdés nélkül "járatnak", mint a franciáknál illetve az olaszoknál Matsumoto Leiji vagy Nagai Gou.)

Visual novelek terén a VNDB szintén tartja magát, bár ez gyakran annak köszönhető, hogy program lévén nehezen disztingválható a patch jogállása (jogilag nem elismert a harmadik fél által készített javítócsomag helyzete, de nem is különösebben tiltja, amíg nem az egész programmal együtt adja közre a készítő), illetve sok fordító időről-időre maga is készítő-programozó, és ez a határ el van mosva a rendszerükben.
SPOILER
Azon túl, előfordul, hogy az ott vezetett patchek, ha a készítő még támogatja a saját fejlesztését, bekerülhet a hivatalos kiadásba. Körülbelül így jártam a Shan Gui fordításommal, amit a kínai Magenta Factory az Shan Gui II mellé adott újrakiadásba és feljavított változatba, valamint a Bai Qu mellé adott ingyenes DLC-változatba is beépített, és most már hivatalosan elérhető és játszható magyarul is. Az más kérdés, hogy mivel rajongó patch és fordítás, egy kanyit nem kapok érte, de nem is kérhetek, mert ahhoz kell egyszer vállalkozási illetve visszamenőlegesen le kell papírozni a megbízási szerződéstől kezdve egy csomó mindent, és azt senki se vállalja. Se a fejlesztő, se a kiadó - már ha nem ugyanaz, mint aki fejleszt -, se pedig a fordító/foltkészítő.
Titkos írta: 2020.06.19. 02:50 a lap alja felé volt egy ilyen rész, ahol jellemzően felsorolták, hogy az adott animét mely csapatok viszik és még pontozták is őket a felhasználók.
Az a pontozás úgy nézett ki, hogy +/-, és semmi hozzáfűzhető megjegyzés. Vagyis simán feltornászhatod dummy fiókokkal a saját pontszámod és arányod, íy a rendszer jobban ajánl majd, és volt is, aki élt ilyesmivel. Aztán elsikkadt ennek a súlya pont a fejlesztések hiánya miatt.
A pontozás az AniDB-n összetettebb, ott ugyanis 1-10 skálán lehet adni a csapatokra pontot, illetve ha teszel mellé megjegyzést, azzal nyit egy topikot hozzá és ott ki lehet vesézni. Persze, ez sok esetben nyavalygás lesz, mert épkézláb és összeszedett értékelés még ott is ritka és az kifejezetten jónak számít, ha egy felirat 6+ pontos.

Ezzel csak azt mondom, hogy a kiforratlansága és a súlyos gyermekbetegségei miatt is mennie kellett a rendszernek - előbb vagy utóbb, szóval talán még jobb is, hogy a hivatalos kiadókkal való összeállás és szponzoráció vetett véget neki.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz írta: 2020.06.19. 03:40 Már vagy ezer éve.[...]
Látszik, milyen "gyakran" vagyok MAL-on... ^^" XD Nekem az is csak nemrég tűnt fel, amiről most szintén írsz, hogy komplett animerészek nézhetőek ott online egyes sorozatokból. (Egyikre rányomtam így próbából, hogy "haha, úgyis mindjárt jön a szokásos "a te országodban nem megtekinthető" hibaüzenet", de nem, simán végigment a rész. :D XD) A linkeket/leírásokat köszi mindenesetre! :)
Ricz írta: 2020.06.19. 03:40Az a pontozás úgy nézett ki, hogy +/-, és semmi hozzáfűzhető megjegyzés. Vagyis simán feltornászhatod dummy fiókokkal a saját pontszámod és arányod, íy a rendszer jobban ajánl majd, és volt is, aki élt ilyesmivel. Aztán elsikkadt ennek a súlya pont a fejlesztések hiánya miatt.
Ez mondjuk igaz, illetve éltem én is párszor azzal a gyanúperrel, hogy sokan szimplán ilyen "én X subbal láttam, ergo azt pontozom fel" szisztémán alapulva adogatták a +1-eket, függetlenül attól, hogy amúgy, mint fordítás, mennyire jó maga a szöveg. Csak hát a semminél még ez is jobb volt, illetve mivel listázták, hogy egy adott animét mely csapat viszi, ezért sokszor arra is jó volt, hogy átfutva a csapatneveket, beugorjon ilyen, mint "lehet, hogy Dokiék csak az ötödikek a sorban, de én velük általában elégedett vagyok, úgyhogy tök jó, hogy ők is viszik XY animét, mert akkor tőlük fogom lekapni". :D Persze igen, AniDB-n kb. ugyanez elérhető és elhiszem, hogy jobb is, mostantól max én is átszokom oda, csak ugye a megszokás, hogy eddig sok éven át MAL-on néztem az ilyesmit... XD Mondjuk ez főleg régebbi, illetve BD kiadású animékhez kell nekem, mert futó TV-s cuccoknál ott van kapásból pl. a HorribleSubs teszem azt, akik majdnem mindent feliratoznak általában egy adott szezonban, illetve ők alapból a hivatalos fordítást ripelik le vagy mi, szóval ott talán bízhatunk abban, hogy nem valami trollsubot kapunk. XD (Most függetlenül attól, hogy a hivatalos fordítás is lehet gáz, meg szeretnek jellegzetesen japán dolgokat nem normálisan lefordítani, hanem egyszerűen lokalizálni, amit én pl. rühellek, de ez van. XD Így lesz ugye pl. a Setsubunból Halloween...) Néhány cuccnál amúgy egyszerűen nem is nagyon van választás, mert pl. Urusei Yatsurából talán 2-3 csapat csinált csak BD verzióhoz subot, Dirty Pair-nél meg aki a BD-t csinálta, az a gagyibb subot rakta fel rá, szóval most választhatok, hogy "jobb kép/hangminőség - gagyi felirat" vs "rosszabb minőség - normális sub". XD

Na mindegy, de akkor a választ megkaptam: AniDB, amíg azt is le nem lövik. ^^" XD
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Igaz, jövőre lesz 10 éves a hír, de én még csak most láttam, ráadásul kvázi itt történt a "szomszédban". XD (Btw, a Killing Bites mangából tudtam meg ezt is, egy kincsesbánya az a cucc, nagyon alábecsülte a fandom. :lol: )
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Tök más postot kerestem eredetileg, de közben megláttam ezt, amit már akkor olvastam, amikor még aktuális volt, viszont a végén lévő szerkesztés akkor még nem volt ott.
Ricz írta: 2019.11.08. 08:53 SZERK.:
**Elb@sztam, az nem kaparódarázs, hanem hernyóölők családja, és így fordítás közben kutakodva, valszeg Ammophilia cleopatra.
Ha ez megnyugtat, technikailag nem basztad el, csak "tágabban értelmezted". :D Az Ammophila (nem "Ammophilia", a második "i" nem kell bele :)) ugyanis valóban hernyóölődarazsakat jelöl, viszont azok is a kaparódarazsak családjába tartoznak, szóval ez a klasszikus "minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár" esete, csak most darázs rendszertani alá-fölé rendeltséggel. :D A konkrét fajt (mármint, hogy A. cleopatra valszeg) szövegből, kép alapján, vagy hogyan kellett fordítás során kikutatnod? XD (A többiek szóljanak, ha már sok vagyok és akkor átvisszük PM-be a témát, csak előjött belőlem a hobbientomológus, mint Junchiból az autómániás az Initial D után. :lol: )

Edit: Btw, előkaptam közben a mangáját, majdnem hangosan felröhögtem ezen kép alsó, lábjegyzetes részén. Még jó, hogy szóltak, már majdnem azt hittem, hogy ilyenek naponta történnek a világban, mint hogy óriás cserebogarak nyalogatják le a sót japán csajokról. :dirr:
Kép
Válasz küldése