Live Action

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
iskariotes
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1173
Csatlakozott: 2007.04.11. 10:37
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Springfild, Evergreen Terrace 742

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: iskariotes »

A legtöbb live action-nel nekem az a bajom, hogy túl sterilnek érzem. A szereplők mintha valamilyen cosplay találkozóra tartanának nem pedig filmes forgatáson lennének.
Ugyan ez vonatkozik a történetekre is. Ne mernek értelmesen hozzá nyúlni a történethez. Több japán forgatókönyvírónak merném ajánlani, hogy nézzék meg a Star Trek Discovery megközelítését. Megtartották az alapokat, de volt, amit mertek változtatni csak azért, hogy a 2010-es években is működni tudjon.

Illetve van még egy dolog, bár ez inkább úgy a komplett japán filmiparra értem. Sok filmjüket úgy akarják eladni mintha valami istentelenül nagy királyság lenne, mint egy Fanta reklám. S ahogyan Bart Simpson mondta: „Nincs semmi coolabb annál mint amikor saját magadat nevezed coolnak.”
"A barát olyan ellenség, aki még nem támadott meg." /Madagaszkár pingvinjei - Kapitány/
"Semmit sem tenni könnyű - megbocsátani viszont nehéz." /Avatar az utolsó léghajlító - Aang/
Androsama
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2014.07.12. 09:14
Nem:
Tartózkodási hely: Amestris
Kapcsolat:

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: Androsama »

A japánokkal az a helyzet, hogy ők elsősorban a hazai piacra termelnek, a hazai rajongókat akarják kiszolgálni és nagy ívben tesznek a nemzetközi trendekre. Ez szerintem valahol jó, mert nem akarnak tömegcikkeket termelni, nem akarnak kommersszé válni, mint pl. a Marvel, vagy a DC képregényfilmjei. Valahol meg rossz, mert ugye ezek az alkotások - most mindegy, hogy live-action, vagy sem - egy szűkebb rétegnek szólnak, nem a nagyközönségnek. Sokan meg azért ódzkodnak tőlük, mert hozzászoktak az amerikai tömegfilmekhez és a japán filmgyártás pedig nyugati szemmel furcsa. Még néha nekem is, pedig sok-sok éve nézek ázsiai filmeket, és mégis.
"Az élethez életet kell áldozni"

(Envy - Fullmetal Alchemist)

Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Androsama írta: 2018.07.04. 15:00 Pedig sokszor olvasom/hallom az animésektől egy-egy live-action után, hogy "XY szereplő nem volt benne", vagy "ezt, vagy azt a cselekményt miért hagyták ki?", vagy "az animében/mangában ez sokkal hosszabban volt benne", vagy a kedvencem az "XY szereplőnek nem is ilyen színű a haja!"
Szóval többségében belekötnek olyanokba, amikbe tök felesleges, aztán megy a fanyalgás. Mellesleg, ha mindent beletennének, egy végtelen hosszúságú film lenne az eredménye. Sokszor még egy animében sem adaptálnak mindent az adott mangából.
Igen, és erre szoktam azt mondani, hogy aki egy adaptációkérdésben csak eddig jut el, az voltaképpen azt se vágja, hogy mi az az adaptáció. De amúgy röhej, hogy ezek a hangok nagyja ezt számon kéri a japánokon, de mondjuk az MCU amalgámszerű húzásain, ami egyszerre merít az újabb szériákból, az Ultimate szériákból és a régi történetekből, valahogy nem. De mondhatnám a DC-t is. Ők elég egyértelműen micsodák. Azt meg nem említem, hogy mondjuk a V, mint Vérbosszún ezt nem kérték számon azért, mert szerintem nagyon sokaknak fogalmuk se volt arról, hogy ez is képregény-adaptáció.

Nemrég a Mondóban a Nekopara kapcsán fejtettem ki a kérdést, így lett az egyoldalas OVA-bemutató kétoldalas (2 téma az 1-ben, imádom, csak szerintem a főszerk. időnként a haját tépi ezen). Ott levezettem, hogy 3 módja van az adaptálásnak: a lényegi, az olvasztótégely és a túlzottan hű. A lényegi megtartja a központi elemeket, de új sztorit alkot; az olvasztótégely főleg a VN-adaptációk esetében játszik közre, hogy elkezdik, aztán ide-odacsaponganak a történetszálak közt, hogy majd kihozzanak végződésnek valami egyedit vagy az egyik befejezést; a túl hű meg az, amit a Nekopara csinált. Egyszerűen kifutott a saját játékidejéből azzal, hogy a fanservice elemekre fektette a hangsúlyt, és elveszett az egész éle, nem volt a sztorinak íve, unalmas és siralmas jelenetek követték lassan egymást, amit snittekkel próbáltak érdekessé tenni...
Androsama írta: 2018.07.04. 15:00 Amúgy elrontani bármit el lehet.
Tény és való, csak nem mindegy milyen eszközkészlettel fogsz neki. Vannak megoldáskombinációk, amelyekkel kevésbé lehet elrontani, másokkal nagyon könnyű. Ugye, a "sokat akar a szarka" tipikusan ilyen eset, vagy a felesleges változtatások, amelyek igazából nem adnak hozzá, hanem csak elvesznek.

Most erre hozok egy nagyon régi témát horror- és misztikus filmeknél. Náluk szokták azt mondani, hogy ha valamit meg akarsz magyarázni, akkor vagy legyen egy (nagyon) jó magyarázatod rá, vagy hagyd a francba. Sok film, több esetben a sokadik résznél jut el erre a pontra, hogy úgy érzi, muszáj elmagyaráznia valamit, ami ugyan felcsigázza a nézőt, hogy mi lehet az, csak épp a válaszadással hasal el, mivel vagy egy milliószor klisével áll elő, vagy retcont teremt, és ezzel a koherens és következetesen sejtelmes felállást szétbarmolja. Mint az a spanyol takarítónő, aki úgy érezte, neki kell a templomi Jézus-freskót felújítania.
Androsama írta: 2018.07.05. 07:50Valahol meg rossz, mert ugye ezek az alkotások - most mindegy, hogy live-action, vagy sem - egy szűkebb rétegnek szólnak, nem a nagyközönségnek. Sokan meg azért ódzkodnak tőlük, mert hozzászoktak az amerikai tömegfilmekhez és a japán filmgyártás pedig nyugati szemmel furcsa. Még néha nekem is, pedig sok-sok éve nézek ázsiai filmeket, és mégis.
Ugye, a kabukis túljátszott színészkedős mizériájuk miatt. Ahhoz, hogy a nyugati filmiparon is helytálló alkotást tudjanak letenni, ezt a fajta színpadiasságot kéne elhagyniuk, amit már csak tradíciószeretet (?görcsös ragaszkodás?) miatt sem hajlandóak. Bár voltak filmjeik, amik megállják a helyüket azért a nyugati piacon is (pl. Café Lumiére, Otokotachi no Yamato, esetleg még az első Ringu is idetartozik), de ezek eléggé a B-filmes hatást keltik, ami a nyugati színjátszásban eléggé a középszerűséget képviselik. (Még akkor is, ha amúgy egy jó témája van, sztorija, vagy kifejezetten jó a látványa. Eléggé disszeltem a Yamato live-t az előbb, de el kell ismernem, hogy a látványa az nagyon rendben van, csak ne lopták volna a görbületbe lépés mikéntjét egy az egyben a Firefly sorozatból...).

Az meg, hogy mennyire megszoktuk ezeket... Hát, én ugyan csak elvétve nézek japán filmet, a legutóbb is egy belső piacra szánt "remekmű" volt, a Zombie Ass - Toilet of the Dead (amit csak azért néztem meg, mert láttam egy ivós játékot a FreakShow csatornán, és nem hittem el, hogy ez ilyen szar lehet még a maga nemében is), de azért tisztában vagyok, hogy köztük is vannak különbségek. Bátyám például elaludt a Casshern live actionön, mert túl lassú volt, meg eleinte én is. Nagyon meditatív a film jó része, és csak tündöklik igazán az alapanyag, ahol akcióznak. És nem lenne ezzel probléma, már a meditatív hangulattal, ha lenne miért is annak lennie. Helyette csak komor, sötét és baljós, mert "just for fun, I guess". De itt ütközik ki a belső piaci igény. Mi nyugatiak azt szoktuk meg, hogy ennek a merengős operatőri munkának van célja, lásd egyéb példákat, mint a 2001 - Űrodüsszeia, Sztalker, a klasszikus Solaris többek közt.

De le merném fogadni, hogy ha a japánok úgy döntenek, hogy végre tényleg holywoodi szintű filmet alkotnak, világi piacra, nem elégednek meg a B-filmes eszközökkel, és olyat raknak össze, mint most a koreaiak a Jin-Roh-val is... akkor kisebb parasztlázadás lenne belőle.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
pintergreg
Törzskommentelő
Törzskommentelő
Hozzászólások: 431
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:04
Nem: Férfi

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: pintergreg »

Gintama (2017)

Ez gyakorlatilag a Benizakura-hen, amelyet előtte vagy kétszer láttam, azzal a különbséggel, hogy Shinpachi elmondja a klasszikus „Szamurájok földje, igaz rég volt már, hogy így nevezték” monológját, majd láthatjuk a Shinpachi és Gintoki találkozását a kávézóban.

Igen kis számban láttam korábban Live Action-öket, a Yamato-ban kifejezetten jól sikerült eltalálni a karaktereket, nem zökkentett ki sztoriból, itt viszont elég vegyes lett a helyzet véleményem szerint.

István által korábban leírt cosplay-érzés maximálisan kijön, főleg az Amanto karakterek esetében. Elizabeth külön röhejes néha, de igyekeztem magam túltenni ezen. Sadaharu meg egyszerűen CGI, bár ez még a jobb megoldás.

Gintoki ha nem is a legjobb, de okés, Shipachi és a nővére jók, Toushirou és Sogo jó, de Kondo nem jött be. Zura elsőre nem tetszett, de végül megszoktam, Takasugi szerintem egyenesen szörnyű, Takechi Henpeita jó volt, kivéve amikor idiótán beszélt. Azt nem is értettem minek. Kijima Matako minden másodpercében irritált, Okada Nizou viszont igen tisztességesen meg lett oldva, talán Shinpachi szintjén, kár, hogy a karakter alapból egy jellegtelen hulladék. Tetsuko is jó volt még, simán adta a karaktert.

Én egyébként sem bírom annyira a japán filmek túljátszottságát, de ebben még a túljátszottságot is túltolták a poénfaktor jegyében (kár, hogy nálam nem jött be) kb. mint ahogy a Sátántangóban az „normális” jelenet vég után még akár percekig nézünk valamit a történés után. Ez főleg a poénos ütésekre értendő.

A csatajelenetek elég jók lettek, ezt mindenképpen el kell ismerem, meg úgy általában a gintamás Edo is. Továbbá előkerült egy rakás klasszikus Gintama momentum a majonéz doboz alakú öngyújtótól, a „Zura janai, Katsura da” szófordulaton át, Gorilla-san stalkerkedésig és meztelenkedéséig.

Szóval összességében kellett hozzá türelem, a 130 perc nem kevés és a lassú túljátszottsággal csak még lomhábbnak éreztem.

A torrentekhez mellékelt felirat egy hulladék, kb. mintha kínaiból fordították volna úgy, hogy a Gintama univerzummal nincsenek tisztában. Az Amanto valami Jinsa-akármi volt, és a legtöbb tulajdonnév idióta. De olyan szinten, hogy Kagurát nem Kagurának hívta. Apropó Kagura, őt kifejeltettem. Elég gyenge volt ő is. Visszatérve a felirathoz, lehet találni egy olyat amelynek „regret” suffix-a van, az tisztességes csak itt-ott pici időzítési pontatlanságok vannak benne, főleg az elején.

A Shinsengumi Crisis lesz a kövi, az az ív alapból az egyik kedvencem (a harcolós sztorikból), különösen a Bansai-Gintoki párbaj rész miatt. Az idén szerintem nem lesz még nézhető.
"If you immediately know the candlelight is fire, then the meal was cooked a long time ago." | MAL | Snitt
Kép
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Pokémon Detective Pikachu trailer
Oooookéééé, erre nem számítottam! ^^"
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: Titkos »

Rui-chan írta: 2018.11.12. 20:16 Pokémon Detective Pikachu trailer
Oooookéééé, erre nem számítottam! ^^"
Hiányolom a videó alatti kommentszekcióból a dühös fanokat, akik közlik, hogy meggyalázták a gyerekkorukat. :D Mármint a Netflix-féle DN szar volt, de ez rendben van? :D Amúgy ha úgy nézi az ember, mint valami Pokémon-paródiát / Április elseji filmet, úgy lehet még jó is lesz, de tényleg beugrott, hogy "ezek komolyan megvették a jogokat és csináltak belőle egy ilyen fanfic-szerű hülyeséget egy normális Pokémon film helyett?" :dirr: Amúgy akkor már inkább csinálták volna meg ezt, még mindig több köze van az eredetihez. :D (És megint ott tartunk, hogy bár utóbbi fanmade, csak egy kicsit tűnik gagyibbnak, mint amit a hollywoodiak több millió dollárból képesek voltak megszülni... XD)
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Live Action

Hozzászólás Szerző: Ricz »

PikaPool. Amilyen beteg, olyan érdekes. A delejpatkány meg simán vállalhatóan néz ki.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Válasz küldése