45 + 31 napos anime kihívás!

Általánosságban az animékhez kapcsolódó témák.
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Titkos »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Akadna ebben a kategóriában is 1-2 cím, pl. a nem is olyan régen futott Cross Ange (avagy "milyen érzés marha nagyot csalódni a kedvenc stúdiódban?"), azonban úgy döntöttem, van egy ennél is "jobb" alany válasz gyanánt, ez pedig az Isekai no Seikishi Monogatari című "csoda", aminek ráadásul a hivatalos angol címe "Tenchi Muyo! War on Geminar", ami legalább olyan szép parasztvakítás, mint amilyen a sorozat önmagában. :dirr: De miről is van szó? Tudni kell rólam, hogy meglehetősen kedvelem Masaki Kajishima munkáit, mely nagyrészt csak a Tenchi Muyo sorozatból áll (sőt, ott is csak az OVA sorozat született az ő tollából), de pl. ő írta a Tenchi Muyo GXP című spin-off sorozatot, a Photon című, Tenchihez semmiben sem kötődő, de meglehetősen poénos OVA-t, illetve még hentaiokat is jegyzett. XD (Legalábbis egyet mindenképp. XD) Valamint interjúkban mindig olyasmiket mondogatott, hogy ő nem szimplán animéket akar csinálni, hanem meg szeretne alkotni egy egységes univerzumot, amin belül aztán bárki más is alkothatna, nyilván a szabályok viszonylagos tiszteletben tartása mellett. (Szal kb. úgy kell elképzelni, hogy ő egyfajta Star Wars mintájú "Kajishima univerzumot" szeretett volna, amit később más alkotók is kiegészíthetnek, így lett volna ez az egész kortalan és mindig megújuló, de mégis ugyanaz.) Na persze én sem ma jöttem le a falvédőről, sejtettem, hogy ha ennek csak a negyede igaz lesz és képes lesz a fazon legalább saját maga összehozni pár olyan animét, amik másmilyenek ugyan, de mégis "működnek" és "hatnak egymásra", már az is nagy bravúr lesz. (Apró kitérő, hogy ilyesmivel a Slayers sorozatot jegyző Kanzaka Hajime is próbálkozott, ugye az összes "Slayers világtérképen" öt oszlopot látunk, amiknek a tetején 1-1 univerzum helyezkedik el és ezek közül a Slayers csak az egyiken játszódik, de még ő is csak két univerzumig jutott, a Slayers és a Lost Universe világának megalkotásáig.) Érthető tehát, hogy amikor Kajishima bejelentette, hogy végre elkészül az Isekai animéje, ami ugyan kötődni fog a Tenchi Muyo-hoz, de csak annyiból, hogy a főhős Tenchi féltestvére lesz, viszont ettől eltekintve egy teljesen más világot ismerhetünk meg, akkor némileg azért felfokozott elvárásaim támadtak a cuccal szemben. És ehhez képest amit kaptunk...uhh.

SPOILER
Szóval én nem vártam itt Tenchi OVA színvonalat (pláne úgy nem, hogy már abból is a harmadik OVA jóval gyengébb volt az első kettőnél, bár az Isekaihoz képest még így is egy mestermű), de az a nagy helyzet, hogy ez a cucc nem csak a "Tenchi univerzum" részeként, de önálló sorozatként sem működik. A karakterek "brutálisak", csak nem úgy, ahogy értitek... XD A főszereplő egy Gary Stu, akinek szinte isteni képességei vannak. Nem csak arról van szó, hogy hihetetlenül erős, ügyes, nem tud szinte elfáradni, stb-stb., de valóságos "csodákat tesz", pl. az elfek erdejéből szerzett alapanyagok segítségével (ahol még ők is nehezen választják külön az ehető növényt a mérgezőtől) első próbálkozásra ötcsillagos fogásokat szervíroz, de úgy, hogy előtte még életében nem főzött. Ja és nemrég került oda egy másik világból, tehát a helyzet olyasmi, mintha nekünk kéne a Marson növő padlizsánból és a vénuszi uborkából finom salátát csinálni, lehetőleg úgy, hogy senkit ne öljünk meg velük. XD De a kedvencem talán mégis az a jelenet, ahol az egyik ellene áskálódó gonosz kihegyezett karós vermet ás neki (höhö, tényleg "áskálódott"... bocs XD), ám ő már zuhanás közben kilő egy damilt a közeli ágra, amivel kihúzza magát a veremből, még mielőtt elérné az alját. EZT_HOGY? Pókember-style csáklyalövőt erősített a kezére még reggel, mert előre tudta, hogy a nap végén ilyen csapdába fogják belecsalni? Már a jövőt is látja, vagy mi a franc? XD Illetve még ott vannak az olyan, mindenféle fizikát meghazudtoló harci képességei is, mint pl. a mennyezeten való futás. Láttam a Tenchi Muyót, szal nem, a Jurai vér ilyet nem csinál... Amúgy van rá egy tök jó példa: képzeljétek el a One Punch Man-es Saitama erejét és képességeit, csak éppen úgy, hogy a cucc nem gag, hanem full komolyan veszi a sztorinak ezen részét... (Sőt, ez még Saitamánál is erősebb, hiszen ő csak "One Punchol", de ennél azt csodáltam, hogy végül nem tudott már szárnyak nélkül is repülni, vagy valami hasonló... XDDD) Na, de kit érdekel a male MC, ott vannak a háremtagok! Hát...kapásból kétszer annyian vannak, mint a Tenchiben voltak, de fele annyit sem érnek. XDDD Gyakorlatilag a Tenchi-féle többrétegű személyiségeket szépen el is felejthetjük, szal itt már nem nagyon van olyan, hogy "rosszlány, de azért mégis gyerekesen ártatlan lélekkel megáldott Ryoko", vagy "szende, szofisztikált, de amúgy az ágyban megkorbácsol, mert akkora domina Ayeka", itt bizony szinte mindenki 2D-s papírmasé, a tsundere az végig tsunderézik, a szende félős az végig pirul, stb-stb. Sőt, volt nem egy kari, aki annyira semmilyen, hogy kb. csak valamilyen egyéb tulajdonságáról tudtam megjegyezni, pl. "a dark elf csaj", meg "a mechanic csaj, akinek ruhateregető-csatok, vagy mik vannak a hajában". XD A harcban sem érnek ám semmit, amíg a Tenchinél szépen le voltak osztva a szerepek, hogy ki mit csinál egy harcban, addig itt kb. mindenki csak a Chuck Norris-i erejű "Kenshi-samára" vár, mert a gonosz annyira táp, hogy nélküle egy perc alatt elvesztenék a háborút. :dirr:

A másik meg a plot, ami szintén lyukas, mint az ementáli. Kajishimának amúgy is hülye szokása volt, hogy egy csomó plot elemet csak interjúkban, kapcsolódó light novel sztorikban és hasonlókban árult el a fanoknak, viszont a Tenchi OVA-nál ez még nem volt zavaró, ugyanis ezek nélkül is tökéletesen működött a sztori. (Oké, megint hozzá kell tennem a rend kedvéért, hogy a harmadik OVA-nál azért már néhányszor rezgett a léc, de még az is elment szódával.) Az Isekainál viszont valami olyan szintre viszi ezt az egészet, hogy azt is megkérdőjeleztem, hogy nem hogy side storykban, de egyáltalán a saját fejében össze volt-e állva a történet valami kerek egésszé... Kezdődik a dolog ott, hogy Kenshi nem "véletlenül" kerül át a másik világba, hanem Washu hipnotizálja, majd valahogyan átküldi. Convenient, am I right? :P (Amúgy lövésem nincs arról, hogy miért tenne ilyet, de semmi gond, hiszen a sorozat sem ad rá választ... :dirr: Akkor már valami "félrecsúszott kísérlet" vagy hasonló magyarázat in-characterebb lett volna...) Aztán: Kenshi annyira haza szeretne jutni, hogy emiatt még a gonosz seregébe is egyből beáll, mivel azok azt ígérik neki, hogy ha engedelmeskedik, cserébe hazajuttatják. (A sztori azon elemeit megint "kényelmesen" átugorja a sorozat, mint hogy hogyan találkozott ő össze a gonosszal, az miért nem lőtte szitává egyből, ahelyett, hogy besorozta volna, stb-stb.) Persze rögtön az első részben átáll a jókhoz, de utána ez a hatalmas hazajutási vágya mintha helyből szertefoszlana, szinte még csak meg sem említi az otthonát, max ha rákérdeznek, egyébként meg elvan a nők között, mint egy jóllakott óvodás. És ilyen, meg ennél is nagyobb hülyeségekkel van tele az egész sorozat, amikből most csak azért nem tudok hirtelen több példát írni, mert az agyam olyan, hogy ami számára rossz emlék, azt igyekszik hamar törölni és ezt sem épp tegnap néztem... XD (De egyébként itt továbbra is megtekinthető a friss, közvetlenül végignézés után megírt alázásom, ha valaki erre vágyna, illetve utána még pár postban ott boncolgattuk alatta a sorozat egyes hülyeségeit. XD) Plusz az utolsó részben derül ki, hogy igazából Kenshiben is van Jurai vér, ami elvileg nem működhetne, mivel ő két, 100%-osan földi ember gyermeke, de Kajishima már úgy össze-vissza írta a saját sztoriját is, hogy végül "megmagyarázta", hogy Tenchi apja is Jurai származású, ami megint csak egy hatalmas bullshit, mivel Tenchi már eleve "félvér" volt és anyai ágról volt Jurai-i... Na mindegy. Értelme amúgy is nulla, arra kellett ez a plot-device, hogy valami átlagnál látványosabb fight legyen a legutolsó csata, ahol Kenshi homlokán ott fénylik a Jurai-jel, meg ilyesmi, de ezzel ki is fújt a dolog. Ja, lezárva sincsen, ugyan a főbosst lenyomják, de Kenshi nem jut haza, illetve egyéb túlélő karikról derül ki, hogy ők valamit forralnak a háttérben. (Szerintem Kajishima komolyan elhitte, hogy ennek a szutyoknak a folytatására lesz igény bárki részéről, lol, a kis naiv... XDDD)


Úgyhogy ez egy olyan sorozat volt, ami kvázi megérdemelten lett "elfelejtve" (vagy inkább fel sem fedezve), a sztori béna, a karakterek bénák, a fanservice szintén (pláne, hogy OVA-ról beszélünk, legalább itt mutathattak volna valamit, ehhez képest az összes csajt "végigfuttatják" meztelenül az opening alatt és ennyi...), de "cserébe" legalább minden egyes epizód majdnem egy órás játékidővel bír, de a cselekmény bennük sokszor még 25 percre sem lenne elég egy tisztességes cuccban, így a néző agóniája is kétszer hosszabb ideig tart. XD Ja, az angol címe meg azért parasztvakítás, mert azon az 1-2, nagyon minimális Tenchi Muyo utaláson kívül ennek köze nincs a Tenchihez, nem csak minőségben, de történetben sem, épp ezért elég szemétség már a címben is úgy hirdetni, mintha ez ahhoz az univerzumhoz tartozna. Iderakom nektek az OP+ED-et egy videóban, mert komolyan mondom, hogy ez volt kb. az egyetlen pozitívum, ami a sorozat nézése közben ért. Ja, plusz "extra reklámként" még megemlíteném a C.C.-fanboyoknak (Junchi, Surci, figyeltek? XD), hogy a sorozatban kb. benne van az ő szétbarmolt, kattant alteregója.
Kép
wwhite
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.01.03. 22:02
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: wwhite »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Mivel nagyon megválogatom, mit nézek és több helyről igyekszem információt gyűjteni, ezért komolyabb nagy csalódásom nem sok volt. Persze voltak olyanok, amik messze nem tetszettek annyira, mint vártam, de ezek még inkább azokból az időkből datálódnak, amikor szinte mindent néztem, ami elsőre kicsit is érdekelt, pl. Juuousei, Speed Grapher ( :( ), Ergo Proxy (jajjaj) vagy az előző válaszomban már emlegetett Madlax. A legnagyobb csalódáshoz most két animét írnék, amiket már azóta néztem, hogy a viszonylag fix kiválasztási procedúrámat kialakítottam:

- az előző előtti válaszomban említettem a Code Geasst, mert úgy ültem neki, hogy ez most tetszeni fog, ehhez képest az első részt ötpercenként hangos "neeeeeee" mormogással toltam végig (túl komolyan vette magát, tele volt animés klisékkel és Lelouch borzasztó antipatikus volt), úgyhogy dropoltam, de meggyőzhető vagyok, hogy ez bizony tényleg kiemelkedő cucc, és nekiülhetek még egyszer
- a másik meg a Psycho-Pass, amiről itt részletesebben írtam, és szerintem többet itt sem kell hozzátennem
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Catrin »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Hm, ilyen is ritkán van. Főként mert minden optimizmusom ellenére valahogy sosem/alig lep meg, ha épp a várt dolgok ellenkezője történik. Plusz általában nem is várok sokat/nagy dolgokat, így a csalódás mértéke is egészen enyhe.

Ide akartam venni amúgy a pozitív csalódásaimat is (főleg, mert abból jóval több vanXD), de mivel lesz olyan nap is, hogy "Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis", így inkább majd akkor térek rá azokra.

Agyaljunk, miben is csalódtam...

Fullmetal Alchemist: The Motherfucker Shamballa: Eléggé szeretem az első FMA animét, és bár rémes volt az utolsó ep., nem aggódtam, mert reméltem, hogy jön a film és mindent rendbe tesz *nem olvasott spoilereket, naiv is volt*. Hát ok, benne volt a pakliban, hogy nem tesz mindent rendbe, amit várok és nem úgy ahogy várom, de EKKORA ÉRTELMETLEN SZARRA nem számítottam.

Fafner Exodus 1. fele: félelmetesen értelmetlennek, időhúzónak és tartalmatlannak hatott, amit a második felének erényei feljavítottak, de azért nem volt kellemes élmény.

Dragon Ball Super: tapasztalhatóan lelkesen vártam, de fel voltam készülve rá, hogy fájni fog. Sajnos a vártnál jobban fáj, de még mindig lelkes vagyok. Paramazodoxon.

Hirtelen ennyi ugrott be. Tényleg ritka az ilyen, amiket rossznak gondolok, azok elé eleve úgy ültem le, hogy most gyengét fogok nézni. Más kedvenceim mellényúlásai pedig nem voltak számomra ennyire drasztikusak (pl. egyértelmű, hogy a DBZ filmek, azok unalmas, önismétlő sónen DBZ filmek, de az S;G movie magicjeitől sem vágtam falhoz magam és stb.)
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: paTKany »

29. nap - Szeretném ha létezne

Kép
Azt szeretném, ha ezüstróka loli familiárisok léteznének, de magát a Tokyo Ravens univerzumot azért nem kérném, túl sokat rombolnak és pusztítanak benne. Szóval maradjunk csak a To Heart 2-nél. Nem számít mennyit kéne koplalnom hozzá, de biztos az elsők között szereznék be a HMX-17c droidból.

30. nap - Sose érjen véget

Az örökkévalóság sajnos sok idő, szóval a sose kicsit túlzás, de 50-100 részt biztosan elnéztem volna még a Mikagura Gakuen Kumikyoku-ból, a Yuyushiki és a GA is lehetett volna sokkal hosszabb. Viszont ott van ugye a Saki manga amiben az elmúlt 6 évben kijött fejezetekben nem telt el összesen 6 nap, és ebben a tempóban kell még kb. 10 év a következő 5 napnak. A földrészek gyorsabban mozognak ennél...
Kép
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Volt pár ilyen, ami most leginkább illik ide az az Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai, vagy egyszerűen csak AnoHana. Azóta vagyok óvatos duhaj és igyekszem inkább magamnak eldönteni, hogy milyen anime, mégis mennyire jön be. Nem szezonosan néztem, mert igazából semmi olyan elemet nem tartalmazott első olvasásra, ami engem érdekelt volna. Miután lefutott, egyre több helyről hallottam, hogy "OMG, ez mekkora dráma, meg így-úgy, muszáj megnézni, kihagyhatatlan", stb. Aztán ott voltak még, akik szerint a 100-as zsepi elfogy, mire az ember a végére ér. Nos, nálam nem fogyott el. Félreértés ne essék, nekem sincs kőből a szíven, sőt a drámai pillanatok és a szomorú halálok említésekor bizony eszembe jutott, hogy egyiket se bírtam száraz szemmel végignézni. Csakhogy az AnoHana a végére olyan brazil szappanoperába csapott át, hogy feljajdultam. Rossz animének se tartom, mert voltak benne szép és megható jelenetek, de ismeritek a mondást: a kevesebb néha több. Szóval, amit ott a végén levágott mindenki, az totál megölte a hangulatot, amit az elején elkezdtek felépíteni. A karaktereket ahelyett, hogy jobban megkedveltem volna, inkább taszítóvá váltak. Az egyetlen, akiért végig szimpátiát tudtam érezni, Naruko volt.
Előtte pedig már volt ilyen típusú sorozattal tapasztalatom, mert a Tokyo Magnitude 8.0 kicsit hasonlított erre, és azt kell mondjam, az minden szempontból jobban tetszett.

Pont ezért kerülöm módszeresen a Clannadot is.
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Sors/Maradj Éj - Határtalan pengeművek. Naív módon a Fate/zero után meg voltam győződve, hogy az ufotable valami csoda folytán egy ugyanolyan izgalmas, komoly, változatos motivációjú szereplőkkel operáló operát fog csinálni a F/SN második útjából, úgy, hogy a második út minden lényeges motívuma, fordulata épp marad. Hát tévedtem. Pontosan azt hozta, amit a cím a fedélen tartalmazott: Anime a F/SN második útjából. Nem sokkal kevesebb, nem sokkal több. Én birom a Type-Moon univerzumát, én bírom az F/SN karaktergárda nagy részét (főhőssel talán hadilábon állok), de őszintén szólva az F/SN visual novel első két routja (a harmadiknál a felében vagyok egy éve ezért arról nem nyilatkozom) azért messze messze az Urobuchi sensei pennája alól kikerült Fate/zero light novel alatt van. Nasu nem tud jó történetet írni, Nasu világot tud teremteni, és esetleg néha van egy-két közepesen jó csavarhoz ötlete. Ufotable meg ezt adaptálta. Borzasztó látványosan, ezt nem vitatom el [enter breakdancing berserker gif here], de én többre számítottam. Sebaj, majd újranézem/újraolvasom hetvenhétszer a Fate/zero-t.
Kép
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

34. nap - Kedvenc mozid

...és most jött el az a pont amikor egy említésre méltóbb öngólt rúgtam magamnak, ugyanis hiába vagyok túl a MAL-os lista szerint 400+ animén, ha egyszer ezekből a movie-k száma kimondottan kevésnek mondható. Annyira, hogy például Ghibli mozik közül még egyiket sem láttam (annak ellenére, hogy a My Neighbor Totoro, vagy a Kiki's Delivery Service érdekesnek látszik), és azok közül is amiket láttam, azok közül a személyes kedvenc, a Patlabor első movieja (Mobile Police Patlabor: The Movie) pont olyasmi, amiről az egyik korábbi válaszban (abban is az utolsó bekezdésben) már részben értekeztem, különösképpen ezzel a résszel.
ezt írtam anno írta:Pedig maga a koncepció érdekes is lenne szerintem abból a szempontból, hogy a mecha műfaj Real Robot változatából a "real" annyira valós, hogy a sorozat világa kvázi ugyanolyan "hétköznapi" mint a miénk (megvan a sörhasú darukezelő képe? Cseréljétek le a darut egy mecha-ra, és meg is van a Patlabor életkép), annyi eltéréssel hogy a mechákat (vagy Labor-ok, ahogyan itt nevezik őket) már annyira széles körben alkalmazzák, hogy a rendőrségnek külön, a Laborökre szakosodott ága is van, a sztori pedig ennek az ágazatnak a második szekciója körül forog, pontosabban annak félig-meddig dinka tagjai és a főnökük, az alapvetően nyugodt de mégis sunyi Gotou körül. [...] én mégis inkább az első moviet kedvelem a második helyett: nem csak azért, mert egészséges keresztezése a franchise koncepciójának és Oshii stílusának, de az első movie antagonistája is jobban működött azáltal, hogy a movie első fél perce után hűlt helye lesz, így inkább azon van a hangsúly, hogy mit akar közölni a világgal, szemben a második movie ellenlábasával aki egész végig ott van, de valahol pont az ő "tényleges" személye húzza le egy kissé a moviet.
Ezt a véleményt pedig alapjában véve továbbra is fenntartom, mert ahogy anno írtam, az első Patlabor movie az szerintem, amelyik a leginkább, és összességében a legjobban járja körbe azt a kérdést, hogy micsoda is a Patlabor. A második movie-hoz hasonlóan ez is boncolgat egy bizonyos kérdést, és habár ezt nem annyira tömény, fókuszált formában teszi mint a második mozi, ez egyrészt egy olyan kérdés ami a franchise világára bizonyos szempontból alapvetőbben vonatkozik (mivel hogy a technológiától való függés, illetve annak a múltat valahol eltörlő hatásának témáját bökdösi meg), másrészt az első movie koncepcióját tekintve valamivel közelebb áll a franchise alapvető csapásirányához mint ahogy a második teszi. A kérdésboncolgatás mellett itt több szerep jut nem csak a szereplők közti kémiának és egyikük-másikuk személyes (nem drámai értelemben vett) defektjének, de annak is, hogy a franchise által elképzelt Real Robot kép hangsúlyosabban kerüljön ábrázolásra, szemben a második mozival, ahol a mechák annyira vissza vannak szorítva, hogy hiába jut nekik még így is valamennyi akció, ha közben mégsem érződik az, hogy olyan szinten lennének szerves részei a franchise világának, mint ahogy az az összes többi inkarnációban történik, ideértve az erősen felemás TV sorozatot is.

Namármost a két mozi közül a második lenne papíron az, ami "magvasabb és kaviárosabb lenne", és ez az a pont, ahol a személyes preferencia erősen közbeszól: hiába lenne az első mozi idézőjelben popcornosabb a másodikhoz viszonyítva, ha egyszer mégis ez a mozi érződik a franchise, mint olyan legkiegyensúlyozottabb inkarnációjának, amiben a kérdésboncolgatás nem csak hogy megfér a világ és a szereplők aktívabb prezentációjával, de mondhatni személyesebb töltete is van dolognak ennek révén, és az antagonista személye is jobban illett ehhez a mozihoz, révén -ahogy írtam- nagyon hamar kikerül a képből, és a személyes célja is jobban van egy szinten a mozival magával. Nem lenne mondjuk alapvetően gond azzal, hogy a Patlabor 2 a politika és a háború/béke viszonyát szemeli ki mint példakettőst, de egyrészt maguk a szereplők itt nem kapnak akkora hangsúlyt mint az első moziban, másrészt az itteni antagonista személye több "személyes" szerepet kap az idézőjeles kollégájához képest, ami a végjátékban ironikus módon kissé lehúzza az egész moviet, egyben valamelyest keserű utóízt ad ahhoz, hogy papíron ez elmélkedősebb movie lenne mint az első, annak ellenére, hogy valahol egyszerre többet is kínálna. Ehhez viszonyítva mondom, az első lehet nem feltétlen a két kaviáradag közötti vizuális irodalom mintaképe, de a maga módján elérte azt szerintem, hogy az elviekben kevesebbel többet adjon, ez pedig ahogy említettem, összecseng azzal, hogy a franchiset mint olyant a legautentikusabban prezentálja.

Futtotak még (=ugyancsak kedvelem, de nem feltétlen "szívemhez közeli" kategória) az Rebuild of Evangelion 1 és 2, illetve az End of Evangelion mozik. Ezek közül az első kettő egy jó alternatíva azoknak, akiknek a TV sorozat esetleg túl vontatott lenne akár a tempó, akár "csak" Shinji miatt (kár, hogy a harmadik movie egy akkora ordas nagy eltérés a TV sorozathoz képest, hogy a negyedik ismerete nélkül én meg nem mondanám hogy ez most jó vagy se, mégha inkább a "nem" felé húzok, mert önmagában erős visszaesés), míg az EoE a TV sorozat egy olyan alternatív 25.-26. része, amely nem csak a valós eseményeket mutatja (merthogy a TV sorozat utolsó két része máshol, vagy inkább másban játszódik le), de ezt olyan formában teszi, ami abszolút kiszolgálja azt az igényt, hogy egy NGE szintű *valamit* méltó módon zárjon le: egyszerre látványos, epikus, (karakter) drámai, megosztó és agyfaszt generáló, pont mint a TV sorozat.



35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Catrinhoz hasonlóan nekem is ritkán van olyan hogy tényleg csalódjak valamiben, leginkább azért, mert szinte mindenhez egy vagy-jó-lesz-vagy-nem hozzáállással ülök hozzá pont ennek az elkerülésére, még akkor is ha esetleg olyasvalami folytatásáról van szó, aminek az előzményét éppenséggel kedveltem, vagy olyan címről ami ilyen vagy olyan formában, de "felmagasztalt" címnek számít. Nem arról van szó, hogy akkor most savanyú káposzta hozzáállással közelítek mindenhez (vagy hogy tennék mások ajánlására), hanem inkább arról, hogy idővel beidegződött az, hogy nem érdemes remélni bármitől a színtiszta minőséget, ha egyszer a puding próbájáig nem lehet tudni előre, és jobb inkább semleges hozzáállásból pozitívan csalódni, semmint egy túlnyomorészt pozitívból jókorát zakózni átvitt értelemben.

Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lett volna kisebb csalódás akármi, úgyhogy ha már konkrét választ mégis csak illendő lenne adni egy anime egészét illetően, én a Kill La Kill-nél maradnék, mint olyan esetnél ami nem lett olyan jó, mint amilyennek szerettem volna: ezalatt leginkább azt értem, hogy hiába igyekeztem magam semlegesen tartani, ha valahol még így is szerettem volna azt, hogy az akkor még friss Trigger olyasmit tegyen le az asztalra, ami tartalom szempontjából méltó lesz a Gainax egyik-másik korábbi sikercíméhez, gondolok itt leginkább a Gunbuster/TTGL kettősre, nagyon esetleg egy kicsike EVA-val megfejelve. Ehhez képest a végeredmény ugyan így is nagyjából szórakoztató volt a maga módján, de mégis hiába volt ígéretes a sorozat első fele, ha a második egyszerűen nem tudta követni és továbbvinni azt a lendületet, amit az első elkezdett. Gondolok itt arra, hogy például Ryuko karaktere messze elmaradt attól a potenciáltól amit valóra válthatott volna (= ő legyen Noriko és Simon gyereke) és helyette olyasféle szereplő lett akire az angol nyelv az "edgelord" szót ráhúzhatná; hogy a "csavarok" eléggé elmaradtak attól a merészségtől és hatástól amit elérhettek volna (pölö simán túléltem volna, ha Ryuko és Satsuki között nem olyan viszony lenne amilyen); hogy a Gainax korábbi címeivel ellentétben a sorozat nem tudta folyamatosan és mégis fokozatosan emelni a téteket ha az átfogó sztori grandiózusságáról van szó (amit például a TTGL NAGYON jól vitelezett ki); vagy hogy egyik-másik szereplő sokkal kevesebb szerepet kapott, mint amilyet ki lehett volna hozni belőlük (gondolok itt például Tsumugu karakterére, akiről már csak haja és a debütáló epizódja alapján fogadni mertem volna arra, hogy komolyabb jelentősége lesz).

Teljeskörű csalódásról így sincs szó (és ki tudja, egy esetleges újranézés jobb-rosszabb irányba is billentheti a mérleget), de akkor és ott jó emlékeztető volt arról, hogy hiába szeretne az ember minden új dologhoz semlegesen hozzáállni, ha egyszer így sem száz százalék, hogy teljes mértékben elkerülhető a csalódás ha nem olyan jó a végeredmény, mint azt "titkon" szeretné hogy legyen.
Kép Kép
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: scineram »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Yuri Kuma Arashi

Ahogy Watanabétől, úgy Ikuharától is jóval többet vártam, és neki ez a nap jutott. :lol: Talán mert ez kevésbé idegesített előrehaladtával, inkább csak szar volt, mind idővel kiderült. Hiába volt tele a szokásos ikuharaizmusokkal, valahogy nem hatottak úgy, mint korábbi remekműveiben. A történettel is problémáim voltak, gyakran már a fejemet fogtam, annyira nem működött. Sokkal gyengébb volt a témaválasztás is, bár tőle valóban nem áll távol, de engem hidegen hagyott. A karakterizáció is iszonyat gyengére sietett. Sumikát többször vízbefojtottam volna visszamenőlegesen, a főszereplők barátsága és románca sem hatott meg. Talán az egész már túl absztraktnak tűnt. Úgy éreztem, teljesen hiányoztak a valódi, mély emberi kapcsolatok, így én is kívül maradtam az egészen.
Kép
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Surci »

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Volt pár anime eddigi pályafutásom során, amik ugyan nem az "idegesítő" vagy rossz kategóriába kerültek végül, de amiktől többet vártam volna, pl. ilyen a Darker than Black, a Last Exile, ahol egy teljesen jó világra és szimpi szereplőgárdára olyan lyukas plotot írtak hogy az ember csak a fejét kapkodta. Vagy a Witch Hunter Robin, amit Sunrise-original létére még végignézni se bírtam, mert szó szerint bealudtam a nyugdíjas ólomlajhárokat megszégyenítő pacingen, A Mai-Hime sikerét annak karaktereivel és olcsó lolifanszervízzel meglovagolni próbáló Mai-Otome, de akár Shinkai filmjeit is említhetném, amik ugyan szépek és hangulatosak, és el is nézem őket, de szerintem talán az egy Kotonoha kivételével többek próbálnak lenni, mint amennyit elbírnak.

Viszont van itt egy cím, ami azóta piszkál amióta megnéztem, és nem igazán tudok napirendre térni felette, ez pedig a Sors/Nulla. Bár magával az egész Sors-univerzummal is meglehetősen ambivalens viszonyt ápolok, lévén a világát, a mágiáját és ezt az egész Grálháború(LOL)-dolgot nem nagyon tudom hová tenni, ellenben vannak érdekes megoldásai, néhány karakter is bejön belőle, és az Ufóasztal-féle látványvilág akkor is eladja, ha maga a sztori középszerű, mint a fentebb említett F/SN-UBW esetében. Viszont ettől még bőven vannak igencsak látható hibái, viszont a Zeronak mindenféle ajánlók alapján úgy ültem neki, hogy ha a sima Fate/stay nem jött be annyira, mert nagyon érezni a VN-gyökereket, vagy a háremfeeling, esetleg az iskolai környezet zavaró, de amúgy nem volt vele gondom, akkor ez bizony ütni fog. Merthogy mindent kiszedtek belőle ami nem jó a F/SN-ben, ellenben kapott egy Urobuchit, egy hangulatosan dark, misztikus világot, érettebb sztorit és felnőtt karaktereket, és az egésznek van egy kerete, ami megmagyaráz sokmindent a mágiával és a Grállal kapcsolatban, ami eddig homály volt.

Valahogy úgy vagyok ezzel a cuccal, mint innen páran a Psycho-Pass-al: túl hatásvadásznak érzem, ez a Grálháború (LOL) még mindig LOL, ráadásul a legnagyobb bajom, hogy felnőtt, érett szereplőként felvezetni kívánt karaktergárda 90%-a egyszerűen idegesítő, mert olyan szinten egydímenziósan negatívak, hogy az már fájdalmas. Ráadásul felnőtt, értelmes emberek nem csinálnak olyan baromságokat, mint a fentiek. Kezdjük a főszereplőkkel: Kiritsugu egy naiv idealista (ugyanolyan mint az ezért folyamatosan hülyézett Shirou, csak neki valamiért ezt nem szokták megbocsátani, ellentétben a papával), aki folyamatosan egy sokévvel azelőtti tragédián angstel, ráadásul az ideálja érdekében érdekében képes feláldozni a családját is - oké, Irisviel sorsa el van rendelve, de a lányához már nem tér vissza a kastélyba. Eleve felnőtt, családos ember ilyen hülyeséget nem csinál. Aztán a végén jön a pofáraesés, mert az egész naív idealizmusa egy légvár volt, úgyhogy megint lehet angstelni, hurrá. Egy tizenévesnek elnézhető az ilyesmi, de egy FELNŐTT, ÉRETT karakterként felvezetett valakinél, hát... Aztán Kirei, a nagy nihilista, mint fő antagonista - semmi karizma, semmi értelmes ok a fájtra, kivéve Gil makettdumáját (sajnos nekem annak hangzott, nem győzött meg, evvan). Namost a végső harcz két, eleve ennyire antipatikus főszereplő között nem nagyon tudott meghatni. Aztán a harmadik jómadár, Gil: a legirritálóbb karakter az egész cuccban, a nagyképű szövegelése annyira ingerelt hogy arra nem is találok megfelelő jelzőt így hirtelen, viszont azt a F/SN miatt tudni lehetett hogy ő és kis gazdája is meg fogják úszni a kalandot, hurrá. Sose felejtem el a 12. részt, amikor egy teljes epizódon keresztül kellett Gil baromságait hallgatni, komolyan azt vártam, hogy Kirei majd elhajtja a francba, erre bekajálta a süketelését -_-. Sajnos a többieknél se jobb a helyzet: Archibald a gyökér Master, Caster&Uryuu LOL (bár ők legalább valahol ha elég morbidan is, de viccesek voltak), Assassin WTF. Tokiomi menjen az anyjába, elvégre odadobta a lányát a vén csótányosnak - felelős szülőként evidens választás -_-""" A Kariya-féle vonalon mindenki totál hülye, főleg Kariya
SPOILER
(felnőtt, érett karakterekről beszélünk ugye, a fenti jóember célja Sakura visszaszerzése, kérdés: miért nem parancsolja meg Berserkernek hogy nyírja ki Zoukent és minden meg van oldva? Szerencsére még Aoi-t is hazavágja, gratula,
mehet az angst ezen a szálon is hogy itt mindenkinek milyen tragikus Fate/ jutott). És végül Saber... Mert őt ebben a cuccban szigorúan kizárólag az Irisviel-el közös jeleneteiben bírtam, a többiben csak az angst ment nála is ezerrel. Nagyon jó jelenet volt a királyok piálása, ahol Gil és Iskander teljesen világosan és érthetően elmagyarázzák neki, hogy miért is hülyeség, BAROMSÁG amit csinál, erre az érett, felnőtt karakter reakciója: ugyanott folytatja utána is, ahol eddig. Most sajnáljam?

Az a baj, hogy 8-10 évvel később láttam ezt az animét, mint kellett volna, mert 18-20 évesen biztos oda-vissza lettem volna tőle, de így... Szal túl sok volt az angst a túl sok antipatikus karakter között, és ez inkább zavart mint szórakoztatott, és önmagában a csodás látványvilág vagy a dark hangulat sem tudta mindezt ellensúlyozni. Pl. rendesen örültem amkor Broskander és Waver szerepeltek, pedig máskor a fenébe kívánnék egy ennyire ide nem illő szereplőt. Ugyanez vonatkozott Rin kis filler-epizódjára, bármelyik másik animében veszettül anyáznék, de itt legalább addig se a sok besavanyodott retardált komor pofával előadott vinnyogását kellett hallgatni. Viszont rossznak ennek ellenére se mondanám, sőt, mert ami tetszik benne az nagyon tetszik, a fájtok, a látvány, Saber&Irisviel, Saber öltönyben, és Broskander, de a többi... Jelenleg ugyan 8-ason áll, és revaccslistán van, de nagyon kell tepernie, főleg az aranyhajú hülyegyereknek Hősök királyának, mert ha nem lesz elég meggyőző a nagymonolójaival, akkor bizony kőkemény pontlevonásokat fogok eszközölni.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Titkos »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Legjobb: Inu Yasha, amit Takahashi Rumiko azonos című mangájából adaptáltak. Jó példája annak, amikor épp elég dolgot hagynak meg a source materialból ahhoz, hogy ne vigye el a készítőket a népharag, ugyanakkor épp annyi dolgot változtatnak meg benne, vagy épp annyira dúsítják fel új dolgokkal, hogy aki csak a mangát olvasta, annak is legyen kedve animében "újranézni" a történetet. A szereplők és a történet maradt, de pl. némileg "bátor" húzás volt tőlük, hogy a manga eléggé darkos/horroros (már shounen mércével mérve) látványvilágát az animében némileg "shinybbra" változtatták. Persze ugyanúgy megvannak az olyan klasszikus helyszínek, mint a teliholdas erdő, vagy a sötét japán templom, amiket a mangából is ismertünk, de valahogy mégis olyan "mesésebb" lett egy fokkal minden, kevésbé brutális, naturalisztikus. Ami azért nem jelentett akkora ugrást az eredetihez képest, tekintve, hogy Rumiko annak is az "egy feudális tündérmese" alcímet adta. Ezt a látványvilágot ráadásul (megint csak shounen kategóriában) pazar animációval tárták elénk, nem is nagyon emlékszem a sorozatból "quality fejes" screenshotokra, vagy bénán/lustán meganimált harcokra, amikből pl. komplett "screenshotgyűjteményt" össze lehet szedni, ha az ember mondjuk a Pierrot shounenei közül válogat. :dirr: Ja igen, még nem mondtam, de az Inu Yasha esetében a profi adaptáció a Sunrise-os fiúk/lányok érdeme, akiknek ugyan szintén volt azóta pár látványos "mellélövésük" anime projectek terén, de azért mondhatjuk, hogy még így is inkább pozitív, mint negatív érzésekkel gondolok rájuk, többek között pont az IY miatt. A zenék szintén fantasztikusak, az egy dolog, hogy az Avex Trax csapatainak zenéiből válogattak Sunrise-ék OP/ED-eket, de a tényleges, sorozat közben felcsendülő háttérzenéket is Wada Kaoru komponálta, akinek ekkor lettem örök rajongója, de később a D.Gray-man animében sem okozott csalódást. Illetve néha még az is előfordult, hogy plusz dalokat írtak 1-1 jelenethez, ami ugyan nem lett volna egyáltalán kötelező, de ők ennyire jófejek. A legemlékezetesebb ilyen talán
SPOILER
Kikyou halálánál (ha jól számolom, a másodiknál... XD)
hangzik el és bizony nagyban hozzátesz az amúgy is érzelmes jelenethez. Ja igen, itt szeretném megjegyezni, hogy amennyire anno utánanéztem, többnyire régi, tradicionális japán hangszerekkel adták elő az IY zenéit, ami még külön passzolt az amúgy is középkori settingbe. :)

Aztán ott volt a történet, ami a shounen adaptációk legnagyobb rákfenéje szokott lenni. Mindannyian emlékszünk a "filler rémekre", vagy amikor baromi fontos manga infókat hagynak ki az animéből, afféle "biztos nem lesz ez még később fontos" hanyag hozzáállás miatt. Nos, az IY-ben ilyen sem nagyon volt, pontosan követték a mangát, a fillereket nem ad hoc módon, hanem 1-1 nagyobb manga story arc közé illesztették be, vagy ha éppen a mangában is "filleresebb" volt a történet, akkor azzal vegyítették a saját sztorijaikat. Így nem csak többségükben teljesen vállalható, de 1-1 kifejezetten jól megírt filler epizódot, sőt arcot is láthattunk. Utóbbira jó példa a kb. 3-4 epizódon át tartó "macskák támadása" arc, ahol azzal az egyszerű gondolattal játszottak el, hogy ha már canonban ekkora "kultusz" övezi a kutyákat (ugye IY apja, mint "nagy kutyadémon", az ő agyarából kovácsolt kardok, stb-stb.), akkor miért ne lehetett volna ugyanez legalább részben macska fronton is? :D Nosza, összeültek, kitaláltak egy régi háborút, amiben IY-ék apja harcolt a macskadémonok ellen, valamint nekik is írtak egy "nagy hadvezért", aki némileg IY apjának "ellentétpárja" lett volna. Az eredmény egy egész ötletes, látványos, harcokkal teli arc lett, ahová a legtöbb karaktert sikerült jól beleírni, kb. mindegyiküknek jutott 1-1 macsek ellenfél, szal volt benne IY, Sessh, ha jól emlékszem, Kouga is. Szóló epizódokból pedig ami eléggé "beütött", az talán az egyik legutolsó filler, a Kohakus - Sangós volt, ahol Kohakunak ugyan meglett volna az esélye, hogy újra csatlakozzon Sangóhoz (mivel ekkorra már visszanyerte tudata fölött az irányítást, amit korábban Naraku kavart meg neki), de mivel tudta, hogy akkor N egyből rájönne arra, hogy újra "magánál van" (és borulna a terve, hogy álcáját kihasználva végezhessen vele), ezért sírva és erőnek erejével szándékosan úgy intézi, hogy nővérével elkerüljék egymást, miközben kb. szó szerint csak egy fatörzs két oldala választja el őket. Ez érzelmileg eléggé nézőt és karaktereket próbáló filler volt, meglepődtem, hogy filler rész létére ennyire jól megírták. Külön bónusz a sorozat vége, ahol semmi anime original baromságot nem szőttek bele (igen, rád nézek, Shingeki no Kyojin anime...-____-), egyszerűen csak egy mangában is elég érdekes harcot választottak átmeneti lezárásul, valamint még pluszba "reklám gyanánt" behoztak pár olyan szereplőt, akik ugyan rendesen már csak a mangában bontakoztak ki, de jól jelezték, hogy még nincs vége a történetnek. Az igazi nagy bravúrt azonban a Kanketsuhenben csinálták meg, hiszen nem csak pontosan onnan és olyan hangulatban/minőségben folytatták az egészet, ahogyan anno az első sorozat végén abbahagyták, de még a közel lehetetlent is teljesítették: 20 kötet mangát gyúrtak bele 26 részbe és nem cseszték el! (Ilyet tán azóta sem láttam....) Gyakorlatilag végigmentek a mangán onnantól, ahol legutóbb abbahagyták, egészen a végéig, majd kimazsolázták azokat a részeket, amik "manga fillerek", vagy nem tesznek hozzá semmi később előjövő dolgot a történethez és a "maradékból" csinálták meg a Kanketsuhent. Én optimista ember vagyok, de még így is arra fogadtam, hogy ebbe bele fognak bukni, szóval alig akartam elhinni, amikor sikerrel jöttek ki a dologból. :D Tényleg le a kalappal előttük... Már az sem volt semmi, hogy évek teltek el a két sorozat között és a Sunrise emberei nem csak üres ígéretnek, vagy reklámfogásnak fogták fel azt, hogy "egyszer majd folytatjuk!", hanem tényleg komolyan is gondolták, azonban a megvalósítás színvonaláért és az átgondolt adaptálásért még külön plusz pontokat adnék nekik.

Végezetül pedig itt vannak a karakterek, akik minden Rumiko sztori legfontosabb elemei. Szerencsére mindenki "önmaga maradt", nem nagyon van a nézőnek olyan élménye, hogy "Ez meg ki a franc?", vagy "Jézusom, mit műveltek az animében XY-al???" Egyetlen furcsa kivétel Kikyou, akire mintha pikkelt volna a rendező, vagy én nem tudom... XDDD Oké, nem arról van szó, hogy őt teljesen átírták volna jellemileg, viszont nem tudtam nem észrevenni, hogy a mangás "bonyolult lelkű, de azért megérthető" karaktert erősen eltolták a "crazy, psycho, zombie bitch" irányba. :dirr: Mintha az animéseknek valahogy úgy jött volna, hogy Kikyou karakterének "esszenciája" a halálvágy, az emózás és a sokszor következetlen viselkedés. Talán az egyik "legjobb" jelenet az volt, amikor egy mangából vett sima beszélgetést az animében úgy "dobtak fel", hogy Kikyou a végén elkezdte késsel fenyegetni Inu Yashát. Oké, mi van? Egyrészt röhejes az egész, még ha bele is vágta volna, IY simán kihúzza, a seb meg másnapra regenerálódik, ne vicceljünk már! XD Másrészt nem is értettem, hogy ez miért kellett, azon kívül, hogy a sok casual IY fangirlnek ettől megint habozhatott a szája, hogy "OMG, KIKYOU, YOU BITCH, JUST DIE ALREADY!!!4444" (Uhh, ne tudjátok meg, ezt fórumokon mennyit kellett hallgatnom anno... ^^"""") Ugyanakkor néha meg mintha próbálták volna emberibbé tenni, pl. direkt írtak egy olyan filler részt, ahol Kagomével együtt valami barlangi démon csapdájában rekedtek és az egész epizód csak arról szólt, hogy "az exbarátnő, meg a jelenlegi lassan azért rájönnek, hogy mit szeretett/szeret a pasijuk a másikban" (XDDD), vagy ott volt az általam fentebb említett dalbetét,
SPOILER
amivel pont a halálát próbálták még tragikusabbá/érzelmesebbé tenni.
Szerintem viszont jobb lett volna, ha eleve nem kezdik el így un-canon módon de-humanizálni és akkor később nem lett volna szükség fillerekkel, meg egyéb ilyen betoldásokkal "vissza-humanizálniuk". XD Persze mondom, ez sem volt egy világkatasztrófa, illetve mintha a történet előrehaladtával kezdték volna a készítők is megérteni, hogy Rumiko mit akart ezzel a karakterrel (mert ahogy haladtunk előre, mintha úgy csökkent volna ez a rendezői "Kikyou-bashing"), csak mivel minden más szereplő karakterizációja annyira telitalálat volt, nem tudtam nem megemlíteni, hogy nála azért párszor elvetették a sulykot. ^^"

Legrosszabb: Ez pedig a Bakemonogatari, ami Nisio Isin azonos című light noveljéből készült. Persze most mondhatnátok, hogy "Hé, voltak ennél sokkal gagyibb adaptációk is, Rosario to Vampire manga -> anime, hogy csak egyet mondjunk!", nos, valóban, de egyrészt ez az egész játék egy erősen szubjektív lista és az a helyzet, hogy ha voltak is az animetörténelemben nagyobb adaptációs baklövések, nekem akkor is a mai napig ez fáj a legjobban, másrészt meg azért a legrosszabb adaptációról is elmondható, hogy legalább ha az ember nem ismeri a source materialt, akkor talán még fogyasztható is, Shafték viszont szinte elérték nálam a negatív lehetetlent, vagyis szinte már azelőtt is közel nézhetetlenné sikerült tenniük számomra ezt az animét, hogy egy sort is olvastam volna a light noveljéből. (Megjegyzem, ez azóta is majd' minden Shaft cuccra igaz, egyszerűen falra mászom az egész rendezési stílusuktól és pl. a Nisekoi esetében egy pár perces YouTube videó elég volt, hogy meggyőződjek arról, hogy ha valaha is elkezdem, akkor csakis az eredeti manga formátumban. Csak a Bakét még végig is szenvedtem, illetve ott találkoztam először Shafték öhm...sajátos stílusával és ugye tudjuk, hogy "az első pofon a legnagyobb"... XD)

Kezdésnek annyit mondanék, hogy nekem ez az egész koncepció bejövős volt, mint ötlet, tetszett, hogy minden lányt "megszáll" valami és azt kell belőlük "kiűzni", ráadásul ezt a valamit mindig összekötötték a lányok lelki problémájával. Annak sem voltam ellene, hogy 1-1 sztori úgy épül fel, hogy 90% duma, 10% akció, mert volt annyira érdekes a cucc hangulata és szereplői, hogy itt ne valami démonos-verekedős-ördögűzős izét várjak. XD (Meg azért látszott itt, hogy sima hárem lesz ez, csak "elszálltabb" alapkoncepcióval, valamint a "Twilight for boys" gúny-titulus a haterek részéről is arra engedett következtetni, hogy ez a cucc bizony nem a látványos akcióval akarja majd magát eladatni. XD) Aztán jöttek a gondok...

Kezdődött a dolog a Shaftos látványvilággal, amire sokan mondták, hogy "annyira szép, hogy az animéből vett screenshotokat használom a gépemen háttérkép gyanánt!" Nos, ebben egyet is értünk, amíg csak áll az a kép, a legtöbbször gyönyörű. A probléma akkor kezdődik, amikor mozogni kezd, de az a gond, hogy legtöbbször nem a karakter, hanem tényleg a képek. Shafték képesek egy sima beszélgetést is úgy "felvenni", hogy a kamera másodpercenként váltson nézőpontot közben, ezt kombinálják vörös-fekete villogó képkockákkal (NOT MY EYES! T____T), illetve olyan ábrákkal/szövegekkel, amit pl. tévében nézve esélyed nem lenne elolvasnod, mert egy másodpercre villannak csak fel. Persze kérdezhetné bárki, hogy akkor meg mi értelme egyáltalán belerakni őket? Hát mert ez a Shaft-módi, ők ilyen "edgy stúdió", érteeeed... :P XD Ez a stílus az, ami a leginkább megmérgezi az összes animéjüket és számomra nézhetetlenné teszi őket, mert álművészkedni egy dolog, de jó lenne, ha ezt legalább valami olyan formában tennék, hogy a néző ne kapjon fejfájást, vagy epilepsziás rohamot a "művüktől". Illetve azt a mai napig nem értem, hogy ha már ez a fixa ideájuk, miért rendszeresen tök átlag slice of life darabokat kívánnak adaptálni? Azokkal kevesebb a meló? Lásd amikor megcsinálták a Madokát, ott működött az a dolog, hogy nem rángatták annyira állandóan a kamerát és az igazi weirdness legtöbbször csak akkor kezdődött, amikor a boszorkányok világában jártak a szereplők. Ott ugyanis volt értelme a WTF képi megoldásoknak. (Sőt, néhány kifejezetten tetszett is, pl. Charlotte "tortaféreg/sajtkukac" dizájnja a harmadik részből, akit nem is tudnék máshogy elképzelni. XDDD) Ugyanez egy Bakénél, vagy Nisekoinál érthetetlen, görcsös rendezői vergődésként jön le, kb. annyi értelme van ilyen cuccokba "edgy/deep" imitációt rakni, mintha a KyoAni is megpróbálta volna mondjuk a K-ON-t Lain-nek eladni, vagy ilyesmi... XD

Na, de a látvány lehetne mellékes ebben az esetben, hiszen a Bake veleje a párbeszédek, a sok Nisio-fanboy is ezek miatt tartja zseninek, meg bestseller-írónak a fazont. XD Nos, duma az van rogyásig, ezt tehát valóban adaptálta a Shaft, csak rosszul. :dirr: Ahogy az IY Kanketsuhennél fentebb írtam, hogy valszeg úgy készülhetett, hogy kigyomlálták a manga Rumiko által is fillernek szánt részeit és a maradék érdemi tartalomból csinálták az animét, úgy a Bakénél is hasonlót éreztem, csak inverzben. Mintha fogták volna a párbeszédeket, kiszedtek volna mindent, ami valóban fontos/szórakoztató (animés/mangás utalások, vicces beszólások, olyan mondatok, amik mélyebb betekintést engednek 1-1 kari lelkivilágába, stb.), ellenben meghagytak volna minden olyan dumát, ami teljesen lényegtelen és szinte még a light novelben is csak "helykitöltő elemként" (vagy legalábbis gyengébb poénként) funkcionál, sőt, még ezeket el is túlozták volna. Talán a legdurvább ilyen a Mayoi arc eleje, ahol a játszótéri beszélgetés során egy fél epizód (de tán egy egész is, csak nekem összefolynak a rossz élmények... XD), megy el arra, hogy a szereplők arról beszélnek, hogy hogyan írják egymás nevét helyesen. URAM_ISTEN! Ez tényleg ennyire fontos??? Nem veszi el a játékidőt mondjuk nem is tudom...olyan "apróságok" elől, mint Hitagi cinikussága? (Amit meg lazán kihagytak az első két részből, vagy legalábbis "lightosítottak".) Mert szerintem igen. Vagy ott volt a csillagos-randis részt megelőző autókázás, aminél egészen addig nem értettem, Nisio miért a "Hanekawa arc"-ba rakta, ameddig meg nem néztem, hogy a light novelben miről beszélgetnek a kocsiban. Jaaa, hogy szinte 90%-ban Hanekawáról, róla derülnek ki infók, illetve az, hogy a két karakter miket gondol róla? De jó lett volna, ha mondjuk a random baromkodások közül - amik ugyanitt az animében elvették a teljes időt - legalább csak párat kivág a Shaft és helyette legalább 1-2 mondatot berak a Hanekawás párbeszédből... Persze biztos túl sokat kérek, meg egyébként is volt egy olyan érzésem, hogy a Shaftnál valaki erősen Senjougahara-fanboy volt, mert sokszor mintha egészségtelenül ennek a csajnak a javára tolódott volna el mindig a cselekmény, vagy a beszélgetések.

Nem szeretném ezt tovább ragozni, a lényeg, hogy ugyan nem mondom, hogy a Bake eredeti LN-je valami "legjobb könyv, amit valaha írtak!" lenne, de a "feladatát" (lightos, szórakoztató, humoros olvasmány) szvsz ellátta. A Shaft meg jól szétbarmolta az egészet a sajátos pozőrködésével, vagy nem is tudom, minek hívjam azt, amit lassan minden egyes animéjüknél megcsinálnak, ráadásul mintha egyre durvábban tennék minden egyes adaptációnál.
Kép
wwhite
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.01.03. 22:02
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: wwhite »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Mivel mangákat vagy képregénykönyveket (nem vicc, a visual novelnek ez a hiv. magyar neve) nem nagyon olvasok ( :( ), ezért nem nagyon tudok nyilatkozni. De ha már muszáj, akkor legyen az Ah! My Goddess! film, mert az OVA karakterdizájnja még a régi Fujishimát idézi és szerintem nem szép + az OVA sztorija nekem mindig is unalmas volt, a TV-sorozat mindkét évadának artja meg iszonyat mű és még ha hű adaptáció is, én nem bírtam végignézni (az AMG egyik bája szerintem pont az artwork kifinomultsága). A film ugyanakkor a mangához képest egy kicsit kibővítette a palettát, avagy szerintem egyrészt a manga eleganciáját csak ez tudta igazán jól átadni, másrészt a badass képességekhez nagyon szép harci ruhákat is dizájnoltak, amik végül foreign canonként később bekerültek a mangába is.

Legrosszabbnak sem nagyon tudok mit írni, de legyen az X/1999, mert bár szerintem jó és élvezhető sorozat, de az anime vége teljesen WTF? és
SPOILER
igenis ez az a sztori, ami arról szól, hogy csak az egyik Kamui maradhat életben, mindenki másnak meg kell halnia. A TV-sorozatban nem ez történt.
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Junchi »

(Hopsz, lemaradtam egy nappal.)

35. nap - Egy anime, ami csalódást okozott

Hát egyrészt ott vannak az olyanok, mint S;G film és Madoka movie 3, amik két remek sorozat finoman fogalmazva sem remek folytatásai for more money. Aztán ott a Seirei no Moribito, ami kiválóan indított, de aztán nagyon hamar szétesett az egész, a Code Geass R2-t meg részletezni sem kell, akkora trainwreck gyökérség az egész, de legyen ide a Shinsekai Yori, amibe nagy reményekkel vágtam bele, és bár voltak kiemelkedő momentumai és jól eltalált húzásai, de overall inkább egy csalódás-lavina volt az egész.

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Ez kicsit nehezebb, since mangát (a VN/LN-ekről nem is szólva) tizedannyit sem fogyasztottam el, mint animét az évek során, de azért eszembe jut mindenhová egy-egy üdvöske, ha nagyon töröm magam a válaszon. A legrosszabbhoz legyen a Wan Piss anime. Ugyan a manga legjobb esetben is egy középszerűnél kicsit jobb próbálkozás (amit amúgy szintén dobtam pár éve), de amit az animében egy idő után leműveltek, az finoman szólva is tolerálhatatlan. Rettenetes tempó (sokszor egy fejezetet sem dolgozott fel egy rész), filléres animáció (üvölt róla, milyen kevés pénzből készül) és minimális erőfeszítéssel hozzáadott zenék, hogy azért mégis legyen valami, ráadásul a manga hangulatát is csak hellyel s közel tudták elkapni. Nem tudom, hogy mégis hogyan képesek a fanjai ezt még mindig tolerálni, de egészségükre.
Legjobbhoz meg legyen a Monster, ami iskolapéldája a kiváló és mangahű adaptálásnak, kvázi ugyanazt az élményt adja mindkettő. (Jó, talán a mangában azért jobb a pacing.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Junchi 2016.02.12. 13:34-kor.
Avatar
Dodgers
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 553
Csatlakozott: 2011.03.07. 09:00
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Dodgers »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Ez is egy olyan kérdés lesz amire elég foghíjas válasz fog születni, és most azért, mert vagyok annyira betokosodott anime-only ember, hogy sose ássam bele magam az adott cím eredetijébe, függetlenül attól hogy az anime bejött-e vagy sem. Annyi mondjuk rémlik jó régről (olyan 2006-7 magasságából), hogy a School Rumble mangájába jobban beleástam magam, de az is csak jóformán az első sorozat háromnegyedét fedte le, és ami külömbség megmaradt az az volt, hogy az anime kivette egyrészt a szereplők "piálós" jeleneteit, másrészt a különféle kis extrákat (mint például ahol egy szereplő egy másikat jellemez), de a konkrét történéseket illetően nem rémlik számottevő külömbség.

Egy pár évvel ezelőtt valószínű konkrétabb választ tudtam volna adni, de mondom, elég régen néztem bele a mangába, és az animét illetően is csak annyira vagyok naprakész hogy 2010 környékén újráztam az első két évadot, de a Sangakki OVA-t a mai napig nem láttam még, pedig olvastam már nem egyszer hogy mennyire pocsék lezárás lett.
Kép Kép
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Surci »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?


Legjobb animeadaptációként a Berserket tudnám felhozni, mert bár a Golden Age Arc a legkonzisztensebb a mangában, azért az sem nélkülözi a Miura-féle felesleges fanszervízt gore és rape-vonalon (általában Caska kárára), viszont ezeket a hangulatromboló elemeket az animéből mind kivágták, helyette pedig maradt a lényeg, ami egy komolyan vehető, dark hangulatú középkori gótikus történet.

Legrosszabb feldolgozás pedig egyértelműen a Tenjou Tenge. Itt mindent elrontottak ami a mangában működőképes volt, és azzá teszi a TenTen-t, ami. Először is megpróbálták Oh!Great rajzstílusát egy-az-egyben animébe átvinni, és ez nagyon nem jött ki jól, mivel ami papíron szép, animálva már nem biztos hogy az, gondolok itt főként a karadesignokra. Aztán: a manga seinen, viszont önmagában egy full fanservicefest + fighting stuff, de az anime célközönsége miatt kiszedtek belőle minden korhatáros szituációt és poént, így maradt egy középszerűnél valamivel rosszabb verekedős sónen borzalmas színkezelésekkel, olcsó animációval, gagyi karadesignnal és kritikán aluli seiyuu-gárdával (Shin 18 évéhez kapott egy 60 éves hangot, Hisakawa Ayának meg lövése nem volt, mit kezdjen Maya szerepével, pedig ő általában jól hozza a karaktereit). Ráadásul, mivel a maga még bőven futott, egy fullgagyi anime-only lezárást kapott.

És van még másik két kategória: legjobb és legrosszabb animéből készült mangaadaptáció! :D

Előbbire remek példa az NGE manga, amit egyszer már említettem ittt a kihívásban. A sorozat cselekményét követi 99%-ban, mindezt sokkal elviselhetőbben prezentált karakterekkel (kevesebb angst Ikari-kunnál, jóval kevesebb autizmus Ayanaminál, sokkal elviselhetőbb Asuka), valamint Junchi írta, hogy az EoE-t és a sorozat utolsó részeit hogyan lehetne egybeilleszteni - és ezt itt meg is lépték az utolsó két kötetben. a lezárása kissé elcsépeltebb, de ez a kevésbő komoly hangulatú tálalás miatt, ami végigmegy az egész mangón, megbocsátható.

Legrosszabb manga, ami animéből készült: Mai-Hime. OMFG egy kötetet olvastam ebből a förtelemből, aminek köze nincs az animéhez a szereplők nevein kívül. Minden végletekig alárendelve az olcsó eccsifanszervíznek, gagyi art, idétlen dialógusok, nemvicces "poénok", a sorozat meggyalázása. Igyekszem elfelejteni hogy láttam belőle egy képkockát is.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
paTKany
A 8. Aasu
A 8. Aasu
Hozzászólások: 803
Csatlakozott: 2003.07.16. 18:19
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Aasu residence

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: paTKany »

31. nap - Best OP/ED

Animáció szempontjából:
Skuld és a bugok - Aa! Megami-sama OVA
Az egész várost és az összes szereplőt felvonultató mászkálós - Nichijou
Ohana versenyt fut a vonattal - Hanasaku Iroha
Színes négyzetek - Musaigen no Phantom World

Zeneileg:
Crystal Energy (Mai-Otome)
DAY by DAY (Fantasista Doll)
Dimension tripper!!!! (Choujigen Game Neptune The Animation)
ENERGY (Vividred Operation)
Heavenly Lover (Kono Naka ni Hitori, Imouto ga Iru!)
Overfly (Sword Art Online)
Rainbow Notes (Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch)
Ring your bell (F/SN UBW)
Shining Days (My-HiME)
Egao no Mahou (Strike Witches 2)
Tears Infection (Myself; Yourself)
why, or why not (Higurashi no Naku Koroni)
Yuukyuu no Tabibito ~Dear boy~ (Idolmaster Xenoglossia)
Over Beat ~Ashita e no Escalation~ (Beat Angel Escalayer)
Dango Daikazoku (Clannad)
Eien to iu Basho (Corrector Yui)
Kira Kira Days (Sasami Mahou Shoujo Club)
Kaerimichi (Mahoromatic)
Taiyou no Rakuen -Promised land- (Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch)
Omoide ga Ippai (Miyuki)
Yuzurenai Negai (Magic Knight Rayearth)
Kibouhou (Spiral)
Aitsu (Super Gals! Kotobuki Ran)
Farewell song (AIR)
Runner (Macross)
Ano Koro no Youni (Mizuiro Jidai)
Kép
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Catrin »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Ebben én sem vagyok valami járatos, de lássuk.

Elsőként egyetértek Titkossal, az Inuyasha, főként a Kanketsu-hen baromi jó lett. Imádom, ahogy a mangát adaptálta, ezt mindenképp írni akartam én is. A csalódásnál felhozott Monogatariról pedig beugrott, hogy a Bake elejét én is olvastam LN-ben, és nekem is jobban tetszett az animénél, valahogy a szövege és a hangulata is tetszetősebb volt. De én azt is szeretem, amit a Shaft művel, szóval nem sorolom a rossz adaptációk közé. :D

Pár további tetszetős adaptáció:
- Basilisk anime: a regényt és az abból készült mangát is baromi jól hozza. Semmit nem tudok felróni neki.
- Shiki is ilyen, bár ez duplázik: a manga 2007-ben kezdődött és 2011 nyarán ért véget, az anime pedig 2010-ben futott. Remekül adaptálja a mangát, majd a manga szinte ugyanúgy fejeződik be, mint az anime, néhány hangulatelemet korrigálva. Szóval érződik, hogy itt az író az animéből is kivette a részét (vagy annyira tetszett/adott volt neki az anime vége, hogy nem akarta/tudta megmásítani). Így lényegében a finish az animéből készült jó manga adaptációnak is vehető (igen, nekem még mindig tetszik a Shiki befejezése). Hm, kedvelem ezt az író csajt, a Ghost Hunt manga és anime is tetszett tőle. Ha már erre így rájöttem, illene nevet is keresnem hozzá: Ono Fuyuminak hívják.^^
- Dragon Ball Kai: yas, most sem tudom kihagyni: egyszerűen nem tudok betelni a ténnyel, hogy kivágták azt a sok fillert és időhúzást.
- Kaguya-hime no Monogatari: ugyan csak részleteket olvastam belőle anno japán irodalmon, de a sztoriját ismertem. Nagyon örülök, amiért ennyire hűek maradtak hozzá és a végét sem másították meg.

Nem tetszetősök:
- Shin Angyo Onshi OVA, pfff egy igazán gyenge próbálkozás...
- Romeo x Julia, amit a minap Iskariotes már emlegetett: az egy dolog, hogy kávzi köze sincs az eredetihez, de még önálló műként is nulla.

--------

Amúgy LOL, lehetne majd valamikor egy olyan kérdés a fórumon, hogy ki milyen regényből vagy filmből nézne szívesen animét. *épp lusta megnézni van-e ilyen topic, majd még visszatér ez ügyben* Megnézném a Száz év magányt animében na.XD
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Mivel a megnézett animéim 90%-ának nem ismerem az eredetijét, ezért kicsit nehézkes lesz.

Legjobbnak kettőt emelnék ki, mert ilyen-olyan módon, de sikerült majdnem teljesen átvenni az eredeti művet, esetleg még javítani is rajta.
Elsőnek mindjárt a Kiseijuut mondom, ami tudom, hogy már jó sokszor emlegettem a kihívás alatt, de újból megteszem. Annyira azért nem vagyok csőlátású manga rajongó, hogy ne tudjam értékelni az adaptációt. Bármennyire is furcsa volt, főleg az éles váltás a rajzolatban, szerintem mindent kihoztak belőle, amit lehetett. Nem töltötték ki felesleges fillerekkel, amit kivágtak, azok apró részletek voltak és nem befolyásolták a történet menetét. A karakterek alapvető jellemét sem módosították, mindenki maradt olyannak, ahogy a mangaka megalkotta őket. Általában a grafika kapja a legtöbb sarat, ha szóba kerül az anime, viszont jobban belegondolva, a Madhouse szerintem úgy volt vele, hogy a cuccal frissen ismerkedők inkább a mai grafikával lássák. Azon nagyon meglepődtem, hogy eléggé veszteséges lett az anime, a BD eladások gyengén muzsikáltak.
A másik pedig a Berserk, amit még jobbnak is tartok, mint az eredeti. Kivágták a fölösleges vérszexerőszak jeleneteket és bár még így is maradt benne rendesen hentelés, koránt sem feküdte meg annyira a gyomromat, mint a manga. A sorozat rövidsége miatt ki kellett vágniuk belőle a mágiára utaló jeleket, amiket nem bántam, mert a végére úgyis behozták az Eclipse-t. Azt azért sajnálom, hogy pénzhiány miatt végül egy résszel kevesebb készült el, mert így összecsapottnak éreztem a végét. Viszont még így normálisabb lezárást kapott, mint az anime original próbálkozások.

Mint manga adaptáció, a Tokyo Ghoul szerintem jöhet ide a legrosszabb jelölésre. Amikor megnéztem az animét, akkor úgy különösebben nem volt bajom vele, 1-2 dolog szúrta csak a szemem. Aztán elkezdtem követni tumblr-ön TG mangával foglalkozó embereket követni és egyre jobban úgy tűnt, nekem meg kell ismernem az eredetit. Sajnos még mindig alaposan le vagyok maradva az eredetivel, de amennyit eddig olvastam belőle az alapján kijelenthetem, manga>>>>>>anime. Úgy tudom, a mangaka is közreműködött az elkészítésében, szóval végképp nem értem, miért nem csapott a rendező kezére, amikor meglátta a forgatókönyvet. A fandomon belül megy rendesen a poénkodás, ami a tartalmat illeti, ha az anime egy kis füzet, akkor a manga 3000 oldalas könyv. Ezzel tökéletesen egyet értek, a szereplők okkal cselekszenek, van fejlődési ívük, amit szépen bejárnak és a főszereplőt totál meg lehet érteni, a mangában nem idegesítő egy percig sem. Ezt a konklúziót nagyjából 4 kötet alapján vontam le, tehát elképzelhető, hogy később még változik a véleményem, de egyelőre örülök, hogy erről tudtam írni.
Pluszban berakom a TerraforMarst, amit mangában sem kedvelek, de ilyen guilty pleasure cuccnak bőven elmegy. Az anime még ennyit sem tudott biztosítani, ami az eredetiben működött, mozgóképen nem. Ráadásul a legtöbb olyan momentumot kivették belőle, amiért kicsit nagyobb százalékban megéri követni a mangát. Sajnos az adaptáció csak a vérszexerőszakot emelte át, azzal viszont nekem aligha adnak el bármit is.
Kép
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?
Ez egy de hülye kérdés, már nem azért. Mármint, mi az, hogy jó adaptáció? Jó adaptáció az, ami hű az eredeti történethez de úgy viszi át másik médiumba, hogy nem vesz el belőle? Vagy úgy értelmezendő hogy mi az ami a legjobbat hozta ki valamiből adaptáció után? (Tehát egy tré műből egy erős adapátáció az most akkor jó adaptáció?)

Pl. Sailor Moon régi anime vs. Sailor Moon új anime problémakör. SM Crystal kb szó szerint követi a mangát, csak jé az ami a mangában működik, mert ott az olvasó lapoz a saját olvasási sebességével, az egy az egyben meganimálva nem működik, mert 40 percek telnek el a semmivel, mert csak magyarázzák újrarágva a sztorit a szereplők. Ellenben az régi SM anime meg tele van fillerrel, és Rei személyisége is át van írva, mégis összességében a maga műfajában szórakoztató sorozat. Akkor most melyik a jó adaptáció?

Ezekután azért válaszolok valamit:
Legjobb adaptáció: Gankutsuou, minden hibája ellenére úgy nyúlt az eredeti műhöz, hogy 1. bár sok mindent átírt (a setting áthelyezésen felül), de szerintem eredeti mondanivaló szempontjából hű maradt, 2. viszont megfelelő egyediséggel látták el, hogy kimelkedjen a számolatlan filmes, mini sorozatos Monte Christo grófja adaptáció közül.

Legrosszabb adaptáció: Golden Time, gondolkodtam, hogy egy másik light novel adaptációt írok ide (Log Horizon), de ez lett. Egyszerűen az adaptáció során egyrészt egy igen érdekes motívuma a történetnek (kb. folyton narrál a "szellem Banri") az nincs, mert ez anime, itt nincs narráció. Másrészt ami ennél még fontosabb a humort is valamiért nagy részint kifelejtették. Nem tudom, hogy sikerült, de a röhej, hogy a manga adaptációnak viszont valahogy mégis csak sikerült.
Kép
Avatar
scineram
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1540
Csatlakozott: 2006.05.30. 13:43
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Green Hell
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: scineram »

36. nap - Melyik anime lett szerinted az eredeti műhöz képest a legjobb, illetve a legrosszabb adaptáció?

Mivel nagyon kevés művet ismerek eredetiben, nem igazán tudnék arról nyilatkozni, melyik adaptáció szabadította meg magát sikeresen az eredeti mű erősségeitől, vagy éppen szárnyalta túl hozzáadott értékével.
Amit esetleg felhozhatok, az a valami bűnrosszul kinéző Re-Kan. Istenem, de randa volt szinte minden képkocka, pedig néhány történetben még volt is valami érdemes. Ezen kívül eszembe jut még a Kami Nomi zo Shiru Sekai amiatt, ahogy a történet jó részét a Megami-hen előtt egyszerűen kihagyták! Kaptunk helyette egy bullshit összegzést, mintha csak visszatekintés lenne, de egy rakás hódítás kimaradt így, a karakterek meg Keima narrációjával mutatkoztak be. Pedig a folytatás még be is jött önmagában, de ez az óriási lyuk nagyon gáz volt.
Végül a Yamada-kun to 7-nin no Majo azért, ahogy egy ilyen jó történetet hazágtak azzal, hogy beletömörítettek 12 részbe. Könyörgöm, ha ennyire túlzsúfolt, szinte rohanunk át az újabb szereplőkön részről részre, akkor ne erőltessétek! Legyen meg a 2 cour, ahogy kell! A sztori minőségét jelzi, hogy azért így is meg tudtam szeretni, de néha fájdalmas volt a sietség.

Ha pedig a legjobbra is kell valamit írnom, akkor jöhet a Troll válasz: Ga-Rei: Zero. :dirr:

Na, azért ha tényleg ki kell emelnem valamit, akkor az a Trigun legyen. Mégpedig azért, ahogy az akkor alig 3 éves mangából olyan nagyszerűen kerek egész történetet kovácsolt. A 26 részre tekintettel már rögtön az elejétől saját sztorival indítottak, a manga ugyanis csak az 5. rész történéseivel indul! Ezután nagyjából követi a mangát, de persze a vége felé ismét szét kellett ágazniuk egy eredeti befejezés felé. De mégis, annak ellenére, hogy a manga utána még majd 10 évig futott, mégis annak szellemiségéhez ennyire passzoló, és fő pontjaiban ahhoz illeszkedő sztori kerekedett belőle, ami a mai napig az egyik legemlékezetesebb animés élménye. Így eltalálni az eredeti mű lényegét egy ennyire korai adaptációban nem semmi.
Kép
Avatar
Titkos
Grafomán
Grafomán
Hozzászólások: 6174
Csatlakozott: 2003.04.20. 12:27
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Titkos »

37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

Höhö, Tengen Toppa Gurren Lagann, már megint... XDD Eleve úgy "futottam össze" ezzel a sorozattal először, hogy valahol (asszem talán pont Usteamen, ami csak tovább "súlyosbította" a dolgokat... XD) fanboyok serege örömködött, hogy itt ez az új Gainax cucc, ami annyira manly, meg annyira rulez, meg annyira poén. Na mondom, remek, mi a franc, csináltak egy FLCL 2-t, mert szerintük az előzőt már kihevertem? :-P Ekkorra már ha jól rémlik, talán végig ki is jött a sorozat, vagy legalábbis túl volt körülbelül a felén, így az első feléről már kb. minden infó nyílt titok volt (igen, azt a bizonyos nyolcadik részt is jól lelőtték nekem...) és ekkor olvastam, hogy a hatodik (ha jól emlékszem) résznek valamiért nincs is "rendes" TV-s változata, hanem a "durva részek" helyett korábbi flashback-képeket pakoltak be Gainaxék, de már letölthető a rendes, DVD/BD változat is. Na mondom, nézzük már, mi a fenét csináltak ezek, ami ennyire durvának számít, tekintve, hogy még a legdurvább ecchi cuccokban is max csak kitakarják a "problémás" részeket, de nem szoktak komplett jeleneteket kivágni és korábbi jelenetekkel lecserélni. XD Ekkor persze még mit sem tudtam arról, hogy ezt Gainaxék simán TV-be szánták mindenféle cenzúra nélkül (ergo nem is rajzoltak bele olyan "fú, de ecchi!" részeket, amiket majd csak a BD-n fog az ember teljes pompájában látni XD) és hogy a TV csatorna az utolsó pillanatban találta ki, hogy valamiért ez mégis túl durva, mégsem mehet le így és azért kellett G-éknek ilyen "hülyén" megoldaniuk. Lényeg a lényeg, mivel azt hittem, hogy ez ilyen szándékos "szívózás" a fanokkal még pluszba, hogy jobban fogyjon a BD, egy újabb "fekete pontot" írtam be a sorozatnak, majd leszedtem az említett rész "uncensored" változatát, afféle "come on Gainax, do your worst!" szellemben. XD Ugyan nem találtam nézhetetlenül rossznak az epizódot, de kb. pontosan azt az értelem nélküli marhulást és túljátszós üvöltözést kaptam tőle, amit G-éktől már korábban megszoktam és nagyon nem csíptem. Ugyanakkor a korrektség jegyében még adtam a cuccnak egy újabb esélyt és elkezdtem az elejétől is nézni, ugyanis nálam van egy ilyen szabály, hogy kb. az első három részt megnézem az olyan cuccokból, amik érdekelnek a promóik alapján, de ha addig nem sikerül semmi érdekfeszítőt felmutatniuk, akkor mennek a levesbe. A történet miatt pedig nyilván az első résztől kell kezdenem a számolást, nem egy marháskodó hatodik epizódtól. XD Aztán az első részt bőven annyira jónak találtam, hogy mindenképp megérje folytatnom, a második-harmadik részre pedig már szinte be is ütött a TTGL-függőség, így nem volt kérdés, hogy ezt bizony végig kell néznem. A többi pedig már történelem, ahogy mondani szokták. :D (Itt szeretném egyébként megragadni az alkalmat és rámutatni arra is, hogy bár valóban szokásom pár jelenet, vagy epizód alapján egyfajta "csúnya, előítéletes kezdeti véleményt" kialakítani 1-1 animéről, azonban ha egy cucc valóban a fogamra való, ezt a negatív kicsengést alig pár epizód alatt képes lazán felülírni. Tehát lehet rám mondani, hogy "korán ítélő" vagyok, de legalább meggyőzhető is. :-P )
Kép
wwhite
Szakértő
Szakértő
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2013.01.03. 22:02
Nem: Férfi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: wwhite »

37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

Erre a kérdésre borzasztó egyszerű válaszom van: olyan animét nem nézek, amiről azt gondolom, hogy nem fog tetszeni, mivel ezer meg egy olyan van, amiről azt feltételezem, hogy bejön majd, és még nem láttam. Talán a Tiger & Bunny volt az, amiről legkevésbé voltam meggyőzve eleinte, aztán később nagyon pozitív volt a véleményem (csak az a fránya sub maradt félbe :( ) - de azt még erről sem gondoltam, hogy nem fog tetszeni, mert akkor el sem kezdem.
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Jajj, elfelejtettem írni tegnap a Steins;Gate-et, mint jó adaptációt. Az egyetlen VN, amit hajlandó voltam nyomogatni (és néha megölt az unalom a lassúságátólXD). Szóval az anime amellett, hogy önmagában is zseniális, még az eredetijénél is jobb lett.^^
Cruel által említett Gankotsuoura és scineram által említett Trigunra pedig megy a +1!


37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

Végül ide is csak párat írok, mert ez sem jellemző (és mint írtam is, tudatosan nézek olyanokat is, amiktől azt várom, hogy ne tetszenek). Az apróbb pozitív csalódások gyakoribbak, mint ez a "nem fog tetszeni, aztán mégis felállás".

Anno ilyen volt a Pokémon, a Yu-Gi-Oh és az Inuyasha. Mindig mikor öcsémmel leültünk az rtl-es kölyö klub (?) elé és érkezett egy ilyen újabb mese, rávágtuk, hogy ez megint mekkora hülyeség és gagyi. Aztán a következő résztől már ment a ráfüggés és mégis csak tetszett.XD De legelőször a DBZ revaccsához is hasonlóan álltam hozzá...

A Code Geass és talán a Macross Frontier is még ilyenek, mivel legelőször én ezek elé úgy ültem le, hogy fúúj, mechák, amik engem addig rohadtul nem érdekeltek, főként a pasim kedvéért néztem meg ezeket. Aztán nagyobb b*zi lettem, mint ő.

Gosickról is azt feltételeztem, hogy nehezen tudom majd megkedvelni...

Super Sonico The Animation:
Haha, gondoltam nézek valami White Foxot, ez a rövid sol pont kapóra jött, nagycsöcsösmoecsajosat úgyis ritkán nézek. Szóval azt hittem Sonicót utálni fogom, mivel egy fárasztó, túl aranyos, túl moe, fontoskodó, esetleg hiperaktív és undorítóan fanservice-elt lányka lesz, aki még nyávog is. Nos, tévedtem. Kedvelem ezt a csajt, annyira zen az egész lénye, csak úgy árasztja magából a nyugodt, pozitív hangulatot. Szorgalmas, nem beképzelt, nem pattogós, pont annyira aranyos, amennyire kell, kedvessége és naivitása nem üti meg a zavaró mércét. És csöcseihez további arányos idomok társulnak. Még egy figurát is beszereztünk belőle. XD Tehát a fanservice is a számomra megfelelő mederben folyik ebben a sorozatban, és még a hétköznapjai is érdekeltek.
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Surci »

37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

A Madoka. Persze erről is az Elfen Lied tehet (mint minden másról, még a gázáremelésekről is): 2011-ben nem igazán foglalkoztam animével, de azért néhány fórumra, blogra /a/-ra havonta egyszer felnéztem, és már a csapból is ez folyt: OMG SO DEEP philosophical thriller+psychological drama, AZ ÉV ANIMÉJE (február-márciusban -_-), stb. Aztán megláttam a karadizájnokat... Hát finoman szólva nem lettem meggyőzve. Annyira tele volt vele minden, hogy másra nem tudtam gondolni, minthogy ez is valami debil gurofest lesz ahol fél-vagy teljesen pucér lolik tépik darabokra egymást, miközben megy a melodráma ezerrel, és mint ilyet, rendesen be lehet kajáltatni az erre vevő újgenerációs tizenéves animésekkel, akik a mindenféle netes felületeken amúgy is aktívabbak mint az átlag, aztán errefel ez a nagy hájp. Aztán eltelt egy év, eltelt kettő, de a hájp csak nem akart csillapodni. Ekkor már olyan emberektől és helyekről kaptam nagyon pozitív visszajelzéseket, akiknek a véleményére eléggé adok, bár még mindig nem tudtam elhinni hogy ez a moeshow bármi érdemlegeset is nyújthat, de ha már cennyire "alapmű" lett, gondoltam sak felveszem a listára, viszont olyan nagyon azért nem siettem vele. Végül ide Aoi-ra linkelte Cruel a Mit hallgattsz éppen?-topicba a Sis Puella Magicát, ami annyira megtetszett, hogy rögtön le is szedtem, akkor láttam hogy Kajiura, legalább a zenék királyak lesznek. De még mindig nagyon szkeptikus voltam, főleg az ep.3 végénél, mondom na MOST, most fog jönni a belezés-csonkolás-melodráma, ráadásul valami pszeudoművészi körítéssel nyakonöntve, magamban már kezdtem is fogalmazni a jó velős fikázásokat ide a fórumra. És... nem jött. Jött helyette valami más, valami sokkal mélyebb, szebb, összetettebb, sötétebb és egyben csodálatosabb történet, amihez egy csepp vérre és műrinyára nem volt szükség, és amiből a hátralévő epizódokat 1 nap alatt néztem végig, annyira magával ragadott, és egyből repült a TOP animék közé. Azt hiszem postoltam ahhoz eleget ide a fórumra, hogy nyilvánvaló legyen mennyire bejött, és nem bánnám ha még érne hasonló pozitív csalódás.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Cruel Angel
Félisten
Félisten
Hozzászólások: 2036
Csatlakozott: 2003.11.17. 14:33
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Két hely között valahol / e két hely Mennyország s Pokol

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Cruel Angel »

37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

Három nyertesünk van mára, ugyanakkor mind a három kicsit hasonló mód sánta.

Higurashi no naku koro ni, Log Horizon, YuGiOh Arc V
Az elsőt több ismerősöm ajánlgatta nekem, hogy hű de hajde milyen jó murder mystersy meg minden. Én meg szkeptikusan álltam hozzá, mivel mint ahogy fentebb surcinak a madoka, nekem ez volt ilyen "Elfen Lied gyanus". Ehhez képest bár van jó néhány jelenete ami tényleg gore for gore's sake, de összességében szvsz nem se füle se farka gorefestet kaptunk lolikkal, hanem valamit amin lehetett gondolkodni, hogy mi a halál is van igazából.

Második nyertesünkbe azért néztem bele mert talán Rui ajánlotta itt első néhány rész után, így az első szezon felénél kapcsolódtam bele. Szkeptikusságom oka, hogy .hack fanboy lévén csúnyán néztem már a SAOra is, hogy annak az ötletét lopja. Ráadásul a SAO borzalmas volt és 4-5 rész után dobtam, mi az hogy dobtam, messze messze hajítottam az egészet. Na most ehhez képest Log Horizon minden nyűge (random két fős hárem a főhős körül, ahol az egyik egyértelműen kiskorú a főhőshöz, szemüveges néni beöltöztetés fétissel =_= ) ellenére érdekesebb módon állt hozzá az alap helyzethez, mint SAO és bizonyos szempontból mint maga a .hack is. Szóval örömmel ástam bele a még erősebb world buildinggel bíró light novelekbe is magam.

Végül a harmadik meg az a kategória, hogy alapból is bár én ilyen agysejt pusztító céllal de kedvelem a fenti nevesített kártya merch franchiset, de amikor megláttam ennek a promó anyagát a rózsaszín táncoló vizilovakkal akkor meg voltam győződve arról, hogy ezt megelőző ZeXal (az X néma, mert wtf)-nál is rosszabb lesz. Viszont mikor úgy 30-40 rész lefutott és belenéztem, pillanatok alatt behoztam az animét, ugyanis itt is mint a fentieknél érdekelni kezdett a plot. Vagy legalábbis a old-fan pandering plot ötlet.

Akkor miért is sánta mind a három nyertes? Higunak van kettő vagy három spinoff ovaja, amiből legalább egy értelemes történettel is bír, ugynakkor sosem tudtam magam rászánni, hogy megnézzem ezeket. Log Horizon 2nd season fele magasságában kiverte nálam a biztosítékot a nyomorék fanszörvisz és wtf elemeivel és azóta sem néztem végig. YGO Arc V pedig annyira lassan kezdett haladni azon ploton, hogy gondoltam szüneteltetem egy kicsit, ez volt már majd háromnegyed éve.

Tehát hosszútávon ezek valamilyen szempontból mind jelentkezhetnek a "Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis, aztán mégse" napra is.
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: 45 napos anime kihívás!

Hozzászólás Szerző: Junchi »

37. nap - Egy anime, amiről azt hitted nem fog tetszeni, aztán mégis

Berserk. I mean: a dark-fantasy jelleg azért adta magát és vonzó is volt, de valahogy nem tudtam elképzelni, mi lehet olyan jó abban, hogy egy muszklimanus egy hatalmas Ichigo-karddal szalámizza a csomagolópapír-páncélba bújtatott jónépet, miközben egy gyanúsan trap-like karakterrel megy a shipping, de aztán valahogy csak rászántam magam. A többi már történelem, de nálam minden téren a Berserk az első, ha kellemes csalódásokról van szó.

A másik a Kuuchuu Buranko, amiről sokáig nem is akartam tudomást venni, mert helyből taszított ez a már számomra is erőltetettnek tűnő artsy design és megjelenés, de aztán ebbe is belevágtam. Külön érdekesség, hogy az első 2-3 rész pont ezt a szkepticizmusomat erősítette meg, de aztán a közepére valahogy teljesen megszoktam, a végére pedig nem is tudtam volna mást elképzelni ehhez az elborult, agyvájkálós sztorihoz.
Válasz küldése