Általános anime társalgó

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Surci »

Akosss írta:"Kedvenc/legutáltabb karaktertípusok? (tsundere, dandere, yandere, kuudere, tomboy, genki, dojikko, ojou-san, miegymás?)"
Hát.... Szerintem ezt lefedi a legjobban utált klisés kérdés... Bár ott nincs kedvenc rész, meg nem is személyekre vonatkozna elsősorban... estig megagyaljuk. Vélemények?
Akosss írta:"Kedvenc shounen manga/anime?"
Előző kihívásban vagy 3 ilyen irányú kérdés is volt (mecha, fájt, neverending, stb... ).
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Akosss
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 374
Csatlakozott: 2016.10.22. 00:54

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Akosss »

Surci írta:
Akosss írta:"Kedvenc shounen manga/anime?"
Előző kihívásban vagy 3 ilyen irányú kérdés is volt (mecha, fájt, neverending, stb... ).
Ja, ez mondjuk érthető... akkor esetleg shoujo/josei/seinen? Jobb híján...
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Surci »

Hikari a kihívás topicban írta:Haibane Renmei
Soha nem gondoltam erre fantasyként, viszont eszembe juttattad, hogy "kedvenc picológiai animék"-kérdés simán lehetett volna...
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Olvasgatva a kihívásra érkezett válaszokat, meglepődtem, hogy többen is felhozták a Shinsekai Yorit. Lehet velem van a baj, de én mindig is inkább sci-fi kategóriába raktam, hiába játszódik kissé középkorias környezetben. Az űrhajók, mechák, spéci fegyverek szerintem nem feltétlenül alapelemei egy sci-fi animének, illetve ez egy disztopikus jövőt fest le, ami szintén a már említett műfajhoz köthető. Plusz a cantus inkább ilyen X-men mutációnak tűnt nekem, mintsem varázslatnak. Egyébként lehet velem vitatkozni, meggyőzni, ezért hoztam fel a témát. :) Érdekesnek találtam, de annak örülök, hogy néhány itteni fórumozónak bekerült a kedvencei közé, kicsit le voltam hangolva, mert ha máshol szóba hoztam az animét, alig ismerték. Rám is nagy hatással volt, egyszer már újra néztem és szerintem lassan megint esedékes lesz elővennem.
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Rui-chan írta:Olvasgatva a kihívásra érkezett válaszokat, meglepődtem, hogy többen is felhozták a Shinsekai Yorit. Lehet velem van a baj, de én mindig is inkább sci-fi kategóriába raktam, hiába játszódik kissé középkorias környezetben. Az űrhajók, mechák, spéci fegyverek szerintem nem feltétlenül alapelemei egy sci-fi animének, illetve ez egy disztopikus jövőt fest le, ami szintén a már említett műfajhoz köthető. Plusz a cantus inkább ilyen X-men mutációnak tűnt nekem, mintsem varázslatnak. Egyébként lehet velem vitatkozni, meggyőzni, ezért hoztam fel a témát. :)
Az Utawarerumonóval is ez a helyzet lényegében, hogy az elején végig egy könnyedebb fantasy-nak tűnik, és a végén derül ki a sci-fi vonulat és hogy az egész történet gyökere abból fakad. A határt én ebben úgy húznám meg, hogy minél többet helyeznek a tudományos magyarázatokra a világ felépítését, fizikáját, kémiáját illetően, annál inkább sci-fi. A Shinsekai Yori voltaképp belefér mindkettő kategóriába, mert van elég fantasy-ra alapozó és misztikus vonulata is.



Amin én meglepődtem, az a Maoyuu Maou Yuusha említése animénél. Azt mondjuk én a light novelhez tenném b, az anime sajnos olyan, mintha a sztori minden második epizódját néznéd. És nem is véletlenül: a light novel első fejezete az első rész. A fejezet negyede se került az epizódba (~10 oldal drámai párbeszéd), viszont ott rengeteg plusz dolog kerül kifejtésre, magyarázatra egy-egy részt vagy részpárt illetően. Persze, ettől még relatív jó anime, de az időkeret miatt nem tudja rendesen nyújtani azt, amit egyébként a (dráma)regény tartogat.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1261
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Szerintem is befér fantasynak a Shinsekai, de inkább sci-finek tartom. Hasonló agyaláson mentem át a hsz-em végén, úgyhogy beidézem ide is, mert eszembe jutott, hogy az ilyen sci-fibe futó/azon alapuló fantasy világ klisét szeretem.
Catrin a kihívásban írta:Közben rájöttem, hogy az alap fantasy műfajnál sokkal jobban vonzanak a félig fantasy-félig sci-fi vagy fantasynak tűnő, de valójában sci-fi cuccok, pl. így kedvenc nálam is a Shinsekai Yori világa, de én a Scrapped Princesst, a Jyu-Oh-Seit vagy a Dragon Ballt (XDjó, tudjuk, masszív shounen fight, de részben az FMA isXD) is ide sorolom. Na, ezt mindjárt Ruinak is fölvetem a másik topikban.
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Elég nagy az átfedés a két műfaj között. Az én szememben például a Star Wars fantasy cucc, nem pedig sci-fi. Legalábbis ha abból indulunk ki, hogy a fantasy műfaj "atyja" Tolkien és mellé kijelöljük mondjuk Asimovot mint a sci-fi egyik mesterét, úgy sokkal inkább az előbbihez áll közelebb. :mosoly:
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Surci »

Random reakciók, nem akarok szétOFFolni semmit:
iskariotes a havi kihívás topicban írta:Ezért inkább most is egy film lesz a kihívás méghozzá a Tokyo Godfathers
Nekem abszolút okés, bár már láttam, de nagggyyyon régesrég, és úgyis abszolválni kellene lassan Kon filmográfiáját, ez pedig jó beugró lesz hozzá,
iskariotes a Guilty pleasure topicban írta:Az "olyan rossz, hogy már jó" szvsz az egy másik kategória, szerintem erre a legjobb példa a Gangnam Style. Senki sem azért nézte meg mert zeneileg vagy képi világa olyan jó lett volna.
Szerintem az egy istenkirály szám, persze zeneileg nem egy nagy dobás, de kellően menő, és a klippje is zseniális, különösen a bogárszemüveges kabriómercis csávó ütött nagyot :cool:
Junchi a Puskagát-topicban írta:A módosítás jövőbeni jogát fenntartom, ergo lehetséges, hogy belemegyek azért majd később a Magzat abszolválásába is (bár ezért súlyos árat kell majd fizetned ám, lehet bevonlak az Akame mangába >:3)
Akame ga Kill?!?!?! Én jót akarok neked, erre meg akarsz kínozni? :D Bár ha ennyire szereted olvasni ahogy oltom, hát ezen nem múlik, ha még egy nézőt szerezhetek az epikséges SEEDnek. De készülj, mert lehet hogy egy valamikori kihívásban talán egyszer én is kérek majd valamit... Talán egy Sors/szériát, amit még nem abszolváltál, és nem, nem a Last Encore lesz az :twisted: Lehet hogy soha nem jön el ez az idő... De alighanem mégis :dirr:

És a végére random RAGE: mostanra sikerült megnéznem az őszi Conos kerekasztalt, különösen az a része érdekelt volna, ahol az alapművekről volt szó (Akira, GitS, NGE, CB). Hát basszus, ha egyszer van egy téma, akkor miért nem tudnak a megszólalók felkészülni belőle? Mert a 4 animéről összesen 3 darab értelmes véleményt hallottam a jelenlévő 6 embertől a szükséges 24 helyett azzal kapcsolatban, hogy miért is számítanak a mai napig megkerülhetetlennek és alapnak ezek a cuccok, mert a többi arról szólt hogy XYnak személy szerint mennyire jött be az adott anime vagy épp mi idegesítette benne. Mindenkinek lehet személyes véleménye, DE NEM AZ VOLT A TÉMA HOGY KINEK MENNYIRE TECCIK. -_- Egyszerűen ledobom az agyam hogy mennyire képtelenek a legtöbben elvonatkoztatni saját maguktól. Különösen az EVÁnál akadtam le, ahol 99%-ban az volt a téma hogy Shinji milyen idegesítő. Ja tényleg az az egész lényege, csak emiatt van toppon 20 éve a fandomban.

Ps. és én még emiatt akartam kiugrani fél órára Aoi meetről... Legközelebb ha ilyen baromságot találnék ki, van ott elég szék, valaki fogjon egyet és vágjon vele pofán.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Magam részéről attól, mert egy sorozatban van fantasyként is felfogható elem attól még nem az egész fantasy. Ott van például a Trigun attól mert van benne sci-fi vonal én inkább tartom western sorozatnak semmint tudományos-fantasztikus műnek. De, ha egy adott anime univerzumban léteznek más élőlények nem csak emberek attól még nem lesz valami fantasy. Kétlem, hogy olyan nagyon sokan a Hellsinget fantasynak tartanák csupán azért mert szerepel benne, ember, vámpír, ghoul és vérfarkas. Szerintem akkor sem lesz valami feltétlenül fantasy mert valamivel eltér a mi világunktól. Ott van a Pokémon univerzum, léteznek pokémon, de ezt leszámitva a mi világunkban játszodik és nekem biztos, hogy nem ugrana be az a párosítás, hogy Pokémon=Fantasy. A különböző erő használata miatt sem lesz valami fantasy. Lásd a Narutot. Boldog-boldogtalan chakrával harcol, de ettől még nem hiszem, hogy fantasyként kellene kezelni. Persze elképzelhető, hogy van olyan anime ahol léteznek nem emberek is, eltér a mi világunktól és még titokzatos erőt is használnak benne, de még sem lesz fantasy lásd FMA.

Az én felfogásom szerint, hogy valamit én fantasyként tudjak nevezni a következőek kellenek:
1. (Európai) Középkori hatású világ
2. A világ eredete ködbe vész. Leginkább istenek vagy más nem e transzcendes lények harcából/akaratából létezik.
3. Antropomorf karakterek megjelenése, bár ez kiválthatják sárknyok, elfek, tündék, orkok stb.
4. Létezik egy fajta mágia, aminek létezéséről mindenki tudd. A mágia logikai felépítése másodlagos.
Természetesen nem tagadom, hogy vannak olyan fantasyk amik nem az összes pont érvényes, de mégis ide lehet sorolni. Ilyen lehet a Harry Potter is, bár ott az utolsó 2 pont teljesül, az első meg szerintem részlegesen.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára iskariotes 2017.01.03. 20:29-kor.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Surci írta:
iskariotes a Guilty pleasure topicban írta:Az "olyan rossz, hogy már jó" szvsz az egy másik kategória, szerintem erre a legjobb példa a Gangnam Style. Senki sem azért nézte meg mert zeneileg vagy képi világa olyan jó lett volna.
Szerintem az egy istenkirály szám, persze zeneileg nem egy nagy dobás, de kellően menő, és a klippje is zseniális, különösen a bogárszemüveges kabriómercis csávó ütött nagyot :cool:
Jaja, pont akartam írni, hogy nekem pl. marhára bejött, bár ebből a szempontból lehet, hogy ritka madár vagyok, hiszen ugyanennyire bírtam zeneileg/klipileg a "What does they fox say?-t" (vagy akár a Nyan Cat-et :lol: ), valamint ezt a csodát is. :D
Surci írta:Ps. és én még emiatt akartam kiugrani fél órára Aoi meetről... Legközelebb ha ilyen baromságot találnék ki, van ott elég szék, valaki fogjon egyet és vágjon vele pofán.
Az Aoi meetet egyetlen conos program sem tudja felülmúlni. :cool: (Én amúgy a perf. cosplayt szoktam "feláldozni" miatta. XDDD)

Btw, ehhez a fantasy témához meg: talán annyira szigorú szabályokat nem támasztok felé, mint iskariotes, de pl. az általam amúgy nagyon imádott FMA-t pont azért nem jelöltem annál a kérdésnél, mert nehezen tudnék egy olyan cuccot fantasy-nak elkönyvelni, amiben pont tudományos alapon magyarázzák a "varázslatot". Szal nekem az FMA sosem volt az a kifejezett fantasy, inkább valami "alternatív tudománnyal" operáló anime. XD Egy kis magyarázat persze sosem árt, szal mit tudom én, a HP attól még fantasy, hogy egy oktatási rendszer keretein belül tanulják a varázslást (mint ahogy pl. a Vajákban is van "máguskoli" XDDD), viszont amikor már nagyon részletesen belemennek, akkor szerintem ott már pont "elvész a varázs". (Szal gondolok itt olyanokra, mint a Nicholas Cage-féle Varázslótanonc című film, ahol totál elvitték fizikai irányba az egészet, aztán ott magyarázgatták, hogy a tűzlabda, amit lődöznek, az igazából plazma, meg ilyenek... Így lehet agyonvágni az élményt. :? Nem véletlen, hogy Lucasra is ott pöccentek be a legtöbben, amikor az Erőt elkezdte a midikloriánokkal "megmagyarázni".) Egy minimális magyarázat persze belefér (honnan merítik a varázserőt, meg ilyesmi), de ahogy Tolkien mondta Martinnak az Epic Rap Battles-ban:

"...but news flash
the genre's called fantasy
it's meant to be unrealistic
you myopic manatee"

:lol:
Kép
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Titkos írta:de pl. az általam amúgy nagyon imádott FMA-t pont azért nem jelöltem annál a kérdésnél, mert nehezen tudnék egy olyan cuccot fantasy-nak elkönyvelni, amiben pont tudományos alapon magyarázzák a "varázslatot". Szal nekem az FMA sosem volt az a kifejezett fantasy, inkább valami "alternatív tudománnyal" operáló anime. XD
De hát nem pont ettől fantasy, mert a miénktől eltérő sajátos, "alternatív" belső szabályokkal működő világa van? :mosoly:
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

tulokos írta:
Titkos írta:de pl. az általam amúgy nagyon imádott FMA-t pont azért nem jelöltem annál a kérdésnél, mert nehezen tudnék egy olyan cuccot fantasy-nak elkönyvelni, amiben pont tudományos alapon magyarázzák a "varázslatot". Szal nekem az FMA sosem volt az a kifejezett fantasy, inkább valami "alternatív tudománnyal" operáló anime. XD
De hát nem pont ettől fantasy, mert a miénktől eltérő sajátos, "alternatív" belső szabályokkal működő világa van? :mosoly:
Erre csak iskariotes fenti postjából tudnék idézni: nekem nem fantasy, ahhoz kevés benne a tűzlabda, a sárkány, meg a várkastély. :D Ettől még másnak természetesen nyugodtan az lehet. :) (Plusz pont ez az, hogy ha minden olyan cuccot a fantasy-hoz sorolunk, aminek "a miénktől eltérő sajátos, alternatív belső szabályokkal működő világa van", akkor valóban a Pokémontól a Narutóig elég sok címet ide lehet sorolni, de ettől ezek még nekem sem lesznek fantasy-k, hogy miért, azt iska elég jól kifejtette.)
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Az alkímia nehezen nevezhető tudománynak, lévén a java inkább vlt gnosztikus/okkult miszticizmus, mint a vegytan előfutára. Amúgy az FMA-ban nagyon erősen kémiáztak, és nem is állnak annyira messze a valóvilágtól, csak épp a misztikus szegmense által tudnak varázsolgatni is.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz írta:Az alkímia nehezen nevezhető tudománynak, lévén a java inkább vlt gnosztikus/okkult miszticizmus, mint a vegytan előfutára. Amúgy az FMA-ban nagyon erősen kémiáztak, és nem is állnak annyira messze a valóvilágtól, csak épp a misztikus szegmense által tudnak varázsolgatni is.
Na ja, de én most itt nem arról beszéltem, hogy elsősorban a mi világunkban mi volt az alkímia, hanem hogy az FMA anime/manga mennyire tekinthető fantasy-nak. Nálam semennyire, pláne akkor nem, amikor a szereplők/írók tudatosan állítják szembe hőseinket mindenféle "varázslóval", vallással, stb. (Valszeg az sem véletlen, hogy Ed keményen ateista.) Illetve ez az "állami alkimista" állás is inkább tűnt valami államilag finanszírozott kutatói/katonai állásnak, mintsem mágusnak, vagy akármi hasonlónak, szal nálam már csak ezért sem működik a dolog fantasy-ként. (Ugyanez igaz egyébként a legtöbb alkimista ruházatára is, vagy tök normálisan öltöznek, vagy pedig katonai uniformist, hivatalnoki ruhát, vagy hasonlót viselnek, de nem talárt, köpenyes ruhát, Szürke Gandalf cosplayt, vagy bármi hasonlót, ahogyan egy mágust elképzel az ember. XD) Az egyetlen, valamennyire "varázslóra" hajazó csávó is pont a főgonosz Father, de ez is olyan, mintha azt akarnák kommunikálni az olvasó felé, hogy ő már átlépte az alkímia egészséges határait. Illetve a "kínaiak" révén bejön később valamennyire ennek az egésznek egyfajta "keleti filozófiai" vonulata, de ettől még ők sem varázslók, inkább azt mutatták be, hogy nyugaton és keleten milyen eltérések vannak az alkímia tudományában, mint ahogy pl. a valóságban is másmilyen bizonyos szempontokból a nyugati és keleti orvoslás. (Mit tudom én, kemoterápia vs akupunktúra, persze most valszeg hülyeséget mondtam, de érted, hogy mire akarok kilyukadni. XD) Az meg, hogy Ed ilyen kémiai elemekre lebontva méri pl. az embert, csak még inkább ezt erősíti meg bennem. Mert egy fantasy-ban (jó esetben, hacsak nem akarják teljesen hazavágni a varázslás misztikus és emberfeletti hangulatát) nem kezd el a mágus arról pofázni, hogy hány oxigénatomot éget el, miközben tűzlabdát csinál, csak szimplán erőt merít mondjuk a ley-line-ból és már lő is. :D Eléggé beb*szott volna az, ha pl. Gandalf visszatérésekor nem azt a sejtelmes szöveget nyomja el, hogy "a csillagok fölött lebegtem és minden másodperc egy évtizednek tűnt, blablabla", hanem előadta volna, hogy "metafizikai tudományos alapon sikeresen visszatértem ebbe a dimenzióba, a ruhám pedig azért lett fehér, mert kiderült, hogy közben olyan kémiai folyamatok játszódtak le, amik elnyelik a szürke színt". XDDD
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Offtopic

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz írta:Seitokai Yakuindomo*: Az első évaddal ellentétben jóval szabadszájúbb, nyilvánvalóbb erotikus poénokkal operál, amiken élvezet volt röhögni, de ideg- és hajtépő volt fordítani. (pl. a "beach rider" (strandjáró) bicikliből csináltak "bitch ridert". Na lehet ötletelni mit szültem oda félóra próbálkozás után. Megoldás: ribanchágó)
Közel jártam, én "ribancikli"-t csináltam volna belőle. :D
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Titkos írta:...
Én se mást, csak hogy nekem miért nem klasszikus fantasy. És itt a klasszikuson van a hangsúly, mert azért egy retrográd sci-fi (mint a vegytiszta steampunk) is lehet egy jobbféle "jelenkori" fantasy, és nem kell hozzá feltétlenül varázsló, szörny, sárkány, várkastély. Ami azt illeti, ha kinyitom a Witcher 1. kötetét, ott sem sok jellegzetesen fantasy elemet találok (sárkány pl. a 2. kötetben lesz), inkább csak a klasszikus rémek vannak megspékelve. Striga és bruksza a vámpírok helyett, és így tovább. Valamint a novellák központi témája klasszikus mese átiratok. Elég jót mulattam a Szépség és a Szörnyeteg meg a Hófehérke helyi verzióján, amelyek közelebb vannak az eredeti Grimm-sztorikhoz, miközben a többire is voltak jócskán utalások. Ha leszámoljuk a rémeket, a törpöket, az elfeket, akkor az első kötet lazán mehetne akár a Trónok harca világába is.

Jó, hogy Tolkien papa azt mondta az ERB-ben, hogy attól lesz fantasy, hogy hihetetlen dolgokkal van tele, de valahogy pont ezért nem bírom az angolszász klasszikus fantasy-t. Nagyon ritkán mutat emberközeli dolgokat, dolgoz fel úgy témákat, mint a szláv fantasy. Dark fantasy-ban még talán igan, és most elsősorban Az utolsó egyszarvúra gondolok. Könyvben kicsit keményebb volt, mint a koprodukciós rajzfilm, meg volt pár elég érdekes monológ benne.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
tulokos
Profi
Profi
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2016.09.04. 18:11
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: tulokos »

Ricz írta:Usagi Drop: Surci jól leírta miért szeretem. És ez igaz a mangára is, nem érdekel, hogy sokan kiakadtak azon, hogy egy idő után
SPOILER
a már kamasszá érett Rin beleszeret a saját nevelőapjába/bácsikájába. Hú, de nagy háborgást csináltak egyesek, hogy "dude, WTF", holott ha olvasták is volna, kiderül, hogy Daikichihez nem fűzik rokoni szálak semmilyen szinten. Csak felnevelte, ahogy az öregapja is. Olyan pszeudo-incest, mint ide Lacháza. Amúgy meg Oidipusz-szindróma (vagyis, fogjuk rá, mert a női verzióra is van egy ilyen név, csak nem jut eszembe), és érdekes, Oidipusz király sztoriján senki se horkan már fel, hogy megdugta az anyját, aki még le is babázott neki. Úgy fest, ha egy 1000+ éves sztorinál nincs ilyen, ennél se lesz ennyi idő múlva, csak ne lenne a sok álszent, akik még azt is irigyelhették, hogy a vén Faludy milyen fiatal pipit vett el anno. :drop:
Én csak az animét láttam, de engem is felháborított a manga befejezése, amiről csak hallottam. Annyiból álszentség ez a részemről, hogy 100+ látott anime után illik számításba venni, hogy japánokról van szó, akik mindent szeretnek átfesteni a sajátos fantáziájukkal, és akkor most nagyon finoman fogalmaztam. :D
SPOILER
Az lehet, hogy rokoni szál nem fűzi össze a két szereplőt, de egyértelműen arcul lett csapva az a kapcsolat, ami apa és gyerek között alakult ki az anime változatban. Ebből a szempontból pedig mindegy, hogy csak egy nevelőapáról van szó, mert az "apaságot" (most hozzá tehetném, hogy tehát ennek a "szentségét", de az olyan nevetségesen hangzana 2017-ben :D) sértették meg. Az Oidipusz párhuzamot azért nehéz itt értelmezni, mert abban a drámában a hős nem tudta, hogy az anyját veszi el. Woody Allen magánélete már jobb példa lenne... :D
Summa summarum: engem tényleg azért "sokkolt", mert csak az animét láttam. Illetve kicsit úgy érzem, hogy a cucc tipikus esetévé vált annak, amikor meg kell "fűszerezni" egy amúgy teljesen ártatlan történetet is, hogy még eladhatóbb legyen a szigeten. Mintha nem lenne már belőle éppen elég...
"Mi az, amit megismerhetünk? Avagy miről tudhatjuk biztosan, hogy ismerjük, vagy miről tudhatjuk bizonyosan, hogy tudjuk, hogy ismerjük, ha ugyan egyáltalán megismerhető. Vagy lehetséges, hogy egyszerűen elfelejtettük és nem merjük bevallani?"
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2526
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Surci írta:Akame ga Kill?!?!?! Én jót akarok neked, erre meg akarsz kínozni? :D Bár ha ennyire szereted olvasni ahogy oltom, hát ezen nem múlik, ha még egy nézőt szerezhetek az epikséges SEEDnek. De készülj, mert lehet hogy egy valamikori kihívásban talán egyszer én is kérek majd valamit... Talán egy Sors/szériát, amit még nem abszolváltál, és nem, nem a Last Encore lesz az :twisted: Lehet hogy soha nem jön el ez az idő... De alighanem mégis :dirr:
Jáááááj, az Ilyáról meg is feledkeztem, hogy te meg simán visszatudod nekem azt dobni. :hammer: Nem voltam elég előrelátó? Lehetséges volna? Szóval... ha erről lenne szó, a Gundam Seedet még "ingyen" is bevállalnám. :D (Mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, nem is maradt nagyon más, ami nekem nagyon bejött és lenne elképzelésem, hogy neked is tetszene; szinte az összes kedvencemet abszolváltad az elmúlt pár évben, talán csak a Cross Game maradt ki. Na, majd visszatérünk azért még ide.)
Ricz írta:Usagi Drop
tulokos írta:Usagi Drop
Ti miről beszéltek amúgy? Az az Usagi Drop manga, amire ti gondoltok, az nem létezik. Kép
Avatar
alvaro
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1050
Csatlakozott: 2007.05.09. 09:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: gyászmenet
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: alvaro »

Titkos írta:...nem kezd el a mágus arról pofázni, hogy hány oxigénatomot éget el, miközben tűzlabdát csinál, csak szimplán erőt merít mondjuk a ley-line-ból és már lő is. :D Eléggé beb*szott volna az, ha pl. Gandalf visszatérésekor nem azt a sejtelmes szöveget nyomja el, hogy "a csillagok fölött lebegtem és minden másodperc egy évtizednek tűnt, blablabla", hanem előadta volna, hogy "metafizikai tudományos alapon sikeresen visszatértem ebbe a dimenzióba, a ruhám pedig azért lett fehér, mert kiderült, hogy közben olyan kémiai folyamatok játszódtak le, amik elnyelik a szürke színt". XDDD
Akkor menekülj a közelemből :D

Nálam a nem (túl) mágikus Homura gyakorlatilag UV-ben lát clockup módban a vöröseltolódás miatt :vigyor:
Mentségemre legyen mondva, hogy
1.) Ha jobban számolnék, mint Edward Elric, akkor nem látna semmit. Ugyanis amennyit gyorsul, bőven az EUV sáv csúszna az érzékelési tartományába, azt meg a Föld légköre nagyon hatékonyan szűri. Ergo neki töksötét lenne.
2.) Sose állítottam a történetemről azt, hogy fantasy lenne (maximum science fantasy) :hammer:

Valamint lőjetek le, amíg az agyam tiszta :dirr:

(Sajnos a romantikus/SOL kérdésekre nem tudok mit mondani. Utóbbira poénnak benyöghetném, hogy Elfen Lied, csak hát azt nem láttam és valljuk be, nem is nagyon akarom...)
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Ricz: a Witcher nálam még amúgy simán belefér a fantasy-ba. :) Most attól, hogy Sapkowski a szokásos nyugati elemeket vegyítette "keleties" szörnyekkel, illetve hogy mondjuk Tolkiennél jóval kevésbé "naivan" áll hozzá a saját univerzumához, még bőven ott vannak azok a bizonyos "kötelező" fantasy elemek benne, ami nálam ahhoz kell, hogy valami "kiérdemelje" ezt a címet. :D Persze lehet mondani, hogy "de ha kiszednénk az elfeket, törpöket, varázslókat, druidákat, papnőket, strigákat, meg a dzsinnt a végéről, akkor akár más is lehetne", na de akkor már nem is ugyanarról a történetről beszélünk. :D

alvaro: hehe, lehet, de mondjuk a Madoka amúgy is eléggé ilyen "magical girl reális síkon" (már ha ez nem képzavar XD) vonalon mozgott ahhoz, hogy ott ez ne tűnjön annyira furának, még akkor sem, ha nem is canon és csak a fanficedről beszélünk. XD (Asszem ezért volt az is, amikor Surcival a topicjában egyes QB-szerződések pontos definícióit, meg hasonlókat elemezgettetek, mert a Madokában tényleg van egyfajta "szabályrendszer", amit nem nagyon lehetett a szereplőknek kikerülni, ezért is volt érdekes a vége, de ezt ugye már kielemeztük a topicjában. XD)
Kép
Avatar
alvaro
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1050
Csatlakozott: 2007.05.09. 09:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: gyászmenet
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: alvaro »

Nabasszus, a Witcher is kezd ott pislákolni a "fel kéne fedezni" lista végén, valahol az Undertale meg a Quantum Break mögött (utóbbihoz ráadásul a gépem is gyík, na mindegy). Most épp elég adag volt nekem belélegezni egy-két Tömbradírt, részben saját játszásban (Underworld), részben Tecső által (Lara's Shadow, Rise of), nem titkoltan anyaggyűjtési célzattal...
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6177
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Titkos »

alvaro írta:Nabasszus, a Witcher is kezd ott pislákolni a "fel kéne fedezni" lista végén, valahol az Undertale meg a Quantum Break mögött (utóbbihoz ráadásul a gépem is gyík, na mindegy). Most épp elég adag volt nekem belélegezni egy-két Tömbradírt, részben saját játszásban (Underworld), részben Tecső által (Lara's Shadow, Rise of), nem titkoltan anyaggyűjtési célzattal...
Mondjuk én abból elsősorban a könyveket ajánlanám, egyrészt, mert most Ricz és én is azokról beszéltünk elsősorban, nem a játékokról, másrészt meg mégis csak az volt előbb, a játéksorozat már az azokból készült "fanfic". :) (Ja és könyvnél még az sem lehet kifogás, hogy "nem bírja a gépem". :twisted: ) Nem mintha a játékok rosszak lennének (bár én még túl sokat nem játszottam velük, amennyit igen, az viszont teljesen rendben volt), de a fenti okok miatt én tényleg a regénysorozatot ajánlanám első próbálkozás gyanánt. :) (És persze nem utolsósorban a regénysorozat már majdnem végig elérhető magyarul is "Vaják" címen, bár remélhetőleg azért ezt már promóztam annyit errefelé az elmúlt években, hogy mindenki álmából felkeltve is tudja. :lol: )
Kép
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

Az FMA-t ha be akarjuk valahová sorolni akkor az inkább stempunk semmint fantasy, bár én a steampunkot is kicsit erősnek érzem. De miért nem fantasy az FMA?
1. Nem középkori világban játszódik a történet. Természetesen vannak olyan részek amik a múltban játszódnak, de az ugye a múlt nem a jelen. Másrészt lehet, hogy európai a környezet és sok település magán hordózza a "középkori" feelinget, de mert Carcassonne úgy néz ki mint egy középkori vár(os) attól még nem tartjuk fantasynak a helyet.

2. Az FMA világában, bár nem adnak magyarázatot, hogy miképpen és miért alakult ki, de sehol nem utalnak valami megmagyarázhatatlan eseményre. Még a legtitokzatosabb esemény Amestris alapítása, de ugye idővel arról is elég pontos eredet történetet kapunk.
Ide kell sorolni az Igazságot is a kis fekete tagot akivel Ed mindig elbeszélgetett ha a Kapunál jár. Ha valaki hát talán ő az akit istenként lehet kezelni, bár számomra inkább tűnt a Mindenség tudójaként, semmint istennek. Tehát a kis lény nem avatkozott be az emberek dolgába, senkit nem segített és senkit nem hátráltatott, maximum ha valaki fizetett neki akkor a tudásának egy részét megosztotta vele.

3. Bár léteznek, nem emberi teremtmények, egyiküket sem a természet alkotta meg. A kimérákat emberi beavatkozás árán hozták létre, inkább tűntek génmódosított élőlényeknek semmint varázslatos lényeknek (gondoljunk csak szépen Sho Tucker teremtményeire). A homunkuluszokat is ember alkotta meg, legalábbis az elsőt. Léteznek még a tárgyakhoz kapcsolt lelkek is ami számomra a leg-fantasybb elem, de hát annak is pontos ára van. Majd' elfelejtettem a "zombi hadsereget", de hát őket a katonaság fejlesztette ki tudományos úton.

4. A sorozatban létezik "titokzatos erő" az alkímia, de nagyon pontos szabály rendszere van. Pont az adja a sorozat egyik mozgatórúgóját, hogy az egyenértékűség elvét nem lehet áthágni. Vasból nem lehet aranyat készíteni, egy kis szén + vízből nem lehet élőlényt kreálni. Az állami alkimistáknak szigorú időközönként tudományos haladásukról számot kell adniuk (vagy harctéri szolgálattal lehet ellensúlyozni). A legtöbb fantasyban elég sok olyan mágus/boszorka létezik aki már 14-16 éves korára kvázi végez a tanulmányaival. Ezzel szemben az FMA-ban pont Ed-en kívül senki sincs aki olyan fiatalon letudta volna tenni az állami alkimista vizsgát. De tegyük hozzá, hogy ez is úgy sikerült neki, hogy egy kis plusz infót kapott a Kapun túlról.
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1261
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Azt eddig is gondoltam, hogy pl. az általam benyögött dieselpunkXD cím - Allison - nem állta meg válaszként a helyét (ezzel is jelezve, hogy egyelőre közöm nincs animés berkekben a klasszikus fantasyhoz), de azért szerintem is sokkal tágabb a műfaj, aminek "csak" egy (nagyon nagy) szelete ez a középkoris mágiás dolog. Eleve van pl. tudományos fantasy (meg még kitudja hány al)műfaj (dark, jelenkori, szvsz a steampunk is aláfér), ami nem egyenlő a kimondottan sci-fivel, csak vegyíti vele, mint a fent említett Star Wars.
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: Általános anime társalgó

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

iskariotes: Nehéz ügy, de én FMA-t fantasynek (is) nevezném. Vannak steampunk elemei (sőt a kimérák miatt biopunk elemei is, tvtropes Diesel Punk-nak is kategorizálja mert ~1930-as évek hangulata van), és valóban nem klasszikus high fantasy. (Nem középkor, nicsenek elvek, törpék, klasszikus páncélos lovagok.) De mivel egyrészt nyúl fantasy toposzokhoz, másrészt az alkímia bár szabályrendszerrel bír varázslat. (Nem egy ember alkotta gép hajtja meg, hanem az emberi akarat, könyvek bújása után, és csili-vili fényeffekteket produkál közben.) Also azzal az alapvetéssel, hogy "a varázslat nem varázslat és így nem fantasy a mű amiben szerepel, ha szabályrendszerrel bír" egy jó csomó urbánus és egyéb fantasynek kategorizált történet esne ki a zsánerből. Lásd pl. The Magicans (regény és TV sorozat)
Kép
Válasz küldése