45 + 31 napos anime kihívás!

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Edit: Na, végül csak sikerült helyesen értelmeznem a kérdést, szal a TTGL-es dumát inkább töröltem. XD (Nyugi, vissza fog térni az annak megfelelő válasz alatt... XD) Szal:

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Itt most nem írnék külön animét és külön mangát, mert mindkét médiumban a Ranma 1/2 magasan uralja a terepet ebből a szempontból. XD Az egy dolog, hogy az egész egy shounen fight paródia, de ezt valami hihetetlen(ül idióta XD) magasságokba viszi. A sztori elején megismerjük a "Minden Ami Harcművészet" iskolát, ami egy, a Tendo család által vezetett dojo és a nevéből adódóan akármilyen hülye harcművészeti stílussal lehet kihívást intézni feléjük. Ez számtalanszor meg is történik, lesz itt Harcművészeti Korcsolya, Harcművészeti Gimnasztika, de kiderül, hogy még az olyan észjátékokat is, mint a sógi vagy a póker, át lehet itatni verekedős harci technikákkal. XDDD De a keményebb technikák is hasonlóan "értelmesek", szóval más cuccokban, ahol mondjuk "Sankon Tessou", vagy "Rasengan" van, itt helyette olyan csodákba avatják be a főhőst, mint a "Kachuu Tenshin Amaguri Ken", ami talán még coolan is hangzana, ha nem azt jelentené, hogy "Mogyorópörkölés Nyílt Láng Fölött" és konkrétan gyakorolni is úgy kell, hogy olyan gyorsan kell belenyúlnod a tűzbe és kikapni belőle a mogyorót, hogy közben a kezed ne pörkölődjön meg. :dirr: Vagy hasonlóan elmés technika a "Bakusai Tenketsu", azaz a "Töréspont", amikor Hokuto no Kenes mintára egy sziklát kell pont azon az egy pontján egyetlen ujjal eltalálnod, amitől majd az egész darabjaira hullik. Persze ezt is úgy gyakorolják, hogy fellógatják a sziklát, meg az illetőt is egy fára, aztán egymás felé lendülés közben kell eltalálnia az említett pontot. (Előbb fog az ujja hatvanszor eltörni a szikla helyett, mire végül ráérez... :lol: ) A vicc az, hogy persze ettől még ugyanúgy megvannak a "training arcok", az egyre erősödő bossok, a főhős és annak örök riválisa közti folyamatos versengés, viszont ezt az összes klisét olyan jó értelemben vett pihent módokon parodizálja ki Rumiko, hogy egy percig sem tudtam megunni a cuccot. XD (Az animében talán az volt a csúcs, amikor valami emózásból táplálkozó technikát tanul meg a rivális, amivel végre felül tud kerekedni a főhősön, mivel ő képtelen elkeseredni. De semmi gond, ő némi módosítással kifejleszti ennek a technikának a személyre szabott, alternatív változatát, ami már az ő végtelen egoizmusából táplálkozik, s így már felveheti vele a versenyt. :lol: )
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Titkos 2016.01.17. 14:04-kor.
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Vree »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga
Na most harcművészeti mangából van egy csomó. Általában mint mindenben, itt is jobb szeretem a valósághű ábrázolást, az oktató jelleget.

Mivel ez inkább ajánló, mint szavazás, rangsorolás helyett megemlíteném a Noritaka: King of Trouble-t.
Erős karikatúra-elemek vannak benne és Noritaka alapvetően egy komikus hős, ami nem mindenkinek jön majd be.
Noritaka sokszor azzal győz, hogy nem szégyelli a győzelem érdekében a földig megszégyeníteni saját magát. :p
De mondjuk pont emiatt jó. A valódi utcai harc, a valódi sérülések sem a dicsőségről és a sebezhetetlenségről szólnak.
(Na ez itt fokozottan igaz, mert Noritaka harcait mindig a fizikai trauma dönti el, amikor egyik fél annyira lesérül, hogy nem tud már talpon maradni.)

A sztori szerint Noritaka békés lúzer, aki belekeveredik egy kevert harcművészeti versengésbe, hogy imponáljon egy lánynak.
Ő csak próbál életben maradni, de valahányszor legyőz valakit, mindig felkelti vele valaki annál is erősebb figyelmét, így egy véget nem érő címvédő csatározás lesz a vége.
Ellenfelei között minden fajta harci stílus felbukkan.
Hírneve (hamarosan mindenki a környéken elimeri - inkább szégyenkezve, mint büszkén :p - hogy Noritaka a legjobb harcos az iskolában/városnegyedben) mit sem ér, mivel a nem-harcművész érdeklődők és a női közönség elszivárognak, miután Noritaka meccsei messze nem látványosak, mégsem tud többé kiszállni. :p
Avatar
alvaro
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1050
Csatlakozott: 2007.05.09. 09:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: gyászmenet
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: alvaro »

9. nap - Kedvenc antagonistád animében/mangában

Hmmm, lássuk csak. Már említésre kerültek a FMA homokuluszok, közülük főleg Lust (a fellépése miatt), illetve Greed, aki annyira talán nem is ellenféle, de legalábbis lehetőleg a "főnöktől" függetlenül cselekszik. Az FMA úgyis tele van ilyen másik oldalon kikötő, nem teljesen passzoló figurákkal, így kerül Barry the chopper is a segítő csapatba, de hogy nem merném mellette egy pillanatra se lehunyni a szemem, az is biztos :vigyor:

Watase Sanetoshi szintén kapott említés. A pingvineshordó úgyis tele van elcseszett alakokkal és életekkel, és ez a szálhuzigáló kísértet (halott terrorista, nyulak, démon, varázsló, tudja a fene) jól kihasznál minden lehetőséget, hogy összezavarja a testvéreket és berántsa őket is a darálóba. Mert aki egyszer tag lett, az hetedíziglen is az. Vagy valami ilyesmi... Mindenesetre akármit is csinál (folytatja a Magnum Opusát, küzd a nemezise ellen, vagy spirituális-kozmológiai kísérletet folytat?), azt a maga kellően idegborzolóan pink stílusában adja elő, elég jól.

Na ezt is újra kéne néznem, a zenéje gyönyörű hangulatteremtő volt múltkor fordítás közben, a GOSE14-15-höz még jobb volt, mint a Rammstein: Haifisch, ami szó szerint belekerült... és rémlik, hogy mennyire álomszerűen szemét helyzetek voltak benne...

Kyubey pedig ismét egy érdekes figura. Aranyos kísérő állatka bőrébe bújt büdös nagy troll. Egyfelől zseniálisan manipulatív, másrészt az embereket nem igazán érti, és képes saját maga alatt is vágni a fát. Tulajdonképpen egész emberi annyiban, hogy végig olyasmivel szórakozik, amit fel se fog. Rebellion-beli szerepét sok kritika érte, talán joggal, de egy dolgot tökéletesen megvilágított számomra: ő az, aki soha nem adja fel, mindig fölkel, és erre nem az akaratereje vagy az elszántsága teszi képessé, hanem az, hogy tökéletes tapintatlanságában nem fogja föl, hogy vesztett :thumb: Mi teszi a igazi trollt, ha nem ez? :drop:

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Huhh. Annyira nem műfajom. A harc eszköz, nem cél. De ha a Kill la Kill számít, ám legyen. Bár tényleg nem váltotta meg az anime műfaját, hatalmas pozőrségében bőven elég agyament volt ahhoz, hogy remekül szórakozzak közben.
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2526
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Junchi »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Animu: Legyen a Basilisk. Azt valahogy nagyon feldobták a sokszor érdekes, máskor komédiába illő szuperpóverek és adott ennek az elcsépelt nindzsás dolognak egy egészen érdekes löketet, ráadásul a harcok is szinte mind emlékezetesek voltak és egyik sem tartott tovább pár percnél. Igazi survival battle volt na (enyhe Rómeó és Júlia utóízzel), a sok Nuruturd inkább nézte volt ezt annak idején.

Mangó: Naná, hogy Kenshin. A válasz animékre korlátozott részénél eszembe nem jutott volna ezt jelölni (a sorozatot sem, de azt a gyalázatosan pocsék, kínosan túlértékelt OVA-t meg aztán végképp nem), de a mangáját a mai napig nagyon szeretem. Kerek, egész sztori, elképesztően összetett főszereplő (nem csak shounen mércével nézve!!), érdekes, értelmes és velős harcok (leszámítva azt a hülye festékszóró vért az artban), valamint olyan témák és sub-plotok, amit a mai sáunyeneken edzett túró rudik zsigerből visszautasítanának.

(Egyébként meg a Vagabondot mondtam volna ide, de most próbáltam kissé shounen-szemüvegben nézni a dolgokat. Az amúgy is sokkal több és jobb, mint egy egyszerű fight manga.)
wwhite
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.01.03. 22:02
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: wwhite »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Kicsit meg vagyok lőve ezzel a kérdéssel, mert egyrészről nem igazán vagyok biztos a célját illetően (az anime, amiben a kedvenc harcok vannak, vagy a kedvenc anime, amiben mellesleg sok a harc?), másrészről nem annyira nézek kifejezetten fight animéket, harmadrészt van egy-két komolyabb contender, amit még nem láttam, így mindent egybevéve eléggé limitált spektrumból tudok csak meríteni. (OPM várat még magára, mert nem találtam hozzá megfelelő nyelven feliratot hozzá; a Shingeki no Kyoujint baromira vártam, de egyrészt ugyanígy felirat-gondjaim akadtak, másrészről az első rész végén nagyon kiakadtam/csalódtam, és akkor épp nem éreztem azt, hogy most ezt akkor folytatni akarom; a Gurren Lagann még régebbi, és szintén a felirat a legfőbb gond; a Tokyo Ghoul/God Eater és társaik meg annyira eddig nem vonzottak/mást előbb akartam.) Na de:

Az "anime, amiben a kedvenc harcok vannak" kérdésre minden hibája ellenére a Fate/Zero + Fate/Stay Night UBW csomag jut eszembe, mert hát visual eye candy mindkettő, az alapfelállást is (hét hős + hét mágus in a battle royale) nagyon szeretem, és sokszor nagyon kreatívan tudnak nyúlni a hozott anyaghoz (ti. a hősök IRL pedigréje). Viszont kedvenc animének semmiképp nem nevezném, mert van egy csomó dolog, amiért kifejezetten elegem van a Type-Moonból és ki nem állhatom, amit csinálnak (a mindenféle fanservice mellett pl. Sakura-chan mágussá "nevelése" és Illya megcsonkítása volt az, amire azt mondtam, hogy nem, ez baromira nem oké, és menjenek a francba).

A "kedvenc anime, ami mellesleg műfajilag fight" kérdésre meg talán az FMA + FMA: Brotherhood packet mondanám, mert animeként - minden hibájuk ellenére, ld. bővebben itt - nagyon nagyon jók, a harcok is eltaláltak, tényleg nagyon nézetik magukat, és úgy alapvetően nagyon sok elemükben (karakterek, hangulat, történet, fordulatok stb. stb.) jól össze vannak rakva.
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Megvagyok lőve kicsit. Valahol én is a Fate/Zero (esetleg UBW illetve Kara no Kyoukai, hogy maradjunk TypeMoon-ufotable adaptációknál) és FMA Brotherhood mentén mozgok. Az előbbiek ha csak "fájtos" szemszögből nézzük, akkor szerintem (elfogult fanboy) überelhetetlenek látvány/animáció részről. És maguk a képességek is itt-ott szórakoztatóak. Pl. anti magic dárda amivel a mágiából font páncélzatot le lehet hámozni -> majd miután az ellenfél nem támaszkodik az ilyen páncélra megtudván ezt lazán megszúrni egy mérgező másik dárdával. (F/z) De mondhatnám a Tsukihime franchiseből is ismert, ám bátor KnKban is használt "Halál Észlelés Misztikus Szemei" című képességet, ami az "én látom a gyengepontjaid" klisét a szédületesen abszurd badass magaslatokba tolja. (A képesség viselője szó szoros értelmében a dolgok "halálát" látja vonalak/pontok képében, amelyek mentén bármit szét tud szedni. Lásd Tsukihimes Shiki aki első próbálkozásként egy műanyag késsel kettészelt egy kórházi ágyat.) Mindemellett a Type/Moon cuccokból azért emeltem ki F/z-t, mert mint ahogy arról már többször áradoztam, a szereplők változatosak, mindegyikükkel elég sok időt tölt az anime, amely ellenkező életfelfogások és motivációk okozta karakterdrámák örvényeként zakatol a véghez. (Amely sadly a legeslegeslegvégén elég antiklimatikus a dolog előtörténet mivoltja miatt. Ám bátor számomra (az amúgy általam nagyon nem szeretett) "Az út lényegesebb mint a cél" mentalitás él.)

Ehhez határozottan hasonlatós mód az FMA második adaptációja is nem feltétlen a harcok miatt áll szívemhez közel. Melyek bár szórakoztatóak (pl. Lin vs. Wrath, Greed=Lin vs. Wrath.), vagy néhol még kreatívak is (bármikor amikor Ed vagy Al jókor transzmutál valami ötleteset), de igazából azért fogott meg mert egyrészt itt is van egy két érdekesen motivált szereplő (akik szemben F/zvel a végére lazán összekovácsoldónak a közös cél miatt) akik miatt szerintem érdekes nézni. Másrészt pedig az átívelő történet és az eközben bemutatott világ kerek. Harmadrészt pedig még ezek mellett humora is van.

Őmelléjük viszont had dobjak be egy számomra nosztalgikus gyöngyszemet is: Dragon Ball. Nem a Z (vagy GT, vagy Kai, vagy OMG Super), az első sorozat. Hozzá kell tennem, hogy a cuccot én utoljára kb. akkor láttam, amikor nálunk vetítették, de ami szerintem (= nosztalgikus emlékim szerint) előnye néhány más shonen fájt cuccal és a saját folytatásával (Z) szemben az az, hogy nem vette magát egész komolyan. Játszott a klisékkel és bár egyeseket egyenesen játszott ki másokat lazán a visszájára fordította. Pl. Oolong bemutató epizódjai: A rémséges szörnyeteg, aki adott időszakonként lejön a faluba és egy szűz lányt kér áldozatként. Ezeket indul megmenteni a főhős, ám bátor kiderül, hogy kb. egy wellness szálodát tart fent nekik, majdhogynem (nem felejtettem el, hogy elrabolta őket) teljesen rendben bánik velük és tulajdonképpen alakváltáson kívül semmi képessége nincs, veszélyt sosem hordozott a falura, mindössze egy hibája van, hogy egy szószerinti perverz disznó. Vagy a megoldás a vérmajom problémára (robbantsuk fel a Holdat lol), amely aztán visszaüt, mert bosszú szomjas (fordított?) vérfarkas nem tud visszaváltozni a telihold hiányában. Az így bosszú szomjas nagy epikus rivális akinek a tréning montázsát is láttuk meg leszerelhető azzal, hogy mutatunk nekik egy megfelelő nagy kerek, világos és csillogó tárgyat. (Ami persze a rezidens kopasz gyerek tarkója.)

Ha viszont DBt megemlítettem, akkor bizony fel kell hoznom a Ranma 1/2t is, amelyet szintén kb. akkor láttam utoljára amikor volt német RTLII-m és épp adták (~14 éve), viszont szintén úgy volt képes fájt cucc lenni, hogy megfelelő egyensúllyal vette parodisztikusra és komolyra a hangulatot. (Pl. Elején Ryougával a hadakozás az egészen szórakoztatóan volt animálva/koreografálva, ugyanakkor a bosszús rivális motivációja a röhejességbe fajul, amikor is kiderül, hogy a sértett becsületbeli dolog, hogy Ranma sosem jött el arra a párbajra, az igazából úgy volt, hogy Ryouga nem talált a saját hátsókertjébe el három nap alatt ami alatt Ranma megunta a várakozást.)

Random mód viszont most én leszek a kazuár (jéj új szó XD) fanboi aki végszónak be fog még dobni két valamit: Natúró és Fehérítő. Félrre értés elkerülése végett egyik sorozatot sem követem 5-7 éve, és amikor követtem őket még akkor is leginkább a belefektetett jó pár évnyi figyelem miatt voltak követve. Ugyanakkor amikor elkezdődtek, akkor a blőd és klisés sztorijuk mellett volt mind a két cuccnak (és leszek az a szörnyű aki az meri mondani, hogy), főleg a Natúrónak volt egy előnye. Voltak kreatív harcok bennük, érdekesebb képességek össze-össze eresztésével. (Pl. Sasuke vs. mittménmárki az erdőben csapdákkal, tűzköpéssel, eldobott tőrökkel. Vagy úgy általában Gaara skillsetje szerintem kreatív volt. Vagy a Hinata vs. mittoménhogyhívták az unokatesóját (?) küzdelem egyszerűen szerintem hatásos pofozkodás volt.) Szóval ha kifejezetten csak a "fájtok" kreativitására húzzuk ki a dolgot, mindennemű körítés nélkül, akkor szerintem az elején mindkét sorozat tudott valami minőségebbit letenni az asztalra.
Kép
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Hikari »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Tökre nem az én műfajom, úgyhogy nem sok választás van. Legyen a Dragon Ball :)
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Animéből a Sengoku Basara első évadát említeném meg, mint kedvenc fight sorozatot. A folytatások már már közel sem lettek olyan jók, azonban a legelső sorozat tényleg zseniális a maga módján. Mivel PS játék adaptáció, a történet egyszerű, mint a bot, főleg a harcokon van a hangsúly. Ám mindezt nagyszerű koreográfiával vitték képernyőre, mindegyik csata grandiózus lett. A szereplőket történelmi személyekről mintázták, persze nem hasonlítanak az eredeti emberekre. A fanservice minimális, lekorlátozódik Kenshin és leszbi ninjája, Kasuga közé. A gravitációra fittyet hánynak, kilométerekre ellátszódó támadásokat visznek be egymásnak, amitől meg kéne halniuk, de a legtöbbjüknek ez meg se kottyan. Annyira pozőr az egész, de mégse idegesítő. A zenét Sawano Hiroyuki (SnK, KLK) jegyzi, szóval ilyen téren se lehet panasz. Általában csatákkal telnek el a részek, persze 1-2 drámai jelenetet is belecsempésztek, azonban a humor is maximálisan jelen van. (Sajnos a folytatásokkal pont az a baj, hogy túlságosan műdrámásak lettek.) A legnagyobb arc és személyes kedvencem Date Masamune, aki konkrétan ilyen chopper lovon ül. XD Persze a végére betesznek egy végső harcot, hogy az addigi ellenfelek összefogjanak, amit szintén elnéztem, mert várható volt. A történelmi jelzőt pedig véletlenül se vegye komolyan senki, mert bár a középkori Japánban játszódik, lazán van benne egy robot. :D Aki történelmi "dokumentumfilmet" vár, inkább bele se kezdjen, viszont gyakós cuccnak tökéletes.

Fate/Zero-t is jelölném, a Stay Night ezúttal kimarad, mert ott vannak fenntartásaim. De az előzmény határozottan nagy kedvencem, minden harcot bírtam benne és a karaktereket is kedveltem. Na jó, ezt mondjuk lekorlátoznám a Servantokra, illetve a Kiritsugu csapatra + Kirei-re, viszont így is elég szép számmal jelöltem szereplőket.

Mangák közül kiemelném a Shingeki no Kyojin-t, mondjuk már azt se csak a darálás miatt olvasom, bőven lett benne más potenciál, főleg az utóbbi pár kötetben. Viszont mégsem szabad elfeledkeznünk róla, hogy alapjában véve shounennek készült, valamint a harc központi eleme és szerintem jól vannak megkomponálva, még ha a fekete-fehér lapokon talán nem tűnik annyira eye candy-nek. Illetve a sötétebb tónust is belevették, a jelenlegi utolsó fejezet után csak pislogtam. Annak külön örültem, hogy a plot armor nem véd mindenkit (jó, a főszereplőket nagyjából igen, bár azért néha rájuk jár a rúd), emiatt van tétje a harcoknak. Egyébként, ha belekötünk a manőverfelszerelés működésébe, ilyen alapon több száz másik mangát elemezhetnénk, sőt még a hollywoodi filmek is dacolnak a fizika törvényeivel. Látványosnak, látványosak az akciók, különösen az animált változatban. A creepy hangulatot is sikerült eltalálni. A szereplők egyre inkább megtelnek élettel, ahogy haladunk előre a történetben és azt vettem észre, hogy 1-2 mellékszereplőtől eltekintve senki se tudok utálni. Mindenkinek megvan a maga szála és ezek szépen bontakoznak ki.

Jöjjön a másik ömlengésem, mert ezt a mangát tényleg kevesen szokták ismerni, pedig szerintem shounen műfajon belül ez ilyen eldugott gyöngyszem. Tehát akkor Alive - Saishuu Shinkateki Shounen. Ebbe úgy botlottam bele, hogy amikor anno beharangozták a Noragami anime változatát, rákerestem az eredeti alkotó műveire. Így találtam rá erre a cuccra és egyáltalán nem bántam meg. Pedig az alap felállást annyiszor ellőtték, hogy számolni se merem. Egy vírus támadja meg az emberiséget és akik gyengék, nem tudnak ellenállni, ők öngyilkosok lesznek, akik viszont elég erősek, tovább fejlődnek, majd különleges képességre tesznek szert. Főszereplőnk, Taisuke is túléli és menten belekeveredik a sűrűjébe, hiszen a legjobb barátja, Hirose is megfertőződik, őt viszont elborítja a sötétség, vagyis innentől kezdve ellenségek lesznek. Ráadásul a lányt, akibe mindketten szerelmesek, magával viszi, mondván nehogy már Taisuke kapja meg a csajt. Tehát drága MC elindul, hogy megkeresse ex-legjobb barátját és kiszabadítsa a lányt. Közben felvesz maga mellé két útitársat, ahogy az már lenni szokott. Oké, akkor most kérdezhetnétek, hogy mégis miért ragadta meg ennyire a figyelmemet, amikor ez eddig egy rakás klisé? XD Nos, egyrészt a karakterek miatt, mert ők tényleg megtöltődnek élettel, nem csak 1 dimenziós otaku fétis sablonok. Yuta, aki először csatlakozik Taisuke mellé, először egy kis görcs, tipikus idegesítő gyerek, azonban ahogy telik az idő, megkomolyodik és nagyon hasznos tagja lesz a kis csapatnak. Aztán ott van Nami, aki kezdetben gyűlöli az átváltozott embereket, holott maga is az. Ő csak azért csatlakozik, mert a céljai érdekében szüksége van társakra. Persze nem merül ki ennyiben, neki is szépen megadják a fejlődési ívet. A képességek között van pár nagyon egyedi, amin eléggé meglepődtem, azt hittem ilyen copypaste X-men lesz az egész, de szerencsére tévedtem. A történet két nagy ívből áll, úgy nagyjából a felénél el is lehet választani. A harcok kreatívan vannak megrajzolva, nagyon jót tett volna ennek egy anime változat. (Részben mondjuk örülök, hogy végül mégse jött össze, mert a Gonzo tervezte meganimálni, a ronda fél CGI animációnál pedig többet érdemelne.) Annyira el se lett nyújtva, 21 kötet alatt lezavarták az egészet, ami részben annak is köszönhető, hogy a mangaka tüdőbetegséggel küzdött. (Ezért viszi a Noragamit már csak egy alkotó.) A lezárás is szép lett, nem nyálas, nekem pont megfelelt. Úgyhogy tessék bátran olvasni!
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Manga: Fullmetal Alchemist.
Az animét passzolom, mert vagy nehezen tudnám ráhúzni, hogy kedvenc, vagy nem igazán fight genre. A titánosat én is csipáztam mondjuk, de ma nincs kedvem kedvenccé ütni.
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: paTKany »

10. nap

Anime: Mahou Shoujo Lyrical Nanoha A's két egyenlő erőt képviselő csoport látványos küzdelme Uminari városban és szerteszét a többi dimenzióban tele badass és "crowning moment of awesome" jelenetekkel. Mindezek mellet a Nanoha A's abban is kiemelkedőt nyújtott, hogy sikerült benne eltalálni a tökéletes egyensúlyt az akció és a párbeszéd jelenetek között. Egyetlen fight sincs feleslegesen elnyújtva, de mégis kellően látványos ahhoz, hogy átjöjjön a felek ereje.
Kép

Manga: Hayate × Blade yuri lányiskola, ahol kardokkal verik egymás fejébe (vagy inkább verik ki belőle) a diákok a tudást.

És ha már a fighting cuccoknál tartunk, álljon itt egy felsorolás azokról a verekedős háremekről amelyeket megtekintésre javasolnék bárkinek: To Aru Majutsu no Index, Trinity Seven, Campione!, Strike the Blood, Mondaijitachi ga Isekai Kara Kuru Sou Desu yo, Ben-To!
Kép
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: scineram »

10. nap - Kedvenc fight anime

Ez roppant egyszerű lesz. Nem is írhatnék mást, mint nemes egyszerűséggel a legjobb sallangmentes battle shounen sorozatot, amely annak idején anime rajongásomat is elindította.

Yu Yu Hakusho

Kép

Mikor először felfedeztem a battle shounen műfaj ezen klasszikusát, már a harmadik fő történetszála zajlott, a Black Saga fejezet. Itt Yusuke elődje, a megkeseredett egykori szellemdetektív Sensuit keleltt megállítani, hogy ráeressze az emberi világra a Makai teljes népét. Azonnal behúztak magukhoz a végtelenül szimpatikus és kúlos főszereplők. Közülük is kiemelkedett a kissé feminim zseni, a csapat esze Kurama. De ugyanígy Yusuke üdítő egyenessége, Hiei épp megfelelő mennyiségű tsuntsunsága és Kuwabara sokkal inkább aranyos, mint lejárató idiótasága is olyan egyveleget alkotott, amely csapatot nem bírtam megunni hétről hétre.
De ma maradjunk a fight témánál. Ekkoriban is még éltek a Dragon Ball régi emlékei, ahol képesek voltak több tucat részen elhúzni a harcokat. Ehhez képest felüdülés volt a YYH pörgős tempója. A harcok bombasztikusak, izagalmasak és ötletesek voltak egyszerre. Ahogy újra kezdődött a sorozat vetítése, ezúttal már az elejéről kezdtem követni. A fő négyes kezelésében jól kiegyensúlyozott lett, mindnyájan kaptak elég időt, hogy emgmutathassák képességeiket. De különösen Kurama ötletes taktikái maradtak meg bennem. Így mikor legyőzte az egyik srácot, akivel az ABC eltűnő betűivel vetélkedtek, vagy amikor a halhatatlan idősebb Togurót egészen kegyetlen húzással intézte el örökre.
Fightok tekintetében azonban kétség kívül a Dark Tournament és a Makai Tournament szálak vitték a prímet. Bár egyesek némileg klisésnek tartották az ilyen harci bajnokságos cselekményeket, itt tömkelegével láthattunk egészen lenyűgöző és remekül animált harcokat. A legszélesebb paletta a Dark Tournament alatt volt, ahol vagy 40 részen élvezhettük, ahogy a legkülönböző módon gyepálják egymást a rengetegféle ellenséggel. És impresszív módon a saga végső fightja is csak 4 részen át tartott. :) De nemcsak a hatásos animáció járult az élvezethez, az OST remek zenékkel is fokozta a hangulatot a harcok alatt. Különösen bennem maradt a Yusuke Toguró elleni végső harca alatt felcsendülő dal, mely a mai napig feledhetetlen pillanat.
A sorozatzáró Makai Tournament saga ugyan némileg rövidebbre sikerült a többinél, de ezalatt is egy nagyon szép lezárást adott a sorozatnak. Kifejezetten zseniális volt, hogy azáltal búcsúztunk a fiúk történetétől, hogy (a nem résztvevő Kuwabara kivételével) mind vereséget szenvedtek a viadalon. Különösen Yusuke esetében volt ez impresszív, akit ha jól emlékszem addig soha nem tudtak véglegesen megverni. Dehogy ilyen stílusosan legyen a főszereplők sztorija lezárva, azért a mai napig nagy tapsot érdemel szerény véleményem szerint.
Kép
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1261
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Catrin »

10. nap - Kedvenc fight anime/manga

Mikor addictson válaszoltam erre, szándékosan csak a "semmi több" shounen fightokon agyaltam, különben ide is többet kéne sorolnom, több szempont szerint (még jó, hogy a mecha kategóriára külön kérdez rá a kihívás).

Így pedig adja magát, hogy a kedvencem a Dragon Ball Kai 2014-esével együtt (az egész DB-n belül amúgy is a Buu-arc a favoritom). Köszönhető ez a hatalmas örömnek és izgatottságnak, amit a kb. 130 rész kivágása okozott a Z-ből. Bőr ide vagy oda, tökre örülök, hogy elkövették ezt, így sokkal élvezetesebb lett számomra. Egyedül a zene váltást sajnálom, de pár új szám miatt ezt könnyedén elnézem.

További kedvenc shounen fightjaim: Inuyasha, Kenshin Shishio végéig, YYH és legyen akkor itt az FMA/FMA: BH is, bár azt már jóval többnek gondolom egy szimpla SF-nél.

A seinenebb cuccok közül a kedvenceimet már soroltátok: Fate/Zerónak és Basilisknek itt a helye. Én még hozzá csapom a Speed Graphert is, mert ott a harcok és a képességek dettóznak a Basiliskkel, magyarul önlopott a Gonzo, pontosabban párhuzamosan futtatta a kettőt (utóbbi shounenebb lett).

Mangáknál kb. ugyanezeket a címeket mondanám, mert ezeknek a nagy részét megkóstoltam mangában is.
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Surci »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Anime: elég könnyű dolgom van ennél a kérdésnél, ugyanis a mecha egyáltalán nem tartozik a kedvenc témáim közé. Igazából nem is láttam túl sokat, csak valami 8-10et tudnék felsorolni ebből a zsánerből, és mindössze két címet tudok amit ide jelölni lehetne, ezek közül a kedvencem pedig nem más mint a TENG.... ööö... vagynem. Hanem az E... Najó, azért annál egy fokkal mégiscsak jobb a TE... Vagy hát izé... mégse. Mégiscsakjobb az EV..... De hát mennyivel GARabb a TTG.... De mennyit fanoltam a másikat...? De a mennytörőfúrósban galaxisokat is dobálnak! Ez lesz az!!!! Vagynem, mer a másikból még vájfum is volt és abban is volt durvulás és elpusztul a világ is, mekkora epic már mi? És még a mostani Winamp-skinem is abból van :dirr: ZOMFG mégse olyan könnyű kiszúrni egyet abból a kettőből, a bőség zavara...

LOL sose gondoltam volna hogy ilyen dilemmába kerülök. Amikor reggel ránéztem a mai kérdésre, mondom oké, ma este nem rizsázok mer nincs miről, egyszerűen odavágom hogy TTGL és jóccakát, mit kell ezen ennyit vacakolni? Csak ahogy napközben kicsit elgondolkodtam, bizony feljött elég sok jó emlékem az Új Teremtéstörténetről, mint legelső animumról. Eszembe jutottak az akkori érzéseim, ahogy hozzáálltam ehhez az egészhez, mennyit mentem utána, mennyit kínlódtam vele mire megszereztem, mennyit olvastam utána, hajtottam a netes fancuccokat, hurcolásztam kislemezen a háttereket, openinget-endinget szar minőségű, 60 kbps-es .mp3-ban, infókat, winamp skineket, még a kurzorom is EVA-s volt, a feliratkészítés-időzítgetés, az akkoriban nagy sokként érő End of Eva, a füstös kocsmákban és buszmegállói padoknál éjbe nyúló sörözések melletti okoskodások és belemagyarázások szintén EVA-fan jóbarátommal, és hogy több mint egy évig ez volt szó szerint az életem... És bár azóta többször is újranéztem, árnyalva a képet azzal hogy már tizenéve nem vagyok megveszekedett NGE-fanboy, így objektívan rálátok a cucc hibáira is a random szimbolikától kezdve a túlhúzott angstig és a néhol értelmetlen rendezői elemekig (és persze az elcseszett új moziszériáig -_- ), azt kell mondjam hogy a nosztalgiafaktora máig olyan erős nálam ennek a cuccnak hogy nem tudom egyedüliként a TTGL-t kihirdetni kedvencnek. Így szokás szerint lecsalom a kérdést, és a TENGEN TOPPA GURREN LAGANN - Neon Genesis Evangelion duót jelölöm kedvenc mechának, bár ez utóbbiban a robotok inkább körítés a cucc pszichológiai kontentje mellé, de annyira egyedien voltak kitalálva, emellett designra is olyan királyul néznek ki, hogy a Gurren-Lagannon és 1-2 Geass-os mechán kívül nincs is más robot amire ennyire emlékeznék. Részletezni nem fogom mert szerintem mind a kettőt látta már mindenki többször is. Viszont a TTGL-hez annyit hozzátennék, hogy a GAR-FAKTORÁTÓL CSODA HOGY NEM SEMMISÜLT MEG AZ ÁLTALA MEGMENTETT UNIVERZUM, és hogy A LEGFÉRFIASABB ANIME AMIT ÉLETEMBEN LÁTTAM, OLYANNYIRA HOGY A 27X24 PERC ALATT 110 KG SZÍNTISZTA IZOM FEJLŐDÖTT KI RAJTAM, HÖLGYISMERŐSEIM PEDIG PUSZTÁN A CUCC MEGTEKINTÉSÉTŐL NEMES EGYSZERŰSÉGGEL TEHERBE ESTEK. Köszönöm a figyelmet.

Manga: papíron se vonz a műfaj, de egy jelöltem egyedüliként van, ez pedig a Neon Genesis Evangelion mangaváltozata. Jópár évvel a sorozat megtekintése után került a kezembe, úgyhogy már nem a fanboi-szemellenzővel olvastam. A sztori persze 99%-ban ugyanaz, de bizony volt jópár jelenet mai jobban tetszett papíron. Főként a SoL-részekre gondolok itt, amiből több volt mint a sorozatban, emellett a főszereplő hármas jelleme is jobban bejött, kicsit jobban hasonlított a mostani mozis verzióra, főként a Movie1-re, és jó értelmeben: kevésbé elviselhetetlen emógép Shinji, kevésbé autista Ayanami (voltak tökjó sulis jeleneteik), kevésbé idegbeteg Asuka, akinek viszont még több és viccesebb nagyképű dumát adtak a szájába :D Spoiler: a vége ugyan End of Eva-s, de a legutolsó fejezet vége kissé hasonlít a Wolf's Rainre: új világ, ahol hőseink egy sima reggelen véletlenül a metrón újra találkoznak, és bár nem ismerik egymást, valahogy érzik hogy nem ez az első közös találkozásuk. Mivel a papírváltozat egy fokkal kevésbé dark, itt el tudtam nézni ezt az elcsépelt endinget is... Persze az anime vége az igazi.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Surci írta:Amikor reggel ránéztem a mai kérdésre, mondom oké, ma este nem rizsázok mer nincs miről, egyszerűen odavágom hogy TTGL és jóccakát, mit kell ezen ennyit vacakolni?
Semmi gond, akkor engedelmeddel majd én. :vigyor: :arrow:

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Valószínűleg mindenkit "hatalmas meglepetésként" fog érni, hogy mind animében, mind mangában ez nálam megint a Tengen Toppa Gurren Lagann. :dirr: (Most így belegondolva mangából talán ez volt az egyetlen mechás, amit olvastam, de animéből is kb. egy kezemen meg tudnám számolni, hogy hány ilyen sorozatot láttam eddig, most speciel csak a Code Geass, meg az az egy darab Macross movie ugrik be, ami talán a Do You Remember Love? volt, de már ebben sem vagyok biztos. XD Ja, meg az FLCL, de annál nem is csodálom, hogy próbálom elfelejteni...:dirr:) Na, de miért is pont a TTGL-ben vannak a legjobb mechák? Mert az önbizalom és optimizmus az üzemanyaguk, az a mecha nyer, amelyiknek nagyobb az arca (jé, eddig tök olyan, mint az élet :lol: ) és GATTAI!-nál sem kell bonyolult tervezési fázisokat létrehozni, hogy a két mecha kompatibilis legyen egymással, egyszerűen csak beleb*szod a kisebbet a nagyobb tetejébe, aztán majd az optimizmus, meg a "bromance" összeköt titeket. Hát ha ez nem epic, akkor nem tudom, hogy mi az. XDDD
Kép
Avatar
Vree
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2006.03.06. 18:21
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Vree »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga
Bokurano
wwhite
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.01.03. 22:02
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: wwhite »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Semmi bajom a mechákkal/mechás animékkel, így engem lep meg a legjobban, hogy konkrétan 2, azaz kettő normálisabb mecha animét láttam a listám alapján - a Blue Gendertől most tekintsünk el -, amit végig is néztem és nem dropoltam néhány rész után. .______. Kedvencnek viszont egyiket se nevezném annak ellenére, hogy a maguk módján jók voltak/örülök, hogy megnéztem őket. (Egyébként a RahXephonról és az NGE-ről van szó: előbbi szép/jó/átlagosnál minőségibb, de nem hagyott különösebben mély nyomokat, utóbbiban meg sok olyan elem van - ezeket Surci már felsorolta -, ami lerontja az amúgy jópofa alapkoncepciót. És csak hogy ne legyen ilyen semmilyen ez a poszt: a Fafnertől a számomra nem túl megnyerő karakterdizájn ijesztett el, avagy vö. Gundam Seed & Destiny; a Macross- & Gundam-univerzum méretét elnézve nem mertem egyikbe sem belekezdeni; az FMP & Fumoffu! valahogy nem ragadott meg, amikor ment a TV-ben; a Sidonia no Kishinek lolnope felkiáltással 5 rész után búcsút mondtam; több minőségibbnek tűnő darabig - mint Eureka Seven, Gurren Lagann & társaik - meg sosem jutottam el.)

(Btw a következő napi kérdésekre jelenleg ötletem sincs, szóval jelen állás szerint úgy egy hét múlva tudok bármit is írni. Aztán majd kiderül.)
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1261
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Catrin »

11. nap - kedvenc mecha

Hehe, alapvetően azt a pár univerzumot, amiből láttam és kedvelek is valahogy így szokásom rangsorolni:
5. hely: NGE
4. hely: Code Geass
3. hely: Gundam
2. hely: Fafner
1. hely: Macross


(Láttam még pár másikat is, de azok sehol sincsenek ezekhez képest.)

A legjobbnak közülük a Fafner elsőjét és a Gundam Seed-et tartom, a legérdekesebbnek/WTF-ebbnek a CG-t és az NGE-t, (érdekes, hogyha a Gundam összességét nézem, akkor az lenne az 5., a sok gagyi sorozata miatt, de még így is jobban ráfüggtem, mint az objektíve szumma jobbakra - amúgy még az első Gundamet és a Turn A-t kedvelem innen leginkább). A legvarázslatosabbnak, legemlékezetesebbnek és legegyedibbnek pedig egyértelműen a Macross eddigi 3 tévéjét gondolom (a Delta az előrész alapján egész elrettentőXD). Hiába gagyibb a történet, a kreatív világa ennek fogott meg a legjobban (pedig az ovái egyenesen szarok).
Minden egyéb mellett a sorrendre nagy hatással volt a szimpatikus karakterek aránya (pl. M7 teljes gárdáját kedvelem, NGE brigádból pedig jó ha 2 érdekelt), de ez alól a meghatározó elem alól akadnak kivételek.

A legnagyobb kedvencem ezek közül az über hangulatosan laza Macross 7. Szimplán azért, mert ez volt az egyetlen a kedvenc mechák közül, amit a karaktereinek és a menetének köszönhetően, minden hibája ellenére úgy végigfankodtam, hogy az utolsó 10 részét egyben daráltam le, közben menőbbnek érezve az összes hasonlónál, így még a totálisan kapkodós sablonos zárása is olyan katartikus hatást mért rám, amitől konkrétan meghatódtam. Már nem a zárás hatott meg, hanem a tény, hogy basszus ennek itt és most vége, befejeztem a sorozatot, OMG. Persze nem könnyeztem meg, de a többi mechánál ilyen erősen még nem produkáltam ezeket az érzelmeket. XD


Amúgy a sokak által dicsőített TTGL-t még mindig nem néztem meg, pedig évek óta izgat, de szándékosan halogatom még tovább. Okok:
1. Sajnos már minden lényeges spoilerjét ilyen-olyan módon az évek alatt megtudtam, ami amúgy összességében nem zavar, de nem sok dolga fog már meglepni az fix. De azért még tologatom, hátha kopnak kicsit az emlékeim (nem valószínű, de na, ráérek még vele).
2. Mivel arra számítok, hogy tetszeni fog  és még a spoilerek tudatában is nagyok az elvárásaim, így a "későbbre is maradjon valami ütős" elv alapján tologatom. Aztán vagy megimádom vagy nem ájulok el. Kíváncsian várom.
3. Hirotaka (párom) ráhangolódását is szemmel tartom, mert ha lehet inkább vele nézem, mint egyedül, az plusz élmény.^^
[troll]4. Mi-mih? Szóval a pasim izomhegy lesz tőle, én pedig terhes? Akkor köszi, de mégsem kérjük.[/troll]
Avatar
Hikari
AoiAnime szerkesztő
AoiAnime szerkesztő
Hozzászólások: 743
Csatlakozott: 2003.02.17. 19:05
Nem:
Tartózkodási hely: Norvégia
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Hikari »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Anime:
Neon Genesis Evangelion
Hoshi no Koe


Manga:
Bokurano (az anime is jó, de a manga még sokkal jobb)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2526
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Junchi »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Szintén az NGE és a TTGL között ment a vacilla nálam is, de a "melyiket is jelöljem erre?" kérdéskörnél azért bonyolultabb a helyzet. Például, ha csak annyit veszek, hogy TTGL vs NGE sorozat, akkor ott egyértelműen a Lagann jön ki győztesnek, gyakorlatilag erőlködés nélkül. Az NGE-t én nagyon sokáig kimondottan utáltam és keményen pedáloznia kellett, hogy meg tudjak bocsátani neki, de aztán végül megtettem és overall egy jó animének tartom, még ha 500+ hibát/baromságot/egyebet kapásból a számlájára tudnék írni (erős 7-es MAL-omon a TTGL 9-esével szemben). A helyzet ott válik érdekesebbé, ha az End of Eva mozifilmet is beviszem a játékba, ami nekem nem csak, mint anime, de mint mozgókép úgy általában is egy nagyon meghatározó élmény volt, egyike a nagyon kevés 10/10-eimnek. Innen nézve viszont az NGE-t mondanám, elvégre az EoE-hez kell a sorozat is (másképp nem sokat ér). Ennek ellenére mégsem teszem és maradok a TTGL-nél, méghozzá a következők miatt: 1) háromszor is megnéztem már, 2) rengeteget "promóztam" annak idején (blog, ismertetők ide-oda, már-már idegesítő fanbolyhó-kirohanások fórumszerte, egy kis csapattal [Nihilus, Jaaku, stb.] a mangát is elkezdtük fordítani, sőt az első Mondo magazinos cikkem is a Lagann volt), 3) a mai napig szívesen idézgetem vissza a kretén szövegeit, az eltúlzott, mégis stílusos JELENETEIT (igyekszem én is visszaszolgáltatni valamit ebből az életérzésből), itt van a képem előtt KAMINA (everyone is gay/r for KAMINA as you all fuckin' know), a MOEGAR, a szimpatikus homo, A FÚRÓ-- bocsánat, GIGA DORIRU BUREKAAA, a spirál szimbolika, a maid Yoko figura a vitrinemben, az ORE O DARE DA TO OMOTTE YAGARU???!!! és még folytathatnám a sort napestig. Ezek mind olyan dolgok, amiket a Gainax normálisabb, kreatívabb rétege alkotott, amik tinédzser és felnőtt fejjel nézve is ugyanazt a katarzist okozták és valsz akkor is azt fogják, mikor már az Árnyas Homokpad Szeretetotthonban szeretném felvidítani magam egy elvesztett bingóparty után.

TTGL in a nutshell. Még az okádék befejezést is simán trancsírozzák az erényei.

Honorable mention: Gunbuster.

A kérdés mangákra vonatkozó részét újfent passzolom.
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Aki ismer az tudja, hogy ide azt fogom írni, hogy Mobile Suit Gundam Seed kérdés nélkül. Kizárólag a Mozgékony Öltöny Puskagát Mag és nem a Mozgékony Öltöny Puskagát Mag Sors. (BTW valaki árulja el nekem, hogy mit szívnak azok akik anime címeket gyártanak.)

Aki a Puskagát franchiset ismeri és kedveli az általában csúnyán szokott a MÖPMre nézni. Valami ilyesmi érvekkel, hogy ez nem elég dark ahhoz, hogy igazán jól szemléltesse a Puskagát franchise igazi célját, hogy a háború tré. Hogy túl sok benne a random szines gundam és így nem jó. Hogy van benne bish boyband és ezzel a W-t másolja. Hogy a vége túl naív. Hogy a főszereplő(k) álságosak, mert a végefelé azt mondják, hogy nem akarnak ember életeket elvenni közben lövöldöznek és a főhős még meg is öl (egy!) valakit. Hát screw you én egy másik animut néztem és nekem tetszett. (Meg kb. az összes ismerősömnek akinek megmutattam. :dirr: )

Egy valamit nem akarok elvitatni, hogy az első kétharmada az nagyon hajaz a 79's gundam sorozat cselekményére, ugyanakkor szerintem nem ez lenne a világ történelemben az első amikor egy remake az túlszárnyalna az eredetin.

Szóval én miért szeretem? Mert nekem (jó pár, de messze menőnen nem az összes gundamból amit láttam) ebből jött le "a háború tré" dolog legjobban, mivel első pillanattól kezdve személyes és hiteles volt ebből a problémából adódó dráma. Szerintem biztosan mindenki (de legalábbis sokan) ismeri azt a helyzetet, amikor van egy tök normális, jófej haverja az embernek, azt egyszerre csak szóba kerül valami politikai és az illető olyat mond, ami vitathatatlanul a te nézeteiddel szembe menő nézet. (Ez az érzés feltételezem független attól, hogy valaki jobbos/balos/közepes/mittoménmi, hiszen mindenki valamilyen okból nyílván a saját igazáról van meggyőződve.) Ilyenkor az ember fusztrált. Mi a teendő? Próbálja meggyőzni mégis azt a másikat, hogy hülyeségeket beszél? Átgondolni, hogy miért gondolja az illető azt amit és valami közös nevezőre jutni mégis? Csendben maradni és hátha nem veszik össze a másikkal, mert amúgy azért még mindig haver? GS ezt az életérzést ülteti át háborús helyzetbe. Van egy régi jó haver, aki a frontvonal másik oldalán van. Nem a "gonosz" oldalon van. Nem lett belőle vámpír, vagy ilyesmi. Nem hajtja kifejezetten ellened a személyes bosszú. Viszont meg van győződve arról, hogy az, hogy ő a seregben (és abban a seregben) van az a jó lépés. Hogyan kezeled? A dolog ehhez még meg van fejelve egy ilyen pókemberes "Nagy hatalom nagy felelősség" dologgal, a főszereplő sem adhatja lazán fel magát, mert azzal veszélybe sodorná azon barátait, bajtársait akik a frontvonal innenső oldalán vannak.

Ezen kérdéskörökkel játszik a sorozat, ahogy szép lassan halad előre a társoság egy hajón többnyire ellenséges felségvizeken, sivatagokon, földkörüli pályákon, érzelmek viharán, stresszen, nyomáson, áruláson keresztül. Miközben zajlik a háttérben az eszkalálódó háború a két szuperhatalom között, ahol mindkét oldalon egyre radikalizálódik és embertelenedik el a vezetés.

Bedobnék egy jelenetet még ide ami az egész abszurd drámát összegzi néhány percben, a dolog spoileres, tehát csak saját felelősségre. Nálam mindig betalál a jelenet. Hogy egy kis kontextus legyen: a sorozat kétharmadában tartunk és a főszereplőről fog két valaki beszélgetni.

Futottak még: RahXephon (Evangelon done right), NGE (Evangelion done wrong), Eureka Seven (Evangelion done with hip-hop), Fafner (Evangelion done with a tiny bit less wtf), Mugen no Ryvius (Legyek ura in SPAAAAACEEEE~), TTGL (lásd Surci leírása fentebb), Sidoni no Kishi (Shingeki no Kyojin in SPAAAAACEEEE~), Gundam 00 első szezon (Asimov's Foundation done with gundams and bish)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Cruel Angel 2016.01.18. 19:55-kor.
Kép
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: scineram »

11. nap - Kedvenc mecha anime

Őszintén szólva sosem voltam a mecha műfaj kifejezett rajongója. Valamennyire már a koncepciót hülyeségnek tartottam, ezért ami mecha sorozatokat szerettem, azok azért az extra dolgokért voltak, amiket még a mechákon kívül fel tudtak mutatni. Főleg hogy még a mai napig a műfaj sok klasszikusával adós vagyok. De azért elmondom, melyik volt az amit talán a leginkább szerettem egyszerűen nézni.

Full Metal Panic

Kép

Talán senkinek sem kell bemutatni. Amit sokan az első szezonja gyengeségének róttak fel, hogy a drámai és humoros részeket vegyítette, az én szememben kifejezetten előnyös volt. Egyszerűen az alap szereplőgárdát annyira eltalálta Gatoh Shouji, hogy megunhatatlanul élveztem minden velük töltött percet. A nagyon fontos főszereplő duó közöttt kémia is tökéletes volt. Ugyanakkor azt hiszem a mecha harcok terén sem kellett feltétlen szégyenkeznie. Még ha a Gonzo produkciója az első szezonban átlagos is volt, a KyoAni a Second Raiddel igazi mecha mesterművet tett le az asztalra Gatoh segítségével. Akkor még kézzel rajzolták ők is a mechákat, az eredmény pedig számomra lenyűgöző volt. De ami igazán impresszív volt számomra, hogy abba kevés epizódba milyen erős drámai szálat vittek végig, amit korábban nem néztem ki a sorozatból. Ahogy Sousuke és Kaname először egy olló fesztávolságra kerültek egymástól, ami már nagyon érett a kapcsolatukban, majd pedig a semmiből elszakították őket, az fenomenális volt. Mind a korábban hihetetlenül összeszedett és sztoikus Sousuke szétesése, mind pedig az addig felhőtlenül laza Kaname támasza elvesztése utáni kétségbeesése és magára találása elsőrangú munka volt. A TSR eredeti Gates pedig az egyik legemlékezetesebb szadista állatra sikeredett, akinek ámokfutása az ikrek kárára még engem is felhúzott. Az pedig óriási végkifejlett volt, ahogy a végre egyedül elboldoguló Kaname adjon ezúttal erőt Sousukénak a győzelemhez.

Ezért is töltött el örömmel annak az alapigazságnak a konfirmációja, hogy az animeiparban nincsen halott franchise, ahogy ezt demonstrálták az évekkel, évtizedekkel később a semmiből újra feltámasztott cuccok, mint a Jojo, Parasyte, Level E, Fafner, DRRR, Nagato Yuki, Ushio & Tora. Mivel ÚGY tűnik megvalósul az ősfanok immáron tízéves álma, UGYANIS VAN ISTEN, ÉS ITT A BIZONYÍTÉK, MERT HA EZ NEM AZ, AKKOR SEMMI!!!
:xmas: :rozsaszintancoloelefant: :banan: ::jcheers:: :omedeto: :sing: ::jthrill::
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára scineram 2016.01.27. 23:00-kor.
Kép
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: paTKany »

11. nap

Klasszikus mecha: Choujikuu Yousai Macross: Ai Oboeteimasuka

Mechamusume: Strike Witches
Kép
A mordályos nyul
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1889
Csatlakozott: 2006.11.12. 11:53
Nem:
Tartózkodási hely: Kő alatt

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: A mordályos nyul »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Nem indult jól a kapcsolatom a mecha animékkel, ugyanis én is azzal az alapkérdéssel kezdtem, hogy mi a szöszt nézzek azon, hogy nagy robotok? Ugye? Aztán elkezdtem nézni A+on a Full Metal Panic-ot, amit úgy etettek be velem, hogy milyen vicces, és a 10. rész körül teljes felháborodással hagytam ott, hogy már mióta kinn küzdenek nem tudom kik nem tudom kik ellen, és főleg miért(!!!) És mégcsak nem is nevettem. Arról nem is szólva, hogy olyan egyforma volt minden robot, hogy gőzöm se volt, hogy melyiknek kellene szurkolni, ki üt le kit, és hogy a pilótafülkés nézetek melyikhez tartoznak. :knife: Az FMP se egyhamar kap második esélyt nálam, de a Fumoffuval kivételezek, hivatalosan már évek óta Watching, most a Challenge hatására kihajtott projekt keretében hamarosan ki is pipálom majd. [/nemválaszakérdésre]

Ennek ismeretében tőlem nagy előrelépés volt, amikor azt mondtam, hogy na jó, a Code Geass-t végülis hajlandó vagyok megnézni, mert őrült röhögések vannak benne, és ezt Titkoshoz hasonlóan én is kedvelem. Aztán nem csak Lelouch jött, geassozott és győzőtt felettem, hanem bejött az egész elnyomósdi-szabadságharcosdi, meg sakkozunk a harcmezőn, meg hogy nem feküdte meg a gyomrom az intrikamennyiség, a robotokat is meg tudtam különböztetni (bár lehet csak figyelmesebben néztem, mint ahogy a tévében elkapott cuccokat). Tetszett a kettős életvitel is, meg inkognitó, meg hogy volt némi vizezés a keserű háborúskodásból, még ha néha kissé valószínűtlen is volt a suli belekeverése.
Nem zavart a sokak által szekált nyújtott karakterdesign, sőt, kifejezetten könnyen beleestem a bish-csapdába, emellett meg a pasiknak szánt fanservice nem zavart (az amúgysem szokott, ha ha van egy normális egyensúly). Elismerem a hibáit, nekem is feltűnt a törés a két évad között, de az egész sorozat pont az a megmagyarázhatatlan "csak tetszik és kész" kategóriába esik nálam. Pont jól esett, pont jó helyen álltam, és eltalált, és evvan. :)
Persze simán elhiszem, ha azt mondja valaki, hogy más sorozat jobban csinálta ezt-meg-ezt a CG-nél, de hát ha az eddig látottakból nekem ennyi jutott egyelőre...! ::jumph:: (graph.anime.plus szerint 17 mecha cím van a listámban, azthogy! Lehet abban a PtW is benne volt.)

Aztán, úgy érzem, illő megemlíteni egy másik címet, ami elvileg szintén mecha, és szintén 9 pontot adtam rá, mint a Code Geass-re.
Ez pedig a Blue Submarine no.6.
"Dehogyis, ez Pocahontas!" jutott róla most eszembe, de engem az ilyesmi nem szokott zavarni, mert simán elhiszem, hogy ez (megismerünk az ellenségből egy valakit, aki szimpatikus, és átértékeljük az egész ellenségesdit) a valóságban gyakrabban előfordul, minthogy Pocahontas hercegnő története lehessen az egyetlen képviselője a jelenségnek. Igaz, itt azért nem akart senki semmit bányászni. Amellett meg egy környezetvédelmi témával engem bármikor le lehet kenyerezni.
Újra is nézhetném ezt is, úgyiscsak pár rész, és ahhoz képest, hogy magasra értékeltem, magamtól alig néhány elem jutott róla eszembe. (Ezért kéne vagy mindig nézés után, vagy mindig csak X idő múlva, de következetesen pontozni?)
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Hm, melyik legyen... Engem mindig is vonzottak a sci-fi animék és annak egy szűkebb csoportja is, amikor óriási robotokkal gyepálják egymást. (Tegyük hozzá, hogy már fiatalabb koromban is előbb ültem le egy Star Trek rész elé, mint mondjuk az aktuális romantikus brazil vagy mexikói szappanopera elé.) Szóval elkerülhetetlen volt, hogy az animék közül is ez a műfaj váljon az egyik kedvencemmé. Pont emiatt nehéz egyet kiemelni, mert egy csomónak vannak pozitív és negatív oldalai, de mindenképpen közel állnak hozzám.
A Tengen Toppa Gurren Lagann említést érdemel, nem is nagyon ragoznám a szót vele kapcsolatban, szerintem aki már ismeretségbe került a sorozattal, pontosan tudja, mire kell számítania. Talán abból a szempontból ismét kilógok a sorból, hogy nekem az első fele jobban tetszett, bármennyire is a másodikban jöttek az epicebbnél epicebb jelenetek. Azért azt tegyük hozzá, hogy az eleje sincs annyira lemaradva. Valahogy annak a hangulata közelebb áll hozzám, de azt nem igazán tudnám megmagyarázni, miért. Illetve már a kezdetektől bennem volt, hogy legvégén valami másnak kéne történnie, mint amit elvárnék, amit megléptek. Oké, nem egészen így képzeltem el, viszont kétségtelenül a padlóra küldött.
A Neon Genesis Evangelionról azt érdemes tudni, hogy az első mecha animém volt. :D Jól tolom, mi? (A Transformers Energon pedig ha jól tudom, nem mecha, mert az átalakult autók maguktól is tudnak harcolni.) Alapvetően nem azért kezdtem bele, mert kíváncsi voltam Shinji elmeállapotára, meg az olyan kommentek sem tudtak meghatni, hogy "OMG ez alapmű!", hanem ott figyelt a sci-fi műfaji besorolás és a világa felkeltette az érdeklődésemet. Aztán az utolsó pár résznél jöttem rá, hogy hoppá, kicsit nagyobb fába vágtam a fejszémet, mint elsőre tippeltem. De nem bántam meg a döntést, hiszen a mai napig inkább mecha animeként tartom magamnak számon, mintsem pszichológiai cuccként. (NGE f,anok mindjárt karóba húznak. XD)
Később kerültek bele a képbe olyanok, mint Macross és Gundam univerzumok, aztán a Fafner, majd a Code Geass. Igen, ezeket is szeretem, mert megvan a hangulatuk. Macross szériák közül az alap és a Frontier voltak a bevezetések, utóbbi lett a kedvencem, ha ki kéne emelni egy sorozatot. A Gundam Seed szintén jó kezdésnek bizonyult, mert bár korántsem folytam bele minden elágazásába, mindmáig kitartok az első mellett és szerintem nem is lesz olyan, ami számomra felül tudja majd múlni. A Code Geass kapcsán is lehet kinyitom a bicskát egyesek zsebében, de nem Lulu zsenije miatt néztem végig, hanem a sci-fi, mecha elemek tetszettek meg, illetve az alap felállás a világ hatalmaival.

Egy mecha manga van, amit olvasok, a Sidonia no Kishi és tetszik, szóval megkapja a díjat. Igaz, van benne fölösleges fanservice és hárem kezdemény, viszont az összes többi eleme a helyén van, bőven ellensúlyozzák ezeket. (Shingeki no Kyojin in space!) Plusz egy későbbi kérdésnél is fel fog vetődni az anime/manga, akkor majd bővebben kifejtem a véleményemet, hogy miért is lopta be magát annyira a szívembe.
Kép
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

(tudom, ellustultam az utóbbi pár napot, de már tegnap is behoztam volna a lemaradást ha nem lett volna jeles nap a részemről egy "eh, majd ráér holnap" gondolattal megfejelve)

9. nap - Kedvenc antagonistád animében/mangában

Első körben ugyancsak felhoztam volna Edmond Dantes-t és Legato Bluesummers-t mint említésre méltó nevet, viszont annak köszönhetően, hogy az elmúlt pár napban egy picit "ellustultam", ezért jóformán szinte semmit sem tudok hozzátenni Dantes-hez amit előttem már jó páran ne hoztak fel egyetértésre méltó módon, és Bluesummers kapcsán is csak annyit tennék hozzá scineram mondandójához, hogy annak ellenére, hogy évek óta nem láttam a Trigun-t, az ő "fináléja" a mai napig emékezetes jelenet, pedig azóta nem egy anime lefolyt már a Dunán. Lehet, hogy bő 11-12 részt kell várni arra, hogy a Trigun igazán elinduljon, de az, ahogy Vash-t majdnem száz százalékosan sikerült kikészítenie, az olyasmi volt ami NAGYON jól példázta azt a hangulat- és tartalomváltozást, amin a sorozat keresztülment, nem mellesleg pedig jóformán ez a jelenet az, amire szinte mindig asszociálok ha azt olvasom, hogy egy sztori az elején még poénos, a másikban pedig már vérkomoly.

Viszont hogy több lehetőségem legyen érdemben hosszászólni ehhez a kérdéshez, Ruihoz hasonlóan felhozom Dio Brando-t, viszont vele ellentétben láttam mindegyik olyan Jojo animét, amit a David Production eddig készített (vagyis Jojo's Bizarre Adventure 2012, illetve a Stardust Crusaders mindkét fele), úgyhogy itt talán több esélyem lesz kibontakozni. Ruinak alapvetően igaza van abban, hogy egy karizmatikus figuráról van szó, viszont véletlenül se mondanám azt hogy itt most teszem azt egy Gróf kategóriás antagonistára kell gondolni, mert ha úgy vesszük, akkor Dio bizony egy sokkal laposabb és egyszerűbb figura lenne, annyira, hogy körülbelül egy szinten van egy tipikusabb shounen gonoszéval, ráadásul úgy, hogy ő maga is a nyolcvanas évekből származik. Viszont ugyanakkor a személye simán elindíthatna egy "kinek mi számít jó antagonista figurának" kérdéskört, mert az ő esete talán az egyik legjobb példa arra, amikor egy antagonista pusztán azért marad emlékezetes, mert megvan ahhoz a kiállása és az attitűdje, hogy egy "szórakoztató nézni ahogy genyózik" frázis egyszerre írja le őt tökéletesen, és közben mégsem árulja el teljesen azt, ahogy a fickó űzi a sportot. Eleve maga a Jojo is egy olyan franchise, amiben van egy bizonyos mértékű és saját szájízre alakított "színpadiasság" és pózőrség, Dio pedig lényegében az a fajta antagonista, aki egy ilyen közegben nagyon jól érvényesülhet attól függetlenül, hogy disszertációkat kimondottan nehezen lehet írni róla, és erre rátesz rengeteg lapáttal, hogy Takehito Koyasu élete talán egyik legjobb alakítását adja Dio szerepében, különösképpen a Stardust Crusaders második felében. Dio kapcsán egyébként érdemes hozzátenni, hogy Jojo mémek túlnyomó része pont az SC kapcsán röppent fel (hiszen az 1993-as és a 2000-es OVA ezt az arcot dolgozza fel, és a Capcom-féle játékadaptáció is ebből az arcból készült), amik segedelmével Dio az egyik ismertebb "classic anime antagonistává" vált (akinek esetleg ismerős az úthenger, a MUDAMUDAMUDAMUDA és az időmegállítás, akkor képben van), ami persze azt is maga után vonja, hogy egyeseknek inkább jön le túlértékeltnek a figura, semmint tényleg jónak. Személy szerint egy kicsit tényleg többnek érzem azt a felhajtást körülötte mint amit megérdemelne, de a gonosz-vagyok-mert-azért jellegű anime gonoszok szempontjából Dio még így is egy látványos jelenség, amin csak segít az, hogy a Jojo mint olyan is egy érdekes lenyomat a shounen műfajban.

10. nap - Kedvenc fight anime

Ez, és a következő napi kérdés egy kicsit fogós lesz, mert egyik műfaj esetében se mondanám azt hogy a legnézettebb lenne a részemről, de ami a fight animéket illeti, annak kapcsán két, számomra egyenértékű címet hoznék fel, amik közül az egyik a Hunter x Hunter lenne, míg a másik a Jojo's Bizarre Adventure - Stardust Crusaders (Egypt-arc) lenne. Mindkét sorozatra jellemző az, hogy a harcok szempontjából szvsz simán ott vannak a legegyedibb stuffok csarnokában, de a kettő között persze még így is van külömbség, legfőképpen azért, mert a két sorozat stílusa is eredendően más.

A HxH kapcsán szerintem ráillik az a meghatározás, hogy egy shounen álcába bújtatott seinen fight cuccról van szó, hiszen a látszat ellenére tényleg egy olyan cuccról van szó, ahol a látszatra egy "szabvány" shounenbe beillő figurák nem csak hogy változatos és ötletes, de "ésszel" is használt tudással és képességgekkel operálnak, amik kapcsán tényleg érvényes az a frázis, hogy a nyers erő nem minden: a "hétköznapi" taktikázáson túl az se mindegy, hogy a képességek túlnyomó része a "Nen", vagyis a saját aura használata köré épül, amiből ugyancsak léteznek eltérő típusok, szóval ez is ad egy extra réteget a dologhoz. Ennek kapcsán egyébként plusz pont, hogy ezzel nem csak hogy túl tud lépni teszem azt a DBZ "gyors ütéssorozat + energiagömb amíg az unokáid ki nem fizetik a tartozásaidat" kettős dominált tipikus harcstíluson, de maguk a harcok sem tartanak epizódokon keresztül, és nem is állnak csak abból, hogy az ügyeletes gonosz jól lehordja az ügyeletes jófiút. Az már más kérdés, hogy a Chimera Ant arc már sokkal közelebb áll a DBZ-hez, de ez is "csak" amiatt van, mert ott rövid idő alatt NAGYON sok minden történik, és ez természetesen rányomja a bélyegét a sztori sebességére, mégha a harcok jellege így sem változik meg.

Ehhez viszonyítva a Jojo mint sztori jóval egyszerűbb lenne mint a HxH (mert például a HxH karakteri alapvetően összetettebbek), ha nem léteze úgy a Stand koncepciója, ahogy. Maga a Stand koncepció az SC-t megelőző két arc (vagy Part, ahogy a Jojo nevezi) során meglévő Hamon/Ripple aura-központú technikáját cserélte le egy olyanra, amit nem csak a címszereplő Joestar família tud használni, és ha valaki látta például a Persona 3-4 játékokból készült animéket, azoknak ismerősek lehetnek a Standek, hiszen jóformán a Jojo volt az, ami populárissá tette a "szellemi kivetülésemet használom a harcban" vonást. Ebből a szempontból pedig nem hiába emelem ki a Stardust Crusaders második felét, hiszen hiába volt már az SC első felében is ígéretes a Stand koncepció, igazából a második felétől (innentől Egypt Arc) kezdett igazán kiforrni az új megközelítés, legfőképpen azért, mert ekkortól kezdve kezdte el egyre inkább kihasználni mindazt, ami azzá teszi a Jojo-t ami. Az "intelligens, műfajt meghazudtoló harcok és karakterek" koronát a HxH szerintem még mindig jobban megérdemli ha már shounenekről van szó, de ahhoz képest hogy egy 1987-ben indult sztori 1989-es állomásáról van szó, ahhoz viszonyítva még így is meglepően időtálló tudott maradni az Egyt Arc, köszönhetően annak, hogy a Stand képességek nem csak változatosak voltak (pölö a főszereplő Jotaronak ott van az ORAORAORAORA-ból mémet csináló Star Platinum, de van aki pókeren keresztül érvényesíti az erejét, és az állatok se maradnak ki a szórásból ha Stand-ekről van szó), de egyben jelentős kihatással voltak az összecsapások milyenségére is. Nem csak az egymás eszén való túljárásra gondolok itt, hanem arra is, hogy a sorozat "színpadiassága", humora, vagy pont a kettő egyszerre való megléte is változatos módon tudott érvényesülni, ami végső soron megadja a Jojo-nak azt, ami sajátossá teszi. Még így sem mondanám "művelt" animének mert még mindig inkább a szórakoztatáson van a hangsúly, de a korához képest egy mindenképpen említésre méltó félúti állomása a "pusztán szórakoztató" és az "intelligens" fight sztoriknak, főleg ahhoz viszonyítva, hogy például a Hokuto no Ken/Fist of the North Star ehhez képest nagyon nem állja jól az idő vasfogát függetlenül mindattól, amit maga mögöt hagyott. Például azt, hogy a SC (vagy inkább az első három Part) férfi karaktereinek túlnyomó része is egy kétajtós ruhásszekrény body-builder fizimiskájával bírnak.

11. nap - Kedvenc mecha anime/manga

Mint mondottam volt az előző napi kérdésnél, a mecha téma sem olyasmi ami napi rendszerességgel fordulna meg a VLC lejátszóban vagy a Blu-Ray lejátszónak (is) használt PS3-4 kettősben, de az eddigi válaszokat tekintve látom az NGE/TTGL páros jóformán töretlen favoritnak számít mint említésre méltó, a tényleges választól esetleg független címek, és ilyen szempontból abszolút érthetőnek tartom, hiszen az NGE a mai napig megosztó, de kis túlzással megkerülhetetlen karakter dráma mecha köntösbe bújtatva, míg a TTGL a mechán keresztül demonstrálja azt, hogy milyen az amikor egy sztori TÉNYLEG képes olyan, jó értelemben hype-os lenni, hogy a tétek egyre növekednek anélkül hogy a fantázia kiapadása jelen lenne, és még javarészt komoly is tud lenni ha a helyzet úgy kívánja. Ami viszont a válaszadást illeti, én inkább két másik címnél maradnék, amik közül az egyik a Gunbuster (vagy becsületes nevén Top wo Neare! Gunbuster), míg a másik a Mobile Police Patlabor lenne, annak is inkább az első két movieja.

A Gunbuster-t nem először hozom fel ebben a kihívásban, hiszen a negyedik nap során már értekeztem a főszereplő Noriko-ról egy pár sort, és ha már akkor felhoztam, hogy az OVA lényegében egy régimódi lány-központú sport sztori és egy Super Robot kategóriás mecha történet keresztezése, akkor most is felhozom, mert ez az ami azzá teszi az OVA-t ami. Lehet hogy nem annyira ismert, mint a másik két Gainax "gyerkőc", de ez a műfaji kettős egyszerűen egy olyan hangulatot és megvalósítást kölcsönöz az egésznek ami miatt amúgy se lenne szívem az EVA és a TTGL alá pakolni (például hiába van benne jóval kevesebb mecha használat mint a két sorozatban, az a pár mecha használat bizony rengeteget számít mind a sztori, mind a szereplők szempontjából), úgy meg aztán végképp, hogy -ha lehet így mondani- többet is ér a számomra az egész mint a két nevesebb Gainax stuff. Nem kizárt, hogy ezt a "többet ér nekem" frázist többször is elő fogom még hozni a kihívás során, de hiába színes-szagos-jó az NGE/TTGL, a Gunbuster kapcsán érzem mégis azt, hogy "igen, ez rezonál velem, mondhat akárki akármit", mecha harcostól - MANLY JPOP-ostól - Norikostól - mindenestől, és ezen az se csorbít, hogy egyébként az NGE/TTGL kettősnek is megvannak az érdemei. Odáig mondjuk véletlenül se mennék el, hogy ízléstelen mainstream fráternek tituláljak bárkit aki esetleg nem hallott róla, miközben az NGE/TTGL van sokkalta inkább felhozva, de arra is fogadni mernék, hogy én gondolom egyedül azt án blokk a világon, hogy "Noriko olyan mint Simon, mielőtt Simon (és/vagy Kamina) mainstream lett volna", és ha tl;dr verzió kéne arról amit eddig az OVA kapcsán írtam, akkor legyen ez a válasz ha esetleg felmerül a "mié' nem TTGL urambátyám?" kérdés.

Ami pedig a Patlabor-t illeti, az egy érdekes eset, mert hiába lenne meg ugyanaz a koncepció az összes kivetülésben, egyedül az első két movie-t tartom ténylegesen jónak, a többit pedig határozottan középszerűnek. Pedig maga a koncepció érdekes is lenne szerintem abból a szempontból, hogy a mecha műfaj Real Robot változatából a "real" annyira valós, hogy a sorozat világa kvázi ugyanolyan "hétköznapi" mint a miénk (megvan a sörhasú darukezelő képe? Cseréljétek le a darut egy mecha-ra, és meg is van a Patlabor életkép), annyi eltéréssel hogy a mechákat (vagy Labor-ok, ahogyan itt nevezik őket) már annyira széles körben alkalmazzák, hogy a rendőrségnek külön, a Laborökre szakosodott ága is van, a sztori pedig ennek az ágazatnak a második szekciója körül forog, pontosabban annak félig-meddig dinka tagjai és a főnökük, az alapvetően nyugodt de mégis sunyi Gotou körül. Ami viszont kiemeli az első két moviet a többi Patlabor anime közül (vagyis: a két OVA, a harmadik movie, és a TV sorozat), az az, hogy gyakorlatilag ez a két movie tudja úgy igazán működésre bírni a formulát: mindkét movie a sorozat világában lényeges kérdések körül forog (elsőben a technológiai modernizáció hátrányai, míg a másodikban a béke, mint "károsító" hatás), ám a technológiai, és a második movie politikai oldala mellett a franchise humorosabb, bugyutább oldala is produkálja magát anélkül, hogy az összes többi kivetülésre jellemző eltúlzás jelen lenne, emellett a franchise világa is jellegzetes módon ötvözi a hétköznapit a futurisztikussal, anélkül hogy a TV sorozat olykor arcpiritóan béna próbálkozása jelen lenne. Azt halkan teszem hozzá egyébként, hogy az egész franchise mögött részben ugyanaz a Mamoru Oshii áll, akinek a neve az első GitS movie-val vált ismertté, és akinek esetleg idegrángásai vannak a neve hallatán, annak már most szólok, hogy a második movie nehéz eset lesz. Az a movie mondjuk már alapjáraton nehezebb eset mint az első (révén jóval nagyobb hangsúlyt helyez a komolyságra és az elmélkedésre, a "tájképekről" nem is szólva), de ennek tetejébe még érződik is hogy ez a movie két évvel előzte meg a GitS-et, szóval aki a GitS alatt az igazak álmát aludta, annak ez a movie is valószínű jó altató lesz, hiszen valamelyest szembeötlő a hasonlóság. Személy szerint nem aludtam be rajta, de hiába a "magvasabb" megközelítés, én mégis inkább az első moviet kedvelem a második helyett: nem csak azért, mert egészséges keresztezése a franchise koncepciójának és Oshii stílusának, de az első movie antagonistája is jobban működött azáltal, hogy a movie első fél perce után hűlt helye lesz, így inkább azon van a hangsúly, hogy mit akar közölni a világgal, szemben a második movie ellenlábasával aki egész végig ott van, de valahol pont az ő "tényleges" személye húzza le egy kissé a moviet.
Kép Kép
Válasz küldése