Legend of Galactic Heroes

Egyes anime sorozatok, filmek, OVA-k megtárgyalása
Avatar
annarancs
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2016.09.03. 00:45
Nem:
Tartózkodási hely: a danmei pokolban

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: annarancs »

Ugyan tervben volt a remake, mégis inkább az eredeti adaptációt fogom egyszer majd valamikor bekebelezni először, ehhez viszont segítségre lenne szükségem. Van kismillió mozija/side storyja/előzménye a 110 részes OVA sorozatnak, milyen sorrendben érdemes megnézni őket, mivel kezdjem el a LoGH pályafutásomat?
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

annarancs írta: 2018.04.22. 19:36 milyen sorrendben érdemes megnézni őket, mivel kezdjem el a LoGH pályafutásomat?
A '88-as "sorozat" kezdőpontnak ideális, de lehet az Arata Naru Tatakai no Overture filmmel is kezdeni, ami lényegében az első két rész, csak sokkal jobban kifejtve és felvázolva.

A Waga Yuku wa Hoshi no Taikai film szintén lehet kezdőpont, mivel kronológiailag az sorozat előtt játszódik, de gyak bármikor meglehet nézni (érdemes is, fél órán át szól benne a Bolero :D).

A két OVA szintén előzmény (Senoku no Hoshi, Senoku no Hikari és Rasen Meikyuu), előbbivel kell kezdeni, de ezeket inkább érdemes a 110 részes móka után megnézni. (Én mondjuk mindig is tudtam ezek nélkül létezni, de azért megnéztem őket anno, ha már elkészültek.)

Illetve van még egy Ougon no Tsubasa film, de annak a létezéséről sem szabad tudomást venni.

Tehát kronológiailag így néz ki:
1. Senoku no Hoshi, Senoku no Hikari OVA
2. Rasen Meikyuu OVA
3. Waga Yuku... film
4. Arata Naru... film
5. "Sorozat"

Amondó vagyok, nézd meg az Arata Naru filmet kezdetnek, mert az azért elég jól felvázolja, hogy miről is fog szólni ez a cucc, aztán, ha bejön, folytasd nyugodtan a sorozattal.
Avatar
annarancs
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 664
Csatlakozott: 2016.09.03. 00:45
Nem:
Tartózkodási hely: a danmei pokolban

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: annarancs »

Köszönöm, akkor az Arata Naru filmmel fogok majd valamikor kezdeni.
Junchi írta:fél órán át szól benne a Bolero :D
Remek, a zenével már biztosan nincs gond. :D
Avatar
Surci
Fanatikus
Fanatikus
Hozzászólások: 1879
Csatlakozott: 2004.03.05. 18:42
Tartózkodási hely: SkyEye Corporation

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Surci »

annarancs írta: 2018.04.23. 17:45 Köszönöm, akkor az Arata Naru filmmel fogok majd valamikor kezdeni.
Szerintem meg inkább kezdj az előzmény OVÁkkal. Lehet hogy időrendben később készültek, de Reinhard karakteréhez imho baromira kellett az a "felvezetés", főleg a Kircheis-al való kapcsolatának bemutatása végett. Ott az elejétől kezdik bemutatni a kettőjük közös életútját és karrierjét, nem csak a képünkbe kapjuk a csúcskategóriás atyaúristen prodidzsíként felvezetett Reinit. Ergo a kronológiai sorrendet javaslom.
今度こそ... 決着をつけてやる! - This time... I'll end it all!
-----------------------------------------------------------------
Kép
MAL
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Na, 4 rész eddig a remake-ből, és azt kell, hogy mondjam, eddig jobban tetszik, mint ugyanennyi és erőfeszítés alatt a klasszikus. Fokkal jobban megismerjük a világ hátterét,és nem csak a Reinhard-Kircheis párost és Wen-lit, hanem az ő szempontjukból mindkét oldalt is, ami így az elején jóval nagyobb pluszt ad a dolgok kibontásához, mint az, hogy sodortatják az eseményt több fél vagy teljes üresjárattal, és játékidőt kitöltő kitartott képsorokkal. Egyedül egyet sajnálok, hogy a vérg*ci Trunicht még nem kapott szerepet, pedig az a fazon olyan, hogy nem lehet nem imádni azt, ahogy mint néző, utálod.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Catrin »

Yang és a vízsugár találkozása után vagy egy percig nevettem, de az már elég kínos volt, ahogy a katonák a nagy arcozás után léptek onnan a marhanagy védelem miatt. XD Többre nem telik most tőlem.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Catrin írta: 2018.05.03. 19:02 Yang és a vízsugár találkozása után vagy egy percig nevettem, de az már elég kínos volt, ahogy a katonák a nagy arcozás után léptek onnan a marhanagy védelem miatt. XD Többre nem telik most tőlem.
Az egy dolog, hogy a Hazafias Lovagok itt arcoskodtak, de hogy egy vízágyúvá kalibrált locsolóból (sic! - a klasszikusban tűzoltórendszer szerepelt) simán elkergeti őket... És ezek a nagy radikális nacionalista huligánok, akiktől félnünk kéne. Hát előbb ijedek meg attól, ahogy Németh Szilárd egyáltalán valami mimikát magára erőltet a pulpitusnál. :drop:
Ami érdekes volt még az Trunicht és a reakciója. Itt sokkal jobban megőrizte a hidegvérét, kiemelték a számító és sunyi mivoltát vele, mintsem azt az impulzív demagógot, amikor Jessica felteszi neki a nagy keresztkérdést. Ezt a fazont mondjuk mindkettőben az ember imádja gyűlölni, de míg a klasszikusban nyílttá teszik, itt sokkal, nem is tudom, "sinister"-ebb (baljósabb?).
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Catrin
Hikikomori
Hikikomori
Hozzászólások: 1260
Csatlakozott: 2008.08.12. 11:00
Nem:
Tartózkodási hely: Hualian egyik szentélyében
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Catrin »

6. rész - Már kezdett kicsit sok lenni a Szövetség-epizódokból, meglepett kicsit ez a felosztás (az már kevésbé, hogy jobban rámennek a karakterekre, bár 1-2 esemény meg nyilván a régiben volt tartalmasabb), de jó, hogy így az évad közepén lett végre egy kvázi metszet epizód... gondolom hasonlóan időzgetünk majd még a Birodalomban is, aztán jönnek a szezont záró ütközetek.

Amúgy meg új szépfiú Schönkopfból első látásra nem nézném ki, hogy van egy Katerose korú lánya, na sebaj.
Avatar
Risa
Profi
Profi
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2017.06.23. 20:01
Tartózkodási hely: 井戸の底

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Risa »

OMG, nem hittem volna, hogy ezt is megérjük. XD
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Yang is be lett jelentve, rá viszont még várni kell.

Sokszor mondom, hogy a régi animét még mindig nem fejeztem be, de ez az új inkarnáció is megerősített benne, hogy nekem kéne valami "vágott" változat, ami inkább csak a Szövetséggel foglalkozik. Örültem, hogy egész sok részt szenteltek Yangéknak, azokat az epizódokat sokkal nagyobb lelkesedéssel néztem. Hiába érzem, hogy szeretnék mindkét felet egyenlően bemutatni, mert így a tipikus jó-rossz felállás is elkerülhető, attól még eléggé hidegen hagy a Birodalom. És nem csak Reinhard kinézete miatt. ^^"
Kép
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Rui-chan írta: 2018.05.25. 21:33 Hiába érzem, hogy szeretnék mindkét felet egyenlően bemutatni, mert így a tipikus jó-rossz felállás is elkerülhető, attól még eléggé hidegen hagy a Birodalom. És nem csak Reinhard kinézete miatt. ^^"
Worry not, az eredetiben Reinhard messze értékelhetőbb kinézetet kapott, emiatt komolyabban is lehet venni.

És ha már karakterdesignok, meg új sorozat: Most, hogy feltűntek a többiek is a birodalom oldalán, lett csak még egyértelműbb a már eddig is halálosan egyértelmű igazság, nevezetesen, hogy ezt a karakterdesignt nem lehet megszokni, sőt tolerálni sem. Egyszerűen derogál nekik, hogy középkorú karaktereket rajzoljanak, mert még őket is ilyen nyomorék bishinek ábrázolják. Lutz az előző részben... az életben nem ismertem volna fel, hogy ő akar lenni, de az anti-kedvenc minden téren és szinten Reuenthal. Ezzel az új designnal akarják nekem azt beadni, hogy ez majd egy félelmetesen ambiciózus, törtető figura lesz a későbbiekben? (Ráadásul Nakamura Yuuichi parádésan rossz választás.) Nonszensz. Egyszerűen a férfiasság írmagja sincs meg az új karakterekben, szóval nem tudom, hogy kinek az ötlete volt a Kuroko no Basuke stábját megbízni ezzel az új sorozattal, de valaki itt nagyon félrekalkulált.

Ezt a maradék 4 részt most már lekínlódom, de az bizonyos, hogy ebből az új feldolgozásból nem kérek többet.

Nem mellesleg grat a Yang figurához, Rui! :D
Avatar
Leara
Sensei
Sensei
Hozzászólások: 573
Csatlakozott: 2017.02.11. 20:26
Nem:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Leara »

Junchi írta: 2018.05.26. 06:06 Worry not, az eredetiben Reinhard messze értékelhetőbb kinézetet kapott, emiatt komolyabban is lehet venni.
Pff, max. addig, amíg nem kapott hosszú hajat, onnantól kezdve számomra nem volt sokkal jobb, mint a mostani sorozatbeli kinézete :D.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Junchi írta: 2018.05.26. 06:06lett csak még egyértelműbb a már eddig is halálosan egyértelmű igazság, nevezetesen, hogy ezt a karakterdesignt nem lehet megszokni, sőt tolerálni sem. Egyszerűen derogál nekik, hogy középkorú karaktereket rajzoljanak...
Ha már itt tartunk, a Szövetség oldalán... Láttad Sithole igazgatót? Amikor szemből mutatták az 5. részben, komolyan nem tudtam eldönteni, hogy ezt most tényleg ők rajzolták, vagy a South Parkos Kula bá, az ünnepi kaki jött el vendégszereplésbe...
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Rui-chan
Fórummániás
Fórummániás
Hozzászólások: 1644
Csatlakozott: 2009.06.08. 13:10
Nem:
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Rui-chan »

Junchi írta: 2018.05.26. 06:06 Ezt a maradék 4 részt most már lekínlódom, de az bizonyos, hogy ebből az új feldolgozásból nem kérek többet.

Nem mellesleg grat a Yang figurához, Rui! :D
Szerintem maradok még, legalább 1 évadra, talán motiváltabb leszek, hogy a régit befejezzem. ^^"

Köszi! :D
Ma tartották a MegaHobby Expo-t, amire kihozták Yang festett prototípusát. Kis husik együtt. ::^_^:: Talán így nendo formában egy fokkal jobban néznek ki az új karakterdesignnal.
Kép
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Most, hogy a mai nap befejeződik az amlitzeri ütközettel a Die Neue These című újra-feldolgozás, és én is beértem párhuzamosan a klasszikussal ezt az ívet, így megeresztek egy hosszabb kritikát. Egyszerre az új 12 részéről és a klasszikussá vált OVA-sorozat első 16 részéről, némiképp erősen összevetve a kettőt. Mert rendkívül érdekes volt látni folyamatában a kettőt egymás mellett.

Azt talán nem kell mondani, hogy a két hossz sejteti, hogy az OVA elég bő lére eresztette, ahhoz képest, hogy az első kötet regényben (a GinEiPédián lévő tartalomjegyzék és leírás alapján) messze feszesebb. Ezt az új TV-sorozat jobban elkapta. A klasszikusban ugyanis teljes részek érződtek tökéletes mellékszálnak, a fősodorhoz és a pillanatnyi történések rendjéhez képest elhanyagolhatónak. Értem ezt úgy, mintha a 3 különálló Gaiden-kötetből fogták volna a rövidebb történeteket, és belehelyezték volna az időrendbe. Így lehetett az, hogy a Klopstock-incidens és Benemünde őrgrófné összeesküvése kapott egy teljes epizódot. Érdekes volt a világépítés szempontjából, hogy mindkettő jobban elmélyítse a birodalmi politikát, de ezek azok a pillanatok, amiket manapság OVA-mellékletben vagy tényleges OVA-ként megkapsz, mert annyira nem illik bele a mai sorozatvezetési politikába (igen, még úgy is, hogy a tucatecchik kapnak egy kötelező strandolós-bikinis epizódot csak azért, hogy a kangörcs és a figyelem megmaradjon, viszont két külön súlyú sorozatról beszélünk - azaz célszerűbb a GinEi történetvezetését inkább a Kaijihoz, Lainhoz, Haibane Renmeihez, a Paranoia Agenthez, esetleg a Kino no Tabihoz mérni). Ezenkívül tömörebbek lettek egyes részek, jelenetek, de erről még egy kicsit később.

Alapvetően a modernizáció nem ártott neki. Ahhoz képest, hogy a Production I.G. egy "hit and miss" stúdió, vagyis minden betalált dolgukra jut egy totális "ezt meg miért kellett?"-féle sorozat, becsületes munkát végzett. A CGI hajók nem minden jelenetben néztek ki jól, különösen a fényló birodalmi csatahajók, míg a jóval mattabb szövetségiek már decensek voltak. Az űrcsaták és a kezelőfelületek, az új technikák is látványosabbak lettek. Továbbá mindkettőre jellemző, hogy remekül szemben áll a klasszikus romantika (barokktól az eklektikáig) művészeti jegyeit magán hordó Birodalom (ami leginkább a kosztümös történelmi filmeket idézi a Napkirály korszakától egészen Napóleonig, illetve Kelet-Európában egészen a XIX. század közepéig, az abszolutizmus hanyatlásáig) és a modernebb, utópisztikusabb stílusjegyeket képviselő Szövetség. A kettő közt meg ott a félig modernizált, korai-közép XX. századot képviselő Phezzan. A probléma csak az, hogy míg a klasszikus ezen idő alatt főleg a Birodalomban szeret előidőzni, addig az újra-feldolgozás a Szövetségben.

Karakterdizájn. Ebben elég egyértelmű lehet a dolog. A klasszikusban sokkal jobban megkülönböztethetőek a karakterek, míg az újban a korszellem jobban kivette magát a bishi-kinézetű szereplőkkel. De még így is félig igaz, mert a főszereplők alig változtak valamit. Kircheis, Reinhard, Yang egész biztosan, de rajtuk kívül... Nos, Greenhill fregatthadnagy eleve csinos volt, az újban is ezt a szintet hozza. Seeckt talán rondább, mint a klasszikusban, és ahogy a lektorommal beszéltük a háttérben: "az apja egyértelműen gorilla volt". Oberstein alig változott, neki inkább letisztultabb lett a külleme, viszont elég nehezen lehet most megkülönböztetni a takonytitán Levijétől, annyira hasonlít rá. Sithole összhaderőnemi főparancsnok volt az, akinél korábban megjegyeztem, hogy szemből olyan elcseszetten néz ki, hogy elmehetne Kula bának, az ünnepi kakinak a South Parkba, szóval az ő új designja nem épp szerencsés megint csak. Schenkopp viszont már egy érdekesebb tészta, hiszen a klasszikusban tagadhatatlanul eléggé a korabeli animék átlagos apafigurájának tűnt, míg az újban inkább igazodtak a nőcsábász beszólásaihoz és a számító hangvételéhez, így kapott egy rókatekintetű szépfiús külsőt. Meg tudom érteni, nem is volt vele különösebb bajom. Maximillian von Castrop meg sokkal ficsúrosabb és tenyérbemászóbb pofázmányú lett, mint a régi kövér és elkényeztetett uraságé.

Sztorivezetés, történet, rendezés. Kezdjük a legrövidebb érdekességekkel. Voltak olyan részek, amelyek szövegileg egy az egyben megegyeztek a klasszikussal, így pl. amikor Oberstein audenciát kér Reinhardnál. Egyes jeleneteken jobban elidőztek, másokat inkább letömörítettek, de inkább a tömörítés volt a jellemző. Sztorivezetés szempontjából egyik sorozat sem hibamentes. A klasszikussal kapcsolatban már megneveztem fentebb, de akkor beszéljünk az újról. Az újban volt egy pár elcseszett dolog. Ilyen volt, amikor Yang gyerekkorát látjuk a rész elején, és majd később felnőttként Jessicával és Lappal beszélget arról a jelenetről. Igazi súlya nincs a rész eleji jelenetnek, azon kívül, hogy picit jobban aládúcolja Yang jellemét és motivációját, terveit, de nem volt feltétlenül muszáj recitálni azt az egy bizonyos jelenetet és feltett kérdést, mert igazából nem sok mindent magyaráz meg vele, sokkal inkább azt a keveset is sulykolja.
A tömörítésre elég jó példa a Castrop-lázadás esete, aminél kifogásoltam, hogy a klasszikusban eléggé fillerszagú, még ha arról is szól és azt mutatja be, hogy Kircheis is vértelenül vagy minimális veszteséggel akarja elintézni az ügyet. Ebben csak annyi probléma, hogy egyik széria se kezelte megfelelően. A régi túlnyújtotta az egészet, rengeteg volt a felesleges üresjárat, míg az új félrészben hamar elintézte az egészet. Oké, hatásilag is más: a klasszikus elég komoly lázadásnak kívánja ezáltal láttatni azt, amit pillanatok alatt elfojtanak, míg az új ténylegesen "egy gyertyalángnak a szélviharban", miközben mindkettőben úgy vezetik fel, hogy "hát, van ez a probléma is amúgy, mellékesen". Az újban így két részt sikerült összerántani (5. és 8. részek).
Iserlohn bevétele a másik jellegzetes példája ennek, amit mindkettő nagyon komolyan vezet fel. Azért mégiscsak milliók pusztultak meg hat ostromban. Erre az eredeti ad egy kissé nevetséges kémjátszmát (mi az, hogy Iserlohnban, a bevehetetlen erődben nuku bármiféle biztonsági protokoll vagy átvilágítás?), az új pedig egy jóval feszültebb túszejtést. A másik különbség, hogy míg a régi bemutat egy ellenállást is az erődben, ami elnyújtja az akciót, és a szövetséges flotta nem tud így az erőd biztonságába behúzódni és a feszültség csak a végére lesz igaz, amikor a helyőrség is visszatér; addig az újban hamar összejön az akció és a 13. Flotta bedokkol az erődbe, és onnan semlegesítik a helyőrséget. Hangulatilag is teljesen más a kettő: a régi inkább Yang agyafúrtságára hajlik, támaszkodik, míg az újban az ostrom végén kissé sötétebb tónust kap azzal, ahogy levezeti a Thor kalapácsával megfutamítást. Viszont az újban van legalább valami, ami messze hihetőbbé teszi az akciót: kib@szott biztonsági protokoll, mint minden katonai létesítményben, és a különösen kiemeltek esetén még a főparancsnok tanyája és a központi vezérlőterem előtt is. (Igen, nem kicsit bökte ez a hiányosság az eredetiben a csőrömet.)

Hangulat. Na igen, majd elfelejtettem. Az eredeti gyermetegebb formájú, amit értsünk úgy, hogy mesélősebb, szeret nyújtani, időzni, apróságokkal törődni, miközben megkapod a tényleges komoly tartalmadat korrupcióról, cselszövésről, ármánykodásról, politikai és hatalmi játszmákról, karrierizmusról, bosszúról. Viszont helyenként nagyon hígra sikeredett, mint az invázió esetén is a 13-16. részek esetén vagy a világépítésre szánt epizódok, epizódrészek pontjain. Az új ezzel szemben már egy komolyabb hangvételt üt meg. Nem mesél annyit, tömörebbé teszi, ugyanakkor komolyabb felhanggal tárja eléd. Viszont érezhetően hiányzik a háttérhez adagolás, és a Szövetség politikai-hatalmi játszmái bár érdekesek, mint Trunicht fasiszta agymenései és a Hazafias Lovagok Társasága nevű SA-ra hajazó magánhadserege vagy az eredetiből Cornelia Windsor elvakult pátoszömlenyei, Falk flottillatengernagy karrierista törtetése, nem kapunk belőlük se eleget, se annyit lényegére állítva, mint a régiben a Birodalommal. (És hova lett Jessica választási harca? "Hova tűnt Damon Hill?") Apropó...

További különbségek, amik szemet szúrtak. Korábban is írtam, de most már hangsúlyozom is. A Hazafias Lovagok Társasága amilyen komoly fenyegetésnek tűnt az eredetiben, akkora balfasz banda az újban. A klasszikusban ugyanis tűzoltó-berendezéssel (!) űzi el őket Yang a házától, míg az újban a kerti locsolóval (!). Nem vicc, japán szöveg szerint ekkora a különbség. Ki a f*szom állít embert elmosó sugárnyomásúra egy kerti locsolót? Szóval, "gratulálok" a szövegkönyv íróinak, ezt baromira nem gondolták át. Így a HLT olyan különbséget mutat az eredeti másához, mint az említett SA-hoz hasonlítva a mai skinhead csoportosulásokat. A párhuzamvonás meg jobban megállja a helyét, ugyanis egy kis vízágyúzással simán szétoszlatható a golyóikat maguk után vonszoló alfahím-wannabe társaság, ami felveti azt is, hogy fizetett huligánok, mintsem a képviselt ideológia valódi hívei. (Mondjuk erre a különbségre és háttérgondolatra az első Iron Sky film is kitért.)
Illetve később, valahol a következő 2-3 részben volt egy másik jelenet, ahol szintén egy szót változtattak meg japánul, és eléggé értelmét vesztette az egész pillanat ott is.

Valamint, nem igazán nagy szívfájdalmam az újban ennek a hiánya, de mérhetetlenül jól szórakozok a klasszikus azon jeleneteinek kommentelésén, ahol Kircheis és Reinheard beszélgetnek. Bocsánat, bő nyállal beszélgetnek. Ugyanis azok a szövegek annyira tobzódnak a yaoi subtextben, hogy egyre durvábban hozzák ki belőlem a fudanshit. De lehet csak én vagyok túl perverz, mert amúgy tudom, hogy semmi ilyen vonulat nincs az eredeti sorozatban. Viszont egyszerűen annyira adja magát az a képlet, hogy fogtak egy yaoi doujint a szövegkönyvírók, és az akciójelenetekhez felvezetéseket egyszerűen CTRL+C és CTRL+V-zték...

Mi maradt ki? Zene... Basszus, még jó, hogy szar a hallásom, és sose veszem igazából észre az ambience aláfestéseket. Így marad az OP-ED mindkettőnél. Nos, az újjal kezdem. Nem rossz-nem rossz, de megvallom becsülettel, a régi párosa jobban tetszik. Az eredeti OP-ja gyakorlatilag szépen aláad az űropera-életérzésnek, ami voltaképp is a sorozat, míg az ending már megnyugtat, még akkor is, ha egy cseppet felkavaró témát mutatott meg vagy vezetett fel. Az új ezzel szemben nem tudom. Kétszer elég volt és köszönöm, nagyon inkább a science-fiction felé tolja el a hangulatot (ahogy a történetvezetés is), mintsem az űroperáéba.

És igen, talán ez a nagy különbség a két feldolgozás közt. Az eredeti inkább az űropera szótári definíciójaként viselkedik és vezeti a nézőt, addig az új már inkább klasszikus science-fictionként kíván viselkedni, akit megkötnek a formátum (TV-sorozat) keretei, és nem képes rendesen kiteljesedni, érvényesíteni azt, ami az alapanyagban és a régi feldolgozásban is jelen van: a világunk elmúlt 300-400 évének szembesítését, és olyan jelenlegi problémáknak is nekizúzni, élesen bemutatni, amit amaz tett (a fasizálódás, a politikai machinációk a hatalomért , összeesküvések, törtetés, valamint a háborúhoz való viszonya a különböző társadalmi rétegeknek, csoportoknak - a birodalmi nemesek és a gazdák alig érzik meg, míg a szövetséges polgári társadalom gyakorlatilag minden szeglete hordja a súlyát). Ez a fajta műfajbeli különbség miatt sem érzem, hogy feltétlen muszáj egyiket a másik oldaláról ostorozni, mert csak annyit tesznek, hogy az alapanyagot kétféle módozatban dolgozzák fel, és nem a meglévő alapján akarnak egy teljesen új és attól idegen formában eladni egy másik terméket (mint azt tették a Tini Titánokkal mondjuk vagy a takonytitánnal, hogy a komolyabb hangvételű alapszériához csaptak egy paródiát, amit igazán csak az élvez (vagy még az se), akinek tetszett az alap is.

Eleddig a régi kap egy erős 8-ast, addig az új egy gyenge 8-ast (olyan 5 tizedpontnyi a különbség). Túl sok élvezeti különbség nincs a kettő közt, de mindenképp az új súlyában noha szebb, de cseppet gyengébb ezen a történeti szakaszon.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Én nem tervezek hosszabban értekezni erről az új ámokfutásról, már csak azért sem, mert túlságosan elfogult vagyok a régi OVA-val szemben, szóval a véleményem ezen a fronton erősen irreleváns. Ugyan itt van a fejemben egy lista, hogy miken csúszik el brutálisan az új széria (a már sokat említett karakterdesign, a statikus, lelketlen dialógusok és sztorivezetés, a world-building epizódok hiánya [nekem spec nagyon hiányoztak ezek, rengeteget hozzáadtak a Birodalom dolgaihoz, meg ehhez a poroszos hangulathoz], az egykaptafa zenék, sub-plotok és karakterek hiánya [hol van például Poplan?], etc, etc...), de most nem fejtegetném ezt hosszasan. Volt, amit jobban eltalált azért az új, nem mondom, például a koffein-narrátor mellőzése, Jessica úgy általában, vagy a látványosabb űrcsaták azért ugyanúgy a számlájára írhatóak, mint a negatívumok.

Mindenesetre az én vélekedésem az, hogy ezt így, ebben a formában teljesen felesleges volt elkészíteni, sanszosan 4/10 körül lövöm majd be a verdiktet, aztán igyekszem minél előbb elfelejteni.
Avatar
Risa
Profi
Profi
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2017.06.23. 20:01
Tartózkodási hely: 井戸の底

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Risa »

Az új sorozatról:

Jobban megdicsérem, mint az OVA-t fogom (ha egyszer sikerül befejeznem), de ettől sem vagyok lenyűgözve. Őszintén szólva egyáltalán nem értem azt az elismertséget, ami ezt a művet övezi. A legalapvetőbb dolgon bukik el nálam: nem tud belevonni a történetbe. Olyan, mintha egy dokumentumfilmet néznék egy űrháborúról, mert a karaktereknek olyan kevés személyes, magánjellegű jelenetük van, hogy egyszerűen nem tud érdekelni a sorsuk. Innentől kezdve meg nem tudom, mi értelme van az egésznek, mert ha korrupt, önző, hataloméhes politikusokra és a kicsinyes (de embermilliók életét befolyásoló) manővereikre vagyok kíváncsi, akkor bekapcsolom a tévét, vagy megnyitok egy hírportált. Számomra ennek a szórakoztató műfajban nincs helye ebben a formában.

A remake mindenesetre nem követi el azokat az amatőr hibákat, amiket az OVA. Azzal ellentétben van egy követhető, nézőbarát tempója, nem viszi túlzásba a narrátor használatát, hanem épít a belső monológokra is, megpróbál értelmet önteni az időnként übergagyi stratégiákba (pl. Iserlohn bevétele), látványossá teszi az űrcsatákat, és a zenei rendezője is tudja, hogy mit csinál. (Bár élek-halok a klasszikusokért, az OVA mesterien nem tudta eltalálni a jelenetekhez passzoló zenéket, emlékszem, külön felírtam magamnak, hogy a 74. részben találtam először odaillőnek a zenei aláfestést, egy Katerose-féle jelenet alatt.) Szintén pozitívum, hogy az angol felirat végre félrefordításoktól mentes (persze ez nem az OVA hibája). Az új karakterdizájn a három főszereplő kivételével szinte mindenkinek előnyére vált (vagy legalábbis nem hátrányára), viszont sajnos Reinhard, Kircheis és Yang is nagyon generic bishi kinézetet kaptak (hiányoltam Yang cuki pisze orrát és Reinhard göndör fürtjeit). Nagyon tetszett viszont, hogy mennyire odafigyeltek a környezet ábrázolására. Nem azok a nevetséges, 80-as évekbeli ál-modern vagy tökéletesen lecsupaszított, eszköztelen-bútortalan enteriőrök dominálnak, hanem minden kellően futurisztikusan néz ki -- kivéve persze a birodalomban játszódó jeleneteket, de azoknak is rendesen megadták a módját a különböző barokk és klasszicista elemekkel. Nem szerettem az OVA-ban, hogy az űrben játszódó jelenetekben szinte mindig a sárga és a fekete dominált, fárasztotta a szememet. Ami a seiyuuket illeti: örökre fújni fogok arra, aki nem Tachibana Shinnosukét, hanem Miyano Mamorut castingolta be Reinhard szerepére, de a többiek abszolút rendben voltak. Az mondjuk kicsit fura volt, hogy Kircheis az utolsó két részben egyáltalán nem szólalt meg, holott több jelenetben is szerepelt (az utolsó részben szerintem neki kellett volna kiadnia egy parancsot). Valószínűleg nem akarták lecserélni Umehara Yuuichirout, ami meg valahol rendes tőlük. Remélem, egy esetleges folytatásra vissza fog térni.

Szóval az OVA-hoz képest számomra olyan sok minőségi változást fel tudott mutatni a sorozat, hogy már majdnem 7-est kapott, de aztán rádöbbentem, hogy mennyire végtelenül nem érdekel engem ez a történet, és hogy csak a betyárbecsület nézeti velem. :'D Úgyhogy 6/10.

Az OVA-ról még majd lesz egyéb mondanivalóm is. Egyszer. :drop:
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Risa írta: 2018.07.01. 15:43 Az új karakterdizájn a három főszereplő kivételével szinte mindenkinek előnyére vált (vagy legalábbis nem hátrányára)
Ezen azért megakadt a szemem. o.O Tudom, tudom, egyéni ízlések, pap és paplan, satöbbi, de ha félre is tesszük, hogy mindenki (Merkatzot és Jessicát leszámítva) sokkal gányabbul néz ki (imo), mint az OVA-ban bármikor, akkor sem tudok elmenni az mellett a cseppet sem feltűnésmentes jelenség mellett, hogy az egész karakterdesign olyan volt, mintha készítettek volna három generációra terveket (volt a fiatalabb kariknak egy, aztán a 30-asoknak/40-eseknek még egy, meg az idősebbeknek), és onnan már csak a hajakat, meg a szemszíneket kellett variálgatni. Az OVA-ból nehezen tudtam volna két olyan szereplőt említeni, akik echte ugyanúgy néznek ki.

Egyébként újfent tudatosult bennem, mennyire totál más szempontok alapján értékeljük az animéket. :D Ezt most persze nem azért mondom, mert baj, ahogy kimondottan szeretek - alkalomadtán - negatív véleményeket is olvasgatni egyik-másik kedvencemről, mert ad egy másabb perspektívát, esetleg előkerülhetnek benne olyasmik, amiket a rózsaszín köd miatt nem vettem észre.
Avatar
Risa
Profi
Profi
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2017.06.23. 20:01
Tartózkodási hely: 井戸の底

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Risa »

Junchi írta: 2018.07.01. 16:11az egész karakterdesign olyan volt, mintha készítettek volna három generációra terveket (volt a fiatalabb kariknak egy, aztán a 30-asoknak/40-eseknek még egy, meg az idősebbeknek), és onnan már csak a hajakat, meg a szemszíneket kellett variálgatni
Egyáltalán nem látom így. :'D Szerintem a három főhős kivételével (akiknek sajnos tényleg nagyon hasonló lett az arcuk) az összes többi jellegzetes és jól megkülönböztethető lett. Kifejezetten megragadta a figyelmemet pl. annak a fabulous, hosszú fekete hajú, kecskeszakállas pasinak az arcberendezése, tök mókásan és versailles-osan (nem érdekel, ha nem létezik a szó XD) nézett ki. :D

Az OVA karakterdizájnja amúgy tök jó, semmi bajom vele, sőt (bár a lányok frizurája roppant csúnya), de szerintem Reinhardékat leszámítva a sorozaté is teljesen rendben volt.

Mik azok a totál más szempontok egyébként? :D Csak mert úgy érzem, hogy elég sok aspektust figyelembe vettem: tempó, követhetőség, karakterek, stratégiák-plot, látvány, hangzás. A mondanivalóról nem esett szó, de az meg lényegében annyi, hogy az ember nem változik. E mögé a jelmondat mögé amúgy nagyon jól el tud bújni a szerző, hogy egy évszázadokkal a jövőben játszódó műben se próbáljon progresszív és fantáziadús lenni, hanem a 19-20. század mintájára építse fel az univerzumot.

rant on/ Nálam egyébként pont ezért sokkal jobban működne a cucc, ha a múltban játszódna -- kevesebbet mérgelődnék rajta. A karakterek pedig jobban működnének, ha nem csak a hivatásukon keresztül találkoznánk velük. Az OVA-ból is az a két rész tetszett a legjobban, ami Yangék házaséletét mutatja be, meg amelyikben Reinhard a rózsakertben siratja Kircheist. :') De ez azért 110 részt tekintve elég karcsú, a többi szereplő meg még ennyit se kap. De nem is vágyom feltétlenül teljes részekre (bár az önismétlő csaták helyett igazán beleférne néhány karakterközpontú SoL epizód), csak mondjuk jellegzetes mozdulatokra, apró, de sokatmondó ecsetvonásokra, egy-egy elejtett félmondatra, amiben nem a háborúról meg a politikáról van szó, hanem valami másról (ilyet mondjuk Attenborough produkált egy-kettőt, de Poplan csajozós szövegeivel meg a ló másik oldalára estek át), és ami segít egy emberibb képet alkotni az adott szereplőről. /rant off
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

Risa írta: 2018.07.01. 15:43A legalapvetőbb dolgon bukik el nálam: nem tud belevonni a történetbe. Olyan, mintha egy dokumentumfilmet néznék egy űrháborúról, mert a karaktereknek olyan kevés személyes, magánjellegű jelenetük van, hogy egyszerűen nem tud érdekelni a sorsuk.
Bizonyos értelemben ez igaz az OVA-szériára is. Relatív kevés interakció van a személyes motivációkról, azok mélyítéséről, ami a szereplőket illeti, és azokat sulykolják. Reinhard meg akarja buktatni személyes sértettségből a Birodalmat, Kircheis meg vakon követi és terelgeti (pl. az amritsari ütközet után is figyelmeztette), Yang meg be akarja fejezni a háborút, mert elege van és kényelmesebb életet szeretne. Mindig ezekre térünk vissza, rugózunk, nem kap új megvilágítást, új indokot mellé, inkább csak lehetőséget a megerősítésre. Ehhez hozzájön a "koffein-narrátor", aki a régebbi epikusabb művek velejárója, és bizony relatív sokat mesél, átvezet, átköt... Vagyis igazából a jellegben van finom különbség, hogy az egyik dokumentarista, a másik meg ténylegesen is dokumentumjellegűbb a szárazabb hangvétele miatt, de még azért hangyányit ügyel arra, hogy a játékfilmek eszköztárával éljen inkább.

Mondjuk engem belevont a sztoriba, bár inkább a politikai machinációk által és az 16. rész magas labdájának köszönhetően. Az cliffhangernek zseniális felütés (és elég mocsok is, hiszen addig elég közönyös és kissé érdektelen út is vezetett).
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Avatar
Junchi
Koffein Kondenzátor
Koffein Kondenzátor
Hozzászólások: 2524
Csatlakozott: 2007.06.23. 14:28
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Azuchi

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Junchi »

Risa írta: 2018.07.01. 17:04 Mik azok a totál más szempontok egyébként? :D
Nem to'om, de nekem például annyira nem hiányoztak ezek a magánéleti/SoL-os pillanatok a karakterektől, mert az hamar kiderült azért, hogy ennek a brancsnak az lesz a szerepe, hogy ebben a militarista, hatalmi harcokra és egymásnak feszülő érdekekre felhúzott szettingben milyen funkciókat töltenek majd be, és ki hova jut el, hol lehet a határokat meghúzni egyik-másik karakternél (Reuenthal és Obe erre remek példák, a két MC mellett), stuff.
Egyébként meg volt egy-két ilyen pillanat azért, Yangtól például többször is, de Kesslertől (aki amúgy haláli fazon, ráadásul Ikeda Shuuichi a hangja, és... ő hova a fakkomba tűnt az új feldolgozásból btw? o.o), Mittermeyertől, Fredericától is rémlik hasonló. Ilyen minimálisan adagolva jót tettek az én közérzetemnek is, de többre spec nem vágytam ezen a fronton.

Az űrbe helyezett koncepció meg csak jót tett a sorozatnak a szememben, szal lehet, hogy bizonyos felfogásokat és rációkat tekintve kissé porlepte, viszont - a lehetőségekhez képest - egész jól bemutatja, milyen is lenne egy ma ismert földi konfliktus az egész Univerzumra széthúzva, ráadásul, bár nem szükségszerűen ez a legfontosabb perspektíva a LoGH esetében, de nekem például a sci-fi része is baromira működik, mert nagyon sok mindenre odafigyelt a szerző, amikre más űroperákban nem nagyon szoktak (erről van is valami posztom itt hátrébb).

A sokszor fájóan retard stratégiáknak, és a koffein-narrátornak amúgy én sem vagyok túlzottan nagy rajongója, de nekem ezek valahogy ilyen not so relevant szempontok, amiket messze elnyomnak a már sokszor felhozott erények.
Avatar
Risa
Profi
Profi
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2017.06.23. 20:01
Tartózkodási hely: 井戸の底

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Risa »

Ricz írta: 2018.07.01. 17:10Bizonyos értelemben ez igaz az OVA-szériára is.
Sőt, főleg az OVA-ra igaz. Mármint ezen a ponton, ahol most a sorozat tart, még az OVA-val sem volt olyan sok bajom, de végig azt vártam, hogy mikor kezdjük el a karaktereket és a motivációikat mélyíteni. És ahogy haladtam előre, csak vártam és reméltem, de egyre csak az egy kaptafára épülő csatákat kaptam, inkompetens admirálisokat, egy tévedhetetlen Yangot, meg egy stratégiai érzékét tekintve érthetetlenül gyengülő Reinhardot.
Junchi írta: 2018.07.01. 17:22Egyébként meg volt egy-két ilyen pillanat azért, Yangtól például többször is, de Kesslertől (aki amúgy haláli fazon, ráadásul Ikeda Shuuichi a hangja, és... ő hova a fakkomba tűnt az új feldolgozásból btw? o.o), Mittermeyertől, Fredericától is rémlik hasonló. Ilyen minimálisan adagolva jót tettek az én közérzetemnek is, de többre spec nem vágytam ezen a fronton.
Igen, Yang kapta a legtöbb aprócska jellemvonást, ami egyértelműen a leginkább relatable karakterré tette, Reinhardnak meg pl. ott volt a jellegzetes, medált szorongató mozdulata, ami szintén mesélt róla valamennyit, de szvsz ez sem volt sok, a mellékszereplők meg szinte teljesen mellőzve voltak ebből a szempontból. Jó, némelyik, néha kap egy-egy momentumot. De egy 110 epizódos műtől én azt várnám, hogy bőven van ideje a karakterépítésre. Na és ezért nem látom értelmét mint animének. Úgy, hogy érzelmileg kötődni nem tudok hozzá, nem érdekel mint anime/játékfilm/regény, de úgy, hogy valójában nem történt meg, személy szerint engem nem érdekel mint dokumentumfilm/háborús ismeretterjesztő könyv se. :drop:

És ettől most eszembe jutott a Versailles no Bara, amiben ott vannak a politikai-történelmi események, de közben meg nagyon érdekesek, megragadóak a karakterei is, és még magánéletük is van. :D Ilyet is lehet.
Avatar
groffi
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.11.14. 14:05

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: groffi »

Nézegettem a hozzászólásokat és nem tudok velük egyet érteni.
Szerintem engem pont az ragadt meg a sorozatban- amiért végignéztem 110 epizodot egyből,- az hogy igenis a nagy képre koncentrál és a "történelmi eseményeket" mutatja be. A személyes élményekbe, és motivációkba pedig csak betekintést ad. A 100. epizód felé viszont már nem mondható hogy az összes admirális/tábornok jellemét és motivációit ne ismertük volna meg (Oberstein és Bittenfeld konfliktusa Heinessenan, vagy Poplan alkoholista letargiája...). Az egész sorozatot kifejezetten lehúzta volna ha nagyon belemennek a "slice of life" klisékbe. Attól haladt a történet hogy mindig valami nagy hadjárat, forradalom, merénylet vagy összeesküvés zajlott.

Az egész olyan volt mint egy History Channel WWII marathon.
Avatar
SaiyaGin
Profi
Profi
Hozzászólások: 230
Csatlakozott: 2018.10.25. 19:50
Nem: Férfi
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: SaiyaGin »

Junchi nógatására én is megnéztem a(z eredeti) sorozatot, és az előttem szólókhoz hasonlóan én sem bántam meg. Most jönne az a rész, ahol hosszasan írogatok mindenről, ami a sorozattal kapcsolatos, de mivel a korábbi hozzászólásokban már nagyon sok dolgot megemlítettetek, amiről én is írtam volna, ezért részben a ti véleményetekhez fogok kapcsolódni.

A sorozat java részében azt éreztem, hogy ez az egyik legjobb anime, amit valaha láttam, a történet és a karakterek kidolgozottsága, a mondanivaló, a történet világának bemutatására szánt idő, a zeneválasztás…

Ennek ellenére mégis vegyesek az érzéseim, mert a sok pozitívum mellé időről-időre zavaró tényezők is be-becsúsztak, leginkább a narrátorhoz kapcsolódóan (pl. hogy a számomra a jó történet- és karakterábrázolás egyik alapját jelentő "show, don't tell" formulát elég sokszor nem sikerült betartani), a szereplőgárda méretét néha túlzásnak éreztem, és igen, a Frederica főztjével kapcsolatos jelenetek számomra is a sorozat egyik mélypontját jelentették. (Random megjegyzés: a csatabárdos közelharcot néha én is nehezen tudtam komolyan venni – szerintem a robbanós részecskék jelenlétét többször kellett volna hangsúlyozni – viszont olvastam egy felvetést, ami szerint azért is volt szükséges a bárdok használata, mert a páncélokon nem minden fegyver ment volna keresztül. Személy szerint szuronyos puskákat jobban el tudtam volna képzelni, ha már mindenképp pengés fegyverekre van szükség.)

A fenti negatívumok persze eltörpülnek a sorozat pozitívumai mellett, úgyhogy az utóbbi napokban már én is kezdtem ajánlgatni a sorozatot másoknak.
Avatar
Ricz
Fórumfüggő
Fórumfüggő
Hozzászólások: 1158
Csatlakozott: 2016.12.24. 01:12
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: sajnos a Föld nevű bolygón
Kapcsolat:

Re: Legend of Galactic Heroes

Hozzászólás Szerző: Ricz »

26 rész. Eddig jutottam, mert eddig javítottam-formáztam az anyagot. (És várhatóan az S2 végére kell ugranom hamarosan, mert nem érkezett be a fordítótól anyag, és egyébként is, alkut kötöttem arra a 6 részre, "valamit valamiért"-alapon...) Szóval összegzem.

Az első 15-16 résznél sok beszúrt háttéranyag volt, ami zavart, kivetett folyásból, mert pusztán world building szerepe volt. Bemutatni, hogy mire képesek a nemesek a Birodalomban. És ezek a részek igazából csak a Birodalommal voltak meg. A Szövetségnél jobban összeállt, hogy honnan mibe állunk át, mi következik, és ott a world buildingnek volt is értelme a radikalizáció bemutatásával. A Birodalomnál ez azért nem működött, mert az egyik így mutatta be a furkálást, a másik úgy, de végeredményben semmit nem tett hozzá, és intrikus akart lenni, de ahhoz messzebb tartó szerepe kellett volna legyen. Ahol a birodalmi intrika működött viszont, az érdekes módon a polgárháborús epizódok. Ott nem csak egy rész erejére voltak cselszövések egymás ellen, hanem jóval átívelősebbek. És ha már polgárháború, kicsit sajnáltam, hogy a szövetségi oldal eléggé háttérbe szorult, nem kapott annyi teret. Ellenben jól volt elosztva, hogy akkor derül ki a csavar a puccs megrendeléséről, amikor kell, de a megoldás annyira B-filmesen cheesy volt, hogy csak na. Kaphatott volna több hangsúlyt ott az intrika, a morális súly, és bár megértem Greenhill tengernagy döntését ott, azért érdekesebb lett volna, ha inkább vállalja a had- és népbíróságot. Már csak azért, hogy lássuk ezt is működésben.

Ami zavaró volt, hogy sok a retrós techno-blabla. A robbanó részecskék előkerültek 2-3 alkalommal, aztán mintha sose lettek volna. Az egyik dolgot, a különleges hajtóművel felgyorsított jeges dolgot meg kiszámolta a japán nyelvi lektor (ha már fizika tanár), és arra jutott, hogy szarrá bombáznák vele úgy a bolygót, hogy írmagja nem marad rajta az életnek. De azért elég optimistán akarják használni. És mindezen technológiák ellenére hiányoznak a biztonsági protokollok, amit korábban Iserlohn kapcsán tettem szóvá, hogy ezt legalább az új évad jól tette. Ott racionalizálták a technológiai oldalt és a kapcsolódó protokollokat. Tényleg érződik rajta egy 35. századi vibe, míg a retrós sok esetben olyan, mintha egy 20-as (mint a Captain Future, jep, az ilyen öreg alapanyag), legfeljebb 60-as évekbeli sci-fi lenne. És az űrrel kapcsolatban is többet elfogadtam volna, hogy pontosan mi alapján állítják be az útvonalakat, és nem csak a bolygók gravitációs vonzását használják ki gyorsuláshoz, mert ennyit láttunk az Apolló-13 filmben is, és itt többet is elbírna. Lehet, később lesz a politika és az intrika mellett, de azért a csatákat sem kéne elhanyagolni a fűszerezésért. Már csak azért, mert a csatákat aprólékosan megtervezik, hogy ki merre és hogyan támad, latolgatják az ellenfél reakcióját, de azért jó lenne, ha nem csak Szun-Ce "A háború művészete" űrflotta kiadása lenne felmondva kisiskolás módjára, de azért az ilyen apróságok is. Mit befolyásolhatna egy hirtelen jövő gravitációs hullám/rengés? Vagy ha nagyon hajszálon múlik a fordulás, akkor ránthatja be őket a gravitációs vonzás egy bolygón vagy gázóriáson... Ha már pulzárok, szupernóvák és eseményhorizontokon nem harcolnak. (Pedig azért helyenként fasza lenne, már csak a plusz ütemért is.)
Illetve, ami még zavaró, hogy sokszor elmondják és elmagyarázzák nekünk a dolgokat, még azt is ami pretty much obvious.

All in all, azért élvezetes, lebilincsel, de azért nem érződik akkora nagy durranásnak, mint amekkora superlativusokba felnyalják.
"Egy dolog irracionalitása nem kérdőjelezi meg a létét, csak leírja az állapotát." (Friedrich Nietzsche)
Válasz küldése