Kinek mi a munkája?

Minden, ami nem illik máshova. A szabályok itt is érvényesek.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6173
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Titkos »

A mordályos nyul írta:(No1. nélkül a No2. félkarú óriás.)
És fordítva? :D Komolyan kérdezem amúgy, mert az angollal még különösebb bajom nincs is, viszont hogy a programokkal (illetve úgy általában a legtöbb dologgal, ami bármilyen mechanikus dologhoz kötődik, tehát kocsi, okostelefon, fényképezőgép... XD) hogy állok, azt az is remekül példázza, hogy milyen "jó" kérdéseket szoktam feltenni az itteni hardware-szoftver rész "Segítség" témakörében. :dirr: Szal odáig értem, hogy ha valaki jól programoz, de az idegen nyelvekhez síkhülye, akkor sokat nem fog érni a programozótudásával sem önmagában, de ha valaki angolból mondjuk egész jó, viszont a gépekhez hülye, annak a számára még van remény (betanítják rá, vagy valami...), vagy ugyanúgy "félkarú óriás", csak neki meg a "másik keze" fog hiányozni? ^^"
Junchi írta:Ő azt vallotta, ha úgy is itthon szeretne elhelyzekedni, akkor szükségtelen az idegen nyelv ismerete. Gondolom nem kell hangsúlyoznom, milyen szegényes gondolkodásmódra vall ez.
Meg ez még csak a munka, de mi a helyzet a hobbival? Én egy csomószor azt tapasztalom (és ebből a szempontból mindegy is, hogy anime, biosz, filmek, MMO, fotózás, stb.), hogy egyszerűen mindenféle hobbinál kell (vagy legalábbis erősen ajánlott) egy angol közép-, vagy felsőfok, mert különben azokban is csak szenvedsz. Nem érted a feliratot, vagy hogy hallás alapján mit mond egy szereplő a filmekben/sorozatokban, fényképezésnél nem fogod érteni, hogy a géped menüjében egyáltalán mit hol tudsz beállítani (jó, ezekből van magyar menüs is, de nekem rémlett olyan, amit csak úgy kölcsönbe a kezembe nyomtak és bizony bajban lettem volna, ha angolul ki nem silabizálom, hogy kb. melyik menüpont mi akarna lenni...), biosz szövegnél meg szintén az van, hogy amelyik állatról mondjuk van magyarul egy bekezdés, abból angolul egy kisebb tanulmány. (Illetve nem egy szakkifejezés az angolból lett "lopva", amiken magyarul csak pislogsz, de ha tudsz angolul, egyből leesik, hogy "jaaa, hogy ez abból az angol szóból lett "átalakítva", amiről tudom, hogy ezt és ezt jelenti, hát így már oké!" XD) Szóval az egy dolog, hogy az ismerősöd így valszeg a jó állásokról sorban le fog maradni, de engem ez már így hobbiszinten, meg úgy általában a mindennapi életben is zavarna, hogy gyakorlatilag a hallott infók felét nem tudnám dekódolni angoltudás nélkül. (Aztán persze én most könnyen pofázom abból a szempontból, hogy a nyelvtudás még egész jól ment mindig, legalábbis az angol, de ismertem gimiben olyan osztálytársat, akinek kb. nehézség szempontjából az "angol volt a matek", velük nem tudom, hogy mit lehet kezdeni. ^^")
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Titkos írta:
A mordályos nyul írta:(No1. nélkül a No2. félkarú óriás.)
És fordítva? :D Komolyan kérdezem amúgy, mert az angollal még különösebb bajom nincs is, viszont hogy a programokkal (illetve úgy általában a legtöbb dologgal, ami bármilyen mechanikus dologhoz kötődik, tehát kocsi, okostelefon, fényképezőgép... XD) hogy állok, azt az is remekül példázza, hogy milyen "jó" kérdéseket szoktam feltenni az itteni hardware-szoftver rész "Segítség" témakörében. :dirr: Szal odáig értem, hogy ha valaki jól programoz, de az idegen nyelvekhez síkhülye, akkor sokat nem fog érni a programozótudásával sem önmagában, de ha valaki angolból mondjuk egész jó, viszont a gépekhez hülye, annak a számára még van remény (betanítják rá, vagy valami...), vagy ugyanúgy "félkarú óriás", csak neki meg a "másik keze" fog hiányozni? ^^"
Az egészen más szituáció, és nagyban függ attól, hogy milyen irányt akar venni az ember. Én állítom, hogy a nyelvtudásomnak/tanulásomnak többet köszönhetek, mint az összes többi ismeretemnek/képzésemnek összesen, pedig azért elég sok mindent csináltam már.
Szóval kezdésnek főleg diplomával kombinálva és másik nyelvvel simán elég a jó nyelvtudás is, de még így is azt mondom, hogy idővel érdemes mellé felszedni egyebeket is. Pl. csaknyelvtudással jó eséllyel mehet SSC szolgáltató központba (bár oda csak az angol nem elég), ahol jó fizetést és dobbantási lehetőséget kap az ember, de nem egy nyugdíjas állás már a stressz-tényező miatt sem. Más, kevésbé "tipikus" kezdőfelszívó téren a csak angol is elég lehet, ha van valami skilled. (Mint az én első helyemen, ahol azt nézték, hogy milyen értelmes és szakmailag helyes szöveget rakok össze angol források alapján.) De ezekhez valszeg szerencse kell, hogy pont összeakadj velük.

De ha konkrétan arra kérdezel, hogy IT irányban számít-e: valmai affinitást érdemes mutatni hozzá (tehát ne görcsös hányinger látsszon az ember arcán, ha valakinek azt mondják, hogy "backend" vagy "server" vagy hasonló), illetve nem árt valami távoli rákacsintás a dolgokra, de betanulhat, tesztelőnek mindenképp. :) Nálunk van olyan tesztelő, akinek nulla informatikai előismerete van, viszont azokat a folyamatokat ismeri, amire fejleszt a cég - ennyi már elég tud lenni.

Egyébként én nem hiszek abban, hogy valaki vagy az egyikhez vagy a másikhoz "síkhülye" lenne. A programnyelvek is nyelvek, csak ott a másik fél nem érti, ha nem pontosan fogalmazol. Amellett meg nem véletlenül mondta Steve Jobs, hogy mindenkinek meg kellene tanulnia programoznia, akkor is, ha sose használná: olyan gondolkodásmódot tanulhat meg vele az ember, ami bármilyen területen hasznára válhat. És a programozáshoz nem feltétlenül kell érteni a hardveres dolgokat. Sőt, nem IT területen is keresett képesség mondjuk az adatbáziskezelés, az meg már majdnem kódírás.

Visszafelé hasonlóképp, bár ha valaki megszokta a programnyelvek szabályosságát, annak fura lehet egy élő nyelv látszólagos szabálytalanséga, de állítom, hogy sokaknak csak túl kellene lépniük a beidegződéseiken. Itt meg az lép fel, amit te is mondasz: hogy a halálba képezi magát, szedi fel a szakirodalmat informatikából az, aki nem beszél angolul!?
És aki megtanulta az anyanyelvét, annak van nyelvérzéke, pont, minden más csak kifogás. (Bocsi, csak unok pár ismerőst, aki sajnáltatja magát, miközben nyilvánvaló, hogy csak kifogásokat keres. Kényelmesebb elfogadni magunkat hülyének, mint kilépni a komfortzónánkból és esetleg *gasp* gondolkodni.)
Még mindig kedvenc típusú beszélgetésem:
- 10 évig próbáltak tanítani németre, sikertelenül! :D
- Ja, persze, mert ellenálltál... :roll:

Minden fejleszthető, azon múlik, hogy 1. mennyi időt feccöl bele az ember 2. érdekli-e annyira, hogy hajlandó legyen magadtól utánajárni. A kiváncsiság a nyelvtanulásban és a programozásban is (sőt, valszeg minden más skillben is) alapvető kellék. Sőt, ahogy Lomb Kató fogalmazott, az angol "interest" még jobban helytáll, mert érdeklődést és érdeket is jelent - márpedig ha valaki tudatosítja magában, hogy alapvető érdeke végre az az angol középszint, akkor csak jobban odateszi magát, mintha csak odáig jut, hogy "ja, kéne... elvárják... fujdeutálom".

Nekem egyébként az a benyomásom az ilyen IT dolgokkal kapcsolatban, hogy hasonló élmény őket csinálni, mint valami kincskeresés / adventure game / nyomozás / rejtvény. A nyomok ott vannak, és ha a megfelelőképpen próbálod, a dolog megoldható. Nekem az ilyenektől akkor is sikerélményem van, ha megguglizom és egy help fórum válszából böngészem össze a megoldást. Pedig pár éve még röhögtem volna, ha valaki azt állítja, hogy ebbe az irányba keveredem.

------------------------------------------------

Az érdeklődésről jut eszembe!
Több olyan embert is ismerek, akik elsősorban azért lettek jó angolosok, mert beleszerettek valami filmbe-sorozatba, ami nem volt elérhető magyarul, vagy csak részlegesen, vagy túl lassan. Bár lehet sokan meg azt is csak elfogadják, hogy nem tudják megnézni vagy ilyesmi. "Mer' ők hülyék nyelvből."
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Belekontárkodok kicsit én is ebbe a beszélgetésbe, mert a téma interesting :), egészen pontosan arra reagálnék, amit mordályos nyul írt az angol tanulásról.

Szóval én is úgy gondolom, hogy az embernek alapvetően tényleg csak akarnia kell, hogy megtanulhassa azt a fránya angol nyelvet (vagy bármit), ugyanakkor az sem véletlen, hogy olyan sokan szenvednek a dologgal.

A problémát tehát valamivel sokrétűbbnek látom, kezdve ott, hogy a kis hazánkban az oktatás nagyjából még mindig a poroszos "verjünk minden ismeretanyagot a gyerekek fejébe, és kérjük számon" elven működik. Így pedig pont a nevelés lényege veszik ki a dologból, mert úgy mennek aztán az érettségire, hogy alacsony szintű a problémamegoldó képességük, nem elég kreatívak és valójában át sem látják a feladatok célját, értelmét (arról nem is beszélve, hogy szerintem azok sem, akik összeállítják ezeket a teszteket…). Mert csúnya szóval: nem fektetnek hangsúlyt a metakognitív képességek fejlesztésére.

Én mindig azt vallom: egy tanárnak nem az adott tantárgy szakértőjének kell lennie, hanem azt kell igazán tudnia, hogy _hogyan_ kell tanítani/megtanulni valamit. A legbiztosabb tudás akkor születik, amikor azt a gyerek magától fedezi fel, mert előtte felismerte a feladat "lényegét", és úgy próbálta aztán megoldani (sokkal csillogóbb is utána a szemük :)), ehhez pedig az kell, hogy a tanár tudja azokat a módszereket, amelyekkel erre képes rávezetni a gyerekeket. De sajnos nem ezt tapasztaltam az oktatásban, és akkor egy vágással visszakanyarodva a szűkebb témánkhoz: ezért van az, hogy olyan nehezen tudnak új dolgokat megtanulni az emberek miután kiléptek az iskolapadból. Egyszerűen nincsenek meg a kellő készségeik ahhoz, hogy hogyan fejleszthetik tovább/át magukat könnyedén. Miközben a világban már brutál kevés olyan szakma van, ahová csak úgy beülhet kész tudással az ember; állandóan át kell tudnunk magunkat képezni. Nagyon igaz a sokat hangoztatott lózung, hogy "holtig tanul az ember". Mert például maradva az informatikánál: azt is ugye 5+ éves képzésben oktatják, ami azt jelenti, hogyha ez a képzés nem kellően rugalmas, akkor a hallgató tudása teljesen elavult lesz, mire kilép az egyetemből. Hiszen ha csak belegondolok, hogy mondjuk mi történne akkor, ha megmutatnám az 5 évvel ezelőtti énemnek az okostelefonomat és a rajta lévő programokat, valószínűleg értetlenül forgatná a kezében. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tulokos 2016.09.06. 14:32-kor.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Szóval azt mondod, hogy a tanár minősége predesztinálja a diákok egész későbbi életét? :(
Pedig most már ott az internet, a legális és illegális ingyenes tananyagok hatalmas halma (akár magyarul is), + nyelvi fórumokon lehet kérdezni; az én józan eszemmel úgy tűnik, bárki számára elérhető minden lehetőség. :(
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Szerintem abszolút. Óriási szerepe van ebben az oktatásnak. Az igaz, hogy egyre több információhoz juthatunk hozzá, valamint egyre többféle úton-módon, viszont nagyon nem mindegy, hogy hogyan dolgozzák fel azokat az emberek.
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: scineram »

Ellenben nekem pont jelentéktelen a munkámhoz mind a folyékony angolom, mind a matematikus diplomám. :D De például engem is akartak tanítani 12 évig németre, de kellően sikeresen álltam ellen. :lol: Ez az egész ugyanis színtiszta érdeklődés kérdése. Onnantól kezdve, hogy online is elkezdtem élni, teljesen alap volt, hogy el tudjam olvasni az engem érdeklő dolgokat. De ugyanígy filmeket, sorozatokat is meg akartam érteni, feliratra hozzájuk meg a faszom akart várni! Tényleg semmi más. Az alap ismereteket fel kell szedni suliban, közbe már nézni, olvasni, hallgatni kell orrba-szájba, ami érdekel. Onnantól már belefolyik a fejedbe.
Kép
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Ayla »

Update mert nekem még twentiesproblemsjeim vannak.

Miután elhagytam nagyváradi munkahelyeimet, mert nem volt tőle életem; egy évet voltam tanársegéd Dániában egy bentlakásos spéci suliban. Rajzot és angolt tanítottam. Rajzból kb 15 érdeklődőm volt, akikből 3-an tanulták végig az évet. Év végén viszont mind a 15-en megsirattak, tekintve hogy anime-klubot is szerveztem nekik és általános játszóházat. (s bár 15-17 évesekről beszélünk, ők egy 13-14 éves elvi szintjén működtek).

Eztán még egy évet éltem túl Dániában, eközben párologtam el a fórumról végleg: party fotós/magán fotós/pultos/ruhatáros/takarító/filmes voltam.
Nagyon sok tapasztalatot és új képességeket szereztem, melyeket valószínűleg a mai napig nem éltem volna át, otthon magazint tördelve.
Viszont éhbérért, xenofóbokkal és besúgókkal dolgozni egy olyan rendszerben, ami ellen itthon fellázadtak: SOHA TÖBBET.

Most emelt fővel vagyok munkanélküli :D
Helló, fórum s animék csodás világa :D
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

Várj, akkor te besúgó partyfotós voltál, de fellázadtál, és visszatértél a szülőföldedre, vagy valamit félreértettem? :neutral:
Avatar
Ayla
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2074
Csatlakozott: 2007.02.18. 16:59
Tartózkodási hely: sehol és mindenhol

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Ayla »

A mordályos nyul írta:Várj, akkor te besúgó partyfotós voltál, de fellázadtál, és visszatértél a szülőföldedre, vagy valamit félreértettem? :neutral:
Én csak partyfotós voltam, akiről besúgták, hogy pl (és ez igaz történet szóról szóra):
Fotóztam 23:30-02:30/04:00 között. Ezután néha úgy esett hogy vagy 10:00-tól takarítottam, vagy 11:30-tól nyitottam pultosként.
12:23-kor bejön random munkatárs:
- Héj, nah hogy vagy ma?
Én: Hát, sajnos nehezen gyűltek be az emberek így fél ötre értem haza, reggel, szal kicsit ki vagyok.
Munkatárs: Ó, sajnálom.
Munkatárs legközelebbi alkalommal, ahogy találkozik főnökkel: Ayla, túl fáradt hogy dolgozzon és folyton panaszkodik.
Főnök: három hétig egy váltást sem ad nekem.
Én s párom: két hét után rájövünk, hogy ez az egész ebből a beszélgetésből indult ki, és hogy besúgtak :"D Ezalatt az idő alatt egy másik sráccal is eljátszották ugyanezt.
Később kiderült, hogy munkahelyen, tökmindegy hogy a váltásod előtt, közepén, végén vagy után, de ha megkérdik hogy vagy ma, arra azt kell felelni:
-I'm fresh. *insert here műmosoly*

És ehhez hasonló dolgok. Ez még egy enyhe példa volt, de bőven elég.
Shotaaa!! Lolííí! Shotaa!! Lolíí!! Sho- LOLI! :D He. | hol vagy, Pantalaimon?
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: scineram »

Nocsak, üdv újra itthon. Tehát ITT, országhatártól függetlenül!

Ugyan lemaradtál egy fasza taliról három hete, de a tavaszin pótolhatod. Addig is jó megélhetést! :thumb: Van már valami terv esetleg?
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Ami azt illeti, én is amolyan "jack of all trades" vagyok, de papíron informatikus könyvtárost (EU-s szakosodással) végeztem. Emellett mint cikkíró vagyok a Mondo Magazinnál, hobbi szinten meg egy lassan 8 éve működő fordítócsapatot vezetek (ahol jócskán kiveszem a részem is).

Bár igazság szerint sok mindennel foglalkoztam eddig:

- voltam árufeltöltő a helyi Tescoban, még középsulis diákkoromban egy évig (2007);
- szintén kb. egy évig (2008-2010) voltam a helyi lapnál, mint tudósító újságíró: jártam az ifjúsági eseményeket, kiállításokat, könyvbemutatókat, vagy a helyi könyvtár rendezvényeit, mikor nevesebb embereket hívtak meg beszélgetésekre;
- évenkénti önkéntes munka formájában valódi "ezermesterkedés" a helyben megrendezett nemzetközi folklórfesztiválon és népművészeti vásáron (2006-2015): itt voltam technikus, sátor- és kordonépítő vagy épp -bontó, biztonságis, de főleg szállítmányozó (kajától technikai felszerelésig bármi), elsősegélyes, csoportkísérő és tolmács (kétszer vezettem a lengyel, egyszer macedón csoportot, illetve besegítettem menet közben a román és [asszem] paraguayi csoportokhoz).
- társadalmi munka formájában a helyi zöldkommandónál is lehúztam 8 évet (2007-2015): tisztítóakciókban vettem részt, segítettem a szervezést, de biztosítottunk rendezvényt és razziáztunk is rendőrökkel és polgárőrökkel, és a végén volt egy kis szerepem a vecsési társalakulat kinevelésében;

- "újságíróként" folytattam az egyetem alatt a Konzol Magazinnál, ahol vittem az anime rovatot (2012-2014), majd voltam a Drót Online-nál (2014), és most a Mondónál súrolom a karakterhatárokat (2014-).
- könyvtárosként 2014 óta dolgozom: először az érdi zeneiskolában voltam, ahol a könyvtárat szinte teljesen gatyába ráztam, idén júliustól pedig átmentem egy bíróságra.
- valamint idén pár hónapra bedolgoztam egy kis csoporthoz, mint magyar halláskárosult feliratkészítő az AXN megbízásából (3 évadnyi NCIS: Los Angeles tapadt az idegeimhez, és azóta is nehéz levakarni).

De ha valamiben eléggé otthon vagyok, az a történelem, nyelvek, és nem idegen tőlem az irodalom, vallásfilozófia, pszichológia, és a szerzői jog sem.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1643
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Ha már többen felhozták a munkahelyi problémákat, akkor gondoltam leírom az enyémet. Akik régebb óta tagok, szerintem emlékeznek, hogy még anno 2014. év végén ugye az volt a gondom, hogy még nincs állandó melóm, a szüleim pedig ezt nem nézték jó szemmel. Majd néhány hét múlva jött egy kisebb csoda, ahol két évet is lehúztam nyári munkán, kerestek embert vállalatirányírási rendszerben való adatrögzítéshez. Kihasználtam az alkalmat, mondván már nagyjából ismernek és szerencsére bejött a dolog. 2015 januárjában megkezdtem a pályafutásomat a cégnél.
Úgy 2016 feléig minden teljesen rendben ment, szerettem a kihívásokat, amikkel út közben találkoztam. Kolléganőmmel 2016 tavaszán három teljes hétig vezettük a céget a főnökasszony nélkül, mert ázsiai hajókörútra ment. Bár fárasztó volt, sok mindent tanultam. Aztán tavaly augusztusban kitalálták, hogy mivel jól beszélek angolul, átpasszolják nekem a külföldi partnerekkel való kapcsolattartást. Tökre örültem ennek is, mert így újra belerázódtam az angolba, plusz még szakszavakat is tanultam, amik a fémalkatrész gyártáshoz kapcsolódnak. Közben persze más fronton is történtek változások. Mivel a főnökasszony egyre kevesebbet tudott vállalni, eldöntötte, hogy kéne neki üzemvezető. Az első jelölt nagyon nem jött be (és akkor még finoman fogalmaztam), szóval abbamaradt az ilyen irányú próbálkozás. Illetve, tetézve a bajt, a könyvelő is felmondott.
Na, az üzemvezető ötletét elvetették és helyette felvettek egy személyi asszisztenst! Szerencsére új könyvelő is hamar akadt, bár hogy miért pont ő lett felvéve, arra csak később derült fény. Majdnem félrenyeltem, amikor kiderült az ok, de ezt inkább nem részletezném nyilvánosan.
Visszatérve az asszisztensre, 3 hónap alatt annyira beédesgette magát a főnökasszonynál, hogy kolléganőmmel pislogtunk. Mi meg megkaptuk a főnökasszony majdnem összes feladatát, ami a rendelések kezeléséhez tartozik. Szóval már nem csak a külföldi, hanem a magyar rendelések egy része is a nyakamba szakadt.
Ezzel egyébként nem lett volna semmi gond. A bajok ott kezdődtek, hogy valami miatt a főnökasszony azt kezdte hinni, gondolatolvasó vagyok. Aztán szép lassan eljutottunk oda, mint a nyuszika: ha van rajta sapka az a baj, ha nincs, akkor meg az. Hangulattól függően lettek problémásak a cselekedeteim. "Miért járkálok le annyit a raktárba? Majd felszólnak, ha kész az elküldhető alkatrészek listája." Másnap már: "Miért nem hoztam fel a listát a raktárból és kezdtem el a szállítólevelet írni?"
Miközben az asszisztenssel, meg a könyvelővel jól elvan, nevetgél, beszélget, ha én nem köszönök előre, eszébe se jutna, hogy ott vagyok. És ebben az a legszomorúbb, hogy egészen idáig ez nem így működött.
Már az is eszembe jutott, hogy el akar küldeni, de mivel nagyon benne vagyok a vállalatirányítási rendszerben, ezért a fia nem engedi. Ehelyett kitalálta, hogy elüldöz, mert az kevésbé feltűnő, mintha egyik nap simán odaadná a papírjaimat. Vagy a másik, mivel hogy eddig mindent szó nélkül elvégeztem, még ha soknak éreztem, akkor sem szóltam, úgy gondolja itt egy hülye, akire mindent rásózhat.
Korábban ez még úgy működött, hogy én tényleg szerettem ott dolgozni, a legjobb tudásom szerint igyekeztem megoldani a problémákat. Sokat tanultam, kénytelen voltam magamtól rájönni bizonyos dolgokra, viszont úgy érzem ezeket a kihívásokat jól teljesítettem. Most pedig már ott tartok, hogy munkát keresgélek, mert legjobb lenne minél előbb meglépni innen. Pedig amikor éreztem, hogy ez a hely mennyire bejön, akkor már elkezdtem tervezni, hogy bizony 5-6 évig is itt fogok dolgozni, ha nem több. Erre tessék!
Szimpatikus a könyvtáros OKJ képzés, gondoltam abba belevágnék. Csak azért mégis kéne valami ideiglenes munka mellé, mert nyáron költözöm saját lakásba, amit fent kell tartani.
Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Egyrészt együtt érzek veled. Másrészt a fórumon császkál pár könyvtáros talán ők megtudják mondani, hogy a könyvtári OKJ-s képzés mennyire piacképes vagy piacképtelen a jelenlegi helyzetben.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Ricz »

iskariotes írta: 2017.01.18. 23:31Másrészt a fórumon császkál pár könyvtáros talán ők megtudják mondani, hogy a könyvtári OKJ-s képzés mennyire piacképes vagy piacképtelen a jelenlegi helyzetben.
Igazából ez attól függ, mit akarnak tanítani az OKJ-n, és mennyi idő alatt. Vannak ennek a szakmának olyan dolgai (pl. formai feltárás, osztályozás), amire kell az a 3 félév gyakorlással együtt. Bár van egy sejtésem, hogy elsősorban olvasószolgálatosi szintet jelenthet a dolog, ahhoz tényleg nem kell úgy mond sok ész. Csak keresni kell tudni. Viszont, tegyük fel beküldik hátra, csinálni mondjuk a leíró munkáját (ő viszi fel a rekordokat a rendszerbe). Akkor ahhoz már kell konyítani, mert sajnos nem minden könyvtári katalógusprogram képes grafikai oldalról rendesen kiszolgálni az embert. A zenesuliban nagyon sokat (é: több mint az állomány felét) MARC-ban írtam meg vagy javítottam, mert könnyebb és gyorsabb volt, mint gombokkal és mezőkkel szarakodni.A MARC-hoz van ugyan kézikönyv és leírás, de nem árt, ha egy kicsit tanulja és gyakorolja az ember, mielőtt igazából használja. Szóval, ha van egy tényeg szakképzett könyvtáros az oldalán, aki segíti, akkor az OKJ-vel is boldogul, de hosszútávon már édeskevés lesz, és még csak az iskolai és a nyilvános könyvtárak területét néztem (városi/megyei), nem a tényleges szakkönyvtárakét (bírósági, zenei, országgyűlési stb.), speciális állományokét (mint amilyen a Richter, a MÁV vagy a MOL céges könyvtárai).

A tanítás kérdését nem véletlenül pedzegettem, mert kicsit vicces helyzet alakult ki a zenesulinál: az utódom egy elviekben szakképzett könyvtáros, és 18 évvel idősebb tőlem, a pályán is kábé ennyi ideje van. Mégis én oktatom, tanítom neki, hogy mi micsoda, nemcsak a zenei részen, de a programhasználattól kezdve a leírásig sok mindent, és közben próbálom eltéríteni attól, hogy katasztrófát csináljon. Akitől átvettem, átmenetileg volt ott, ő rendbe tette az állományt annyiban, hogy szétválogatta mi micsoda, és kitalálta a szakrendet. Én ezen csiszoltam egy kicsit, és elkezdtem az állomány feldolgozását. A korábbi leltárkönyvet és a leltári anyagokat gyakorlatilag nulláztam, mert kaotikus és használhatatlan volt. Ugyanezt csináltam a kölcsönzési rendszerrel, aminek az adatait mentettem át, és válogattam ki, melyik érvényes, melyik nem. Ez mind le volt írva, jelentésben, átadási jegyzőkönyvben, de még az utódnak szánt munkaterv szempontjai közt is --- erre majdnem az eredeti leltárkönyveket vette alapul a könyvekhez (zeneirodalmi anyag) és a CD-khez. Ez pedig azért probléma, mert nem egységesen voltak vezetve, az én tervem meg az volt, hogy egységes rendszerben újrafelépítve a katalógus. Szerencsére most már nincs ilyetén veszély, de azért 2-3 hónapig minden pénteken "húha" volt az állapot. Gyakorlatilag szabadidőmben könyvtáros tanárkodtam annak, akitől a szakmában töltött évek után azt gondolná az ember, hogy nekem kéne tanulnom tőle...

A piacképesség meg... Na az jó kérdés. Nekem speciel túl sok jó tapasztalatom nincs ezen a téren, és volt, aki már megerősített ebbéli hitemben, hogy "belterjes" a szakma. Persze, meg lehet próbálni, szó se róla, de világmegváltást ne várjon tőle az ember, mert jó eséllyel is csak vegetálni fog. Iskola esetében pláne ne, mert közalkalmazott lesz, F oszlop, bruttó 122 ezer volt pár éve, de mivel suliban lesz, az részmunkaidőt igényel, ami időarányosan csökkenti a fizut is. Vagyis félállás esetén is 61 ezer, ami nettóban nincs 40,5 ezer forint havonta. Vagyis, ha iskolai könyvtárosnak állna, akkor számítania kell arra, hogy két helyet kell vállalnia. A legjobb a vállalati/céges könyvtár ezen a téren, mert ott a cég szabja meg, de oda sok esetben a spéci szakismeret is elvárás szokott lenni a profiltól függően.

Szóval én amondó vagyok, hogy meg lehet próbálni, mint általában mindent, de javarészt csalódás fogja érni, amire jobb, ha felkészül. Ide sajnos kellenek a kapcsolatok is...

Rui-chan írta: 2017.01.18. 21:02 A bajok ott kezdődtek, hogy valami miatt a főnökasszony azt kezdte hinni, gondolatolvasó vagyok. Aztán szép lassan eljutottunk oda, mint a nyuszika: ha van rajta sapka az a baj, ha nincs, akkor meg az. Hangulattól függően lettek problémásak a cselekedeteim. "Miért járkálok le annyit a raktárba? Majd felszólnak, ha kész az elküldhető alkatrészek listája." Másnap már: "Miért nem hoztam fel a listát a raktárból és kezdtem el a szállítólevelet írni?"
Miközben az asszisztenssel, meg a könyvelővel jól elvan, nevetgél, beszélget, ha én nem köszönök előre, eszébe se jutna, hogy ott vagyok. És ebben az a legszomorúbb, hogy egészen idáig ez nem így működött.
Már az is eszembe jutott, hogy el akar küldeni, de mivel nagyon benne vagyok a vállalatirányítási rendszerben, ezért a fia nem engedi. Ehelyett kitalálta, hogy elüldöz, mert az kevésbé feltűnő, mintha egyik nap simán odaadná a papírjaimat. Vagy a másik, mivel hogy eddig mindent szó nélkül elvégeztem, még ha soknak éreztem, akkor sem szóltam, úgy gondolja itt egy hülye, akire mindent rásózhat.
Korábban ez még úgy működött, hogy én tényleg szerettem ott dolgozni, a legjobb tudásom szerint igyekeztem megoldani a problémákat. Sokat tanultam, kénytelen voltam magamtól rájönni bizonyos dolgokra, viszont úgy érzem ezeket a kihívásokat jól teljesítettem. Most pedig már ott tartok, hogy munkát keresgélek, mert legjobb lenne minél előbb meglépni innen.
Anya 13 évet húzott le szemlély- és vagyonőrként, és hasonlót tapasztalt a cég helyi ágán. Elképesztő nyalások mentek az amúgy vénlányok részéről, hogy mikor ki ne legyen portás. Persze, a legjavában ő került be helyettük. Meg olyan favorizmus, hogy UHH... Amikor műszakvezető lett, keményen irtotta az ilyen nyalásokat, ami végett nem is szerették, de legalább senki se panaszkodott arra, hogy 24 vagy 36 óráznia kell ilyenek miatt (neki volt bőven része benne), főleg mikor már a személyi lefaragások is mentek.
Most csaptelepgyártónál van a mérés-ellenőrzésen, ami közelebb áll az eredeti végzettségéhez (mechanikai műszerész), de itt is ugyanez folyik. az más kérdés, hogy nem tudják kirakni, elüldözni meg nem hagyja magát. Részben azért, mert egyedül is képes a normát teljesíteni perfektül, nem rinyál, ha nem megy a gép (hanem belenyúl és megjavítja a technikus helyett, így nyerve 45 percet[!]), illetve a cég alkalmaz fogyatékosokat is. Autistákat, szellemileg sérülteket, akik kedvelik, és kiállnak mellette, mert nem egy embert helyre tett már, hogy miként bánnak az ilyen szerencsétlenekkel. Viszont a főnökség nyomja nagyban a "divide et impera" elvet, és nem csak nyalások, de elég durván megy a pletykálkodás, és a már-már III/III-as ügyosztályt idéző besúgás.

Ilyesmivel viszont gyakorlatilag bárhol találkozhatsz. Mindenhol lesznek nyalók és a személyi asszisztenshez hasonló Raszputyin-figurák.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Catrin írta: 2017.01.30. 21:18
Junchi írta: 2017.01.30. 18:50 (főleg, hogy mellette nézek nem csak régebbi animéket, de még mást is, úgyhogy pechemre elég szépen betábláztam magam, igaz, ennek a termékenységnek most magánéleti oka is van, lehet beszámolok majd róla a megfelelő helyen)
Akkor ne tartsd magadban.
Na, akkor csak nagyon röviden, pepitában, szigorúan a lényegre szorítkozva.

Szóval lassan két hete annak, hogy felhagytam a PhD-vel, az egész képzéssel úgy ahogy van, ami nem egy ad hoc jövő elhatározás volt, hanem szépen-lassan, fokról-fokra kezdett nagyon elegem lenni az egészből, olyannyira, hogy kábé fél éve már azzal nyugtattam magam, nem betegszem bele, ha nekem nem lesz végül doktori végzettségem.

Hol is tud elromlani egy olyan szépséges kapcsolat, ami köztem és a fizika között van? Noss, ott, mikor nem hagyják ezt a bimbózó shippinget kellően érvényesülni. Alapvetően két részre osztanám az egész PhD-s mókámat (persze ennél nyilván több mindenről szól, de nekem ez a kettő volt a pedálozásom fókusza): Egy, ami a kutatás, kettő, ami az oktatás. Mondhatjuk úgy, hogy nagyjából mindkettő adott is, meg elvett is tőlem in the end, de főleg inkább az előbbi járt nagyobb mellényben. Azt már az elején tudtára adtam a vezetőségnek, hogy én inkább vagyok egy teorikusabb fajta szerzet, ergo az elméleti irányvonal, a numerikus kihívások sokkal közelebb állnak hozzám, mint a kísérletezési/szerelgetési/kiértékelési dolgok, amit nem is hagytak figyelmen kívül, ugyanakkor nem is voltam nagyon elégedett. Csak az első évem majdhogynem teljes egészében azzal ment el, hogy megpróbáljam feldolgozni mindazt a cikkmennyiséget, amit a nyakamba varrtak (meg hogy egyáltalán megtudjam, mi a rák a témám), ami ott nehezedett csak igazán, hogy a 90%-ához olyan alap kellett volna, amit én a tanári MA-n gyak semmilyen formában nem kaptam meg (nonlineáris optika, hardcore-abb matek, etc.). Persze valamennyi kihívás/nehézség egyszerűen kell (szó se róla), de az kicsit szíven ütött, hogy hónapokkal később is azzal bajlódom, hogy egyáltalán felfogjam egy nyomorult könyv tartalmát és az abban leírtakat el tudjam helyezni, beintegrálni a témámba és a kezdeti eredményeimbe. Zavaróan sok idő ment el ezzel, de úgy voltam vele, majd felzárkózok később valahogy.

Ami a helyzetet tovább bonyolítja, hogy minél több dolognak kellett volna utána menjek, minél több mindent kellett volna kiszámoljak, annál inkább éreztem azt, hogy egyszerűen nincs semmilyen összefüggés az egyes részfolyamatok között, meg egyáltalán nem láttam, hová vezet ez az egész, hol tudnék egy kézzelfogható célt elképzelni, a fejemben is egyre nagyobb káosz dúlt. Persze lehet a legmélyebb rétegeket is felszedve az derülne ki, hogy én voltam végső soron ennyire balfasz, de valahogy mégis igyekszem annyival vigasztalni magam, hogy én megpróbáltam, az egyes folyamatok és eredmények tiszták is voltak előttem, épp csak az összekötőkapocs nem volt meg. Nagyon nem.

Az oktatás része valamivel rózsásabb, a termodinamika amúgy is a gyengém, hamar nekem adták a teljes gyakorlatvezetést, viszont itt sem volt minden fenékig tejfel, főleg, mikor megtudtam, a tanszék tetemes hányadát nem is igazán érdekli, mivel is töltöd te ki azt a másfél órát, olyannyira nem, hogy mikor egyenesen a képembe mondta az egyik kolléga, hogy "áh mindegy, leadtam nekik valamit azt kész" (szó szerinti, cenzúrázatlan idézet), az kisebb hideg zuhanyként ért (épp csak ki nem gúnyolt, hogy én mindig fullba felkészülök minden egyes gyakorlatra, minek teszem...). Ezt valamennyire már hallgatóként is tapasztaltam egyébként, hogy ha ténylegesen szolid, HASZNÁLHATÓ tudást akar szerezni az ember, akkor bizony utána kell menni saját kútfőből is dolgoknak és ez a körökre leosztott szemeszter-koncepció (egyik félévben mechanika, ok, túlélted, jöhet az elektro, hőtan, aztán optika, épp csak visszautalás nincs, rendszerezni nem fogja tudni ezeket az ember, hiába mosolyog a diplomával bőszen a kezében, úgy fogja érezni, bizony hiányos az a tudás, nekem is pölö egy csomó minden akkor lett csak tiszta, miután megszereztem a végzettségemet) egyszerűen nem működőképes, ráadásul én azt látom, hogy pont arról nincs szó, amiről igazán kéne, hiányzik az aktualitás, a korral való haladás. Komolyan mondom, fél királyságomat odaadtam volna, ha mondjuk egy szolid képet festettek volna nekünk arról, hogyan is működik az a bizonyos okostelefon, amit nap mint nap pötyögtet az ember. Nem bántam volna, ha ehhez egészen a kvantummechanikáig lemegyünk, mert ennek bizony egy többfunkciós, produktív vége lehetett volna, aminek az alapjait akár a középiskolákba is belehetne vinni, ha már úgyis telefonnal babrál az a tinédzser.

Kicsit elkalandoztam közben, lényeg a lényeg, hogy ha ennyire fontos nekik a kutatás és csak moderáltan lényeges (hogy finom legyek) az oktatás, akkor kérdem én, merre hagytuk el menet közben az ok-okozati összefüggést? Hogy lesz az emberből így épkézláb kutató/tanár/akármi, ha nincs a háznak megfelelő alapja? Komolyan mondom, néha egyenesen igényeltem volna, hogy valaki benyisson az egyik gyakorlatomra és leellenőrizzen, hogy tényleg az folyik ott, aminek folynia kell és nem a méhek párzásáról diskurálunk két sör között. Ez a mentalitás engem piszkosul felhúzott.

Szóval ja, sok dolog együttes eredménye az, amit végül megléptem. Komoly elhatározás volt nyilván, aztán lehet 5-10 év múlva, mikor jobban benő(?) a fejem lágya, pont bánni fogom a dolgot vagy úgy fogok rá tekinteni, mint az életem egyik nagy mellényúlására (nem ön vállveregetésből vagy ilyesmi, de ilyenem eddig nem nagyon volt, úgyhogy valahol el kell kezdeni), de momentán nagyon nem érzek így. Hogy merre tovább, arról csak részben van elképzelésem. Majd eldől.
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Ó, szívás, főleg a mentalitás, és tényleg ez az irritáló megrekedés, ami máshol is előferdül. Köszi, hogy megosztottad velünk. De később se bánd, felesleges, mivel úgy érezted, hogy ebben a formában ez nem éri meg. Plusz kitudja még merre fejlődsz és milyen színvonalon a jövőben. Ok, ez könnyű duma, úgyis te tudod, hogy a fizika tükrében milyenek a kilátások (más hazai egyetemeken/kutatócsoportoknál esetleg jobb, rosszabb, dettó a helyzet? mondjuk azok nincsenek helyben). Gondolom egyelőre tanárnak mész, csak kérdés, hogy hová? Vagy ez sem biztos?
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Surci »

Catrin írta: 2017.02.03. 21:59Köszi, hogy megosztottad velünk. De később se bánd, felesleges, mivel úgy érezted, hogy ebben a formában ez nem éri meg.
EZ, legalábbis ha a magam eddigi életútját nézem, nem nagyon volt olyan, amit hasonlóan droppoltam és később megbántam volna. Az nagyobb szívás ha még több időt toszol el vele feleslegesen (amiről szintén vannak személyes tapasztalataim, és azok az évek nagyon hiányoznak most). Vannak már tervek, hogy milyen vonal? Továbbra is a jövő reménységeinek (ROTFLOL :dirr:) okítására tervezed szánni életedet, vagy irány a versenyszféra?

Bármi lesz is, sok sikert a jövőre nézve!
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Köszi a biztatást, bízom azért benne, hogy tényleg nem fogom bánni később sem.

És hogy merre tovább? Ezen még rágódok kicsit, a jövő hetet amúgy is ilyen vegetálásfélére használom most fel teljesen.
Avatar
Balus
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2016.03.15. 19:23
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Ankh-Morpork
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Balus »

Korábban már megtaláltam ezt a topikot, de eddig még nem kommenteltem. Most viszont abból az alkalomból szólok hozzá a témához, hogy tegnap letettem a záróvizsgámat, így már hivatalosan is magyar-történelem szakos tanár vagyok.

Most már csak találnom kell egy iskolát, ahol elég őrült a vezetőség ahhoz, hogy alkalmazzanak. :D
"Soha ne feledd, ki vagy. Mert a világ nem fogja. Viseld páncélként, akkor nem árthatnak vele." (Tyrion Lannister)
~
Kritizátor/Twitter/MAL
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2522
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Balus írta: 2017.06.17. 13:13 már hivatalosan is magyar-történelem szakos tanár vagyok.
Részvéte-- aaakarom mondani, üdv a klubban, tanár elftárs. :D
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1643
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Gratula Balus! :D Éééés most már van egy reál, plusz egy humán területen tevékenykedő tanárbácsink. :thumb:
Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Magam részéről gratulálok a záróvizsgához! Remélem megtalálod számításaidat a munkavilágában :D
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Vree »

Ricz írta: 2017.01.06. 00:18 Ami azt illeti, én is amolyan "jack of all trades" vagyok, de papíron informatikus könyvtárost (EU-s szakosodással) végeztem. Emellett mint cikkíró vagyok a Mondo Magazinnál, hobbi szinten meg egy lassan 8 éve működő fordítócsapatot vezetek (ahol jócskán kiveszem a részem is).

Bár igazság szerint sok mindennel foglalkoztam eddig:
...
De ha valamiben eléggé otthon vagyok, az a történelem, nyelvek, és nem idegen tőlem az irodalom, vallásfilozófia, pszichológia, és a szerzői jog sem.
Na én is valami ilyesmi életet szeretnék magamnak :D

Az első mondat érdekelne engem. Ezek szerint nem rendelkezel szakfordító végzettséggel. Kijavítanál, hogy államunk szerint ekkor jogosult vagy-e fordítói tevékenységet végezni leadózható módon? Vagy valami szervezet keretében csinálod mindezt?
Avatar
Balus
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2016.03.15. 19:23
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Ankh-Morpork
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Balus »

Köszönöm mindenkinek a biztató szavakat! :) Ja és Junchi, rajtam kívül 5 másik pedagógus van még a családomban, szóval nagyon is jól tudom, hogy mire vállalkoztam. :D

Bár a dolgok jelenlegi állása szerint eléggé úgy néz ki, hogy nem fogok rögtön tanítani. Még a vizsga előtt körbeérdeklődtem a környék összes iskolájában, és mindenhol matek/fizika/informatika/kémia szakos tanárokat keresnek, magyar-töri szakost sehol. Szóval ahhoz képest, hogy állandóan azt hallom, hogy tanárhiány van, meg kiöregszik a szakma, a jelek szerint azt elfelejtik hozzátenni, hogy csak bizonyos tanárokból van hiány. Úgyhogy mondanom sem kell, hogy nem hatott éppen motiváló erővel a záróvizsga előtt, hogy egy olyan képzettségről szerzek papírt, amivel valószínűleg nem fogok tudni azonnal elhelyezkedni.

Na mindegy, ha minden kötél szakad, elmegyek újságírónak. :D (Mostanában egyre több ismerősömtől hallom vissza, hogy olvasták valamelyik cikkemet, és szerintük van érzékem az íráshoz.)
"Soha ne feledd, ki vagy. Mert a világ nem fogja. Viseld páncélként, akkor nem árthatnak vele." (Tyrion Lannister)
~
Kritizátor/Twitter/MAL
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Kinek mi a munkája?

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Vree írta: 2017.06.18. 19:05 Az első mondat érdekelne engem. Ezek szerint nem rendelkezel szakfordító végzettséggel. Kijavítanál, hogy államunk szerint ekkor jogosult vagy-e fordítói tevékenységet végezni leadózható módon? Vagy valami szervezet keretében csinálod mindezt?
Nem rendelkezem, de amennyire én tudom, amíg nem speciális területre korlátozódik a dolog, nem is kell szakfordítói vizsga. Ilyen szakágak a társadalom- és természettudományi, gazdasági és műszaki ágak. Azt tudom, hogy aki hivatalos helyen tolmácskodna, annak rendelet szerint kötelező ilyen végzettséggel rendelkezni. Kicsit utána olvasva viszont zavaros, mert 2009 óta a jegyzőnél is ki lehet váltani a hivatalos, feljogosító iratot.

Ami mondjuk reális, hiszen elvégre Summerfesten se tehettem volna annak idején, hogy csoportkísérő és tolmács legyek augusztus 20-án Tökölön és Ráckevén (mivel a tényleges kísérők és tolmácsok nagyja egyébként Pesováros diák, így aznap tánc- és zenekari fellépéseik vannak Battán), főleg nem, hogy a ráckevei záróceremónia után a fogadásokon az ottani polgármesternek közvetítsek a csoportvezetők és közte. Vagy úgy egyáltalán, hogy az orvosi tolmács legyek több esetben... (Volt például egy görög lányunk az ebolapánik közepén, aki felszökött testhővel ájult el próbaközben. Mindenki lefosta a bokáját, a tényleges tolmács meg töketlenkedett, mire levittük az ügyeletre, és ott az orvos, a lány és a csopvez közt közvetítettem. Annyi volt mindössze, hogy kitört nála "a vörös forradalom", nem evett, nem ivott, és megterhelte magát a táncpróbával, és kidőlt a lezuhant vérnyomás miatt...)
Lehet nem túl hivatalosnak számít ez, de mégiscsak egy nemzetközi rendezvényről beszélünk, ahol gyakori az interakció, és az ilyen formalitás, mint ceremóniák, fogadások, megbeszélések, és elvárás, hogy minimális beszélgetést, tájékoztatást le tudj bonyolítani...

Ami a fordítást illeti, az teljesen a rajongói szférában megy. Újabban azért fel-fel vagyok kérve, hogy pár kisebb videót fordítsak le conra. Most tavasszal például Gigguk 2 videóját kellett megcsinálnom: az Attack on Titan pár percbent és az If Anime Studios Were People-t. De a fandub versenyre is én állítottam össze a magyar szövegeket, több különböző szintben. Van, ami úgy jó, ahogy van, másikat jelentősen át kell írni, hogy használható legyen - de legalább ha dolgozik vele, annyival több plusz visszajelzést kap, mintha csak egy készen világra tojt, letisztult szöveget ad elő. (Aki meg teljesen átírja, annak édes mindegy eleve.)
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Válasz küldése